Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly and search under AUL.

Sunday, March 31, 2013

AUL RESULTS (COMPLETE)
Corinthian’s Cup 1st Round: Watergrasshill United 4 Innishvilla B 1 (Friday).

Corinthian’s Cup 2nd Round: St John Boscos C 0 Killowen 4; Watergrasshill 2 Bweeng Celtic 1.

County Cup 3rd Round: Millstreet Celtic 2 Waterloo 1.

Premier League: Coachford 4 Pearse Celtic 4; Castleview 0 Park Utd 4; Killumney Utd v Greenwood (off); Springfield 2 Macroom 1.

Premier A League: Innishvilla 2 Kilreen Celtic 2; Blackstone Rovers 1 Grattan Utd 1; Douglas Hall 1 Kanturk 2; Leeds 1 Carrigtwohill Utd 4; Glen Celtic v Bohemians (off).

AUL 1: Fairview 3 Ballinhassig 1.

AUL 1A: Richmond 0 UCC 0; Buttevant 3 Glenthorn Celtic 1; Grangevale 1 Glenvale 4.

AUL 2: Donoughmore Ath 2 De Courcey Albion 2; Ballincollig 4 Strand Utd 5; Macroom 1 CFC Banteer 0;

AUL 2A: Churchvilla 1 Hibernians 3; Park Utd 2 St John Boscos 0; Dunbar Celtic 3 Central Rovers 2; Shandon Celtic v City Wanderers (off).

AUL 3: Ballinhassig 1 Richmond 1; Afton Villa v UCC (off); Parkview Celtic 2 Castlelack 1.

AUL 3A: Tower FC 1 Glen Celtic B 5; Evergreen 1 St John Boscos 2; Dunbar Celtic v Leeview Ath (off).

AUL 3B: Los Zarcos 2 Coachford B 2; Newmarket 4 Glanworth Utd 0.

Re-arranged fixture:

Saturday, April 6 (kick-off 3pm):

County Cup 3rd Round: Corkbeg v Rylane Celtic, Whitegate, T.McDonagh.

Kick-off times: Please be aware that all afternoon kick-offs from next Saturday are 3pm.
Blackstone Rovers are looking for a friendly next weekend.
Anyone interested, please contact Ivan @ 087-6540423.

Bweeng Celtic are looking for a friendly next Saturday.
Anyone interested, please contact Paul @ 085-8823794

Saturday, March 30, 2013

Cork Youth Results & Tables

Cork Youth Tables
U17
U18
U19

Cork Youth Results
U18 Results

Daly Industrial Supplies U18 Premier League

Blarney Utd 1             v          Leeds 3                                   O’Shea Park                (J. Lyne)
Mayfield Utd 2                       v          Castleview 2               Mayfield Park             (P. Murphy)
Fermoy 1                     v          Ringmahon Rgs 0       Carrig Park                  (S. O’Connell)
College Corinthians    OFF     St Marys                      Corinthians Park         (M. O’Connell)
Castlebridge Celtic 2  v          College Cors A 1        Castlelyons                  (R. Murphy)

Daly Industrial Supplies U18 League 1

Buttevant 2                 v          Mallow Utd 3             Abbeyside                   (T. Kelleher)
Carrigaline Utd A 6    v          Macroom 0                  Ballea Park                  (H. McGovern)
Cobh Wanderers 0      v          Killumney 2                Oldchurch Park           (B. Noonan)
Crosshaven 2               v          Youghal United 2                   Adrath Park                (H. McGovern)


Under 19

Daly Industrial Supplies U19 League Cup first round

Blarney United 3 Bandon 2
Daly Industrial Supplies U19 League Cup Q-Final

Carrigaline Utd 3        v          Midleton 3      AET (Carrigaline won 4-2 on pens)    Ballea Park 7.30          (P. Murphy)
Saturday 30th March
Daly Industrial Supplies U19 League Cup Q-Finals

Wilton Utd                  OFF     Bandon / Blarney Utd            Lee Rad                      (D. O’Mahony)          
Greenwood 2              v          Temple Utd 4              Alsha Park                   (T. Callanan)


FRIDAY, MARCH 29
Daly Industrial Supplies U17 Premier League

Avondale Utd 0          v          Springfield Ramblers 8           Avondale Park                        (T. Kelleher)
College Corinthians 6 v          Ballincollig 0               Corinthians Park         (R. Murphy)
Rockmount 0              v          Mayfield Utd 0                       Rockmount Park         (M. O’Connell)
Castleview 4               v          Everton 1                    O’Sullivan Park           (B. Noonan)

