Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Thursday, May 31, 2007

THURSDAY RESULTS
Premier: Park 3 Grattan 1; Coachford 1 Villa Utd 0; Leeside 4 Macroom 1. Coachford safe, Macroom relegated.
Premier A: Village Utd 3 Ballyphehane Celtic 3
AUL 1B: Mayfield Utd 1 Glan Celtic 1. Mayfield finish runners up.

Choice of seats.

City Challenge Cup final, Turner's Cross, 28.05.07.


Wednesday, May 30, 2007

AUL & MFA NOTICES

The Annual General meeting of the Cork AUL will take place on Wednesday, 6 June 2007 in The Doughcloyne Hotel, Togher commencing at 8 p.m. sharp.

The MFA hold their AGM at the Rochestown Park Hotel on Saturday June 16th at 2.30pm. Tickets are available from the various league secretaries.

Clubs wishing to run tournaments must apply to the Munster Football Association for permission on the appropriate form before June 1st. The form is available from the Munster Football Association or from the League and it can also be downloaded from the MFA website at www.munsterfa.com.
TUESDAY RESULTS

Murphy’s Stout Corinthians Cup: Hibernians 0 Lakewood Athletic 1.
Premier League: Maymount Celtic 1 Grattan United 1; Villa United 2 Leeside 2; Kinsale 4 Togher Rovers 1.
Premier A: Ballyphehane Celtic 2 Ballyvolane 2.
CORINTHIANS CUP FINAL

Hibernians 0 Lakewood Athletic 1 (Cathal O'Callaghan 40).

Monday, May 28, 2007

HOLDERS AGAIN
CITY CUP FINAL
Ballyvolane 3 Glen Celtic 1

WATERGRASSHILL UNITED

ATTENTION: UNDER 7 / 8 / 9 / 10 / 12’s

OPEN DAY / END OF SEASON PRESENTATIONS

MONDAY JUNE 04TH 3PM SKEHANAGH PARK (BANK HOLIDAY MONDAY!)

REFRESHMENTS & KIDS ENTERTAINMENT

ALL WELCOME
(INCLUDING PARENTS!)

Knockavilla Celtic skipper Barry Callanan receives the County Cup from Murphy Stout's Jim Cashman (right) and the AUL's Paddy Byrne following last night's Murphy's Stout County Cup final at Turner's Cross ( 27.05.07, Knockavilla Celtic 2 Passage 0)


RIP

We join with Grangevale in extending condolences to the family of Mrs. Patricia Foley who passed away last Thursday.

Grangevale's Sean mcCarthy: Her sons Thomas and John have given many years of loyal service to Grangevale AFC and her grand son Trevor is a member of the current Grangevale team.
WELL DONE

Just to say congrats to Dave O Mahony & Ballypheane on their title win. They were the best team in the league this year and played some great football.
We wish them all the best in the Premier next year -- from all at Wilton Junior team and John Lennord and Pat Rocks

Sunday, May 27, 2007

DAVE'S CELTIC CLINCH DOUBLE

Linnane League Cup winners Ballyphehane Celtic clinched the title in Premier A with a 3-1 away win over Bosco's; Kanturk finish second.


WEEKEND RESULTS
County Cup final: Knockavilla Celtic 2 Passage 0.
Premier League: Macroom 2 Grattan 3; Coachford 3 Leeside 2. Grattan are champs.
Premier A: Kanturk 3 Killumney Utd 0; St John Bosco's 1 Ballyphehane Celtic 3. Ballyphehane are champs.First Division: Richmond 2 Douglas Hall 1; Buttevant 1 Park 2; Bohs 0 Mayfield

Saturday, May 26, 2007

GRATTAN ARE CHAMPS

WELL DONE TO PAT CAULFIELD AND ALL AT O'NEILL PARK

Grattan, 15 played, 39 points.
Kinsale, 17 played, 35 points.
Park, 17 played, 30 points.
Leeside, 14 played, 26 points.

It is an 18 game league and Grattan can't be caught after to-day's win in Macroom and Leeside's loss in Coachford.

Saturday's results:
Premier: Macroom 2 Grattan 3; Coachford 3 Leeside 2.
Premier A: Kanturk 3 Killumney 0 (Knaturk promoted).
First Division: Bohs 0 Mayfield 3; Buttevant 1 Park Utd 2.
NEXT SEASON..ALREADY???

