Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly and search under AUL.

Friday, April 30, 2010

BEST WISHES TO GLENVALE AFC

in the Saxone Cup Final on Saturday night against Millstreet -

FROM ALL AT Blarney Street Athletic.

MAYFIELD FAI SUMMER SOCCER COACHING

MAYFIELD UTD’S FAI SUMMER SCHOOL
Welcome to An Post FAI Summer Soccer School at Mayfield Utd Park in July. For one week, boys and girls between 6 and 14 years of all ability levels and experience get top class coaching, a smashing set of gear and a ball, all a budget price of €89.00.
There will be a high ratio of coaches to kids and all coaches are Garda vetted. Coaching is top quality and participants will be supervised at all times. The coaching hours are Mon-Fri from 10.30 to 15.00. Full details here

It is not just Mayfield - I just happened to walk my dog up there today and met a few of the lads who filled me in. Coaching will take place at venues all over Cork, from Skibbereen to Midleton to Charleville. Find a suitable date and venue here

YOUTH RESULTS

Big win for Carrigaline.....
THIS WEEK'S YOUTH RESULTS

Monday, April 26
Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Cork City 5 Rockmount 1.
Tuesday, April 27
Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League 1: Innishvilla 1 Ballyvolane 0 (Innishvilla win title).
Wednesday, April 28
Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Cobh Ramblers 2 Douglas Hall 1.
Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League 1: Ballincollig 6 Passage 2.
Thursday, April 29
Daly Industrial Supplies-Stihl Murphy Youth Cup final: Carrigaline United 1 Cork City 0.

Thursday, April 29, 2010

Brief report on tonight's games.

First of all congratulations to Macroom A – they are the Premier A champions after defeating Castleview 3-1 last Tuesday night.
Second spot will now be decided between Ballyvolane and Kanturk.

Premier:
Leeside continue with their extraordinary form after chalking up another three points tonight in a 2-0 victory over Wilton in what was a fantastic game of football at the Farm.
Richie Gettings got both goals – one of which would have qualified for any “goal of the season” competition.
Village and Glenthorn ground out a 0-0 draw at Silver Heights and really did not do each other any favours in the battle for survival.
Tonight, was all about three points for both sides.

League 1:
What a battle royal the race for the title in this section is turning out to be and after tonight’s results, you would want to be a brave man to predict the champions of this group.
In the big one tonight, Douglas Hall came from behind against Killumney to run out 3-1 winners in the end.
This win means they have now leapfrogged Killumney into third spot.
Fifth place Grangevale cruised to a 4-1 win over Watergrasshill and while Kilreen eased their way past the challenge of St. John Boscos with a 4-1 home win, Dunbar Celtic turned on the style and went top after a terrific 4-1 victory away to fellow title-contenders Leeside.
In-form Shandon Celtic continue to make progress up the table with a 2-1 away win over Carrigtwohill and Richmond travelled well to collect maximum points after their 4-1 victory away to Postal.

League 3:
What about this…….. Leeside led 4-1 at one stage in their game against UCC but the students showed tremendous resilience and fought back to draw 4-4 in their last game of the season – what a comeback.

THURSDAY RESULTS

ALL RESULTS NOW IN:
Brief Report will follow later on.
Thursday, 29-Apr-10
Premier: Village Utd 0 Glenthorn Cel 0; Wilton Utd 0 Leeside 2.
League 1: Carrigtwohill Utd 1 Shandon Cel 2; Douglas Hall 3 Killumney 1; Grangevale 4 Watergrasshill Utd 1; Kilreen Cel 4 St John Boscos 1; Leeside 1 Dunbar Cel 4; Postal Cel 1 Richmond 4.
League 2B: Corkbeg 2 Central Rovers 2; Leeview Ath 2 Churchvilla 2.
League 3: Leeside 4 UCC 4.

Barry's Tea competition closes tomorrow night.

Barry's Tea was founded in 1901. Where was their first retail shop?
A - Patrick St
B - Prince's St
C - Bridge Street
Email answer to cork.billy@gmail.com

Wednesday, April 28, 2010

PASSAGE AFC FUND RAISER:

Passage are holding their Golf outing on Saturday next at the Mahon Golf Club.

All welcome.

There will also be a big night at the Club premises the same evening when players, friends and supporters gather to celebrate with the second division youth team that won the AUL Youth league cup 25 years ago.

Tuesday, April 27, 2010

Tuesday 27, May
Murphy’s Irish Stout St. Michael’s Cup Final: Dillon’s Cross Ath 3 Passage 2.
Murphy’s Irish Stout Count Cup semi-final 1st leg: Leeside “C” 1 Park Utd “B” 1.
Murphy’s Irish Stout Premier League: Blarney St Ath 1 Knockavilla Cel 1;
Leeside 1 Park Utd 0.
Premier A: Castleview 1 Macroom 3.
League 1; Dunbar Cel 0 Kilreen Cel 1; Killumney Utd 4 Postal Cel 0; Shandon Cel 4 Watergrasshill Utd 1; UCC 1 Grangevale 3.
League 1A: Fairview 1 Bohemians 2; Rathcoole Rovers 2 Rylane Cel 2.
League 2: Blackpool Cel 1 Wilton Utd 1.
League 3: Parkview Cel 0 Dunbar Cel 3.
Please Note:
Because I will be covering the St. Michael's Cup Final tonight at Turner's Cross, there will be a delay in publishing this evening's results on the Blog.

Depending on whether or not the game goes to extra time or pens, I will do my best to have them on around 10.15.

Hopefully, everyone involved will have sent texts through by then.



The best of luck to Millstreet in the Saxone Cup Final against Glenvale at Turner's Cross next Saturday night from all at Los Zarcos.


TABLES and MIDWEEK AUL FIXTURES

Youth/U17


AUL Tables

AUL midweek fixs

If you have a minute, why not try free competition http://corkfood.blogspot.com/search?q=Barry's+Tea

Sunday, April 25, 2010

YOUTH RESULTS

youth results now in ....


