Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly and search under AUL.

Saturday, July 31, 2010

FREE COMPETITION

While waiting for the games to start, why not try your hand at this free competition for a hamper from Robert Roberts, the prize-winning Irish company that specialises in teas and coffees.
To be in with a chance of winning a Robert Roberts hamper, just answer the following question. How many Gold Stars were Robert Roberts awarded in the 2010 Great Taste Awards:


A - 6;

B – 12; 

C – 20.


Get a big hint here 


Send answer to cork.billy@gmail.com 

Tuesday, July 27, 2010

FRIENDLY PLEASE?

Ballyvolane A  Premier Div seek friendlies for Thursday Aug 5th and Sat or Sun Aug 7th/8th. Home or Away.
Contact Derek  087 9475627
Or   Mick   087 7590341.

AUL COMMITTEE 2010/11

AUL COMMITTEE 2010/11
Hon. Chairman:                                                Ted O’Mahony
Hon. Secretary:                                                Martin Conlon.
Hon. Vice Chairman:                                        Denis O’Driscoll.
Hon Asst. Secretary:                                         Denis O’Driscoll
Hon. Treasurer;                                                Tom Fitzgerald.
Hon. Asst Treasurer:                                         Martin Conlon.
Hon. Registrar:                                                 Henry Healy.
Disciplinary Secretary:                                      Richard Browne.
Press Officer/P.R.O.:                                        Barry Peelo.
Committee:                                                       Denis Lyne, Tony Chambers and Denis Crowley.

FRIENDLIES WANTED

Leeside C looking for friendly any day this coming weekend. Contact Barry on 086-2369824. 

Dungarvan United (Waterford Premier league) looking for pre season game this Saturday July 31st (preferably a premier side also). We are also willing to travel or accomodate any Cork club in Kilrush Park if you wish to travel. Any club interested contact team manager colin Walsh 087-6368491.

Sunday, July 25, 2010

FYI:
I will be on holidays until August 1st (incl.)

Cheers,
Barry.
If you have anything for blog, email Billy Lyons


Saturday, July 24, 2010

FINAL REMINDER:

ALL SET TO GO FOR THE NEW SEASON?

You should be aware by now that the AUL season starts on the weekend of August 21st/22nd.
As usual, we will have a major preview in the ECHO on Friday, 20th.

There has been a significant response from clubs for this Preview Special so, to avoid any dissappointment, please send in any stuff you want published as space is very quickly running out.

It is a great opportunity to publicize your club and your team.
As usual, here are some suggestions:
Developments during the summer – pitch improvements, new facilities.How did your AGM go? Any significant changes at the top i.e. new Chairman etc.

Feel free to list your committee members and their functions.Who is the manager? The assistant? Or any of the backroom staff.Any new signings? Players graduating from the B team? Up from the Youths? Who is the captain for the new season? Have you lost players? Are last season’s top scorers still with you? If so, who are they.Where did you finish up last season and were you happy with it?

What are your aims for the season? Will priority be given to cups or league or consolidation in the section you are in?Please let me have your panel.Who got your annual awards: Player of the year? Top Scorer? Clubman of the Year?

Just in case you may not have got my e-mail or mob number yet, here goes.

Mob: 087-7936608
E-Mail: barrypeelo28@gmail.com.

NOTE: IT WOULD GREATLY APPRECIATED IF YOU COULD SEND THIS INFORMATION AS SOON AS POSSIBLE.

Details published will be based on a "First come - First served" basis.


Many thanks for your help and the best of luck for the season.
Cheers,
Barry.

Thursday, July 22, 2010

(CORK AUL) IMPORTANT NOTICES:

The season will commence on Saturday August 21.

The Management Committee have made a decision to refuse granting any free weekends to all clubs for the unforeseeable future.

Please note the following: Fixture's Secretary Ted O'Mahony's e-mail address:
corkaulfixtures@gmail.com

PROPOSED DATES FOR THE F.A.I. JUNIOR CUP 2010-2011.

Round 1 18th / 19th September

Round 2 16th / 17th October.

Round 3 06th / 07th November.

Round 4 27th / 28th November

Round 5 04th / 05th January 2011.

Round 6 22nd / 23rd January 2011.

Round 7 12th / 13th February 2011.

Round 8 05th / 06th March 2011
Friendly Games:
Rathcoole Rovers A and B are available for friendly games over August.
Please contact this number if you are interested - 085 - 7681507

CARRIGTWOHILL are looking for a friendly this coming weekend (away from home if possible).
Please contact Liam @ 086-6001825
Referees: Beginner's Course.
A Course for Beginner Referees in conjunction with the FAI will take place at the Rochestown Park Hotel on 14th and 15th August next.

Further details can be obtained from Senior Referees Observer Brian O'Regan at 086-8113959 or at oreganbp@eircom.net

Tuesday, July 20, 2010

From the FAI:
A number of weeks ago the Football Association of Ireland wrote to all club and league secretaries in order to bring to their attention a significant commercial opportunity with a blue chip company that we felt may be of interest to clubs. The company approached the FAI because they feel that mutually beneficial agreements can be reached that would assist clubs in the development of their infrastructure. The company is called Shared Access and is a private, well capitalised Irish company which manages communications infrastructure for wireless operators at major Irish developments such as Dundrum Shopping Centre, Dublin Port Tunnel and sports stadia such as Thomond Park, Musgrave Park amongst others. For those of you who have responded and completed the enquiry form you will receive some contact from Shared Access imminently. For those of you who have not yet expressed an interest to date I would like to provide you with a further opportunity for your club to register their interest, hence this second notification. The Shared Access proposal to you: Shared Access will deliver a turnkey floodlighting solution at your club which meets and in some cases exceeds relevant regional and grassroots competition standards, should the clubs location prove suitable and agrees to host their infrastructure. As well as creating a valuable improvement for your Club’s facilities, the development will also provide an annual income with a significant share of the rental revenue given directly to the Club by Shared Access. If your club already has floodlights, Shared Access would still like the opportunity to discuss development options with you, which could include a significant, upfront capital contribution to the Club, and also a share in the annual rental revenues accrued by Shared Access. I am interested in finding out more, what are the next steps? For further information, please visit www.fai.ie/sharedaccess which will provide further information about the programme and complete the online enquiry form, which will only take a few minutes. Clubs that complete and return the form on or before 31st July will be entered into a draw to win one of a further ten Umbro Vouchers provided by Shared Access to the value of €500. In summary, this is potentially a great opportunity for your Club to benefit from a significant capital investment with the added benefit of a long term annual rental income. There is no obligation on clubs to enter into an agreement with Shared Access and any agreement will purely be between the club and Shared Access, however, we do believe that this may provide an opportunity for some clubs to realise the development of their facilities and is worthy of some consideration.
Yours sincerely
Richard Fahey Director of Club Licensing and Facility Development,
The Football Association of Ireland.
Macroom FC Fundraiser for Crumlins Children's Hospital
Macroom FC will be hosting a family fun day in aid of Crumlin Children's hospital on Sunday 25th of July. The event is being organised by Macroom FC and player Brendan O Mahony, who has seen first hand the good work that the hospital does for the children of our country. Brendan's son Ashton has benefited from the excellent service that they provide. A fun/run walk for the same charity has already taken part on the 1st of July, with over fifty people associated with the club taking part. It is hoped that this years event will beat the €7000 raised last year.
The event is on in two different locations, with the main event a Mens soccer tournament taking place in the Town Park, Macroom. The first game takes place at 10.30am. This promises to be a fantastic tournament as some of the best teams in Cork soccer are using it as part of there pre season work out. The team listing is as follows
Macroom A Macroom B Wilton Crookstown Ballyvolane Millstreet Killumney Rockmount Douglas hall Richmond Greenwood Leeside
There is also a Macroom F.C academy blitz taking place in Murray Field from 11am, and there will be bouncy castles, food stalls, soccer challenges and a DJ there also
All proceeds go to the childrens cancer and cardiac funds at Our Ladys Childrens Hospital Crumlin. The club would like to appeal to everyone to attend and support this event, and are looking forward to seeing everyone there.
FAI SENIOR INTRO COACHING COURSE 2010

15/07/2010
Dear Colleague,

There will be a Senior Introductory FAI Coaching Course in Cork from Friday 13th – Sunday 15th August.

The course objective is to provide coaches with the ability to:

1. Identify and develop coaching skills for the adult game.
2. Communicate/relate with and motivate the current Senior Grassroots Adult Player.
3. Introduce warm-ups and basic soccer specific conditioning.
4. Introduce technical and tactical functional practices.
5. Apply appropriate training/coaching methods to progress players from the small sided game to the 11 aside game.
6. Identify and apply principles of play in attack/defence and set pieces.

The Course times are Friday 6.30pm – 10.00pm, Saturday & Sunday 9.30am – 5.30pm.
The Course Fee is €75. There is no formal assessment but full attendance is compulsory to gain certification. Candidates who successfully complete this course are eligible to proceed to the FAI Youth Certificate Course.

To book please complete the enclosed form and return with cheque or postal order (payable to FAI) to
Ray Claffey, 9 Liosrua, Carrigaline, Co Cork.

Advance Bookings Only. Places are limited. Please reserve your place immediately to avoid disappointment.

If you have any further queries on any aspect of the Course please don’t hesitate to give me a call on 086 0434515.

Looking forward to seeing you on the Course,
Yours sincerely,

_________________
Ray Claffey
FAI Development Officer

Monday, July 19, 2010

LEEDS (Youths)

are looking for a friendly this weekend - Friday night, Saturday or Sunday away preferably.

Anyone interested, please contact Jason @ 0872776531 or by e-mail at leedscork@hotmail.com.
PARKVIEW CELTIC AUL LEAGUE 3 are seeking a friendly match for this sunday july 25th. If interested please contact Roger O'Connell on 087 9877617

Sunday, July 18, 2010

SEPTEMBER 1980

Top: Douglas Hall, Northvilla. Bottom: Dillon's Cross Athletic, Casement Celtic, all September 1980, all reference F2. To see more of this vintage, go to http://corksoccerpics.blogspot.com/search/label/1980
To enlarge, click on image.
REMINDER:

A delegate meeting, at which all registration and Cup entry forms will be distributed, will take place on Wednesday, 21st July 2010 in The Ambassador Hotel, Military Hill, Cork at 8 p.m. All clubs to attend.
HIBERNIANS FC ARE LOOKING FOR CHALLENGE GAMES - HOME OR AWAY.