PROPOSED UMBRO F.A.I. JUNIOR CUP DATES 2007/08.

Round 1 15th/16th September 2007.

Round 2 13th/14th October 2007.

Round 3 3rd/4th November 2007.

Round 4 24th/25th November 2007.

Round 5 15th/16th December 2007.

Round 6 12th/13th January 2008.

Round 7 2nd/3rd February 2008.

Round 8 23rd/24th February 2008.

Friday, May 25, 2007

Final Fixtures....

rcebrowne@eircom.ie

MURPHY’S STOUT CORK AUL FIXTURES
PREMIER LEAGUE
Saturday June 2nd @ 2.30pm
Macroom v Leeside A, Town Park (Pat Murphy).

Tuesday June 5th @ 7.00pm
Leeside A v Grattan United A, Little Island (Gene Stephens)
Togher Rovers v Coachford, Clashduv Road (John Lyne

Thursday, May 24, 2007

THURSDAY RESULTS
Premier League: Grattan United A 3 Kinsale 3; Maymount Celtic 2 Leeside A 2.
Premier A League: Ballyphehane Celtic 4 St John Bosco's 0.
AUL 1: Knockavilla 4 Lakewood Ath A 0; UCC A 2 Dunbar Celtic A 6. Dunbar are champs
CUP TIME CHANGE
rcebrowne@eircom.net

Both the City Challenge Cup Final on Monday and Corinthians Cup Final on Tuesday will kick off at 7.30pm

NOT 7.00pm previously stated

Tuesday, May 22, 2007

TUESDAY RESULTS
Premier: Grattan 2 Leeside 1; Kinsale 5 Villa 1.
Premier A: Ballyphehane 2 Killumney Utd 1.
AUL 1B; Carrigtwohill 1 Glen Celtic 4.
AUL 2: Kilreen Celtic Glenvale No result
FOCUS ON WINNERS

Did your team win a league this season, a cup?
Then we'd like to do a small feature on ECHO

Below is a standard list I use. Answer whatever is relevant and add in anything you wish.
Billy

I intend in the near future to do a feature on your club. While a brief history of the club would be welcome, I really want to concentrate on the current situation.

The following working headings or prompts may be helpful:


Changes this season, new signings, etc

The management team

Leading scorers

Captain

Leading Player of the year and similar awards

Best victory of the season

When did you realise you were going to win the league, the cup?

How did you do in the cups/league.

The panel

Training arrangements

Aims for next season

Committee members

Sponsors

+++++++++++++
If you have any questions, feel free to give me a ring at 4505465 or 087 2620350;
Thanks

Billy Lyons

Tables up to Sunday


Monday, May 21, 2007

Manager wanted!!!

Grangevale A.F.C.
Grangevale A.F.C. is currently seeking to appoint a team manager for the 2007 / 2008 football season. Applicants are requested to contact Seán McCarthy on (087) 2768902 or Thomas Foley on (087) 2389431 before Thursday 31st May.

Saturday, May 19, 2007

Weekend results

WEEKEND RESULTS
Murphy’s Stout Premier Division: Togher Rovers v Coachford off; Grattan Utd 3 Villa Utd 1; Kinsale 5 Leeside 1; Kanturk 0 Ballyphehane Celtic 0; Springfield 1 Wilton Utd 5.

Murphy’s Stout First Division: Dunbar Celtic 2 Lakewood Athletic 2; Ballyvolane B 1 Buttevant 2; Knockraha 3 Carrigtwohill Utd 2; Mayfield Utd 2 Bohemians 1; Leeds 4 Glen Celtic 1

Murphy’s Stout Second Division: Shandon Celtic v Kilreen Celtic NR; Passage v Buttevant Not played; Millstreet Celtic 2 Donoughmore Athletic 6.

AUL 2B promotion play-off: Dillon’s Cross 3 Central Rovers 2.

Murphy’s Stout Third division: Coachford Cork Road Celtic NR; Watergrasshill Parkview Celtic NR; Killowen v Killford not played.

Late results from midweek in Premier A: Bosco's 3 Ballincollig 0; in AUL 2 Postal 5 Kilreen Celtic 2.