Why not try our free comp at http://corkfood.blogspot.com/search?q=Barry's+Tea


Saturday, April 24
Munster Lucozade Sport Youth Cup final: Cork City 1 Clonmel Town 2 (aet).
Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Greenwood 3 Castleview 1.
Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League 1: Park United walkover from Ballincollig, Innishvilla 3 Kanturk 0.

Sunday, April 25
DISC-Viking U17 Premier League: Carrigaline United 3 Greenwood 0.
DISC-Viking U17 League 1: Rockmount 3 Mallow United 4.
FULL RESULTS:
Murphy’s Irish Stout AOH Cup semi-final 2nd leg: Macroom “A” 2 Knockavilla 2 (Knockavilla won 3-2 on aggregate); Douglas Hall 0 Leeside “A” 0 (Leeside won 2-0 on aggregate).
Murphy’s Irish Stout Corinthian’s Cup semi-final: Corkbeg 0 Fairview 6; UCC “A” 1 Kilreen Cel 1 (UCC won 5-4 on pens aet).
Murphy’s Irish Stout Mossie Linnane Cup 1st round: Greenmount 0 Village United 3; Kinsale 3 Coachford 0; Blackstone Rovers 0 Glenthorn Cel 0 (Blackstone won 4-3 on pens aet).
Murphy’s Irish Stout Premier League: Park Utd 2 Grattan Utd 1; Wilton Utd 4 Blarney St Ath 1.
Premier A: Castleview 1 Ballyvolane 1; Pearse Cel 1 Greenwood 1.
League 1A: Rylane Cel 2 Donoughmore Ath 6; Park Utd 3 Rathcoole Rovers 1.
League 1: Carrigtwohill Utd 3 Richmond 0; Leeside 3 Grangevale 2; Postal Cel 1 Killumney 1; Dunbar Cel 0 Shandon Cel 3; St John Boscos 2 Watergrasshill Utd 1.
League 1A: Ballyvolane 3 Dillon’s Cross Ath 1; Mayfield Utd 2 Glen Cel 2;
League 2: Glenvale 6 Casement Cel 1; Wilton Utd 5 Kinsale 1.
League 2A: Springfield “A” 2 Killowen 1; Coachford 0 Waterloo 3; Crescent Ath 3 Castle Cel 2; Millstreet Cel 6 Inter City Cel 1.
League 2B: Churchvilla 1 Cathedral Cel 2; Knocknaheeny Cel 1 Springfield B 2.
League 3: Leeside 2 Brooklodge Utd 1; Afton Villa 2 St John Boscos 3; Greenwood 1 De Courcy Albion 1; Parkview Cel 2 Hibernians 1.
League 3A: CFC Banteer 0 Macroom 1; Rathcoole Rovers 1 Grattan Utd 2; Strand Utd 1 Los Zarcos 3.

Saturday, April 24, 2010

MOSSIE LINNANE DRAW:
2nd Round
1 Village Utd v Macroom 8th May
2 Kanturk v Park Utd 8th May
3 Kinsale v Wilton Utd 11th May
4 Leeds v Leeside 13th May
5 Blackstone Rovers v Greenwood 8th May
6 Knockavilla Cel v Ballyvolane 11th May
7 Blarney St Ath v Castleview 11th May
8 Grattan Utd v Pearse Cel 11th May

3rd Round (QUARTER FINALS)
WINNERS 1 v WINNERS 2
WINNERS 7 v WINNERS 8
WINNERS 4 v WINNERS 5
WINNERS 6 V WINNERS 3
Semi Finals

Final June Bank Hol

FIXTURES

AUL


YOUTHS U17

Free Competition
FULL RESULTS FOR SATURDAY NOW IN
Murphy’s Irish Stout Corinthian’s Cup semi-final: Corkbeg 0 Fairview 6; UCC “A” 1 Kilreen Cel 1 (UCC won 5-4 on pens aet).
Murphy’s Irish Stout Mossie Linnane Cup 1st round: Greenmount 0 Village United 3; Kinsale 3 Coachford 0; Blackstone Rovers 0 Glenthorn Cel 0 (Blackstone won 4-3 on pens aet).
Murphy’s Irish Stout Premier League: Park Utd 2 Grattan Utd 1;
Premier A: Castleview 1 Ballyvolane 1; Pearse Cel 1 Greenwood 1;
League 1: Carrigtwohill Utd 3 Richmond 0; Leeside 3 Grangevale 2; Postal Cel 1 Killumney 1
League 1A: Ballyvolane 3 Dillon’s Cross Ath 1; Mayfield Utd 2 Glen Cel 2;
League 2A: Springfield A 2 Killowen 1.
League 2B: Churchvilla 1 Cathedral Cel 2;
League 3: Leeside 2 Brooklodge Utd 1;
League 3A: CFC Banteer 0 Macroom 1;

Friday, April 23, 2010

COMING ATTRACTIONS:
All the finals will be in the Cross.
St. Michael's Cup Final: Tuesday, 27 April, Passage v Dillon's Cross 7.30 pm.
Saxone cup-final: Saturday, May 1, Glenvale v Millstreet 7.30pm.
City cup-final: Friday, May 7, Blackpool Cel v Dillon's Cross 7.30pm.
Oscar Traynor semi-final: Sunday, May 9, Cork AUL v Clare D.L. 2pm.
AOH Cup Final: Friday, May 21, 7.30pm.

Dates for the County Cup, Corinthian's Cup and Mossie Linnane finals not finalised yet.

Thursday, April 22, 2010

THURSDAY'S RESULTS:
Only 4 games played tonight.
Premier League: Leeside 3 Glenthorn Cel 0.
League 1: Douglas Hall 3 Richmond 0; UCC 1 Shandon Cel 0.
League 1A: Park Utd 1 Rylane 0.
NOTICE BOARD:
PROMOTION\RELEGATION: Just to bring it to everyone’s attention again, the following has already been decided regarding Promotion\Relegation this season.
Premier: (two relegated), Premier A: (two promoted and two relegated), First division: (one promoted and two relegated from each section), Second division: (one promoted and one relegated from each section), Third division: (two promoted from each section).


TEAM OF THE MONTH (APRIL): Do you want to be in the running for the Murphy’s Stout Team of the Month for April? Get your entries in to Henry Healy, 19 Inniscarra Road, Fairhill, before Friday, May 7th.