Any interested clubs please ring Terry McSweeney @ 0861519852
HILLINGTON FC: Hillington Park is available for sharing this coming season. Any clubs interested, please contact:

Richard @ 087-9403506

Friday, July 16, 2010

WATERGRASSHILL UNITED

GOLF CLASSIC 2010


FRIDAY AUGUST 13, 2010

MITCHELSTOWN GOLF CLUB
€ 150 PER TEAM OF 3
(INCLUDES BBQ,REFRESHMENTS,GREEN FEES)



PLEASE CONTACT:
NIALL – 086/6025081
PAUL – 086/8225646

EMAIL: watergrasshillunited@gmail.com
Mossie Linnane Groups 2010/2011

Group A

Kinsale
Coachford
Blarney Street Ath
Knockavilla
Pearse Celtic

Group B

Leeside
Castleview
Park Utd
Blackstone Rovers
Glenthorn Celtic

Group C

Grattan Utd
Village Utd
Greenwood
Kanturk
Bohemians

Group D

Wilton Utd
Leeds
Ballyvolane
Killumney
Macroom

Winners Group A vs Runner Up Group B
Winners Group B vs Runner Up Group A
Winners Group C vs Runner Up Group D
Winners Group D vs Runner Up Group C

AUL RECORDS

1947/48 
League           Mortonville   Cobh Ramblers 
City Challenge Cup    Prospect Rvs   Ballinlough Rvs 
Miniature Cup             Maymount Rvs 
1948-49 
League           Maymount Rvs   Green Rvs 
City Chall Cup    Maymount Rvs   Prospect Rvs
Saxone Cup       Mortonville   Crusaders 
MFA Foley Cup    Western Rvs   Maymount Rvs 
FAI Area Final    Evergreen   Maymount Rvs 
Munster Junr Cup Maymount Rvs   Caledonians 
Miniature Cup    Lansdowne
1949-50
League           St Finbarr’s Cel   Mortonville 
Saxone Cup       No Competition
City Challenge     St Finbarr’s Cel   Mortonville 
1950-51
Jun League 1     Crosshaven
Jun League 2     Abbey Rovers   St Patrick’s    
Jun League 3     Clapton Cel   Pouladuff Utd    
City Challge Cup Collins   Blackrock
1951-52
FAI Minor Cup    Home Farm (Dub)   Tower Rvs
Jun League 1     Crosshaven   Collins   
Jun League 2     Cobh Ramblers   Albert Rvs     
Jun League 3     Sunbeam   Crofton Celtic       
Min League 1     Glasheen Tower Rvs   
Min Shield 1     Glasheen Tower Rvs   
Munster Minor    Tower Rvs   Pike Rvs (Lim)
AOH Cup          Crosshaven   Abbey Rovers      
1952-53
FAI Minor Cup    Johnville (Dub)   Glasheen
Jun League 1     Wembley   Mallow Utd   
Jun League 2     Turner’s Cross Utd  AOH
Jun League 3     College Rvs   Clapton Cel      
Min League 1     Tower Rvs  Glasheen    
Min Shield 1     Glasheen  Tower Rvs    
AOH Cup          Wembley   Mallow Utd   
Saxone Cup       Western Rvs   Ballinlough      
Murphy Cup       Glasheen   Tower Rvs
1953-54
FAI Minor Cup    Glasheen Home Farm
Jun League 1     Wembley   Fermoy       
Jun Shield 1     Collins     Wembley     
Jun League 2     Transport   Glasheen   
Jun Shield 2     Glasheen Crotamore   
Jun League 3     Anglesea Southend    
Jun Shield 3     Anglesea Southend    
Min League 1     Glasheen Tower Rvs   
Min Shield 1     Glasheen Ringmahon   
AOH Cup          Glasheen   Mallow Utd  
Munster Junior   Blackrock   Clonmel
Munster Minor    Glasheen Pike Rvs (Lim)
Murphy Cup       Glasheen Dunbar Cel
1954-55
Jun League 1     Transport   Wembley
Jun Shield 1     Wembley   AOH
Jun League 2     Crotamore    Midleton   
Jun Shield 2     Lansdowne    Hibernians Utd     
Jun League 3     St Joseph’s   Windmill Rvs     
Jun Shield 3     Tower Rvs    Farran Celtic
Min League 1     Glasheen     Tower Rvs
Min Shield 1     Dunbar   Lansdowne                  
Munster Junior   Blackrock    Waterford Bohs
AOH Cup                   Wembley   Fermoy       
Murphy Cup       Rockmount    Glasheen   
1955-56
Jun League 1     Wembley   Blackrock    
Jun Shield 1     Crotamore    Collins
Jun League 2     Hibs Utd   St Christopher’s
Jun Shield 2     Tower Rvs  Farran Celtic       
Jun League 3     Hearts   Glenview
Jun Shield 3     Rockmount    Albion
Min League 1     Tower Rvs       
Min Shield 1     Ringmahon {Glasheen withdrew}  
Munster Jun Cup               Wembley   Waterford Bohs
AOH Cup                       St Mary’s   Fermoy     
Saxone Cup       Wembley   North End    
Murphy Cup       Rockmount    Cobh R     
1956-57
Jun League 1     Fermoy   Wembley        
Jun Shield 1     St Mary’s    St Christopher’s   
Jun League 2     Rockmount    Tower Rvs  
Jun Shield 2     Tower Rvs    Rockmount  
Jun League 3     Tramore Ath  Blackpool Cel     
Jun Shield 3     Dunbar Cel  Green Rvs
Min League 1     Rockmount    Ringmahon  
Min Shield 1     Rockmount    Ringmahon  
AOH Cup                   Wembley   Tower Rvs    
Murphy Cup       Rockmount    Ringmahon  
1957-58
Jun League 1     Fermoy   Blackrock     
Jun Shield 1     Rockmount    Wembley    
Jun League 2     Tramore Ath   Albion Rovers    
Jun Shield 2     Collins   Cobh Ramblers
Jun League 3     Southview    Churchvilla        
Jun Shield 3     Castleview   Dillon’s Cross
Min League 1     Ballinlough   Ringmahon        
Min Shield 1     Ringmahon    Tower Rvs  
Munster Junior           St Mary’s   Caledonians (Lim)
AOH Cup                   Churchvilla   Collins  
Saxone Cup       St Christopher’s   Fermoy      
Murphy Cup       Tower Rvs    Ballinlough
1958-59
FAI Minor Cup    Shelbourne   Glasheen
Jun League 1     Ringmahon    Wembley    
Jun Shield 1     Rockmount    Ringmahon  
Jun League 2     Castleview   Fermoy Utd        
Jun Shield 2     Castleview   Fermoy Utd
Jun League 3     Cobh Cel   Lansdowne   
Jun Shield 3     Cobh Cel   Barrackton
Min League 1     Tower Rvs    St Mary’s
Min Shield 1     Glasheen   Southend    
Res Jun League        St Mary’s Rockmount  
AOH Cup          Albion Rvs  Castleview 
Saxone Cup       Rockmount    Tramore Ath
O’Keeffe Cup     Ringmahon    St Mary’s  
Murphy Cup       Southend   Ringmahon   
1959-60
Jun League 1     Ringmahon    Rockmount  
Jun Shield 1     Rockmount    Blackrock  
Jun League 2     Southview    Lansdowne  
Jun Shield 2     Southview    Cobh Cel   
Jun League 3     Mallow Utd  St Michael’s       
Jun Shield 3     St Michael’s   Mallow Utd
Min League 1     Tramore Ath    
Min Shield 1     Wembley         
Min League 2     Glasheen B   Springfield       
Min Shield 2     Glasheen B   Springfield       
AOH Cup          Ringmahon   Wembley    
Munster Junior           Ringmahon   Shelbourne (Lim)
Saxone Cup       Castleview   Churchvilla       
O’Keeffe Cup     Wembley   St Michael’s 
Murphy Cup       Tramore Ath   Ringmahon
President’s Cup  Southview   Ringmahon
Res Jun League         Ringmahon     Blackrock
1960-61
Jun League 1     Ringmahon    Castleview 
Jun Shield 1     North End    Fermoy     
Jun League 2     Ballinlough Mallow Utd 
Jun Shield 2     Ballinlough   Rockville
Jun League 3     Barrackton Cel   Grattan Utd   
Jun Shield 3     Blackrock B   Dillon’s Cross
Min League 1     Wembley   Tower Rvs    
Min Shield 1     Wembley
Min League 2     Lansdowne  Crofton Celtic      
Min Shield 2     Springfield    
AOH Cup          Ringmahon  Castleview  
Munster Junior           Blackrock   Caledonians
Saxone Cup       Blackrock  Shelbourne  
O’Keeffe Cup     Wembley  Ballinlough   
Murphy Cup       Rockmount  Tower       
President’s Cup  Ringmahon  Castleview
1961-62
FAI Junior Cup           Swilly Rvs   Castleview
Jun League 1     Castleview     
Jun Shield 1     Castleview  St Michael’s
Jun League 2     Blackpool Cel   Grattan Utd    
Jun Shield 2     Blackpool Cel   Rockville      
Jun League 3     Ringmahon    Blackrock B       
Jun Shield 3     Ringmahon    Blackrock B
Min League 1     Tower Rvs    Tramore Ath
Min Shield 1     Tramore Ath    
Min League 2     Southend   Springfield 
Min Shield 2     Southend    
AOH Cup          Castleview   Blackrock 
Munster Junior           Castleview   Southend (Wat)
Saxone Cup       Rockmount    Wembley    
O’Keeffe Cup     Blackpool Cel   Blackrock      
Munster Minor    Tower Rvs    Crusaders (Wat)
Murphy Cup       Tower Rvs    Crofton Celtic     
President’s Cup  Castleview   Blackpool Cel
1962-63
FAI Junior       TEK Utd   Blackrock
Jun League 1     Wembley   Castleview   
Jun Shield 1     Rockmount    Castleview 
Jun League 2     Tramore Ath    Albert Rvs      
Jun Shield 2     Blackrock B     
Jun County Lgue  Fermoy  Crosshaven     
Jun County Shd   Crosshaven   Fermoy
Min League 1     Tramore Ath   Tower Rvs
Min Shield 1     Tower Rvs    Tramore Ath
Min League 2     Castleview   Blackrock 
Min Shield 2     Rockmount       
AOH Cup          Castleview   Wembley   
Munster Junior           Blackrock         Villa (Wat)
Saxone Cup       Blackrock B   Fermoy   
President’s Cup  Wembley   Castleview
O’Keeffe Cup     Castleview   Blackrock 
Murphy Cup       Southend Rockmount   
1963-64
Jun League 1     Blackrock    St Michael’s
Jun Shield 1     Blackrock    Ringmahon
Jun League 2     Tramore Ath   Fermoy
Jun Shield 2     Tramore Ath   Blackrock B
Jun League 3     Richmond Utd   Crofton Celtic 
Jun Shield 3     Richmond Utd   Bohemians
Min League 1     Glasheen Tower Rvs
Min Shield 1     Crofton Celtic
Min League 2     Lansdowne    Everton
Min Shield 2     Douglas   Everton
AOH Cup          St Michael’s   Castleview
Saxone Cup       Fermoy   St Christopher’s
O’Keeffe Cup     Castleview   St Michael’s
Munster Minor    Tower Rvs wo
Murphy Cup       Glasheen   Everton
Jun County Lgue       Midleton  Pike Rvs (Fermoy)
President’s Cup         Blackrock          St Michael’s
1964-65
FAI Junior       Fairview (Lim)   Douglas
Jun League 1     Wembley   Ringmahon
Jun Shield 1     Blackrock    St Michael’s
Jun League 2     Everton   Richmond Utd
Jun Shield 2     Southgate    Everton
Jun League 3     Midleton Rangers
Jun Shield 3     Midleton  Rangers
Min League 1     Glasheen Wembley
Min Shield 1     Glasheen Crofton Celtic
Min League 2     Southend Evergreen
Min Shield 2     Ringmahon    Blackrock
AOH Cup          Wembley   Everton
Saxone Cup       Everton   Shelbourne
President’s Cup  No Competition 
O’Keeffe Cup     Red City Albert Rvs
Munster Minor    Glasheen Limerick C
Murphy Cup       Blackrock   Southend
1965-66
Oscar Tray Cup        Cork AUL   Leinster Jun League
FAI Youths Cup        Glasheen  Shelbourne (Dub)
FAI Junior Cup          East Wall (Dub)   Everton Jun League 1  St Mary’s                    Rockmount
Jun Shield 1     St Mary’s    Everton    
Jun League 2     Shelbourne   Crosshaven
Jun Shield 2     Crosshaven   Crofton Celtic    
Jun League  3    Fr Mathew H   Greenmount Rgs
Jun Shield 3     Greenmount Rgs   St Anne’s
Min League 1     Glasheen Ringmahon   
Min Shield 1     Glasheen       
Min League 2     Springfield   Tower Rvs
Min Shield 2     Richmond Utd   
AOH Cup          St Mary’s   Crosshaven 
Saxone Cup       St Mary’s    Everton    
O’Keeffe Cup     Red City    Shelbourne  
Munster Minor    Glasheen     Ballynanty (Lim)
Murphy Cup       Glasheen    Wembley     
1966-67
FAI Youths Cup         Wembley Home Farm
Jun League 1     Everton    Wembley      
Jun Shield 1     St Mary’s    Ringmahon
Jun League 2     Cobh Ramblers   Grangevale     
Jun Shield 2     Cobh Ramblers   Fermoy 
Jun League 3     Albert Rvs   Central Rvs       
Jun Shield 3     Central Rvs  Albert Rvs
Min League 1     Wembley    Crosshaven   
Min Shield 1     Glasheen        
Min League 2     No Competition 
Min Shield 2     Everton
AOH Cup          Everton   Castleview   
Saxone Cup       Castleview   Bohemians 
O’Keeffe Cup     Botanic    St Christopher’s     
Munster Junior           St Mary’s                   Geraldines (Lim)
Munster Minor    Glasheen    Ballynanty
Murphy Cup       Wembley    Crosshaven
1967-68
Jun League 1     Castleview   Rockmount 
Jun Shield 1     Everton    St Mary’s    
Jun League 2     Bohemians    Albert Rvs 
Jun Shield 2     Bohemians    Alberts Rvs
Jun League 3     Evergreen    Blarney Utd
Jun Shield 3     Evergreen    Evergreen Bacon
Min League 1     Wembley     
Min Shield 1     Tower Rvs    Glasheen   
Min League 2     No Competition.
Min Shield 2     Springfield  Wolf Tones       
AOH Cup          Rockmount   Everton    
Saxone Cup       St Mary’s    Everton    
O’Keeffe Cup     Rockmount    Bohemians  
Murphy Cup       Wembley   Crosshaven
President’s Cup         Castleview   Rockmount 
1968-69
Jun League 1     Castleview  Ringmahon 
Jun Shield 1     Castleview   Everton
Jun League 2     Wolf Tones   Southgate 
Jun Shield 2     Wolf Tones   Greenmount Rgs    
Jun League 3     Fairview    Tower Rvs   
Jun Shield 3     Mallow Utd   Collegeview
Min League 1     Wembley    Tower Rvs    
Min Shield 1     Wembley    Crosshaven   
Min League 2     Greenmount Rgs  Crofton Celtic 
Min Shield 2     Crofton Celtic    Western Rvs  
AOH Cup          Castleview   Ringmahon 
Munster Junior           Ringmahon              Caledonians
Saxone Cup       No Competition 
O’Keeffe Cup     Temple Utd   Greenmount Rgs    
Murphy Cup       Tower Rvs  Wembley     
1969-70
FAI Inter Leag           Dublin Sch'boys   Cork AUL
Jun League 1     Crosshaven
Jun Shield 1     Ringmahon    St Michael’s Tipp
Jun League 2     Fairview    Rockmount Rngs         
Jun Shield 2     Fairview    Crosshaven  
Jun League 3     Enfield    Togher
Jun Shield 3     Collegeview    Celtic
Min League 1     Castleview   Everton   
Min Shield 1     Crofton Celtic
Min League 2     Bishopstown    Wilton
Min Shield 2     Castleview
AOH Cup          Greenmount Rgs   St Mary’s     
Saxone Cup       St Mary’s    Rockmount  
O’Keeffe Cup     Fairview   Greenmount Rgs      
Munster Minor    Crofton Celtic   Johnville (Wat)
Murphy Cup       Crofton Celtic    Castleview   
President’s Cup  Crosshaven   Fairview  
1970-71
Premier League         St Mary’s     Wembley
Premier Shield           Castleview        St Michael’s (Tipp)
Jun League 1     Tramore Ath    Glenvale 
Jun Shield 1     Evergreen    Tramore Ath
Jun League 2     Collegeview    Shandon Castle   
Jun Shield 2     St Mary’s Utd   Collegeview
Jun League 3     Wilton Utd  Cork Examiner
Jun Shield 3     Leeds   Lee Rngs
Min League 1     Crosshaven    Tower Rvs
Min Shield 1     Everton   Springfield
Min League 2     Glasheen   Ringmahon
Min Shield 2     Crosshaven    Ringmahon 
AOH Cup          St Michael’s   St Mary’s       
Saxone Cup       St Mary’s    Castleview 
O’Keeffe Cup     No Competition
Munster Minor    Crosshaven     Southend (Wat)
Murphy Cup       Castleview     Glasheen 
President’s Cup  St Mary’s   Wilton Utd 
County Cup       Crosshaven Utd   Bandon 
1971-72
FAI Jun Cup      Talbot (Dublin)   St Mary’s
Premier League         Crosshaven          St Mary’s
Premier Shield           St Mary’s   Crosshaven
Jun League 1     Glenvale   St Mary’s Utd
Jun Shield 1     Collegeview    Mallow Utd       
Jun League 2     Evergreen    Barrackton 
Jun Shield 2     Ballinlough    Grattan Utd
Jun League 3     Gas Co   Cork Examiner
Jun Shield 3     Riverside    Douglas Hall
Min League 1     Tower Rvs  Tramore Ath
Min Shield 1     Crosshaven    Springfield
Min League 2     Crofton Celtic    Blarney Utd
Min Shield 2     Midleton   Tivoli Rgs
Munster Jun      St Mary’s     Crosshaven
AOH Cup          Crosshaven   St Michael’s (Tipp)       
Saxone Cup       Crosshaven    Mallow Utd
O’Keeffe Cup     No Competition
Munster Minor    Crosshaven    Janesboro (Lim)
Murphy Cup       Glasheen   Wembley
County Cup       St John Bosco’s   Inniscarra
1972-73
Premier League         Castleview          Wembley
Premier Shield           St Mary’s   Wembley    
Jun League 1     Castleview Utd   Bohemians     
Jun Shield 1     Tonyville    Castleview Utd     
Jun League 2     Tramore Ath    Hibernians      
Jun Shield 2     Hillington  Wilton     
Jun League 3     Victoria Cel  St John Bosco’s