Friday, May 18, 2007

MURPHY’S STOUT CORK AUL FIXTURESSaturday May 26th @ 2.30pm (Unless Otherwise Stated).Premier LeagueMacroom v Grattan United A, Town Park (Gene Stephens).Coachford v Leeside A, The Glebe (Finbarr Murphy).Premier A LeagueKanturk v Killumney Utd, Banteer Road (Michael O`Farrell).AUL 1BBohemians v Mayfield United, Pigeon Hill (John Lyne).AUL 3AKeim v Cork Road Celtic, Millstreet (Brendan O`Regan).
Sunday May 27th @ 10.45am (Unless Otherwise Stated).County Cup Finals (Extra Time and Penalties if needed).Knockavilla v Passage, Turners Cross 7.00pmReferee John Gaffney, Ass.Referee, Willie Long, Brendan O`Regan Premier A LeagueSt John Bosco`s v Ballyphehane Celtic, Water Rock Park (Christy Byrne).AUL 1Richmond v Douglas Hall, Regional Park (Pat Murphy).AUL 1AButtevant v Park United B, Abbeyview (Thomas Lynch).AUL 3AKillford v Kanturk B, Killinardrish (Barry Buckley).
Monday May 28th @ 7.00pmCity Challenge Cup Final (Extra Time and Penalties if needed).Ballyvolane B v Glen Celtic Turners Cross 7.00pmReferee Finbarr Murphy Ass. Referee Denis Donovan, Paul O`Sullivan
Tuesday May 29th @ 7.00pmCorinthians Cup Final (Extra Time and Penalties if needed).Hibernians A v Lakewood, Turners Cross 7.00pmReferee Graham Duffy Ass. Referee Pat McAuliffe, Denis Morley Premier LeagueMaymount Celtic A v Grattan United A, Killowen (John Lyne).Villa United v Leeside, Fairfield (Pat Murphy).Kinsale v Togher Rovers, Charles Fort (Gene Stephens).Premier A LeagueBallyphehane Celtic v Ballyvolane A, Pfizer Park (Christy Byrne).AUL 1BCarrigtwohill Utd A v Knockraha, Slatty Park (Sean Barry).
Thursday May 31st @ 7.00pmPremier LeaguePark United v Grattan United A, Brigown Park (Finbarr Murphy).Coachford v Villa United, The Glebe (Michael O`Farrell).Leeside A v Macroom, Little Island (Frank Murphy).Premier A LeagueVillage United A v Ballyphehane Celtic, Silverheights Park (Gene Stephens).AUL 1BGlen Celtic v Mayfield, Glen Park (Pat Buckley).
Disciplinary Meeting Tuesday 22nd May Doughcloyne Hotel 7.00pm

Thursday, May 17, 2007

Thurs results @: 9.45pm, (no change)

Thursday May 17th
Corinthians Cup Semi-Final: Lakewood Ath A 2 Douglas Hall 1.
Premier Division:
Grattan United A 4 Park United A 0; Leeside A 2 Villa United 1; Coachford A 1 Togher Rovers 1; Village Utd A Ballyphehane Celtic; Springfield 3 Greenmount Rangers 2.
First Division: Buttevant A Mallow Celtic
Second Division: Postal Celtic Kilreen Celtic;
Third Division: Rathcoole Rovers B Coachford B
Cancelled Fixture
Prem.League Togher Rovers v Coachford For Sat May19th
Cup Finals
MURPHYS STOUT CORK AUL FIXTURES
Sunday May 27th
County Cup Finals (Extra Time and Penalties if needed)
Knockavilla v Passage, Turners Cross; 7.00pm
Referee; John Gaffney Ass.Referee,Willie Long,Brendan O`Regan;
Monday May 28th @ 7.00pm
City Challenge Cup Final (Extra Time and Penalties if needed)
Ballyvolane B v Glen Celtic;Turners Cross; 7.00pm
Referee; Finbar Murphy Ass. Referee Denis Donovan,Paul O`Sullivan
Tuesday May 29th @ 7.00pm
Corinthians Cup Final (Extra Time and Penalties if needed)
Hibernians A v Lakewood or Douglas Hall, Turners Cross 7.00pm
Referee;Graham Duffy Ass. Referee;Pat McAuliffe, Frank O`Neill;

Wednesday, May 16, 2007

CONGRATS TO LAKEWOOD!!