LOST YOUR RING?


Man's wedding ring found recently at Carrigadrohid, home of Coachford "B."
Contact Dan @ 021 7 334 743

YOUTH RESULTS


Monday, April 19
Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Cork City 2 Rockmount 1.

Wednesday, April 21
Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Castleview 2 Douglas Hall 3, Cork City 5 Avondale United 0.
Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League 1: Innishvilla 5 Passage 3.
DISC-Viking U17 Premier League: College Corinthians walkover from Kilreen Celtic.
DISC-Viking U17 League 1: Ballincollig 3 Rockmount 7.

Wednesday, April 21, 2010

WILTONUNITED AFC

Will be holding a Race Night at Flannerys on Friday the 30th April at 8pm.

Tuesday, April 20, 2010

Tuesday's results

Premier League: Glenthorn Cel 0 Wilton Utd 4; Park Utd 2 Leeside 3.
League 1: Carrigtwohill Utd 0 St John Boscos 3; Dunbar Cel 3 UCC 0; Kilreen Cel 5 Grangevale 0; Shandon Cel 3 Killumney Utd 2.
League 1A: Ballyvolane 0 Bohemians 1; Mayfield Utd 2 Dillon’s Cross Ath 1.
League 2: Casement Cel 2 Hibernians 3.
League 2A: Springfield “A” 5 Crescent Ath 0.
League 3: Greenwood 3 Parkview Cel 2.
League 3A: CFC Banteer 2 Strand Utd 0.

Here is a brief run-down on tonight's games:
Premier: Leeside were made fight all the way before coming away with a hard-earned 3-2 win against Park United at Mitchelstown tonight. Next Thursday night, they will face a Glenthorn Celtic side that must now fight tooth and nail for points after suffering a 4-0 defeat at the hands of Wilton tonight.

League 1: Although Shandon Celtic have been playing very well of late, it was still a bit of a surprise to see them win 3-2 over a very much in-form Killumney side at the Glen Park. Despite this defeat, Killumney are still in a good position in third spot – six points behind leaders Dunbar but with three games in hand.
Dunbar Celtic are another team hitting the ground running at the minute and after their 3-0 win over UCC tonight, they have taken over top spot.
This section is really starting to boil up.

League 1A: Bohemians sit at the helm of 1A after claiming all three in a narrow 1-0 win away to Ballyvolane tonight.
Mayfield United leap-frogged Donoughmore to take over second spot and did their title aspirations no harm after a 2-1 home win over neighbours Dillon's Cross.

League 2: Hibs came back from 0-2 down to run out eventual 3-2 winners away to Casement. They are now in third spot just four points behind leaders Innishvilla.
It could be squeaky bum time here yet…….

League 2A: Springfield A continued their impressive form once again with an emphatic 5-0 victory over Crescent at home. There are now in third spot with 34 points – just two points behind leaders Waterloo but with a game in hand.
It now looks like a three horse race between Millstreet, Waterloo and Springfield A.
Start placing your bets…….

League 3A: CFC made their title aspirations very clear after a 2-0 home win over Strand.
They are now just one point behind leaders Macroom.

TABLES and MIDWEEK AUL FIXTURES

AUL MIDWEEK FIXS


TABLES

YOUTH

AUL

Sunday, April 18, 2010

FIXTURES

AUL

YOUTHS

RESULTS

FULL RESULTS:
Murphy’s Irish Stout AOH Cup semi-final first-leg: Knockavilla Cel 1 Macroom “A” 0; Leeside “A” 2 Douglas Hall 0.
Murphy’s Irish Stout Corinthians’ Cup quarter-final: Corkbeg 1 Leeside “C” 1 (Corkbeg won 3-2 on pens aet).
Murphy’s Irish Stout County Cup 2nd leg: Killumney Utd 6 Carrigtwohill Utd 0.
Murphy’s Irish Stout Premier League: Village Utd 2 Blarney St Ath 1; Grattan Utd 0 Kinsale 1 - see pics at http://www.flickr.com/photos/corkbilly/ Wilton Utd 1 Park Utd 2.
Premier A: Pearse Cel 2 Leeds 5; Ballyvolane 3 Kanturk 1; Greenwood 3 Blackstone Rovers 1.
League 1: Postal Cel 1 Leeside 0; UCC 0 Dunbar Cel 3; Shandon Cel 3 Kilreen Cel 1; St John Boscos 2 Grangevale 3; Watergrasshill Utd 0 Richmond 3.
League 1A: Donoughmore Ath 0 Fairview 3; Mayfield Utd 3 Buttevant 1; Park Utd 3 Bohemians 1; Rathcoole Rovers 0 Dillon’s Cross Ath 2; Passage 2 Ballyvolane 2.
League 2: Casement Cel 1 Ard-na-Laoi 4; City Wanderers 3 Blackpool Cel 1;
Glenvale 2 Hibernians 3; Wilton Utd 0 Innishvilla 2.
League 2A: Waterloo 4 Castle Cel 1; Hillington 2 Millstreet Cel 4; Inter City Cel 2 Glanworth Utd 4.
League 2B: Churchvilla 1 Knockraha 2; Knocknaheeny Cel 2 Cathedral Cel 5.
League 3: Hibernians 5 St John Boscos 3; Greenwood 0 Brooklodge Utd 1; Parkview Cel 3 Carrigtwohill Utd 0.
League 3A: Grattan Utd 3 Ballinhassig 2; Macroom 6 Los Zarcos 1; Strand Utd 0 CFC Banteer 3.

YOUTH RESULTS


see pics from Grattan v Kinsale at http://www.flickr.com/photos/corkbilly/
Saturday, April 17
Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Avondale United 4 Greenwood 2, Cork City 9 Castleview 0, Fermoy 0 Carrigaline United 0.
Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League 1: Ballincollig 1 Kanturk 3, Innishvilla 2 Midleton 0.
Sunday, April 18
DISC-Viking U17 Premier League: Kilreen Celtic 2 Greenwood 2, Cork City 1 College Corinthians 3.
DISC-Viking U17 League 1: College Corinthians 0 Leeds 2,
Mallow United 4 Rockmount 1.