Daly Industrial Supplies U17 League 1

Park Utd 0                  v          Blarney Utd 2             Brigdon                       (M. O’Flynn)
Midleton 4                  v          Lakewood Ath            0         Knockgriffin               (H. McGovern)
Bandon 3                    v          Wilton Utd 0               Town Park                   (K. Morey)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

College Cors A 1                    v          Grenagh 4                   Corinthians Park         (J. Lyne)
Douglas Hall A           SUN    v          Strand Utd                  Moneygourney            (T. Callanan)
Leeds 2                                   v          Riverstown/Blodge 4  Leeds Park                  (S. O’Connell)
Greenwood 4              v          Kanturk 2                    Coffeys Field              (P. Buckley)



Friday, March 29, 2013

Villa ToM #5 Dec 95 R280

Villa ToM #5 Dec 95 R280 by CorkBilly
Villa ToM #5 Dec 95 R280, a photo by CorkBilly on Flickr.

Villa United celebrate a Team of the Month Award in Dec 1995. For more pics like this, just click on the image.

J O'Dris Frankie Mac Oct 95 R271

Two of the best from the Cork Soccer Honours Awards Oct 95, Johnny O'Driscoll (left) and Frank McCarthy. To see more pics from 1995 just click on the image.

College Corinthians Sep 95 R266

College Corinthians, away to Mayfield. To see more pics from this season, just click on the image.

Cork Youth Fixtures


Cork Youth Fixtures

South Cross Ath. 18s Aug 95 R263

South Cross Athletic youths (v Leeside, Aug 95). To see more pics from this season, simply click on the photo.

Thursday, March 28, 2013

ST MICHAEL'S CUP FINAL AT THE CROSS ON THURSDAY NIGHT:

VILLAGE UNITED 2-1 RIVERSTOWN-BROOKLODGE UNITED


CORK AUL FIXTURES

Friday 5th April Ko. 7.45pm

AUL 3A
Leeview Ath v Carrigaline Utd, Mayfield Community School, R.Fitzgerald

Saturday 6th April Ko. 3.00pm Unless Otherwise Stated
City Challenge Cup Semi Finals
Village Utd v Dillons Cross Ath, Silverheights Pk, D.Deady
Glenthorn Celtic v Dunbar Celtic A, St Aidans Community School, A.Mylod

County Cup 3rd Round
Carrigtwohill Utd B / Corkbeg v Rylane Celtic, Venue Later, T.McDonagh

County Cup 4th Round
Strand Utd v Hibernians, Shanbally, F.O’Neill
Park Utd B v St John Boscos A, Brigown, T.Thompson

Premier League
Blarney St Ath v Knockavilla Celtic, GACA Pitches, Brooklodge, F.Murphy
Pearse Celtic v Macroom, CIT Bishopstown, Paul O’Sullivan

Premier A League
Kanturk v Carrigtwohill Utd, Kanturk, D.Cronin
Kilreen Celtic v Leeds, Murphys Farm, T.Cotter

AUL 1
Cathedral Celtic v Fairview, Fairfield, P.Buckley

AUL 1A
Richmond v Grangevale, Garrandarragh Wilton, T.Long
Buttevant v Glenvale, Buttevant, J.Lenihan

AUL 2
Donoughmore Ath v Killowen, Donoughmore, J.Thompson
Ballincollig v De Courcey Albion, Regional Pk, M.O’Farrell

AUL 2A
Central Rovers v City Wanderers, Central Pk, S.Barry

AUL 3B
Greenmount Rangers v Casement Celtic, Murphys Farm, E.Mullins

Sunday 7th April Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated

Presidents Cup Final

Glen Celtic B v Newmarket, Turners Cross, 7.00pm, A.Mylod, K.O’Keeffe, L.Murphy

AOH Cup Semi Final 1st Leg
Killumney Utd v Lakewood Ath, Killeady, D.Deady, J.Lenihan, P.Buckley
Ballinhassig A v Douglas Hall, Gortnaglough, T.Long, Paul O Sullivan, T.Cotter

County Cup 4th Round
Riverstown – Brooklodge v Miilstreet Celtic / Waterloo, GACA Pitches, Brooklodge, 3.00pm, D.Cronin

Premier League
Springfield v Castleview, Pat O Brien Pk, J.Thompson
Park Utd v Coachford, Brigown, K.Hennessy