Just a note to say congratulations to Damien Lordan and his team for winning the AUL Division 3 title last weekend from all at Carrigaline United. They gave a fantastic account of themselves all throughout the season and were worthy winners.

Lets hope we meet again in the coming seasons in Division 2!!

Best regards
Ian O'Driscoll and John Buckley
Carrigaline United AUL Managers

Tuesday, May 15, 2007

Tuesday results updated
Let me know if you can fill the blanks and I'll update in morning.
Premier Division:
Leeside A 2 Park United 1; Villa United 2 Kinsale 2; Grattan United A 5 Macroom A 1.
Premier A
Springfield A 0 Castleview A 2; Ballyphehane Celtic 0 Wilton Utd A 0; St John Bosco`s Ballincollig A NR.
First Division
Lakewood Ath A 6 Lee Rangers 1; Ballyvolane B 3 Blackpool Celtic 1; Bohemians 3 Knockraha 1; Mayfield Utd 1 Leeds 0.
Second Division
Pearse Celtic 0 Postal Celtic 2; Glenvale 2 Shandon Celtic 1; Casement Cel Kilreen Celtic NR; Passage A 3 Rylane Celtic 2; Fairview Strand NR; Waterloo 2 Hillington A 3.
Third Division
Macroom B Cork Road Celtic Not finished. Castleview B 3 Knockraha 1.
DOUGLAS HALL NEWS
from Garrett Lyons

Douglas Hall AFC are holding their Annual Awards night for the Youths &Adult sections in the Grange Bar on this Friday, May 18th at 8pm. Allmembers are requested to attend.

Also Douglas Hall AFC are holding their AGM in the Rochestown Park Hotel onTuesday, May 29th at 8pm sharp. All members are requested to attend.

MJC game off!!!!

The semi-final of the Lucozade Sport Munster Junior Cup between Maymount Celtic and Pike Rovers fixed for Turners Cross on Sunday next 20th May 2007 has been cancelled

Monday, May 14, 2007

EXTRA FIXTURES
courtesy of rcebrowne@eircom.net

Sunday May 20th
AUL 3A Killowen v Kilford,Killowen; (Thomas Lynch)

Killowen will be League winners if they win this match

Additional Fixture - AUL 2B Play off for Promotion, Dillon's Cross v Central Rovers, Silverheights Park, Sunday May 20th @ 10.45am.

Saturday, May 12, 2007

WEEKEND RESULTS updated 5.30 MON
Murphy's Stout Corinthians Cup semi-final: Hibernians 2 Kilreen Celtic 2, Hibs won 17-16 on penalties.
The Weekend Results
Murphy’s Stout County Cup semi-final, 2nd leg: Lakewood Athletic 1 Passage 3, Passage won 6-4 on aggregate.
Murphy's Stout Premier League: Kinsale 1 Grattan Utd 1; Macroom 1 Glenthorn Celtic 2; Castleview 3 Ballyphehane Celtic 2; Kanturk 3 Wilton Utd 2; Greenmount v Springfield NR
Murphy's Stout First Division: Mallow 1 Buttevant 3; Doneraile v Crescent NR; Blackpool v Rathcoole not played; Watergrasshill 1 Leeds 3; Leeside 1 Carrigtwohill 1; Dunbar Celtic 4 Knockavilla Celtic 1; St John Bosco's Ballintotis NR; Bohs 2 Greenwood 6.
Murphy's Stout Second Division: Hillington 9 Millstreet Celtic 0; Pearse Celtic 4 Afton Villa 0; Fairview 3 Buttevant 0.
Murphy's Stout AUL Third Division: Lakewood 1 Wilton 0; Rathcoole 4 Coachford 0; Cork Road Celtic 10 Keim FC 0; Ard-na-Laoi 4 Los Zarcos 2; Killowen 1 Macroom 0; Castleview 6 Watergrasshill 1.

Friday, May 11, 2007



Leeside skipper Jason Keegan lifts the AOH after this evening's 1-0 win over Coachford in the final at The Cross.
MURPHYS STOUT CORK AUL FIXTURES
courtesy rcebrowne@eircom.net


MURPHY’S STOUT CORK AUL FIXTURES
Saturday May 19th @ 2.30pm (Unless Otherwise Stated).
Premier LeagueTogher Rovers v Coachford, Clashduv Road (John Lyne).Grattan United A v Villa United, O’Neill Park (Finbarr Murphy).Kinsale v Leeside A, Charles Fort (Gene Stephens).