Saturday, April 17, 2010

ALL RESULTS IN:
Murphy’s Irish Stout Corinthians’ Cup quarter-final: Corkbeg 1 Leeside “C” 1 (Corkbeg won 3-2 on pens aet).
Murphy’s Irish Stout Premier League: Village Utd 2 Blarney St Ath 1; Grattan Utd 0 Kinsale 1;
Premier A: Pearse Cel 2 Leeds 5;
League 1: Postal Cel 1 Leeside 0; UCC 0 Dunbar Cel 3;
League 1A: Donoughmore Ath 0 Fairview 3; Mayfield Utd 3 Buttevant 1; Park Utd 3 Bohemians 1; Rathcoole Rovers 0 Dillon’s Cross Ath 2;
League 2A: Waterloo 4 Castle Cel 1;
League 2B: Churchvilla 1 Knockraha 2;
League 3: Hibernians’ 5 St John Boscos 3;

TODAY'S BIG GAME

AUL PREMIER
Grattan Utd 0 Kinsale 1...more pics at http://www.flickr.com/photos/corkbilly/sets/72157623875544444/

Thursday, April 15, 2010

Thursday's Results:
Premier League: Glenthorn Cel 1 Park Utd 4; Kinsale 2 Wilton Utd 1.
Premier A: Ballyvolane 2 Greenwood 2.
League 1: Grangevale 0 Dunbar Cel 2; Killumney Utd 2 Richmond 0; Leeside 1 Kilreen Cel 2; Postal Cel 2 St John Boscos 0; UCC 2 Carrigtwohill Utd 1.
League 1A: Bohemians 5 Rylane 0; Dillon’s Cross Ath 2 Passage 2; Fairview 1 Mayfield Utd 2; Glen Cel 2 Buttevant 2.
League 2: Lakewood Ath 0 Casement Cel 2.
League 2A: Killowen 0 Millstreet Cel 2; Coachford 0 Springfield “A” 2.
League 3: Carrigtwohill Utd 1 St John Boscos 0.
League 3A: Los Zarcos 1 Rathcoole Rovers 1; Grattan Utd 2 Strand Utd 2.
Here is a brief report on the impact of tonight's results:

Premier League: Well, Well, what a cracker is now in store on Saturday when Kinsale travel to play Grattan after their narrow 2-1 home win over Wilton tonight.
This win now means that Kinsale return to top spot.
It was a dramatic ending to tonight’s game as Kinsale looked like claiming all three points until Wilton equalised with just one minute remaining.
But, in the dying seconds, Derek McCarthy struck to get that all-important winner that might mean so much down the road.
In other Premiership action, Park did themselves no harm by moving away from the lower end of the table after a significant 4-1 win away to Glenthorn.

Premier A: Ballyvolane failed to make home advantage count and were lucky in the end to get a point with an equaliser in the dying minutes in their 2-2 draw with Greenwood.

League 1: The big result here tonight was the home defeat of leaders Leeside when they went down 1-2 to Kilreen Celtic. And while Killumney continue to impress with a 2-0 win over Richmond, Dunbar Celtic have made everyone sit up and take notice once again after a 2-0 away win over Grangevale that have taken them into third spot.
Killumney are looking strong at the minute but there could still be more twists to the tale to come.

League 1A: Bohemians have taken over top spot after a convincing 5-0 win at home to Rylane tonight and must now be regarded as serious contenders for the title.

League 2A: This section is now really starting to turn into a three horse race.
Both Millstreet and Springfield A had comfortable wins tonight as they join leaders Waterloo in what looks like a tight race between the three of them for the title.






YOUTH RESULTS


Wednesday, April 14
Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Avondale Utd 0 Douglas Hall 3, Cobh Ramblers 3 Greenwood 0, Cork City 1 Carrigaline United 1, Rockmount v Everton cancelled (Everton have withdrawn from the league).
Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League1: Lakewood Athletic 0 Innishvilla 4, Ringmahon Rangers 1 Ballincollig 3.

Wednesday, April 14, 2010

Cup Final Dates:
All at the 'Cross.

St Michael's Cup Final: 27-Apr-10 Dillon's Cross v Passage 7.30pm

Saxone Cup Cup Final: 1-May-10 Glenvale v Millstreet 7.30pm

City Cup Final: 7-May-10 Blackpool Cel v Dillon's + 7.30pm

Oscar Traynor Semi-Fin 9-May-10 Cork AUL v Clare D.L. 7.30pm

AOH Cup Final: 21-May-10 7.30pm

Final Dates not decided yet for the County Cup, Corinthian's Cup and Mossie Linnane.

Wednesday 14, April
Waterloo continue to hold their own at the top of 2A after a high-scoring 6-4 win at home to Inter City Celtic tonight.
Here is a rough shape of the table after tonight's result.
1. Waterloo played 13 points=33
2. Millstreet played 12 points=29
3. SpringFld A played 11 points=28

This will be an interesting battle ahead.

Tuesday, April 13, 2010

TUESDAY RESULTS

TO-NIGHT'S RESULTS IN FULL
Premier League: Glenthorn Cel 1 Leeside 3 corrected; Wilton Utd 2 Knockavilla 3;
Blarney St Ath 0 Park Utd 0.
Premier A: Macroom 4 Leeds 3.
League 1: Carrigtohill Utd 1 Postal Cel 0; Douglas Hall 2 Shandon Cel 2;
Killumney Utd 3 Kilreen Cel 1; Richmond 1 UCC 1; St John Boscos 1 Dunbar Cel 2;
Watergrasshill Utd 1 Leeside 4.
League 1A: Fairview 3 Dillon’s Cross Ath 4; Passage 0 Bohemians 1; Rylane Cel 1 Buttevant 2.
League 2: Casement Cel 2 Wilton Utd 1.
League 2A: Crescent Ath 0 Millstreet Cel 4.
League 2B: Springfield “B” 2 Carrigaline Utd 1.
League 3: Dunbar Cel 1 Leeside 1; Parkview Cel 2 Afton Villa 2; UCC 2 Hibernians 2.