Premier A League
Bohemians v Innishvilla, Fairfield, D.Klier

AUL 1
Watergrasshill v Knockraha, Skehenagh, F.Murphy

AUL 2
Blackpool Celtic v CFC Banteer, St Aidens Community School, D.Donovan

AUL 2A
Hillington V Shandon Celtic, Hillington Pk, B.Dowling

AUL 3
Ard Na Laoi v Afton Villa, Leemount, P.O’Sullivan
St John Boscos v Ballinhassig, Water Rock Pk, 3.00pm, J.Sweeney
UCC v Innishvilla, The Farm, 3.00pm, R.Fitzgerald
Greenwood v Richmond, Alsa Pk, S.Madine

AUL 3A
Dunbar Celtic v St John Boscos, Murphys Farm, 3.00pm, A.McDonagh

Tuesday 9th April Ko. Ko. 6.30 pm Sharp

Premier League
Coachford v Killumney Utd , The Glebe, F.Murphy
Blarney St Ath v Castleview, GACA Pitches, Brooklodge, D.Deady
Macroom v Knockavilla Celtic, Murray Field, T.Long
Pearse Celtic v Springfield, CIT Bishopstown, T.Cotter

Premier A League
Glen Celtic v Douglas Hall, Glen Pk, A.Mylod
Blackstone Rovers v Carrigtwohill Utd, Fairfield, Paul O Sullivan

Thursday 11th April Ko. 6.30 pm Sharp
AUL 1A
Richmond v Glenthorn Celtic, Garrandarragh Wilton, J.Thompson

 

North End Team of Year

North End celebrate Team of the Year 94-95. For more pics like this, just click on image

Tuesday, March 26, 2013

Cathedral Celtic are looking for a friendly AWAY from home next Saturday.
Anyone interested, please ring Pat @ 085 1351695

Monday, March 25, 2013

Rylane Celtic are looking for a challenge game on Sunday 31st of March, home or away.
Anyone interested, please ring James @ 086-2327364.

Tables


Cork Youth Tables
U17
U18
U19




AUL Tables

Sunday, March 24, 2013


AUL Results COMPLETE.

FAI Junior Cup Quarter Final: Carew Pk (Limerick) 3 Pearse Celtic 0.

County Cup 3rd Round: Tower FC 1 Richmond A 5.

Premier League: Knockavilla Celtic 0 Killumney Utd 1; Springfield 1 Blarney St Ath 4.

Premier A League: Innishvilla 3 Blackstone Rovers 2.

AUL 1: Dillons Cross Ath 1 Lakewood Ath 4.

AUL 1A: Rathcoole Rovers 1 Glenthorn Celtic 3.

AUL 2: Donoughmore Ath 2 CFC Banteer 0.

AUL 3A: Glen Celtic 6 Knocknaheeny Celtic 0.

All the other 26 games were cancelled.

Cork Youth Results


CORK YOUTH RESULTS
U17 results

Daly Industrial Supplies U17 Premier League

College Corinthians 2 v          Rockmount 0              Corinthians Park         (P. Murphy)
Ballincollig                  OFF     Castleview                  Landing Field             (J. Lyne)
Everton 2                    v          Carrigaline Utd 5        Everton Park               (S. O’Connell)
Douglas Hall 6                        v          Avondale Utd 2          Moneygourney            (T. Kelleher)
Springfield Ramblers 2           v          Mayfield Utd  3          Cobh                           (M. O’Connell)

Daly Industrial Supplies U17 League 1

Blarney Utd    3          v          Wilton Utd 1               O’Shea Park                (R. Murphy)
Mallow Utd ?              v          Park Utd ?                   Mallow                        (H. McGovern)
Ringmahon Rgs 0       v          Midleton 3                  Ringmahon Park         (T. Mazur)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Kanturk 3                    v          Kinsale 7                                 Kanturk                       (B. Noonan)
College Cors A 4                    v          Douglas Hall Ath 1     Corinthians Park         (E. Harte)
Strand Utd                  OFF     Leeds                          Ballyannly                   (J. Quinn)
Grenagh ?                    v          Carrigaline Utd A ?    Grenagh                      (G. Duffy)
Riverstown/Blodge 4  v          Greenwood 1              Eastcliffe                     (M. O’Flynn)


U19 Results

Daly Industrial Supplies U19 League

Greenwood                 OFF SAT        Carrigaline Utd           Alsha Park                   (K. Callanan)
Bandon                       OFF     Blarney Utd                Town Park                   (T. Callanan)
Leeside                        OFF     Midleton                     Leeside Park               (P. Buckley)
College Corinthians have pulled out of U19 League