Premier A LeagueKanturk v Ballyphehane Celtic, Banteer Road (Michael O’Farrell).

AUL 1Dunbar Celtic A v Lakewood Ath A, Murphy’s Farm (Damien Klier).AUL 1 ABallyvolane B v Buttevant A, Ballyvolane Park (Pat Murphy).AUL 1BKnockraha v Carrigtwohill Utd A, Pigeon Hill (Thomas Lynch).

AUL 3ACoachford v Cork Road Celtic, Carrigadrohid (Willie Long).AUL 3BWatergrasshill United B v Parkview Celtic, Celtic Park (Larry Buckley).


Sunday May 20th @ 10.45am (Unless Otherwise Stated).Lucozade Sport Munster Junior Cup Semi-FinalMaymount Celtic v Pike Rovers, Turners Cross 3.00pm (MFA).

Premier A LeagueSpringfield A v Wilton Utd A, Pat O’Brien Park (Frank Murphy).

AUL 1 BMayfield United v Bohemians, Mayfield United Park (Sean Barry).Leeds v Glen Celtic, Leeds Park (Pat Buckley).

AUL 2Shandon Celtic v Kilreen Celtic, Glen Park (Paul O’Sullivans).AUL 2 APassage A v Buttevant B, Passage (Mark `Flynn).Millstreet Celtic v Donoughmore Ath, Town Park (Barry Buckley).

Tuesday May 22nd @ 6.45pmPremier LeagueGrattan United A v Leeside A, O’Neill Park (John Lyne).Kinsale v Villa United, Charles Fort (Pat Murphy).Premier A LeagueBallyphehane Celtic v Killumney Utd, Pfizer Park (Finbarr Murphy).

AUL 1BCarrigtwohill United A v Glen Celtic, Glen Park (John Gaffney).

AUL 2Kilreen Celtic v Glenvale, Murphy’s Farm (Eddie Mullins).

Thursday May 24th @ 6.45pm
Premier LeagueGrattan United A v Kinsale, O’Neill Park (Larry Buckley).Maymount Celtic v Leeside A, Killowen (Frank Murphy).Premier A LeagueBallyphehane Celtic v St John Bosco’s, Pfizer Park (Gene Stephens).

AUL 1Knockavilla v Lakewood Ath A, Knockavilla (Graham Duffy).UCC A v Dunbar Celtic A, The Farm (Thomas Lynch).

AUL 2Kilreen Celtic v Dunbar Celtic B, Murphy’s Farm (Mark O’Flynn).Glenvale v Grangevale, Regional Park (Christy Byrne).










Tony Fitz reviews tables






























Thursday, May 10, 2007

Thursday’s results
Thursday’s results
Murphy’s Stout Corinthians Cup: Knockraha 1 Hibernians 3. Hibs play Kilreen in Sat semi-final.
Premier A LeagueBallyphehane Celtic 2 Greenmount Rangers 0.
AUL 1: Douglas Hall 2 Dunbar Celtic 5; Richmond 2 Lakewood Ath A 3;
AUL 1A: Ballyvolane B 0 Inter City Celtic 1; Doneraile A Mallow Celtic NR.
AUL 1B: Knockraha Carrigtwohill Utd A off; Leeds 2 Bohemians 2.
AUL 2: Grangevale A 2 Kilreen Celtic 3; Dunbar Celtic B 0 Shandon Celtic 3; Greenmount B 0 Glenvale 2; Pearse Celtic 1 Casement Celtic 0.
AUL 2AStrand Utd 6 Millstreet Celtic 2; Fairview 0 Rylane Celtic 1; Donoughmore Ath 3 Hillington A 1.AUL 2BBlackstone Rovers 1 Mayfield Utd B 2, Mayfield are champions.