Here are the affects on the tables as a result of tonight’s results
Premier: Leeside consolidate in third spot with a 3-1 win over Glenthorn but the result of the night has to be Knockavilla’s 3-2 win away to Wilton. This puts them in sixth spot now as a result.

Premier A: Macroom’s 4-3 home win means they are now just one point behind leaders Kanturk but with two games in hand.

League 1: What a battle royal going on here. Of the four top teams, Douglas Hall were the only team to drop points when they fought back from being 0-2 down against Shandon Celtic to rescue a point in the end after a 2-2 draw. Leaders Leeside, Killumney and Dunbar all won their games to keep the pot boiling.

League 1A: Fairview’s tremendous run came to an end as they went down 3-4 at home to Dillon’s Cross who needed this win to lift themselves away from the bottom.
Bohemians’ narrow 1-0 away win over Passage sets them up nicely in third spot with still a few games in hand.

League 2A: The top three of Waterloo, Millstreet and Springfield A look the three horses that will jostle for the big prize and tonight, Millstreet returned to winning ways after an emphatic 4-0 win over Crescent. This win solidifies their position in second spot just one point behind Waterloo.

League 3: Dunbar shared the spoils with Leeside 1-1 as they continue to sit in second spot – eight points behind Brooklodge but with two games in hand.




AUL Fixtures 23rd April 2010

AUL Fixtures

Tuesday 20th April kick off 6-45 pm

Murphy’s Irish Stout Premier League

Glenthorn Cel v Wilton Utd St Aidan’s

Park Utd v Leeside Brigown Pk

Murphy’s Irish Stout League 1

Carrigtohill Utd v St John Boscos Ballyadam

Dunbar Cel v UCC Dunbar Pk

Kilreen Cel v Grangevale Kilreen Pk

Shandon Cel v Killumney Utd Glen Pk

1 A

Ballyvolane v Bohemians’ Ballyvolane Pk

Mayfield Utd v Dillon’s Cross Ath Mayfield
Pk

2

Casement Cel v Hibernians’ Casement Pk

2A

Springfield “A” v Crescent Ath Pat O’Brien
Pk
3

Greenwood v Parkview Cel Clashduv Road

3A

CFC Banteer v Strand Utd Sports Complex

Thursday 22nd April kick off 6-45 unless stated.

Premier League

Leeside v Glenthorn Cel Leeside Pk
1


Douglas Hall v Richmond 7-30 pm Moneygourney

UCC v Shandon Cel The Farm

1 A

Park Utd v Rylane Cel Brigown Pk

  • Ensure there is not a clash of colours, home team are advised
    to bring 2nd set of jerseys to avoid any clashes.
  • Any referees unable to staff games must contact the referee Liaison
    Officer, Eddie Mullins, and must inform the league and the home team
    of details of
    any change.

TABLES

YOUTH TABLES



AUL Tables

COACHING THE COACHES

Expert coaches Pat Price, Mark McManus and Sinead Luttrell will each 
> make a presentation at the next Coaching the Coaches seminar which 
> focuses on the issue of ‘Planning to Plan’ on Wednesday April 28th in
> the Rochestown Park Hotel. (7.30 to 9.30pm)
>
> Led by keynote speaker Julia Walsh, Director of Sports Studies and
> Physical Education, UCC, the two-hour event, which is sponsored by the
> Evening Echo and the Rochestown Park Hotel will focus on the importance
> of the need to plan, and planning is a skill that is an essential part
> of every coaches daily routine.
>
> This coaching session will include presentations from Pat Price on ‘Know
> your game, plan the same’, Mark McManus on the fundamental movement
> skills and physical conditioning for coaches, Julia Walsh on planning
> sessions for mixed ability groups and Sinead Luttrell on the key
> components of session planning for novice coaches.
>
> At the conclusion of each presentation there will be a question and
> answer session followed by breakout groups discussing the above topics.
>
> If you are new to coaching or thinking about coaching there will also be
> a dedicated workshop on how to plan.
>
>
>
> There will be a charge of 10 on the night to cover the cost of staging
> the event.
>
> If you are interested in reserving your place at the event which is
> expected to be over subscribed please e-mail esport@eecho.ie and
> register your interest and a place will be reserved for you.
>
>

Monday, April 12, 2010

Message of Condolence from all at Grattan United:

Members, friends and all involved at Grattan United wishes to extend their deepest sympathy to Don O’Leary on the recent bereavement of his Father.

May he rest in peace.
DILLON'S CROSS AFC FUND-RAISER:

Dillon Cross FC will be holding a fun-raising Race Night in The Three Horseshoes Bar, Old Youghal Road on:
Saturday, April 17th from 8.30pm.

All are welcome to attend to help raise much needed funds for the club.