U18 Results
Saturday 23rd March
(2.30pm Kick-Off Unless Stated)

FAI U18 Cup Q-Finals

Castleview 3               v          Ballynanty Rovers 2   O’Sullivan Park           (FAI)
Cahir Park 1                v          Castlebridge Celtic 2  Cahir                           (FAI)

Daly Industrial Supplies U18 Premier League

St Marys                      OFF     Mayfield Utd              St Marys Park             (T. Callanan)
Fermoy            OFF    Ringmahon Rgs          Carrig Park                  (B. Noonan)
Ballincollig                  OFF     Leeds                          Landing Field             (P. Murphy)
Blarney Utd    3          v          College Cors   1          O’Shea Park                (S. O’Connell)

Daly Industrial Supplies U18 League 1

Macroom                     OFF     Cobh Wanderers         Macroom 12 Noon      (H. McGovern)
Crosshaven                  OFF     Wilton Utd                  Camden                       (K. Morey)
Douglas Hall               OFF     Douglas Hall Ath        Moneygourney            (R. Murphy)
Youghal Utd               OFF     Mallow Utd                Adrath Park                (T. Kelleher)
Kilumney Utd             OFF     Carrigaline Utd           Killeady                      (M. O’Connell)

Saturday, March 23, 2013


Additional AUL Fixtures:

Friday, March 29.
Corinthian’s Cup 1st Round: Watergrasshill v Innishvilla B, Skehanagh, 4.30pm, B. Dowling; St John Boscos C v Casement Celtic, Water Rock Park, 4.30pm, K O’Keeffe.

Saturday, March 30.
County Cup 2nd Round: Carrigtwohill United B v Corkbeg, Ballyadam, 2.30pm, K. Hennessy.

Notice To All Club Secretaries and Managers.

Please be aware that the final date for registering new players is Sunday March 31st.

Please insure that the registration list you have is completely up to date. If you want an up to date list sent, text or phone Kevin O’ Mahony on 087 2397056.
CLUB OF THE MONTH FOR FEBRUARY AND MARCH
 
Dear All,
The Club of the Month closing date for February and March Awards is March 29th. If you would like to inform your clubs please forward this.
The club enters online at www.fai.ie/acotm
It should take approximately 20 minutes to fill out. Please view below and pass on to your clubs.
The winner will receive €1,500 and will go forward to battle for the Club of the year awards in Wicklow at the end of the season where the overall winner will receive €5,000.
Kind regards,
Aisling Delaney
Marketing & Events Executive
Football Association of Ireland
T: (01) 8999514

Tuesday, March 19, 2013


CORK AUL FIXTURES

Thursday 28th March K.o 7.30pm
St Michaels Cup Final
Riverstown-Brooklodge Utd  v Village Utd, Turners Cross, F,Murphy,T.Thompson, S.Barry

Friday 29th March Ko. 7.30pm
Premier A League
Douglas Hall v Kanturk, Moneygourney, D.Deady

Saturday 30th March Ko. 2.30 pm Unless Otherwise Stated
County Cup 3rd Round
Corkbeg / Carrigtwohill Utd B v Rylane Celtic, Venue Later, S.Barry

Premier League
Coachford v Pearse Celtic, The Glebe, F,Murphy
Castleview v Park Utd, O’Sullivan Pk, T.Cotter

Premier A League
Innishvilla v Kilreen Celtic, Knocknacurra,  Innishannon, A.Mylod
Blackstone Rovers v Grattan Utd, Fairfield, T.Long

AUL 1A
Richmond v UCC, Garrandarragh, Wilton, J.Lenihan
Buttevant v Glenthorn Celtic, Buttevant, D.Cronin

AUL 2
Donoughmore Ath v De Courcey Albion, Donoughmore, P.Buckley
Ballincollig v Strand Utd, Regional Pk, Paul O’Sullivan
Macroom v CFC Banteer, Town Pk, D.Donovan

AUL 2A
Churchvilla v Hibernians, Kilmoy Cloyne, B.Dowling
Park Utd v St John Boscos, Brigown, L.Murphy
Dunbar Celtic v Central Rovers, Murphys Farm, E.Mullins