Jun Shield 3     Kanturk   Clonakilty
Min League 1     Tramore Ath    Castleview
Min Shield 1     Glasheen   Tramore Ath
Min League 2     Rockmount    Greenmount Rgs     
Min Shield 2     Rockmount    Mayfield   
FAI area         Rockmount  (no area decider)
Munster Jun      St Michael’s (Tipp)   Johnville
AOH Cup          St Mary’s   Castleview 
Saxone Cup       Castleview    Crosshaven
O’Keeffe Cup     No Competition
Murphy Cup       Crofton Celtic    Wembley      
County Cup       Clonakilty    Hibernians
1973-74
FAI Int Leag Yths      Cork (AUL)   Sligo
Premier League        St Michael’s (Tipp)   St Mary’s Premier Shield                   St Mary’s        Wembley
Jun League 1     Hillington    Glenvale
Jun Shield 1     Temple Utd    Hillington
Jun League 2     Wolf Tones    Hibernians
Jun Shield 2     Douglas Hall  Wolf Tones
Jun League 3     Blarney Utd   Corkbeg
Jun Shield 3     Killeagh   Blarney Utd
Min League 1     Crofton Celtic    Wembley      
Min Shield 1     Crofton Celtic    Wembley      
Min League 2     Tower Rvs  Avondale Utd
Min Shield 2     Ringmahon    Mayfield   
AOH Cup          Castleview   Ringmahon 
Saxone Cup       Glenvale   Castleview  
O’Keeffe Cup     No Competition
Munster Minr Cup Wembley   Peakevilla (Thurles)
Murphy Cup       Wembley   Crofton Celtic 
FAI Area         Greenmount Rgs
County Cup       Crosshaven   Coachford
1974-75
FAI Int Lge Yths         Cork AUL   Dublin Am League
FAI Minor Cup    Ballynanty    Wembley
Premier League         St Mary’s     Castleview
Premier Shield           Castleview        St Michael’s (Tipp)
Jun League 1     Crofton Celtic    Casement Celtic
Jun Shield 1     Crofton Celtic    Tramore Ath
Jun League 2     Grangevale    Celtic aft obj    
Jun Shield 2     Ballyvolane   Dillon’s Cross
Jun League 3     Ballincollig   Lee Rangers
Jun Shield 3     St Christopher’s   Millstreet
Min League 1     Rockmount    Tramore Ath
Min Shield 1     Rockmount    Crofton Celtic
Min League 2     Fermoy   Mayfield Utd
Min Shield 2     Togher 
AOH Cup          St Mary’s    Killeagh U
Saxone Cup       Celtic   4th Batt
O’Keeffe Cup     Crofton Celtic     Avondale    
Munster Minor    Casement Celtic     Hyde R (Lim)
Murphy Cup       Rockmount    Crofton Celtic
FAI Area Prs Cup Greenmount Rgs   Mallow Utd
County Cup       Crosshaven   Brideview
1975-76 
Premier Lge      Rockmount   St Mary's 
League 1         Wolfe Tones  Tramore Ath. 
League 2         Ballincollig   Fr Murphy YC 
League 3         Togher   Grattan Utd 
Youths 1         Tramore Ath   Rockmount 
Youths 2         Crosshaven    St Martin's (Y’ghal) 
AOH Cup          Castleview    St Mary's 
County Cup       Ballincollig   Carrigaline Utd 
City Cup         Wolfe Tones   Glenvale 
Saxone Cup       Dillon's Cross Ath   UCC Acad 
O’Keeffe Cup     Wolf Tones  Glenvale
FAI area         Rockmount        St Mary's 
Munster Jun Cup       Castleview   Janesboro (Lim)
Murphy Cup       Crofton Celtic     Fermoy 
Premier Shield           Rockmount   St Mary's 
1st Div Shield            Tramore Ath   Temple Utd 
2nd Div Shield       Fr Murphy YC   4th Battalion 
3rd Div Shield       Grattan Utd   Mayfield 
Youths 1 Shield     Tower Rvs   Tramore Ath 
Youths 2 Shield      Springfield   Passage 
1976-77
FAI Youths       Cambridge Boys (Dub)  Tramore Ath
Premier League   Castleview   St Mary's
League 1         Crofton Celtic    Bohemians
League 2         4th Battalion   Garda  
League 3         Sunbeam   Glenview
Youths 1         Tramore Ath 
Youths 2         Ballincollig   Passage
AOH Cup          St Mary's        Avondale
County Cup       Cobh R   Fr Murphy’s YC
O’Keeffe Cup     Garda   Northvilla
Saxone Cup       St Mary's Utd   4th Battalion
FAI area         Avondale
Murphy Cup       Tramore Ath   Ballincollig      
Premier Lgue Cup Hillington   Tramore Ath 
1st Div Lgue Cup Avondale Utd   Crofton Celtic
2nd Div Lgue Cup Garda   Grattan Utd
3rd Div Lgue Cup Mayfield   Glenview
Youths 1 Lgue Cup    Avondale     Wilton Utd
Youths 2 Lgue Cup    Mayfield Utd   Wilton Ath 
1977-78 
Premier League         Crofton Celtic     St Mary’s
League 1         Douglas Hall   Midleton
League 2         Glenvale   Wilton Utd
League 3         Churchvilla(Cloyne)   Passage
Youths 1         St Mary’s        Springfield
Youths 2         Norton   Dunbar
AOH Cup          Casement Celtic   Mallow Utd
County Cup       Ballincollig   Fermoy
O’Keeffe Cup     Douglas Hall   Temple Utd
Saxone Cup       Wilton Utd   Kinsale
FAI area         St Mary’s        Midleton   
Murphy Cup       St Mary’s        Kilreen
Premier Lgue Cup Crofton Celtic    St Mary’s
1st Div Lgue Cup Collegeview   Cobh R
2nd Div Lgue Cup Fermoy   St John Bosco’s
3rd Div Lgue Cup Greenmount Cel   Gunners
Youths 1 Lgue Cup    Wilton Utd  Fermoy
Youths 2 Lgue Cup    Norton C   Dunbar Cel
Tayto Cup                 Cork AUL
1978-79 
FAI IntLgue Yths Donegal   Cork AUL
Premier Lgue     Castleview   Midleton
League 1         Cobh Ramblers   Greenmount Rgs
League 2         Ringmahon Rangers   Kinsale
League 3         Kilreen Celtic   Farnanes
Youths 1         Tramore Ath 
Youths 2         Mallow Utd   Bohemians
AOH Cup          Grangevale   Northvilla  
County Cup       Not completed; petrol shortage 
Saxone Cup       Wilton Utd   Grattan Utd
FAI area         Ballincollig   Midleton
Murphy Cup       Crofton Celtic    Park Utd
Premier Lgue Cup Midleton   Wembley
1st Div Lgue Cup Hibernians   Rockmount  
2nd Div Lgue Cup Boher Celtic   Fermoy 
3rd Div Lgue Cup Farnanes   Fairview
Youths 1 Lgue Cup   Casement Celtic   Tramore Ath
Youths 2 Lgue Cup   Wembley   Togher
Tayto Cup        Cork AUL
1979-80 
FAI Inter Lgue Yths   Cork AUL   Kilkenny
FAI Youths Cup        Tramore Ath   Home Farm A
Premier League         Casement Celtic    Cobh Ramblers
League 1         Tramore Ath            Fermoy
League 2         Mayfield Utd   Sunbeam  
League 3         Ard-na-Laoi            Grangevale
Youths 1         Tramore Ath            Rockmount
Youths 2         Blackpool Celtic    Ringmahon
AOH Cup          St John Bosco's   Greenmount Rgs
County Cup       Ballincollig   Carrigaline Utd
Saxone Cup       Ard-na-Laoi   Carrigaline Utd
FAI area         Mary’s - Douglas (open draw)
O’Keeffe Cup     Grattan Utd   Tramore Ath
Murphy Cup       Rockmount    St Mary’s
Munster Youths         Tramore Ath    St Mary’s
Premier Lgue Cup Casement Celtic   Midleton
1st Div Lgue Cup       Wilton Utd  Grattan Utd
2nd Div Lgue Cup      St John Bosco’s   Bandon
3rd Div Lgue Cup      Ballyclough        Bweeng 
Youths 1 Lgue Cup   Tramore Ath          Rockmount
Youths 2 Lgue Cup    Ringmahon   Douglas Hall
Tayto Cup           Dublin AUL
1980-81 
Premier League         Casement Celtic    St Mary’s
League 1         Northvilla   Ballincollig  
League 2         Ballyvolane            Grangevale
League 3         Telford Utd            Park Utd 
Youths 1         Tramore Ath            St Mary’s
Youths 2         Castleview   Western Rvs
AOH Cup          St Mary's   Temple Utd
County Cup       Carrigaline Utd   Ard-na Laoi
Saxone Cup       Farnanes    Glenview
O’Keeffe Cup     Grattan Utd  Casement Celtic
Murphy Cup       St Mary’s   Tramore Ath
Coca Yths 1 Lge Cup    Ballincollig   Rockmount
Premier Lgue Cup Cobh R   Casement Celtic
1st Div Lgue Cup Grattan Utd            Kinsale 
2nd Div Lgue Cup Carrigaline Utd   Glenview
3rd Div Lgue Cup Waterloo   Killowen
Youths 2 Lgue Cup    Youghal   Crofton Celtic
Tayto Cup        Cork AUL
1981-82 
FAI Youths Cup         Tramore Ath   Athlone
FAI Under17 Cup  Home Farm (Dub)   Springfield
Premier League         St Mary's   Casement Celtic
League 1         St John Bosco's   Hillington
League 1 A       Carrigaline Utd   Victoria Ath
League 1 B       Grattan Utd   Glenvale
League 2         Central Rvs   Albert Rvs
League 2 A       Kilreen Celtic   Waterloo
League 2 B       Ballincollig Utd   Skibbereen Dyn
League 3         Mallow Utd   Killavullen
League 3 A       Killeady Utd   Carrigaline Utd
League 3 B       Avondale    Leeside
Youths 1         Tramore Ath   Springfield
Youths 2         Everton   Midleton
Youths 2A        Grattan Utd   Coachford
AOH Cup           Tramore Ath    Temple Utd 
St Michael's Cup Ballincollig   St Mary’s
County Cup       Carrigaline Utd   Farnanes
Saxone Cup       Carrigaline Utd   Skibbereen Dyn
President's Cup          Douglas Hall Utd   Ballincollig Utd
FAI area         Douglas Hall   Cobh Ramblers
Murphy Cup       Tramore Ath   Glasheen
Munster Yths Cup Tramore Ath   Johnville (Wat)
Coca Cola Cup    St Mary's    Springfield
Tayto Cup        Dublin AUL
1982-83 
FAI Under-17 Cup Stella Maris (Dub)   Crofton Celtic
Premier League    St Mary's   Ballincollig
League 1         Central Rovers   Mayfield
League 1 A       Wembley   Hibernians
League 1 B       Greenmount Rgs   Glasheen
League 2         Brideview Utd   Killowen
League 2 A       Park Utd   Western Rvs
League 2 B       Carrigaline Utd   Everton
League 3         Buttevant    Berwick
League 3 A       Coachford    College Cors
League 3 B       Everton Utd   Castleview U
Youths 1         Tramore Ath   Grattan Utd
Youths 2         Ballinlough Rovers   Midleton
Youths 2A        Blarney Utd   Mayfield
AOH Cup          Central Rovers   Ringmahon
St Michael's Cup St John Bosco's   Casement
County Cup       Brideview Utd   Mallow Utd
City Chall Cup   Greenmount Rgs   Glenvale
Saxone Cup       Corkbeg   Midleton Utd
President's Cup Corkbeg   Carrigaline Utd
FAI area         Casement Celtic Cel   Casement Utd
Murphy Cup       St Mary's    Ballinlough
Munster Yths Cup Tramore Ath   St Ailbies (Thurles)
Coca Cola Cup    Tramore Ath   Springfield
Tayto Cup        Cork AUL
1983-84 
Premier League         Douglas Hall        Ballincollig
League 1         North End    Ballyvolane
League 1 A       Wilton Utd   Casement Utd
League 1 B       AOH   Waterloo
League 2         Leeds   Rockmount
League 2 A       Western Rvs   Buttevant
League 2 B       Everton   Crofton Celtic  
League 3         Carrigtwohill   Castleview Utd
League 3 A       Crescent Ath   Courtown
League 3 B       Lakewood Ath   Glasheen Utd
Youths 1         Casement Celtic    Everton
Youths 2         Mayfield Utd   Ringmahon
Youths 2A        Crofton Celtic     Midleton
AOH Cup          Douglas Hall   Wembley
St Michael's Cup Carrigaline Utd   Ballincollig
County Cup       Buttevant    Carrigtwohill
City Chall Cup   Western Rovers   Tramore Ath
Saxone Cup       Carrigtwohill   Leeds
President's Cup Castleview Utd   Crescent Ath
FAI area         Ballincollig   Casement Celtic
Murphy Cup       Crofton Celtic     Everton
Coca Cola Cup    Mayfield Utd   Crofton Celtic
2nd Div Yths Cup Buttevant   Kilreen Celtic
1984-85 
Premier League    Temple Utd   St Mary's
League 1         Farnanes Ballyvolane
League 1 A       Ballinlough Rovers   Western
League 1 B       Mallow Utd   Waterloo
League 2         Douglas Hall Utd   Carrigtwohill
League 2 A       Crescent Ath   Albert Rvs
League 2 B       Coachford   Passage
League 3         College Corinthians   Tonyville  
League 3 A       Glen Utd Knocknaheeny
League 3 B       Kilreen Celtic  Hibernians Ath
Youths 1         Springfield   Casement
Youths 2         Glasheen Passage
Youths 2A        Ringmahon   Buttevant 
AOH Cup          Carrigaline Utd   Temple Utd
St Michael's Cup St Mary's   Douglas Hall
County Cup       Mallow Utd   Ballincollig Ath
City Chall Cup   Mayfield Utd   Castleview Utd
Saxone Cup       Avondale Utd   Leeside
President's Cup  Leeside   Douglas Hall U
FAI area         St Mary’s   Temple Utd
Murphy Cup       Casement Celtic   Glasheen
Munster Yths Cup St Mary’s    St Michael’s (Tipp)
Coca Cola Cup    Springfield   St Mary’s
Second Div Youths Cup     Passage   Ringmahon
1985-86 
Premier League         St Mary's    Douglas Hall
League 1         Cobh Wanderers   Ballyvolane
League 1 A       Coachford   Castleview
League 1 B       Waterloo Villa Utd
League 2         Leeside   College Cors
League 2 A       Barrack Rovers   Courtown
League 2 B       Bandon   Avondale
League 3         Ballyvolane Utd   Cobh Town
League 3 A       Mayfield Mayfield City
League 3 B       Blarney Street Ath   Glenview
Youths 1         Casement Celtic   Tramore Ath
Youths 2         Midleton Passage
Youths 2A        Greenwood 
AOH Cup          Ballincollig   Douglas Hall
St Michael's Cup Ballincollig   Crescent Ath
County Cup       Waterloo Killowen
City Chall Cup   Barrack Rovers   Ballyvolane
Saxone Cup       Barrack Rovers   Avondale Utd
President's Cup  Castle Celtic   Mayfield 
FAI area         Ballyvolane   Mallow Utd
Murphy Cup       Casement Celtic   Everton
Coca Cola Cup    Everton   Wilton Utd
Second Div Youths Cup     Midleton   Greenwood
1986-87 
Premier League   Temple Utd   Waterloo 
League 1         Mayfield Utd   Leeside 
League 1 A       Buttevant   Barrack Rovers 
League 1 B       Dunbar Cel    Glasheen 
League 2         UCC   Cobh Town 
League 2 A       Killavullen   Glanworth Utd 
League 2 B       Fairview Telford Utd 
League 3         Portview Greenwood 
League 3 A       Kingston Rangers   Castle Celtic 
League 3 B       Evergreen Utd   Afton Villa 
Youths 1         St Mary's   Ballincollig 
Youths 2         Albert Rovers   Douglas Hall 
Youths 2A        Ballyvolane   Portview 
AOH Cup          Wilton Utd   St John Bosco's 
St Michael's Cup Douglas Hall   Passage 
County Cup       St John Bosco's   Passage 
City Chall Cup   Tramore Ath   AOH 
Saxone Cup       Avondale Utd   Midleton 
President's Cup  Killowen   Wilton Ath 
FAI area         Temple Utd   Tramore Ath 
Munster Jun Cup  Temple Utd   Kilmallock 
Murphy Cup       Rockmount    Casement Celtic 
Coca Cola Cup    Casement Celtic   Midleton 
Second Div Youths Cup     Park Utd   Portview 
Tayto Cup        Cork AUL 
* Temple beaten in FAI final by Cherry Orchard 
1987-88 
FAI Int Lgue Yths         Cork AUL   Dublin AUL
Premier League        Temple Utd   Ballincollig 
League 1         Tramore Ath    Grattan Utd 
League 1 A       Avondale Utd  Passage 
League 1 B       Glasheen   Glenvale 
League 2         St Mary's    Central Rovers 
League 2 A       Blackpool Celtic   Castle Celtic 
League 2 B       Macroom   West End 
League 3         Springfield   Glanmire 
League 3 A       Mallow Rangers   Wilton Ath 
League 3 B       Doughcloyne   Corinthians Ath 
Youths 1         Tramore Ath    St Mary's 
Youths 2         Avondale Utd    Rockmount 
Youths 2A        Everton   Douglas Hall 
AOH Cup          Wilton Utd   St John Bosco's 
St Michael's Cup Mayfield Utd   Crofton Celtic  
County Cup       Castle Celtic   Ballincollig Utd 
City Chall Cup   Tramore Ath   Grattan Utd 
Saxone Cup       Avondale Utd   Glanmire 
President's Cup  Park Utd   Passage Wanderers 
FAI area         Mayfield Utd   Buttevant
Munster JunCup   Douglas Hall   Janesboro 
Murphy Cup       Casement Celtic  Tramore Ath 
Coca Cola        St Mary's    Carrigaline Utd 
2nd Div Yths Cup Rockmount   Everton 
Youths Inter-Lgue Cup Cork AUL   Dublin AUL 
1988-89 
Premier League        Temple Utd   Avondale Utd
League 1         Crofton Celtic    Kinsale 
League 1 A       Blackpool Celtic   Castle Celtic 
League 1 B       Portview   Ballinlough Rovers 
League 2         Bandon   Doughcloyne 
League 2 A       Rockmount    Blarney Utd 
League 2 B       Springfield   Ballyvolane Utd 
League 3         Midleton   Bishopstown 
League 3 A       Mallow Celtic   4th Battalion 
League 3 B       Ballyphehane   Ard-na-Laoi 