Sunday, April 11, 2010

FIXTURES

YOUTHS



Cork AUL

YOUTH RESULTS



Friday, April 9
DISC-Viking U17 Premier League: Castleview walkover from Kilreen Celtic.
Saturday, April 10
Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Castleview walkover from Everton, Fermoy 3 Greenwood 2.
Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League 1:
Ballincollig 2 Ballyvolane 3, Midleton walkover from Kanturk, Park United 1 Innishvilla 3, Passage 2 Ringmahon Rangers 3.
Sunday, April 11
FAI Umbro Youth Inter League semi-final: Wicklow League 3 Cork Youths League 1.
FAI Umbro U17 Cup semi-final: South End United (Waterford) 0 Carrigaline United 1.
DISC-Viking U17 League 1: Everton 2 Youghal United 5, Leeds 2 Ballincollig 2, Mallow United 6 Coachford/Killinardrish 1, College Corinthians B 0 Leeside/Knockraha 4.
FULL RESULTS FOR THE WEEKEND:
Next week's fixtures have not arrived yet
FAI Umbro Oscar Traynor quarter-final: Tipperary SDL 1 Cork AUL 2.
Murphy’s Irish Stout Corinthian’s Cup 3rd round: Leeside “C” 2 Dunbar Cel “B” 0.
Murphy’s Irish Stout Corinthian’s Cup quarter-final: Kilreen Cel 2 Crescent Ath 0; Mayfield Utd 0 Fairview 3; Wilton Utd “B” 1 UCC “A” 1 (UCC won 3-1 on pens aet).
Murphy’s Irish Stout City Cup semi-final: Douglas Hall 1 Dillon’s Cross Ath 4 (aet).
Murphy’s Irish Stout County Cup quarter-final: Millstreet Cel 1 Park Utd “B” 2.
Murphy’s Irish Stout league 1: Grangevale 2 Carrigtwohill Utd 3; Killumney Utd 2 Dunbar Cel 0; Leeside 2 Shandon Cel 2; St John Boscos 3 Richmond 1; Watergrasshill Utd 1 Postal Cel 3.
Murphy’s Irish Stout league 1A: Ballyvolane 0 Rathcoole Rovers 0; Bohemians 1 Buttevant 1; Passage 8 Glen Cel 0.
League 2: Blackpool Cel 1 Innishvilla 2; Casement Cel 3 Kinsale 1; Glenvale 2 Ard-na-Laoi 0; Hibernians 6 City Wanderers 1.
League 2A: Glanworth Utd 3 Inter City Cel 5; Castle Cel 1 Springfield “A” 3; Coachford 1 Killowen 2; Hillington 0 Waterloo 2.
League 2B: Carrigaline Utd 3 Churchvilla 0; Leeview Ath 1 Cathedral Cel 2; Springfield “B” 1 Central Rovers 2.
League 3: Hibernians 2 Carrigtwohill Utd 4; De Courcy Albion 2 Brooklodge Utd 1.
Greenwood 2 UCC 0; Parkview Cel 3 St. John Boscos 1; Los Zarcos 1 Macroom 4; Strand Utd 4 Rathcoole Rovers 1.
League 3A: CFC Banteer 2 Ballinhassig 0.
LATEST RESULTS
Sunday 11th April:
Murphy’s Irish Stout City Cup semi-final: Douglas Hall 1 Dillon’s Cross Ath 4 (aet).
Murphy’s Irish Stout County Cup quarter-final: Millstreet Cel 1 Park Utd “B” 2.
Murphy’s Irish Stout Corinthian’s Cup quarter-final: Wilton Utd “B” 1 UCC “A” 1 (UCC won 3-1 on pens aet).
Murphy’s Irish Stout league 1: Grangevale v Carrigtwohill Utd 2-30 pm;
Killumney Utd 2 Dunbar Cel 0; Leeside 2 Shandon Cel 2; St John Boscos v Richmond 2-30; Watergrasshill Utd 1 Postal Cel 3.
League 1A: Passage 8 Glen Cel 0.
League 2: Blackpool Cel 1 Innishvilla 2; Casement Cel v Kinsale; Glenvale 2 Ard-na-Laoi 0; Hibernians’ v City Wanderers 2-30.
League 2A: Coachford v Killowen (N.R); Hillington 0 Waterloo 2.
League 2B: Leeview Ath 1 Cathedral Cel 2; Springfield “B” v Central Rovers (N.R).
League 3: De Courcy Albion 2 Brooklodge Utd 1;
Greenwood 2 UCC 0; Parkview Cel 3 St. John Boscos 1.
League 3A: Los Zarcos 1 Macroom 4; Strand Utd 4 Rathcoole Rovers 1.

DILLON'S RACE NIGHT

Dillon Cross FC will be holding a fund-raising Race Night in The Three
Horseshoes Bar, Old Youghal Road on Saturday, April 17th from 8.30pm.
All are welcome to attend to help raise much needed funds for the club.

Saturday, April 10, 2010

ALL RESULTS NOW IN FOR SATURDAY:
FAI Umbro Oscar Traynor quarter-final: Tipperary SDL 1 Cork AUL 2
Saturday 10th April
Murphy’s Irish Stout Corinthian’s Cup 3rd round: Leeside “C” 2 Dunbar Cel “B” 0.
Murphy’s Irish Stout Corinthian’s Cup quarter-final: Kilreen Cel 2 Crescent Ath 0; Mayfield Utd 0 Fairview 3.
Murphy’s Irish Stout league 1A: Ballyvolane 0 Rathcoole Rovers 0; Bohemians 1 Buttevant 1;
League 2A: Glanworth Utd 3 Inter City Cel 5; Castle Cel 1 Springfield “A” 3;
League 2B: Carrigaline Utd 3 Churchvilla 0;
League 3: Hibernians 2 Carrigtwohill Utd 4;
League 3A: CFC Banteer 2 Ballinhassig 0;

KEARNEY DOUBLE - FAIRVIEW ADVANCE

Striker Kenneth Kearney whacked in a double as he helped Fairview defeat Mayfield 3-0 to reach the semi-final of the Corinthians Cup.........
Photo shows Kearney making it 3-0. More pics at http://www.flickr.com/photos/corkbilly/4508258526/in/set-72157623700324067/
Wilton United's goalkeeper Alberto Pulimeno who produced a fantastic peformance to keep the Cork AUL in the Oscar Traynor Cup against the Tipperary SDL in Tipperary last night.

Friday, April 09, 2010

OSCAR TRAYNOR GAME TONIGHT:

Tipperary DL 1-2 Cork AUL

A brilliant brace from Shane O'Neill inspired Cork to a magnificant 2-1 victory away to the Tipperary DL tonight at Cooke Park in Tipperary.
O'Neill's colleague with Wilton, Alberto Pullermino kept Cork in the fight with two amazing first half saves.
We saw tremendous performances also from right-full, Anthony Peelo, left-full Mick Bradfield and Blackstone Rovers player Ivan Skillington made a decent contribution when he came on in the second period as substitute for a Cork side that were very much under pressure throught that period but made it in the end.
Cork will now face Clare at home in the semi-finals on a date\venue yet to be decided.

Full Report will follow on Monday's Evening Echo.