AUL 3
Ballinhassig v Richmond, Gortnaglough, A.McDonagh

AUL 3B
Los Zarcos v Coachford, Station Rd, Millstreet, R.Fitzgerald

Sunday 31st March Ko. 10.45 am Unless Otherwise Stated

County Cup 3rd Round
Millstreet Celtic v Waterloo, Town Pk, 2.30 pm , K.O’Keeffe

Corinthians Cup 2nd Round
Casement Celtic / St John Boscos C v Killowen, Venue Later, L.Murphy
Innishvilla B / Watergrasshill v Bweeng , Venue Later, M.O’Connor

Premier League
Killumney Utd v Greenwood , Killeady, T.Long
Springfield v Macroom, Pat O Brien Pk, D.Deady

Premier A League
Leeds v Carrigtwohill Utd, Leeds Pk, J.Thompson
Glen Celtic v Bohemians, Glen Pk, K.Hennessy

AUL 1
Fairview v Ballinhassig, Fairfield, M.O’Farrell

AUL 1A
Grangevale v Glenvale, Grangevale Pk, D.Klier

AUL 2A
Shandon Celtic v City Wanderers, Pophams Field, B.Dowling

AUL 3
Afton Villa v UCC, Killeady, S.Madine
Parkview Celtic v Castlelack, Pfizer Pk, J.Sweeney
St John Boscos v Ard Na Laoi, Water Rock Pk, T.McDonagh, Provisional

AUL 3A
Tower FC v Glen Celtic, Killowen, E.Mullins
Evergreen v St John Boscos, Deer Park School, P.O’Sullivan
Dunbar Celtic v Leeview Ath, Murphys Farm, 2.30 pm F.O’Neill

AUL 3B
Newmarket v Glanworth Utd, Rathcoole, 11.15am, K. O Keeffe

 
Afton Villa FC looking for home/away friendly for Sat 23rd or Sun 24th.
If interested, contact Dan on 0862056100

Sunday, March 17, 2013

AUL EVENING GAMES:
Please note. Night Matches will commence on Tuesday 9th of April.
(Tuesdays will be Premier Divisions , and Division 3)
(Thursdays will be Division 1 and Division 2 )

CITY CHALLENGE CUP SEMI FINAL DRAW

Village Utd v Dillons Cross Ath

Glenthorn Celtic v Dunbar Celtic A

Ties to be played weekend 6/7th April

Cork Youth Results, Cork Youth Tables

Tables
U18
U19
U17

Youth Results


U17 Teddy Healy Cup 2nd Round

Castleview 0                         v              Strand Utd 1                         O’Sullivan Park    (M. O’Connell)    
Mayfield Utd        (given walkover by Kanturk)            v              Kanturk                 Mayfield Park                      (J. Lyne)
Springfield Ramblers 5 v    Mallow Utd 1                       Cobh                                      (P. Murphy)
Riverstown/Blodge 6          v              Douglas Hall 0                     Eastcliffe                               (S. O’Connell)
Rockmount 4                       v              Midleton 3                            Rockmount Park (T. Callanan)
Bandon 1              v              College Cors 2                      Town Park                            (B. Noonan)
Grenagh                v              Strand Utd                            Grenagh                 (T. Kelleher) – FIXTURE ERROR STRAND HAD PLAYED CASTLEVIEW IN THE COMP LAST TUES
Wilton Utd 2                         v              Carrigaline Utd 0 Lee Road                              (R. Murphy)         

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Leeds 2                                  v              College Cors A 1                  Leeds Park                            (K. Morey)


Daly Industrial Supplies U19 League

Blarney Utd 2                       v              Greenwood 0                        O’Shea Park                         (R. Murphy) - PLAYED LAST WED
Temple Utd (given walkover)                            v              College Corinthians             Temple Park                         (P. Buckley) - INPUTTED TO SYSTEM AS 3-0 HOME WIN
Wilton Utd 0                         v              Leeside 1               Lee Road                              (M. O’Connell)


Daly Industrial Supplies Cork Youth Leagues Fixtures

Tuesday 12th March
(7.30pm Kick-Off)

Teddy Healy Cup 2nd Round

Castleview 0                         v              Strand Utd 1                         O’Sullivan Park    (M. O’Connell)  

Wednesday 13th March
(7.30pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies U19 League

Blarney Utd 2                       v              Greenwood 0                        O’Shea Park                         (R. Murphy)

Saturday 16th March
(2.30pm Kick-Off)