Youths 1         Cobh Ramblers   Everton 
Youths 2         Rockmount    Mayfield Utd 
Youths 2A        Ringmahon Rangers   Passage 
AOH Cup          Temple Utd   Bandon 
St Michael's Cup Ballincollig   Ballinlough Rovers 
County Cup       Blarney Utd   Bandon 
City Chall Cup   Grattan Utd   Portview 
Saxone Cup       Doughcloyne Utd   Park Utd 
President's Cup Bandon   Blarney Utd 
FAI area         Temple Utd   Greenmount Rgs 
Munster Jun Cup  Ballincollig   Killarney Ath 
Murphy Cup       Rockmount    Tramore Ath 
Coca Cola        Rockmount    Casement Celtic  
Second Div Youths Cup     Rockmount   Ringmahon 
Tayto Cup        Cork AUL   Dublin AUL 
Champions Cup    Bandon   Portview 
1989-90 
FAI Youths Cup   Cherry Orchard (Dub)   Wilton Utd 
FAI Under 17     Belvedere (Dub)   Wilton Utd 
Inter League     Temple Utd   Ballincollig 
Premier League         Greenmount Rgs   Dunbar Cel
League 1         Bandon   Hibernians 
League 1 A       Rockmount   Northvilla 
League 1 B       St John Bosco's   Ballyvolane 
League 2         Greenwood   Grangevale 
League 2 A       Park Utd   Buttevant Ath 
League 2 B       Mayfield Utd    Ballyphehane 
League 3         Corkbeg   Mahon Utd 
League 3 A       Castleview Utd   Mayfield Ath 
League 3 B       Killumney Utd   Albert Rovers 
Youths 1         Wilton Utd   Casement Celtic  
Youths 2         Douglas Hall    Brooklodge Utd 
Under 17 1       Casement Celtic    Douglas Hall 
Linnane          Springfield   Wilton Utd 
Corinthians      Ballincollig    Douglas Hall  
Shield           Cobh Wanderers   Ballincollig 
AOH Cup St       John Bosco's   Hibernians 
St Michael's Cup Greenmount Rgs   Bandon 
County Cup       Bandon   Leeside 
City ChallCup    Ballyphehane   Grattan Utd 
Saxone Cup       Bandon   Grangevale 
President's Cup 4th Battalion   Killumney Utd 
FAI area         Rockmount   Castleview 
Murphy Cup       Casement Celtic    Wilton Utd 
Coca Cola Cup    Casement Celtic    Rockmount 
2nd Div Yths Cup Coachford   St John Bosco's 
Under 17 Lgue Cup   Wilton Utd   Casement Celtic 
Tayto Cup        Cork AUL   Dublin AUL 
Champions Cup    Greenmount Rgs   Mayfield Utd 
*  Cobh Wanderers beaten in semi-final of FAI Intermediate Cup. 
1990-91 
Inter League     Ballincollig   Greenmount Rgs 
Premier League   Dunbar Cel   Bandon 
League 1         Coachford   Villa Utd 
League 1 A       Crescent Ath    Castle Celtic 
League 1 B       Leeside   Ballyvolane 
League 2         Lakewood Ath    Killumney Utd 
League 2 A       Killowen   Mallow Celtic 
League 2 B       Everton Utd   Corkbeg 
League 3         Brooklodge Utd    Mayfield Ath 
League 3 A       Southend Utd    Bohemians 
Youths 1         Wilton Utd   Casement Celtic  
Youths 2         Youghal Utd   Mallow Celtic 
Youths 2A        Kilreen Celtic   Blarney Utd 
Under 17 1       Rockmount   Casement Celtic 
Linnane Cup      Springfield   Temple Utd 
Corinthians Cup  Ballincollig    Bandon Juniors 
Shield           Greenmount Rgs   Temple Utd 
AOH Cup          Villa Utd   Dunbar Cel 
St Michael's Cup Casement Celtic Dunbar Celtic 
County Cup       Leeside   Coachford  
City ChallCup    Ballyphehane   Crescent Ath 
Saxone Cup       Corkbeg Boher   Celtic 
President's Cup  Everton Utd   Hibernians Ath 
FAI area         College Corinthians   Dunbar Celtic 
Murphy Cup       Wilton Utd   Rockmount 
Coca Cola Cup    Wilton Utd  Casement Celtic 
2nd Div Yths Cup Kilreen Celtic   Greenwood 
Under 17 Lgue Cup    Mayfield Utd   Casement Celtic 
Tayto Cup        Dublin AUL    Cork AUL
1991-92 
Inter League     Temple Utd   Castleview 
Premier League         Casement Celtic   Crescent Ath 
League 1         Ballyphehane  Hibernians 
League 1 A       Killowen   North End 
League 1 B       Fourth Battalion    Everton Utd 
League 2         Ballincollig Ath   Bishopstown 
League 2 A       Boher Celtic  Knocknaheeny  
League 2 B       Mahon Utd    Brooklodge Ath 
League 3         Dunbar Cel    Afton Villa 
League 3 A       Village Utd   Albert Utd 
League 3 B       Cobh Celtic     Beaumont Rgs 
Youths 1         Rockmount    Passage 
Youths 2         Tramore Ath   Macroom 
Youths 2A        Castle Celtic   Portview 
Under 17 1       Rockmount    Wilton Utd 
Under 17 2       Leeds   Leeside 
Linnane Cup      Castleview    Springfield 
Corinthians Cup  Ballincollig   Wilton Utd 
Shield           Dunbar Celtic Castleview 
AOH Cup                   Bandon   Crescent Ath 
St Michael's Cup Bandon   Casement Celtic  
County Cup       Brooklodge Utd   Corkbeg 
City Chall Cup   Mayfield Utd   Albert Rvs 
Saxone Cup       Brooklodge Utd   Mahon Utd 
President's Cup  Boher Celtic  Ballincollig Ath 
FAI area         Hibernians    Rockmount 
Murphy Cup       Rockmount    Leeds 
Coca Cola Cup    Passage   Casement Celtic 
2nd Div Yths Cup Crosshaven   Coachford 
Under 17 Lgue Cup    Rockmount   Douglas Hall 
Tayto Cup        Dublin AUL    Cork AUL 
1992-93 
Inter League     Temple Utd   Ballincollig 
Premier League   Crescent Ath   St John Bosco's 
League 1         Hibernians   Blackpool Celtic 
League 1 A       Park Utd   Waterloo 
League 1 B       Ballyvolane   Ballincollig Ath 
League 2         Villa Utd    Corinthians Ath 
League 2 A       Village Utd   Castle Celtic 
League 2 B       Togher Rvs    West End Utd 
League 3         Greenwood    Innishannon 
League 3 A       Doneraile    Buttevant Albion 
League 3 B       Hill Celtic   Carrigtwohill 
Youths 1         Rockmount    Douglas Hall 
Youths 2         Castleview    Leeside 
Under 17 1       Rockmount    Wilton Utd 
Under 17 2       Mayfield Utd  Casement Celtic 
Linnane Cup      Temple Utd    Mayfield Utd
Corinthians Cup  Temple Utd    Passage juniors 
Shield           Temple Utd   Ballincollig 
AOH Cup          Coachford   Passage 
St Michael's Cup Rockmount   Ballincollig Ath 
County cup       Corkbeg   Brooklodge Utd 
City Chall Cup   Albert Rovers   Grangevale 
Saxone Cup       Greenwood    Castle Celtic 
President's Cup  Ard-na-Laoi   Ballyvolane Utd 
FAI area         Buttevant    Ballincollig
Murphy Cup       Rockmount    Mayfield Utd 
Coca Cola Cup    Douglas Hal l  Casement Celtic 
2nd Div Yths Cup Mallow Celtic   Ballincollig  
Under 17 Lgue Cup    Mayfield Utd   Rockmount 
Tayto Cup        Cork AUL   Dublin AUL 
1993-94 
Inter League     Temple Utd   Castleview 
Premier League   Passage   Rockmount 
League 1         Ballincollig   Temple Utd 
League 1 A       Village Utd   Grattan Utd
League 1 B       Ballincollig Ath    Leeside 
League 2         Kilreen Celtic   Grangevale 
League 2 A       Doneraile   Southend Utd 
League 2 B       Hill Celtic   Blarney Street Ath 
League 3         Douglas Hall   Strand Utd 
League 3 A       Park Albion   Kanturk 
League 3 B       Churchvilla   Ballinlough Utd 
Youths 1         Rockmount   Wilton Utd 
Youths 2         Greenwood   Leeds Ath 
Youths 2A        Passage   Everton 
Under 17 1       Rockmount   Leeds Ath 
Under 17 2       Castleview   Everton 
Linnane Cup      Temple Utd   Mayfield Utd 
Corinthians Cup  Temple Utd   Mayfield Utd 
Shield           Temple Utd   Castleview 
AOH Cup          Passage   Grattan Utd 
St Michael's Cup Hibernians
County Cup       Leeside   Kinsale 
City ChallCup    Village Utd   Temple Utd 
Saxone Cup       Ard-na-Laoi   Douglas Hall 
President's Cup  Douglas Hall   Hill Celtic 
FAI area         Coachford   Passage 
Murphy Cup       Everton   Mayfield Utd 
Coca Cola Cup    Park Utd   Mayfield Utd 
2nd Div Yths Cup Passage   Macroom 
Under 17 Lgue Cup   Kilreen Celtic   Mayfield Utd 
Tayto Cup        Not played. 
1994-95
Oscar Tray Cup   Dublin AUL   Cork AUL
Inter League     Temple Utd   Mayfield Utd 
Premier League          Passage   Rockville 
Premier League A Northvilla   Temple Utd
League 1         Macroom   Albert Rovers 
League 1 A       North End   Castle Celtic 
League 1 B       Cobh Town   Brooklodge Utd 
League 2         College Cors   Douglas Hall 
League 2 A       Tramore Ath   Kanturk
League 2 B       Greenmount Rgs   Ballinlough Utd 
League 3         Ballinhassig   Coachford Utd 
League 3 A       Waterloo Cel   Brogeen Rovers 
League 3 B       Bohemians   Glenview 
Youths 1         Castleview   Mayfield Utd 
Youths 2         Ballincollig   Buttevant 
Youths 2A        Leeside   Blarney Utd 
Under 17 1       Mayfield Utd   Leeds 
Under 17 2       Wilton Utd   Castleview 
Linnane Cup      Temple Utd  Greenmount Rgs 
Corinthians Cup  Greenmount Rgs   Temple Utd 
Shield           Temple Utd   Greenmount Rgs 
AOH Cup          North End   Rockville 
St Michael's Cup Brooklodge Utd   Hillington 
County Cup       Castle Celtic   Blarney Utd 
City Chall Cup   Knocknaheeny Cel   North End 
Saxone Cup       Tramore Ath   Churchvilla,
President's Cup  Coachford Utd   Glenview,
FAI area         Coachford   Hibernians 
Murphy Cup       Ballincollig   Everton 
Coca Cola Cup    Mayfield Utd   Coachford 
2nd Div Yths Cup Ballincollig   Leeside 
Under 17 Lgue Cup    Mayfield Utd   Rockmount 
1995-96
Premier League        Greenmount Rgs   Coachford  
Premier League A Kinsale   Macroom
League 1         Killumney Utd   Albert Rovers 
League 1 A       Castle Celtic   Tramore Ath 
League 1 B       Togher Rvs    Corinthians Ath 
League 2         Bandon Town   Ballinhassig 
League 2 A       Blarney Ath   Bishopstown 
League 2 B       Douglas Celtic   Churchvilla 
League 3         Pearse Celtic   Hibernians Ath 
League 3 A       Wilton Ath    Rathcoole Rvs 
League 3 B       Midleton Celtic   Evergreen 
Youths 1         Wilton Utd    Midleton 
Youths 2         Macroom   Kilreen Celtic 
Youths 2A        Greenwood   Passage 
Under 17 1       Tramore Ath   Maymount Celtic 
Under 17 2       Leeds   Crosshaven 
Linnane Cup      No competition. 
Corinthians Cup  Greenmount Rgs   Springfield
 Shield           Greenmount Rgs   Kinsale 
AOH Cup          Grattan Utd   Togher Rvs 
St Michael's Cup Passage Wndrs   Douglas Hall
County Cup       Ard-na-Laoi   Killumney Utd 
City Chall Cup   Togher Rvs   Corinthians Ath 
Saxone Cup       Ballincollig Ath   Bandon Town 
President's Cup  Evergreen   Mallow Town 
FAI area         Hibernians    Blarney Utd 
Murphy Cup       Midleton   Wilton Utd 
Coca Cola Cup    Mayfield Utd   Wilton Utd 
2nd Div Yths Cup Everton   Macroom 
Under 17 Lge Cup Wilton Utd   Crosshaven 
Tayto Cup        Dublin AUL    Cork AUL 
1996-97  
Premier League   Greenmount Rgs  Crescent Ath
Premier League A Togher Rvs   Killumney Utd
League 1         Villa Utd   Ballinhassig
League 1 A       Kanturk   Waterloo
League 1 B       Leeside   Bandon
League 2         Pearse Cel    Hibernians Ath
League 2 A       Fairview   Buttevant Ath
League 2 B       Dunbar Cel    Leeside Utd
League 3         Greenwood   Innishannon
League 3 A       Maymount Cel   Fairhill Utd
League 3 B       Springfield Utd   Brooklodge Ath
Youths 1         Maymount Cel   Midleton
Youths 2         Ballincollig   Macroom
Youths 2A        Hibernians    Douglas Hall
Under 17 1       Maymount Cel   Ballincollig
Under 17 2       Bandon   Buttevant
Linnane Cup      Macroom   Park Utd     
Corinthians Cup  Mahon Utd   Castleview
Shield           Springfield   Greenmount Rgs
AOH Cup          Passage   Coachford
St Michael's Cup Hill Celtic   Hillington
County Cup       Leeside   Brooklodge Ath
City Chall Cup   Castleview    Evergreen
Saxone Cup       Glanworth   Dripsey    
President's Cup  Innishannon   Maymount C
FAI area         Greenmount Rgs
Munster Jun Cup  Greenmount Rgs
Murphy Cup            Leeds   Everton
Coca Cola Cup            Blarney Utd    Ballincollig
2nd Div Youths Cup     Macroom   Ballincollig
Under 17 League Cup           Maymount Cel   Bandon
1997-98
Premier:     Greenmount Rangers -Coachford
PREMIER A:     Leeside A - Buttevant
League One   Hibernians B - Ballinhassig
League One A:   Glenvale - Hillington    
League One B:  Bandon - Ballinlough
League Two:     Everton - Douglas Celtic  
League Two A: Maymount Celtic - Greenwood Celtic       
League Two B: St John Bosco’s B - Brooklodge B 
League Three: Kinsale B -Villa Utd     
League Three A: Donoughmore Ath - Ballyclough  
League Three B: Mayfield Utd B - Fourth Batt B 
Youths 1:            Everton - Blarney Utd
Youths 2:            Leeside - Richmond   
Youths 2A:         N Comp      
Under 17 One:   Temple Utd - Mayfield Utd
Under 17 Two:   Casement Celtic - Boher Celtic   
Linnane:             Greenmount Rangers - Park Utd 
Corinthians:        Fairview - Strand Utd     
Shield:               NO COMP
AOH:                 Passage - Leeside 
St Michael's :    Corinthians ATH - Leeside B      
County:              Hill Celtic - ST John Bosco’s B
City:                     Ballyvolane - Grangevale 
Saxone:      Maymount Celtic   Millstreet    
President's:        Evergreen -  Kinsale B   
FAI JUNIOR:      Fairview (Lim)- Waterford Crystal
Munster Junior:  Fairview (Lim) - Mungret       
Murphy:             Blarney Utd - Everton  
Munster Youths: Wilton - Leeds 
Coca Cola:        Everton - Blarney Utd      
2nd Div Yths Cup: Leeside - Douglas Hall 
Under 17 League Cup: Mayfield Utd - Everton-
1998-99
Premier League:  Greenmount Rangers   Leeside
Premier A:  Bandon   Rockville
League 1: Ballincollig   Passage B
League 1A:  Hillington   Maymount Cel
League 1B:  Ballinlough Utd   Leeside B
League 2:  Kinsale   Greenwood
League 2A:  Ballyclough   Castleview
League 2B:  Mayfield Utd  Fourth Batt.
League 3:  Glencairn Cel   Dunbar Celtic B
League 3A:  Rathcoole Rvs   Hillington B
League 3B:  Evergreen   Lee Rangers
Youths 1:  Everton   Temple Utd
Youths 2:  Midleton   Ballincollig
U17 1:  Temple Utd   Tramore Ath
U17 2:  Millstreet Celtic   Leeside.
AOH Cup:  Greenmount Rangers   Rockville
Linnane Cup:  Greenmount Rangers   Macroom
St Michaels Cup: St John Bosco’s   Casement Celtic
Corinthians Cup:  Evergreen   Fairview
City Challenge:  Ballyvolane   Temple Utd
Saxone : Greenwood   Strand Utd,
Presidents Cup: Hillington   Ardmanning Celtic
County Cup:  Ballinhassig   Ballincollig
Murphy Minor:  Everton   Temple Utd
Coca Cola youths:  Temple Utd   Everton
2nd Div Youths League Cup:  Douglas Hall   Coachford.
U17 League Cup:  Temple Utd   Tramore Ath
Ted Healy U17  2nd Div League Cup:  Rathcoole   Leeside
1999/2000
Premier: Blarney Utd (Leeside);
Premier A: Glenvale (Hillington);
AUL 1: Kinsale (Pearse Celtic);
AUL 1A: Maymount Celtic (Blackpool Celtic);
AUL 1B: Hill Celtic (Temple Utd);
AUL 2: Ard-na-Laoi (Glencairn Celtic), after play-off;
AUL 2A: Millstreet Celtic (Rathcoole Rovers), after play-off;
AUL 2B: Evergreen (Springfield);
AUL 3: Afton Villa (Shandon Celtic);
AUL 3A: Doneraile (Newmarket Town);
AUL 3B: Albert Rovers (Knocknaheeny Celtic);
Youths Premier: Temple Utd (Douglas Hall);
Youths One: Casement Celtic (Grattan Utd);
Under 17 Premier: Tramore Athletic (Castleview);
Under 17 Division One: Rockmount (Bandon), after play-off.
AOH Cup: Blarney Utd (Leeside);
Linnane League Cup: Leeside (Blarney Utd);
Shield: Killumney Utd (Ballinlough Utd);
County Cup: Kinsale (Richmond);
City Cup: Temple Utd (Pearse Celtic);
St Michael's Cup: Maymount Celtic (Kinsale);
Saxone Cup: Fairhill Utd (Donoughmore Ath.);
President's Cup: Albert Rovers (Doneraile);
Corinthians Cup: Bandon (Pearse Celtic);
Murphy Youth Cup: Douglas Hall (Everton);
Youths League Cup: Everton (Casement Celtic);
Youths One League Cup: Grattan Utd (Casement Celtic);
Under 17 League Cup: Springfield (Ballincollig);
Ted Healy U17 League Cup: Leeside (Kanturk).