Fairview's Timmy Sheehan tumbles over Kevin O'Rourke of Passage during last Saturday's Murphy's Stout Saxone Cup final in Turner's Cross (Cork). Passage won on penalties, after an exciting scoreless draw.
Fixtures news
courtesy of rcebrowne@eircom.net

Saturday May 12th Extra Fixture AUL 1A St John Bosco`s v Ballintotis, Water Rock Park; 2.30pm
Sunday May 13th Extra Fixture AUL 1B Leeside B v Carrigtwohill United A, Little Island 10.45 am
Premier A Greemount A v Springfield Transfered fron Saturday to Sunday am

Tuesday, May 08, 2007

MURPHY’S STOUT CORK AUL RESULTS from Tuesday

County Cup Semi-Finals Second LegKnockavilla 4 Coachford B 1, Knockavilla win 5-1 on aggregate.
First leg: Passage A 2 Lakewood Ath A 3, 2nd leg Sunday am in Ovens.

City Challenge Cup Semi-Final: Glen Celtic 2 Bohemians 2, Glen won 5-4 pens.

Premier League
Glenthorn Celtic A 1 Grattan United A 3

Premier A League
Wilton Utd A 2 St John Bosco’s 1; Castleview A 1 Springfield A 1; Ballyphehane Celtic Village Utd A Not played; Greenmount Rangers 2 Killumney Utd 1.

AUL 1A
Crescent Athletic 0 Inter City Celtic 0
AUL 2B
Dillon’s Cross 3 Brooklodge Utd 0
AUL 3
Grattan United B 2 Carrigaline 1
AUL 3ACoachford B off Cork Road Celtic
AUL 3BUCC B 1 Castleview B 3

Sunday, May 06, 2007

Results at 11.00am MON
WEEKEND RESULTS
Murphy's Stout President's Cup final: Grattan Utd 1 Macroom 3.
Murphy’s Stout Saxone Cup final: Passage A 0 Fairview 0, Passage won 3-2 on pens.
Murphy’s Stout County Cup semi-final, first leg: Coachford 0 Knockavilla Celtic 1.
Murphy’s Stout City Challenge Cup semi-final: Leeds 2 Ballyvolane 2, Ballyvolane won 4-3 on pens.
Murphy’s Stout Corinthians Cup: Kilreen Celtic 2 City Wanderers 1; Knockraha v Hibernians off; Watergrasshill 2 Lakewood Athletic 2, Lakewood won 3-1 on pens.

Murphy’s Stout Premier Division: Grattan Utd v Park Utd off; Villa Utd 1 Macroom 0; Kinsale 2 Glenthorn Celtic 2; Togher Rovers 4 Maymount Celtic 3; Ballyphehane Celtic 1 Springfield 0; Castleview 2 Wilton Utd 4; Greenmount Rangers 1 Ballyvolane 2; Leeside 1 Coachford 0; Kanturk v Killumney off.
Murphy’s Stout First Division: Crescent Athletic 4 Doneraile 1; Dunbar Celtic 1 Albert Rovers 1; Ballyvolane v Buttevant off; Rathcoole Rovers 1 Mallow Celtic 2; Blarney Street Athletic 4 Park Utd 2; Leeside v Carrigtwohill off; Mayfield v St John Bosco's not played.

Murphy’s Stout Second Division: Dunbar Celtic 1 Greenmount Rangers 3; Grangevale 2 Casement Celtic 4; Glenvale 2 Pearse Celtic 4; Shandon Celtic 0 Innishvilla 4; Postal Celtic v Kilreen Celtic off; Glenthorn v Millstreet Celtic not played; Hibernians 5 Blackstone Rovers 2; Rylane Celtic 2 Hillington 2.
Murphy’s Stout Third Division: Kanturk 1 Killowen 1; Castleview 3 Springfield 0; Ballincollig 2 Wilton Utd 5; Hibernians 1 Knocknaheeny Celtic 2.

Friday, May 04, 2007

MURPHY’S STOUT CORK AUL FIXTURES
Saturday May 12th @ 2.30pm (Unless Otherwise Stated)Corinthians Cup Semi-Final (Extra Time and Penalties if needed)Knockraha A or Hibernians A v Killeen Celtic or City Wanderers (Damien Klier)
Premier LeagueKinsale v Grattan United A , Charles Fort (Finbarr Murphy)Macroom A v Glenthorn Celtic, St Aidan’s College (Pat Murphy)
Premier A LeagueGreenmount Rngrs v Springfield A, Murphy’s Farm (Larry Buckley)Castleview A v Ballyphehane Celtic, O`Sullivan Park (John Lyne)Kanturk v Wilton Utd A, Banteer Road (Frank Murphy)
AUL 1Dunbar Celtic A v Knockavilla, Murphy’s Farm (Paul O`Sullivan)
AUL 2Pearse Celtic v Afton Villa, Clashduv Road (Gene Stephens)
AUL 2AFairview v Buttevant B, Venue Later (Mark O`Flynn)
AUL 3Lakewood B v Wilton B, Lakewood (Eddie Mullins)
AUL 3ARathcoole Rvrs B v Coachford B, Cooney Park (John Gaffney)