Murphy Cup 2nd Round

Killumney Utd 0                  v              Cobh Wanderers 2              Killeady                 (P. Murphy)
Douglas Hall 0                     v              Leeds 2                                  Moneygourney    (B. Noonan)
Youghal Utd 5                      v              Buttevant 2                          Adrath Park                          (M. O’Connell)
Ballincollig 1 (AET, Ballincollig won on pens)                               v              Macroom 1                           Landing Field                       (S. O’Connell)
College Cors 3                      v              Fermoy 4                               Corinthians Park  (J. Lyne)
Mallow Utd 3 (AET, Mallow won on pens)                    v              Ringmahon Rgs 3                Town Park                            (T. Callanan)
College Cors A                     OFF        Douglas Hall A                     Corinthians Park  (K. Morey)
Mayfield Utd 2                    v              Castleview 1                         Mayfield Park                      (R. Murphy)

Daly Industrial Supplies U18 Premier League

St Marys 3                            v              Castlebridge Celtic 2           St Marys Park                      (T. Kelleher)

Daly Industrial Supplies U18 League 1

Crosshaven 7                       v              Carrigaline Utd 1 Camden                                (H. McGovern)
Avondale Utd 3                   v              Wilton Utd 3                         Avondale Park                     (T. Mazur)


Saturday, March 16, 2013

AUL RESULTS IN FULL FOR SATURDAY:
City Challenge Cup Quarter Finals: Greenmount Rangers B 1 Village Utd 4; Hillington 0 Dunbar Celtic A 3; Glenthorn Celtic 3 Lakewood Ath 2 (aet).

County Cup 2nd Round: Innishvilla B 2 v Waterloo 4.

County Cup 3rd Round: Glanworth Utd 1 St John Boscos A 6.

Premier League: Pearse Celtic 4 Blarney St Ath 0; Park Utd 1 Killumney Utd 0; Macroom 0 Coachford 4; Castleview 2 Knockavilla Celtic 4.

Premier A League: Blackstone Rovers 2 Kanturk 3; Kilreen Celtic v Leeds (off); Carrigtwohill Utd 2 Innishvilla 2; Glen Celtic 2 Grattan Utd 1.

AUL 1: Fairview 2 Knockraha 4.

AUL 2A: Hibernians 3 Corkbeg 0.

AUL 3: Afton Villa 0 St John Boscos 0.

AUL 3A: Leeview Ath 4 Tower FC 3.

AUL 3B: Buttevant v Casement Celtic (off).

Thursday, March 14, 2013

De Courcey Albion looking for a home/away friendly Saturday 23rd March. Call Martin 0877931100.

CORK AUL FIXTURES

Saturday 23rd March Ko. 2.30pm
County Cup 2nd Round
Corkbeg v Carrigtwohill Utd B, Whitegate, T.McDonagh

Corinthians Cup 1st Round
Innishvilla B v Watergrasshill, Knocknacurra, Innishannon, B.Dowling

Premier League
Knockavilla Celtic v Killumney Utd, Knockavilla, F.Murphy
Park Utd v Coachford, Brigowen, T.Long
Macroom v Castleview, Murray Field, D.Cronin

Premier A League
Carrigtwohill Utd v Grattan Utd, Ballyadam Pk, D.Deady
Kilreen Celtic v Glen Celtic, Murphys Farm, Paul O Sullivan

AUL 1
Fairview v Cathedral Celtic, Fairfield, T.Cottor
Knockraha v Riverstown-Brooklodge, Pigeon Hill, M.O’Farrell

AUL 1A
Millstreet Celtic v Grangevale, Town Pk, L.Murphy
Greenmount Rangers v Glenvale, Regional Pk, J.Thompson
Rathcoole Rovers v Glenthorn Celtic, Rathcoole, T.Thompson

AUL 2
Donoughmore Ath v CFC Banteer, Donoughmore, D.Donovan
Ballincollig v Waterloo, Regional Pk, P.Buckley
Strand Utd v Killowen, Ballyanley, J.Sweeney

AUL 2A
Hibernians v City Wanderers, Shanbally, S.Barry
Central Rovers v Shandon Celtic, Central Pk, J.Gaffeny
Churchvilla v Hillington, Kilmoy Cloyne, K.O’Keeffe
Dunbar Celtic v St John Boscos, Murphys Farm, E.Mullins

AUL 3A
Glen Celtic v Knocknaheeny Celtic, Glen Pk, A.McDonagh

AUL 3B
Los Zarcos v Kanturk, Station Rd, Millstreet, R.Fitzgerald
Bweeng v Newmarket, Bweeng Sport Center, P.O’Sullivan

Sunday 24th March Ko. 10.45 am Unless Otherwise Stated

FAI Junior Cup Quarter Final
Carew Pk v Pearse Celtic, Carew Pk, Limerick. 2.00pm FAI