2000/2001
Premier: Greenmount Rangers (Coachford). Bandon have withdrawn while both Hillington and Glenvale have been relegated.
Premier A: Kinsale (runners up Togher Rovers); the relegated teams are Springfield, Ballinlough Utd, Crescent Athletic and Hill Celtic.
AUL 1: Ballinhassig (Bandon B); the relegated team is Casement Celtic.
AUL 1A: Grattan Utd(Blackpool Celtic for the 2nd year running); Castleview are relegated.
AUL 1B: Mayfield Utd (Temple Utd for the 2nd year running); Churchvilla are relegated.
AUL 2: Greenmount Rangers B (Afton Villa); Hibernians B and Killowen are relegated.
AUL 2A: Fairhill Utd (Glanworth Utd after play-off); Doneraile and Ballyclough.
AUL 2B: Brooklodge Utd (West End Utd); Albert Rovers are relegated.
AUL 3: Ardmanning Celtic (Killeady Celtic);
AUL 3A: Glen Celtic (Celtic Utd);
AUL 3B: Cobh Celtic (Passage);
Youths Premier: Douglas Hall (College Corinthians);
Youths One: Coachford (Ballincollig);
Under 17 Premier: Rockmount (Tramore Athletic);
Under 17 Division One: Ballincollig (Kanturk).
AOH Cup: Leeside (Blarney Utd);
Linnane League Cup: not played;
Shield: not played;
County Cup: not played;
City Cup: not played;
St Michael's Cup: Ballinhassig (Glencairn Celtic);
Saxone Cup: Dripsey Celtic (West End Utd);
President's Cup: Ardmanning Celtic (Bellmount Rovers);
Corinthians Cup: Glanworth Utd (Mayfield Utd);
Murphy Youth Cup: Douglas Hall (Passage);
Youths League Cup: Douglas Hall (Leeds);
Youths One League Cup: not played;
Under 17 League Cup: Kilreen Celtic (Rockmount);
Ted Healy U17 League Cup: not played.