Sunday May 13th @ 10.45 AM (Unless Otherwise Stated)County Cup Semi-Finals Second Leg (Extra Time and Penalties if needed)Lakewood Ath A v Passage A, Ovens (Sean Barry)
AUL 1AMallow Celtic v Buttevant A, St Joseph Road (Brendan O`Regan)Doneraile A v Crescent Ath, Heatherside (Barry Buckley)Blackpool Celtic v Rathcoole Rvrs A, Kilcully (Pat Buckley)AUL 1BBohemians v Greenwood, Pigeon Hill (Paul O`Sullivan)Watergrasshill Utd A v Leeds, Celtic Park (Michael O`Farrell)
AUL 2Casement Celtic v Glenvale, Casement Park (Denis Donovan)
AUL 2AHillington A v Millstreet Celtic, Hillington Park (Graham Duffy)
AUL 3ACork Road Celtic v Keim, St Colman’s College (Pat McAuliffe)Ard-na-Laoi v Los Zarcos, Leemount Cross (Denis Morley)Killowen v Macroom B, Killowen (Mark O`Flynn)
AUL 3BCastleview B v Watergrasshill Utd B, O`Sullivan Park 11.15am(Denis Daly)

Tuesday May 15th @ 6.45pmPremier LeagueLeeside A v Park United, Little Island (Gene Stephens)Villa United v Kinsale, Fairfield (Finbarr Murphy)Grattan United A v Macroom A, O`Neill Park (John Lyne)
Premier A LeagueSpringfield A v Castleview A, Pat O`Brien Park (Frank Murphy)Ballyphehane Celtic v Wilton Utd A, Venue Later (Larry Buckley)St John Bosco`s v Ballincollig A, Water Rock Park (Christy Byrne)
AUL ILakewood Ath A v Lee Rangers, Ovens (Michael O`Farrell)
AUL I ABallyvolane B v Blackpool Celtic, Ballyvolane Park (Pat Murphy)
AUL 1BBohemians v Knockraha, Pigeon Hill (Sean Barry)Mayfield Utd v Leeds, Mayfield United Park (Barry Buckley)
AUL 2Pearse Celtic v Postal Celtic, Clashduv Road (Liam Murphy)Glenvale v Shandon Celtic, Regional Park (Pat Buckley)Casement Cel v Kilreen Celtic, Casement Park (Graham Duffy)AUL 2APassage A v Rylane Celtic, Passage 7.00pm (Thomas Lynch)Fairview v Strand, Venue Later (Paul Pearson)Donoughmore v Hillington A, Donoughmore Comm Ctr (Mark O`Flynn)AUL 3AMacroom B v Cork Road Celtic, Town Park 7.00pm (Alan Jackson)
AUL 3BCastleview B v Knockraha, O`Sullivan Park (James O`Reilly)

Thursday May 17th @ 6.45pmCorinthians Cup Semi-Final (Extra Time and Penalties if needed)Lakewood Ath A / Watergrasshill Utd A v Douglas Hall or Brooklodge Utd (Graham Duffy)Premier LeagueGrattan United A v Park United A, O`Neill Park (Willie Long)Leeside A v Villa United, Little Island (John Lyne) Coachford A v Togher Rovers, The Glebe 7.00pm (Larry Buckley)
Premier A LeagueVillage Utd A v Ballyphehane Celtic, Silverheights Park (Gene Stephens)
AUL 1AButtevant A v Mallow Celtic, Abbey View (Michael O`Farrell)
AUL2Postal Celtic v Kilreen Celtic, O`Sullivan Park (John Gaffney)
AUL 3ARathcoole Rvrs B v Coachford B, Cooney Park (Brendan O`Regan)

End of story

Thursday, May 03, 2007

WARNING!!!
KILLEADY CAR BREAKINS
Clubs playing in the Killeady pitches are advised to keep an eye on their vehicles as break-ins and attempted break-ins have been reported.