Corinthians Cup 1st Round
Casement Celtic v St John Boscos C,Casement Pk, K.O’Keeffe

County Cup 3rd Round
Tower FC v Richmond A, Killowen, M.O’Connor

Premier League
Springfield v Blarney St Ath, Pat O Brien Pk, F.Murphy

Premier A League
Bohemians v Douglas Hall, Fairfield, T.Cotter
Leeds v Kanturk, Leeds Pk, P. Buckley
Innishvilla v Blackstone Rovers, Knocknacurra, Innishannon, Paul O Sullivan

AUL 1
Dillons Cross Ath v Lakewood Ath , Silverhieghts Pk, T.Thompson
Ballinhassig v Village Utd, Gortnaglough, J.Gaffeney

AUL 2
Blackpool Celtic v Macroom, St Aidens Community School, S.Barry

AUL 3
Greenwood v Ard Na Laoi, Alsa Park, E.Mullins

AUL 3A
St John Boscos v Carrigaline, Water Rock Pk, D.Mulcahy

AUL 3B
Coachford v Glanworth Utd, Carrigadrohid, 11.15am, F.O’Neill.

 

Monday, March 11, 2013

Rylane Celtic are looking for a challenge game on Monday 18th of March, home or away.
Anyone interested, please ring James @ 086-2327364.

Cork AUL Tables


Cork AUL Tables

Cork Youth Results, Cork Youth Tables

Tables
U17
U18
U19


Results

Sunday, March 5
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Castleview 5 Avondale United 0.

Saturday, March 9
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: St Mary’s 5 Fermoy 0.
Daly Industrial Supplies League 1: Macroom 2 Mallow United 2, Carrigaline United A 0 Douglas Hall A 4, Cobh Wanderers 1 Buttevant 0, Crosshaven 1 Avondale United 1, Douglas Hall 2 Youghal United 1, Killumney United 2 Wilton United 1.
Daly Industrial Supplies U19 League: Greenwood 2 College Corinthians 0.

Sunday, March 10
FAI Umbro Youths Inter-League Cup quarter-final: Waterford League 2 Cork Youth Leagues 1.

Sunday, March 10, 2013


AOH CUP SEMI FINAL DRAW

Killumney Utd v Lakewood Ath

Ballinhassig A v Douglas Hall

Semi Final 1st  leg ties to be played Weekend 6th  / 7th  April

Semi Final 2nd Leg ties to be played Weekend 20th / 21st April

AUL "NEWS FLASH"

Because of the attrocious weather conditions last night and through early Sunday morning, all fixtures for Sunday have been cancelled as pitches were deemed unplayable.


Saturday, March 09, 2013


COMPLETE AUL RESULTS (SATURDAY)

AOH Cup Quarter Finals: Glenthorn Celtic 1 Killumney Utd 2; Douglas Hall 3 Leeview Ath 1; Lakewood Ath 2 Innishvilla A 1; Castleview 0 Ballinhassig A 3.

Corinthian’s Cup 2nd Round: Waterloo 2 Fairview 1;

Premier League: Blarney St Ath 2 Macroom 2; Pearse Celtic 0 Park Utd 2; Coachford 2 Knockavilla Celtic 1;

Premier A League: Kanturk 0 Kilreen Celtic 9;

AUL 1: Cathedral Celtic 1 Dillons Cross Ath 2;

AUL 1A: Greenmount Rangers 2 UCC 1; Millstreet Celtic 0 Richmond 2;

AUL 2: Strand Utd 4 CFC Banteer 1; Donoughmore Ath 4 Ballincollig 2;

AUL 2A: Churchvilla v Hibernians (off); Park Utd v Dunbar Celtic (off); St John Boscos 2 Shandon Celtic 1;

AUL 3: Ballinhassig v Richmond (off);

AUL 3B: Bweeng 7 Los Zarcos 1;

Friday, March 08, 2013

AUL (COMING ATTRACTIONS)

St Michael's Cup Final: Riverstown\Brooklodge v Village United, Thursday, 28th March @7.30pm in Turner's Cross.

President's Cup Final: Glen Celtic B v Newmarket, Sunday, 7th April @ 7pm in Turner's Cross.