2001/2002
Premier:  Blarney Utd (Leeside); the relegated teams are Macroom, Killumney Utd, Park Utd.
Premier A: Maymount Celtic (Ballinhassig); relegated: Albert Rovers, Ballincollig, Buttevant, Glenvale.
AUL 1: Villa Utd (Glencairn Celtic); relegated: College Corinthians, West End Utd (withdrew).
AUL 1A: Blackpool Celtic (Crescent Ath); relegated: Waterloo, Blarney Street Ath.
AUL 1B: Springfield (Village Utd); relegated: Dunbar Celtic.
AUL 2: Ardmanning Celtic (Douglas Hall); relegated: Harp Utd.
AUL 2A: Castleview (Glenthorn Celtic); relegated: Newmarket Town (withdrew).
AUL 2B: Churchvilla (Passage); relegated: Hill Albion.
AUL 3: Coachford (Lakewood Ath.).
AUL 3A: Mallow Celtic (Rylane Celtic).
AUL 3B: Carrigtwohill Utd (Dillon's Cross).
Youths Premier: Douglas Hall (Everton)
Youths One: Passage (Coachford).
Under 17 Premier: Rockmount (Everton).
Under 17 Division One: Ballincollig (Crosshaven).
Munster Junior Cup: Passage (Ballynanty Rovers)
AOH Cup: Greenmount Rangers (Villa Utd).
Linnane League Cup: Blarney Utd (Killumney Utd), played as premier knockout cup.
Shield: not played.
County Cup: Passage B (Millstreet Celtic).
City Cup: Glencairn Celtic (Villa Utd).
St Michael's Cup: Blackpool Celtic (St John Bosco's B).
Saxone Cup: Ardmanning Celtic (Dripsey Celtic).
President's Cup: Rylane Celtic (Hill Celtic B).
Corinthians Cup: Greenmount Rangers B (Village Utd A).
Murphy Youth Cup: Everton (Douglas Hall).
Youths League Cup: Grattan Utd (Kilreen Celtic).
Youths One League Cup: not played.
Under 17 League Cup: Everton (Rockmount)
Ted Healy U17 League Cup: Douglas Hall (Rockmount), open to all teams for the first time.