Thursday, April 08, 2010

RESULTS

To-night's results (Thursday)
League 1: Dunbar Cel 2 Grangevale 0; Killumney Utd 0 Douglas Hall 2; Leeside 1 St John Boscos 0; Postal Cel 1 Kilreen Cel 1; Richmond 2 Shandon Cel 0; Watergrasshill Utd 2 UCC 2.
League 1A: Ballyvolane 1 Park Utd 1; Dillon’s Cross Ath 1 (Mark Walsh) Mayfield Utd 1; Glen Cel 0 Bohemians 1 (game abandoned); Passage 1 Donoughmore Ath 1.
League 2: City Wanderers 2 Casement 4.
League 2A: Inter City Cel 1 Crescent Ath 2; Springfield “A” 2 Hillington 0.
League 2B: Churchvilla 3 Corkbeg 0.
League 3: Greenwood 1 Dunbar Cel 0; Carrigtwohill Utd 1 Leeside 2; UCC 2 Parkview Cel 1; St John Boscos 2 Brooklodge Utd 1.

Let’s take a look at some interesting observations as a result of tonight’s results.

League 1: Leeside hold on to top spot after their slender 1-0 win over neighbours Boscos but the other results have thrown the cat among the pigeons a bit.
After a couple of blips last week, Douglas Hall have put themselves right back in the hunt after a huge 2-0 win over title contenders Killumney and now lie in second spot just three points behind leaders Leeside but with a game in hand.
Dunbar are another side making a big impression of late and after a tremendous 2-0 win over Grangevale, they now lurk in third spot.
(What a match-of-the-week next Sunday’s game promises to be between themselves and Killumney at Killeady).

League 2A: As expected, it was always going to be a matter of time before Springfield A would make their presence felt and after tonight’s 2-0 home win over Hillington, they now sit in third spot just two points behind leaders Waterloo but with a game in hand.

League 3: After leaders Brooklodge went down 1-2 away to Boscos, second-place Dunbar lost a golden opportunity to close the gap but went down themselves 0-1 away to Greenwood.


AUL GAMES CANCELLED:
The following are alterations to AUL Fixtures for Sunday 11th April:
League 3: Parkview Celtic v Dunbar Cel (Ref Paul O'Reilly) and
Afton Villa v St John Boscos (Ref Martin Goldsboro) - games are cancelled.

NEW FIXTURE:
Sunday, 11th April:
League 3: Parkview Cel v St John Boscos, Crossbarry, Sunday, 10-45 (Ref Martin Goldsboro.)

Youth Game Off + Results

Due to the Douglas Hall v Cobh Ramblers Premier League game being switched from Wednesday to Thursday the Game has to be cancelled because the Youth Inter League team have a training session on Thursday and also because of the close proximity of the game to Sunday's Inter League game.

Tony Fitzgerald




Tuesday April 6
Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League:LeesideKnockraha 0 Carrigaline United A 4.

Wednesday, April 7
Daly Industrial Supplies-Stihl Murphy Cup semi-final: Ballyvolane 1 Cork City 5.
Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Castleview 2 Greenwood 0, Douglas Hall v Cobh Ramblers postponed, Rockmount 4 Everton 3.

Wednesday, April 07, 2010

BEST WISHES

BEST WISHES EDDIE


I'm sure all in local football will join with us in sending best wishes to Eddie McGeough who is ill at present. - Billy & Barry

Tuesday, April 06, 2010

Tuesday: 6-Apr-10
Just three games survived the bad weather in tonight's fixtures.

In League 1A, Bohemians jump into third spot after a 2-1 home win over visitors Glen Celtic.
Basement side Passage dented Mayfield United's title aspirations when they dragged themselves off the bottom of 1A after recording a 3-0 home win in Passage.

In League 2, Glenvale restored their position at the mantle after an emphatic 8-1 drubbing of Casement Celtic at Casement Park.
With a whopping 57 goals scored, they now have the most goals scored in all sections thus far.