Cork Youth Fixtures


Cork Youth Fixtures

Thursday, March 07, 2013


CORK AUL FIXTURES

Friday 15th March Ko. 7.45 pm
AUL 3A
Leeview Ath v Tower FC, Mayfield Community School, L.Murphy

Saturday 16th March Ko. 2.30pm Unless Otherwise Stated
City Challenge Cup Quarter Finals
Greenmount Rangers B v Village Utd, Murphys Farm, J.Thompson
Hillington v Dunbar Celtic A, Hillinton Pk, M.O’Farrell
Glenthorn Celtic v Lakewood Ath, St Aidens Community School, S.Barry

County Cup 2nd Round
Innishvilla B v Waterloo, Knocknacurra, Innishannon, D.Donovan

County Cup 3rd Round
Glanworth Utd v St John Boscos A ,  Glanworth, T.Thompson

Premier League
Pearse Celtic v Blarney St Ath, CIT Bishopstown, D.Cronin
Park Utd v Killumney Utd, Brigowen, F.Murphy
Macroom v Coachford, Murray Field, D.Deady
Castleview v Knockavilla Celtic, O’Sullivan Pk, Paul O’ Sullivan

Premier A League
Blackstone Rovers v Kanturk, Fairfield, 3.30pm A.Mylod
Kilreen Celtic v Leeds, Murphys Farm, T.Cotter
Carrigtwohill Utd v Innishvilla, Ballyadam Pk, T.Long
Glen Celtic v Grattan Utd, Glen Pk, D.Klier

AUL 1
Fairview v Knockraha, Fairfield, 1.00pm, P.Buckley

AUL 2A
Hibernians v Corkbeg, Shanbally, F.O’Neill

AUL 3
Afton Villa v St John Boscos, Killeady, B.Dowling

AUL 3B
Buttevant v Casement Celtic, Buttevant, K.O’Keeffe

Monday, March 04, 2013

City Wanderers are looking for a challenge game on Sunday.
Anyone interested, please ring Noel @ 086-2452418.

Village United are looking for a friendly next Saturday afternoon.
Anyone interested, please contact Declan @ 085-15661521

CITY CHALLENGE CUP QUARTER FINALS

Greenmount Rangers B v Village Utd

Hillington v Dunbar Celtic A

Glenthorn Celtic v Lakewood Ath

Bye – Dillons Cross Ath

Ties to be played weekend Saturday 16th March

Ballincollig Murphy Cup winners Jun 95 R251

Ballincollig celebrate Murphy Youth Cup win in Turner's Cross June 95. For more pics from this season, click on image.

The talented squad included: Mick Lordan (keeper), Jason "Benny"

O'Leary, Ken Daly, Graham O'Connell, Mark Buckley, Denis Cronin,

Adrian Searls (captain), Pat Healy, Dave Johnson, Dessie O'Leary,

David Bradley, Rory Murphy, Evan Dorney, Mark Hilliard, Peter

O'Gorman, Terry Yelverton, John Hickey, and John Walsh.

AUL Tables


AUL Tables

Cork Youth Results


Youths Results
Tuesday, February 26

Teddy Healy Cup first round: Castleview 7 Leeds 0.



Friday, March 1

Daly Industrial Supplies U19 League Cup semi-final: Blarney United 2 Wilton United 2 (Blarney United win 5-3 on penalties).



Saturday, March 2

Munster Youth Cup semi-final: Castleview 3 St Brendan’s Park (Kerry) 1.      

Daly Industrial Supplies U18 Premier League: College Corinthians A 1 Blarney United 1, Ballincollig 2 Castlebridge Celtic 0, Leeds 4 Fermoy 1, Ringmahon Rangers 0 St Mary’s 0.

Daly Industrial Supplies U18 League 1: Mallow United 7 Crosshaven 1, Youghal United 6 Carrigaline United 1, Wilton United 3 Macroom 1, Douglas Hall 0 Buttevant 2.

Daly Industrial Supplies U19 Premier League: Bandon 2 Greenwood 1.



Sunday, March 3

Munster Youth Cup semi-final: Tramore 3 Mayfield United 2.

Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Rockmount 3 Avondale United 1, Douglas Hall 0 College Corinthians 3, Ballincollig 3 Everton 1, Springfield Ramblers 0 Castleview 4.

Daly Industrial Supplies U17 League 1: Park United 2 Wilton United 5, Mallow United 3 Midleton 3, Bandon 7 Lakewood Athletic 0.

Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Kinsale 4 Leeds 0, Greenwood 1 Strand United 3, Grenagh 2 Douglas Hall A 1.

Daly Industrial Supplies U19 League Cup semi-final: Midleton 2 College Corinthians 0.

Daly Industrial Supplies U19 Premier League: Leeside 1 Temple United 1.