AUL ROLL OF HONOUR 2002/2003

Murphy's Stout AUL Premier League: Champions Kinsale, runners up Blarney Utd. Relegated: Coachford or Rockville (after play-off).
Murphy's Stout AUL Premier A league: Champions Villa Utd, also promoted Grattan Utd; relegated: Mayfield Utd, Macroom and Hillington.

Murphy's Stout AUL 1: Champions Glencairn Celtic, runners up Albert Rovers; relegated: Greenmount Rangers, Ardmanning Celtic.
Murphy's Stout AUL 1A: Champions Castleview, runners up Ballyvolane; relegated: Fairview and Glanworth Utd.
Murphy's Stout AUL 1B: Champions Village Utd, runners up Greenwood; relegated: Temple Utd and Evergreen.

Murphy's Stout AUL 2: Champions Dripsey Celtic, also promoted Lakewood Athletic; relegated: College Corinthians and Dunbar Celtic.
Murphy's Stout AUL 2A: Champions Churchview Celtic, also promoted Mallow Celtic; relegated: Barrack Rovers.
Murphy's Stout AUL 2B: Champions Corkbeg, also promoted Carrigtwohill Utd; relegated: Dillon's Cross.

Murphy's Stout AUL 3: Champions Ballincollig, also promoted City Wanderers.
Murphy's Stout AUL 3A: Champions Leeds, also promoted Ballyvolane.
Murphy's Stout AUL 3B: Champions Hill Celtic, runners up Knockraha.

Errea Sports Youth Premier: Champions Everton, runners up Douglas Hall.
Errea Sports Youths One: Champions Leeds B, runners up Carrigaline Utd.
Errea Sports U17 Premier A: Champions Kanturk, runners up Tramore Athletic.
Errea Sports U17 Premier B: Champions Everton after play-off with runners up Mallow Celtic.

AOH Cup: Greenmount Rangers (Ballinhassig).
Linnane Cup: Leeside (Coachford).
County Cup: Kanturk (Blarney Utd B).
City Challenge Cup: Knocknaheeny Celtic (Blarney Street Athletic).
St Michael's Cup: Castleview (Village Utd).
Saxone Cup: Dripsey Celtic (Coachford).
President's Cup: Knockraha (Blarney Utd C).
Corinthians Cup: Everton (Ballincollig A).
Murphy Youth Cup: Douglas Hall (Everton).
Youth League Cup: Midleton (Grattan Utd).
Under 17 League Cup: Everton (Kanturk).
Under 17 Cup: Douglas Hall (Kanturk).


ROLL OF HONOUR 2003/4

Premier League: Kinsale (Blarney United); relegated: Togher Rovers.
Premier A: Glencairn Celtic (Village United). The top two are promoted. Relegated: Hibernians, Blackpool Celtic.

AUL 1: Macroom (Wilton Utd). Macroom promoted. Relegated: Afton Villa, Grangevale.
AUL 1A: Dripsey Celtic (Mallow Celtic). Dripsey promoted. Relegated: Millstreet Celtic, Ard-na-Laoi.
AUL 1B: Glenthorn Celtic (Fairhill Utd). Glenthorn are promoted. Relegated: Passage, Churchvilla.

AUL 2: UCC (Casement Celtic), both promoted. Relegated: Ballincollig, Ardmanning Celtic.
AUL 2A: Blarney Street Athletic (Leeds), both promoted. Relegated: Strand Utd, Mallow Celtic.
AUL 2B: Northvilla (Ballintotis), both promoted. Relegated: Central Rovers.

AUL 3: Togher Rovers. Second placed Ballyphehane and third placed De Courcey Albion also promoted.
AUL 3A: Buttevant. Second placed Inter City Celtic and third placed Park Utd also promoted.
AUL 3B: UCC. Second placed Village Utd and third placed Hibernians also promoted.

Youths One: Everton (Grattan Utd).
Youths One A: Dunbar Celtic (Blarney Utd).
Under 17 One: Maymount Celtic (College Corinthians).
Under 17 One A: Passage (Tramore Athletic).