THURSDAY RESULTS

Anyone got Wilton v Carrigaline in AUL 3???

Premier A League
Wilton United A 0 Ballyphehane Celtic 3.
AUL 1
Knockavilla 4 Everton 1. Lakewood Ath A 2 Dunbar Celtic A 2. Lee Rangers 2 Douglas Hall 4.
AUL 1A
Blarney Street Ath 3 Doneraile A 1. Buttevant A Mallow Celtic NR. Crescent Ath Inter City Celtic NR.
AUL 1B
Carrigtwohill United A Glen Celtic (off Tuesday). Knockraha A 0 Leeds 4. Leeside B 1 Bohemians 1. Mayfield United A 3 Carrigtwohill United A 1.
AUL 2
Afton Villa 2 Casement Celtic 5. Inishvilla 3 Kilreen Celtic 2. City Wanderers 2 Glenvale 5. Shandon Celtic 1 Postal Celtic 3. Greenmount Rangers B 1 Pearce Celtic 3.
AUL 2A
Glenthorn Celtic B 2 Hillington A 1. Rylane Celtic 2 Millstreet Celtic 2.
AUL 2B
Brooklodge United 0 Mayfield United B 2.
AUL 3
Wilton United B Carrigaline United NR.
AUL 3A
Coachford B 0 Keim FC 0.
AUL 3B
Knocknaheeny Celtic 3 Castleview B 3. Examiner/Echo 0 Hibernians C 2.

Wednesday, May 02, 2007

BIDDERS WANTED
INNISHVILLA'S BIG NIGHT

Innishvilla are holding a fundraising Monster Auction. This is to fund the recent purchase of land on which the club plan on developing 2 new pitches a clubhouse and all-weather facilities for their ever expanding club (currently 6 schoolboys teams + U7’s to U10’s and an increasingly successful Junior side).
More information on http://www.innishvilla.com/

It is on Friday 4th May @ 8pm in the Innishannon House Hotel
We held this before and it was a really good evening’s entertainment…
Here is a short list of some of the items up for auction…

First the Jerseys: -
Henrick Larsson signed and framed Barcelona Jersey
Wayne Mardle signed darts shirt
Seán og and Brian Corcoran signed Cork Jersey’s + Sliotar signed by All-Ireland winning Cork team
Reading Jersey signed by Doyle, Hunt, Long and Bennet
Sunderland Jersey signed by Roy himself
Cork city Jersey signed by team + Ball signed by team
Irish jersey signed by Roy Keane (framed)


Other Interesting items
Golf Green Fees; Golf clubs
Dinner for 4 in own home cooked by professional chef
Various electronic devices (DVD, iPod etc…)
Some stunning hand carved wooden items (Clocks/lamps etc…)
Corporate box in Opera house
Water-colour of your own house
Bouncy castle for a day
Motor cruiser trip + Lunch for 4 in Innishannon House Hotel

Tuesday, May 01, 2007

TUESDAY RESULTS updated 08.09am WED


Tuesday May 1st @ 6.45pm
AOH Cup Semi-Finals
Leeside 2 Kinsale 1; Grattan Utd 0 Coachford 1.

County Cup
Lakewood A 1 Strand United 0.


Premier A League
St John Bosco's 3 Castleview A 3. Springfield A 0 Greenmount Rngrs 0. Killumney Utd 0 Kanturk 0.
AUL 1
Albert Rovers Douglas Hall NR. Richmond 1 Dunbar A 3.
AUL 2
Shandon Celtic 3 Glenvale 2. Dunbar 2 Afton Villa 1. Pearce Celtic 1 Innishvilla 0. Postal Celtic 3 Greenmount B 0.
AUL 2B
Blackstone Rovers 1 Brooklodge United 0.
AUL 3
Wilton United B 0 Lakewood Ath B 0. Leeview AFC 3 Carrigaline United 3.
AUL 3A
Ard-na-Laoi 2 Killowen 2. Kanturk "B" 0 Macroom B 3. Killford Coachford B NR.
AUL 3B
UCC Springfield B NR. Castleview B 3 Hillington B 3. Watergrasshill Utd B 5 Knockraha 1.