AOH Cup: Blarney United (Greenmount Rangers).
Linnane Cup: Grattan Utd (Villa Utd).
County Cup: Ballincollig (Leeside).
City Challenge Cup: Mayfield Utd (Ballyvolane B).
St Michael's Cup: Lakewood Athletic (Rathcoole Rovers).
Saxone Cup: Greenmount Rangers  (Ballyvolane B).
President's Cup: Kilreen Celtic (Togher Rovers).
Corinthians Cup: Casement Celtic (Northvilla).
Murphy Youth Cup: Grattan Utd (Blarney Utd).
Youth League Cup: Douglas Hall (Tramore Athletic).
Under 17 League Cup: Passage (Maymount Celtic).
Under 17 Cup: Tramore Athletic (Springfield).

2004/2005
Premier League: Kinsale (Maymount Celtic). Relegated: Killumney Utd and Grattan Utd.
Premier A: Coachford (Park Utd). Relegated: Fairhill Utd, Castleview and Springfield.

AUL 1: Wilton Utd (Richmond). Relegated: Glenvale and Pearse Celtic)
AUL 1A: Churchview Celtic (Blarney Street Athletic). Relegated Hillington and Blarney Utd.
AUL 1B: Leeside (Mayfield Utd). No relegation

AUL 2: Ballyphehane Celtic (Lee Rangers). Relegated: Killeady Celtic and De Courcey Albion.
AUL 2A: Park Utd (Glanworth Utd). Relegated: Coachford and Ard-na-Laoi.
AUL 2B: Glen Celtic (Ballyvolane). Relegated: UCC and Knocknaheeny Celtic.

AUL 3: Tower Street Athletic (Kilreen Celtic). Also promoted: Knockavilla Celtic.
AUL 3A: Strand Utd (Mallow Celtic). Also promoted: Doneraile).
AUL 3B: Central Rovers (Blackstone Rovers). Also promoted: Dillon’s Cross.

Youths One: Mayfield Utd (College Corinthians)
Youths One A: Wilton Utd (Leeside)
Under 17 One: Maymount Celtic (Cork City)
Under 17 One A: St Mary’s (Park Utd)

AOH Cup: Coachford (Mayfield Utd)
Linnane Cup: Greenmount Rangers (Kinsale)
County Cup: Park Utd (Kanturk)
City Challenge Cup: Mayfield Utd (Wilton Utd)
St Michael's Cup: Ballintotis (Mayfield Utd)
Saxone Cup: Passage (Dunbar Celtic)
President's Cup: Strand Utd (Doneraile)
Corinthians Cup: Douglas Hall (St John Bosco’s)
Murphy Youth Cup: Lakewood Athletic (Tramore Athletic)
Youth League Cup: Tramore Athletic (Mayfield Utd)
Under 17 League Cup: College Corinthians (Maymount Celtic)
Under 17 Cup: Ballincollig (Maymount Celtic)
Munster Youth Cup: Maymount Celtic (Knockainey)


2005/2006
Premier League: Kinsale (Runners up: Villa Utd). Relegation positions: Village, Greenmount.
Premier A: Grattan Utd (Macroom). Relegation positions: Leeside B and Richmond.

AUL 1: Ballyphehane Celtic (Ballincollig). Relegation positions: Lee Rangers, Casement Celtic.
AUL 1A: Castleview (Kanturk). Relegation positions: Glanworth and Northvilla.
AUL 1B: Springfield (Ballyvolane B). Relegation positions: Fairhill and Corkbeg.

AUL 2: Knockavilla (Dunbar Celtic). Relegation positions: Evergreen and Tower Street.
AUL 2A: Doneraile (Inter City Celtic). Relegation positions: Buttevant.
AUL 2B: Bohemians (Knockraha). Relegation positions: Brooklodge and Watergrasshill.

AUL 3: Harp Utd (Postal Celtic).
AUL 3A: Glenthorn Celtic (Shanavoher).
AUL 3B: Passage (Mayfield Utd).

AOH Cup: Leeside (Coachford)
Linnane Cup: Kinsale (Passage)
County Cup: Springfield (Ballincollig)
City Challenge Cup: Ballyvolane (Douglas Hall)
St Michael's Cup: Ballyphehane Celtic (Mayfield Utd)
Saxone Cup: Churchvilla (Dunbar Celtic)
President's Cup: Ballincollig (Passage)
Corinthians Cup: Castleview (Lakewood Ath).

2006/07
Premier League: Grattan United (Kinsale), relegated: Macroom
Premier A: Ballyphehane Celtic (Kanturk). Relegated: Ballincollig, St John Bosco’s and Killumney Utd

AUL 1: Dunbar Celtic (Knockavilla). Relegated: none
AUL 1A: Blarney Street Athletic (Buttevant). Relegated: Blackpool Celtic.
AUL 1B: Leeds (Mayfield Utd). Relegated: St John Bosco’s.

AUL 2: Postal Celtic (Innishvilla). Relegated: Afton Villa, Grangevale.
AUL 2A: Glenthorn Celtic (Hillington). Relegated: Buttevant.
AUL 2B: Mayfield Utd (Dillon’s Cross). Relegated: none.

AUL 3: Lakewood Athletic (Grattan United).
AUL 3A: Killowen (Cork Road Celtic).
AUL 3B: Knocknaheeny Celtic (Castleview)


AOH Cup: Leeside (Coachford)
Linnane Cup: Ballyphehane Celtic (Wilton Utd)
County Cup: Knockavilla Celtic (Passage A)
City Challenge Cup: Ballyvolane (Glen Celtic)
St Michael's Cup: Knockavilla Celtic (Rathcoole Rovers)
Saxone Cup: Passage (Fairview)
President's Cup: Macroom (Grattan Utd)
Corinthians Cup: Lakewood Athletic (Hibernians)


2007/08
Premier League: Grattan Utd (runners up - Park Utd). Relegated: Kanturk, Castleview.
Premier A: Wilton Utd (promoted - Blarney Street Athletic). Relegated: Greenmount Rangers, Leeds, and Springfield.
AUL 1: Ballincollig (Runners up: Douglas Hall). Relegated: Hibernians, Albert Rovers.
AUL 1A: Rathcoole Rovers (runners up: Glanworth Utd). Relegated: Inter City Celtic (beaten by Ballyvolane in play-off) and Crescent Athletic.
AUL 1B: Dillon’s Cross (runners-up Watergrasshill Utd). Relegated: Glen Celtic, Knockraha.
AUL 2: Pearse Celtic (promoted: Shandon Celtic). Relegated: Grattan Utd.
AUL 2A: Passage (promoted: Rylane Celtic). Relegated: Shanavoher Celtic.
AUL 2B: Blackstone Rovers (promoted: Hibernians, beaten in title play-off). Relegated: (St John Bosco's, Castleview).
AUL 3: Grangevale (promoted: Carrigaline Utd)
AUL 3A: Leeds B (promoted: Coachford).
Munster Junior Cup: Leeside (Ballynanty Rovers).
AOH Cup: Kinsale (Park Utd).
Linnane League Cup: Ballyphehane Celtic (Kinsale).
St Michael’s Cup: Carrigtwohill Utd (Postal Celtic)
Saxone Cup: Rylane Celtic (Waterloo).
President’s Cup: Coachford (Leeds).
County Cup: Watergrasshill Utd (Ballincollig).
City Challenge Cup: Blackstone Rovers (Wilton Utd).
Corinthians Cup: Rathcoole Rovers (Ballincollig).

08/09

Premier League: Wilton Utd (Runners up Kinsale). Relegated: Villa Utd, Ballyphehane Celtic, both withdrew).
Premier A: Knockavilla Celtic (Kanturk, Macroom Village). Relegated: Rathcoole Rovers, Dillon’s Cross and Dunbar Celtic.

AUL 1: Pearse Celtic (Greenmount Rangers). Relegated: Innishvilla, Lee Rangers (withdrew)
AUL 1A: Leeds (Buttevant). Relegated: Glanworth Utd and Hillington.
AUL 1B: Greenwood (Leeside). Relegated: Springfield, Hibernians

AUL 2: Grangevale (Kilreen Celtic). Relegated: Hibernians, Albert Rovers.
AUL 2A: Fairview (Donoughmore Ath.). Relegated: Strand Utd, Mallow Utd.
AUL 2B: Glen Celtic (Leeds). Relegated: Passage and Brooklodge.

AUL 3: Wilton Utd (also promoted: Kinsale and Ard-na-Laoi).
AUL 3A: Springfield (also promoted: Castle Celtic, Leeview or Cathedral Celtic)


Oscar Traynor: Cork AUL (Dublin AUL)
AOH Cup: Kinsale (Blarney Street Athletic)
Linnane Cup:
County Cup: Watergrasshill (Innishvilla)
City Challenge Cup: Leeds A (Wilton Utd B)
St Michael's Cup: Carrigtwohill Utd (Watergrasshill Utd)
Saxone Cup: City Wanderers (Kilreen Celtic)
President's Cup: Wilton Utd (Kinsale)
Corinthians Cup: Blackpool Celtic (Crescent Athletic)

09/10
Premier League: Kinsale (Leeside)
Premier A: Macroom (Ballyvolane)

AUL 1: Killumney (Douglas Hall)
AUL 1A: Bohemians (Mayfield Utd)
AUL 1B: just 2 first divisions this season.

AUL 2: Glenvale (Hibernians)
AUL 2A: Springfield (Millstreet Celtic)
AUL 2B: Knockraha (Central Rvrs)

AUL 3: Dunbar Celtic (Brooklodge Utd)
AUL 3A: Macroom (CFC Banteer)
AUL 3B: just 2 third divisions now.


AOH Cup: Knockavilla Celtic (Leeside)
Linnane Cup: Leeside (Park Utd)
County Cup: Killumney Utd (Park Utd)
City Challenge Cup: Blackpool Cel (Dillon’s Cross)
St Michael's Cup: Dillon’s Cross (Passage)
Saxone Cup: Millstreet Celtic (Glenvale)
President's Cup: Grattan Utd (Strand Utd)
Corinthians Cup: UCC (Fairview)


10/11

Roll of Honour for season 2010-11:
AOH Cup: Wilton United (Kinsale)
Linnane Cup: Kinsale (Killumney United)
City Challenge Cup: Dillon’s Cross (Fairview)
County Cup: Leeside B (Hibernians A)
St Michael’s Cup: Fairview (Grangevale)
Saxone Cup: Innishvilla (Churchvilla)
President’s Cup: Newmarket (Strand Utd)
Corinthians Cup: Kilreen Celtic (Park United B)
Premier League: Kinsale (Wilton Utd)
Premier A: Killumney (Greenwood A) 
AUL 1: Springfield (Carrigtwohill)
AUL 1A: Kilreen Celtic (Douglas Hall)
AUL 2: Innishvilla (Hibernians)
AUL 2A: Millstreet (Crescent Ath)
AUL 2B: Watergrasshill (Cathedral Celtic).
AUL 3: Leeside C (De Courcey Albion)
AUL 3A: Ballinhassig (Ballincollig).