AUL Fixtures 16th April 2010

AUL Fixtures

Tuesday 13th April kick off 6-45 pm

Murphy’s Irish Stout Premier League

Glenthorn Cel v Leeside St Aidan’s Ted Callanan

Wilton Utd v Knockavilla The Farm Finbarr Murphy

Blarney St Ath v Park Utd Fairfield Stephen O’Connell

Murphy’s Irish Stout Premier A League

Macroom v Leeds Murray field Tom Tully

Murphy’s Irish Stout League 1

Carrigtohill Utd v Postal Cel Ballyadam Michael O’Farrell

Douglas Hall v Shandon Cel Moneygourney Denis Daly

Killumney Utd v Kilreen Cel Killeady Barry Buckley

Richmond v UCC Regional Pk Sean Barry

St John Boscos v Dunbar Cel Water rock Pk Frank O’Neill

Watergrasshill Utd v Leeside Skehanagh Pk Ray Murphy

Murphy’s Irish Stout League 1 A

Fairview v Dillon’s Cross Ath Hillington Pk Zlatko Kristic

Passage v Bohemians’ Passage Alan O’Connell

Rylane Cel v Buttevant Glounaglough James O’Reilly

Murphy’s Irish Stout League 2

Casement Cel v Wilton Utd Casement Pk Pat Hennessy

Murphy’s Irish Stout League 2A

Crescent Ath v Millstreet Cel Monard Grahame Duffy

Murphy’s Irish Stout League 2B

Springfield “B” v Carrigaline Utd Pat O’Brien Pk Michael O’Connor

Murphy’s Irish Stout League 3

Dunbar Cel v Leeside Dunbar Pk Denis Morley

Parkview Cel v Afton Villa Crossbarry Diarmuid Mullins

UCC v Hibernians The Farm Eddie Mullins

Wednesday 14th April kick off 6-30 pm

Murphy’s Irish Stout League 2A

Waterloo v Inter City Cel Grenagh Sports Field Thomas Lynch

Thursday 15th April kick off 6-30 pm

Murphy’s Irish Stout Premier League

Glenthorn Cel v Park Utd St Aidan’s Finbarr Murphy

Kinsale v Wilton Utd Madden Pk Ted Callanan

Murphy’s Irish Stout Premier A League

Ballyvolane v Greenwood Ballyvolane Pk Stephen O’Connell

Murphy’s Irish Stout League 1

Grangevale v Dunbar Cel Grangevale Pk Sean Barry

Killumney Utd v Richmond Killeady Denis Daly

Leeside v Kilreen Cel Leeside Pk Michael O’Farrell

Postal Cel v St John Boscos Tom Tully

UCC v Carrigtohill Utd Barry Buckley

Murphy’s Irish Stout League 1 A

Bohemians’ v Rylane Cel Fairfield Stephen McDermott

Dillon’s Cross Ath v Passage Silver Heights Pk Michael O’Flaherty

Fairview v Mayfield Utd Hillington Pk Frank O’Neill

Glen Cel v Buttevant Glen Pk Liam Murphy

Murphy’s Irish Stout League 2

Lakewood Ath v Casement Cel Ovens Pat Hennessy

Murphy’s Irish Stout League 2A

Killowen v Millstreet Cel Killowen Brendan O’Regan

Coachford v Springfield “A” Carrigadrohid Michael O’Connor

Murphy’s Irish Stout League 3

Carrigtohill Utd v St John Boscos Ballyadam Peter O’Sullivan

Greenwood v UCC Clashduv Road Paul O’Reilly

Murphy’s Irish Stout League 3

Los Zarcos v Rathcoole Rovers Millstreet Stewart Joyce

Grattan Utd v Strand Utd O’Neill Pk Denis Cronin

v       Ensure there is not a clash of colours, home team are advised to bring 2nd set of jerseys to avoid any clashes.

v       Any referees unable to staff games must contact the referee Liaison Officer, Eddie Mullins, and must inform the league and the home team of details of any change.


GOALKEEPING COURSE


Goalkeeping coaching for all ages please call 0860751353 or email
derek.slattery@just4keepers.co.uk there will be a session next week
so please contact early

To find out more about Derek Slattery go to www.just4keepers.ie


TABLES

Cork AUL




YOUTHS

Monday, April 05, 2010

Oscar-Traynor Manager Niall O'Regan has picked the following 18 players as his panel for next Friday's game against the T.S.D.L in Tipperary.

Anthony Peelo Blarney St,John Betts Blarney st. Ivan Skillington Blackstone Rovers,Colin Bevan Blackstone Rovers,Eric Shinkwin Grattan,Brian Sullivan Grattan,John Kelleher Grattan,Stephen Deasy Glenthorn,John Dennehy Kanturk,Derek McCarthy Kinsale,Mick Bradfield Kinsale,Ger Harrington Kinsale,Rob Walsh Knockavilla,Derek Delae Leeside,Johny Barret Leeside,Ken Dempsey Leeside,Shane O Neill Wilton,Alberto Pulimeno Wilton

Standby: Players that are on standby:Sean Moynihan Douglas Hall,Peter krzanowski Knockavilla,Ian Mc Carthy Glenthorn,Jason Forde Blackstone Rovers,Kieth Whyte Knockavilla, John Sullivan Casleview,Daniel Syrlls Kinsale,Brian McCarthy Leeside

YOUTH RESULTS


Friday, April 2
DISC-Viking U17 Teddy Healy Cup final: College Corinthians 1 Kilreen Celtic 0.
Saturday, April 3
Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Avondale United 0 Leeside/Knockraha 1, Carrigaline United A 1 Rockmount 1, Castleview 2 Cobh Ramblers 7, Cork City 9 Fermoy 1, Everton 1 Greenwood 1.
Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League 1: Ballincollig 1 Carrigaline United B 3, Ballyvolane 2 Park United 1, Innishvilla v Midleton postponed, Kanturk 1 Ringmahon Rangers 0, Lakewood Athletic 2 Passage 3.
Sunday, April 4
DISC-Viking U17 Premier League: Carrigaline United 5 Kilreen Celtic 1, Cork City 4 Avondale United 0, College Corinthians A walkover from Greenwood.
DISC-Viking U17 League 1: Coachford/Killinardrish 0 Leeside/Knockraha 4, College Corinthians B 0 Buttevant 8, Everton 1 Lakewood Athletic 2, Leeds 1 Rockmount 2, Mallow United 5 Ballincollig 1, Youghal United walkover from Tramore Athletic.

Sunday, April 04, 2010

FIXTURES

YOUTH FIXTURES



AUL FIXTURES


Grattan United players and supporters in Jubilant mood after beating Strand Utd 4-0 to win the President's Cup at Turner's Cross last night.

FULL RESULTS NOW IN
Murphy’s Irish Stout President’s Cup Final: Grattan Utd 4 Strand Utd 0.
Murphy’s Irish Stout AOH Cup quarter-final: Blarney St Ath 1 Leeside “A” 3.
Murphy’s Irish Stout City Cup quarter-final: Kilreen Cel 2 Dillon’s Cross Ath 4.
Murphy’s Irish Stout City Cup semi-final: Wilton Utd “B” 1 Blackpool Cel 2.
Murphy’s Irish Stout Corinthian’s Cup 3rd round: UCC “A” 4 Park Utd “B” 1; Fairview 1 Richmond 1 (Fairview won 2-1 aet).
Murphy’s Irish Stout County Cup semi-final 1st leg: Carrigtwohill Utd “A” 0 Killumney Utd 2.
Murphy’s Irish Stout Premier League: Knockavilla Cel 1 Village Utd 1.
Premier A: Castleview 5 Greenmount Rangers 2; Greenwood 1 Kanturk 1; Leeds 2 Blackstone Rovers 3; Macroom 3 Ballyvolane 2.
League 1: Leeside 1 Postal Cel 1; Shandon Cel 0 Douglas Hall 2.
League 1A: Ballyvolane 4 Glen Cel 1; Bohemians 1 Rathcoole Rovers 2; Buttevant 2 Passage 1; Rylane Cel 2 Mayfield Utd 3.
League 2: Ard-na-Laoi 1 Hibernians 2; Innishvilla 5 Casement Cel 0.
League 2A: Crescent Ath 2 Glanworth Utd 0; Waterloo 2 Killowen 0; Springfield “A” 5 Castle Cel 0; Millstreet Cel 3 Coachford 2; Hillington 2 Inter City Cel 1.
League 2B: Carrigaline Utd 1 Leeview Ath 4; Central Rovers 4 Churchvilla 0;
Corkbeg 2 Knocknaheeny Cel 0; Cathedral Cel 2 Springfield “B” 3.
League 3: Afton Villa 3 De Courcy Albion 1; Brooklodge Utd 3 Hibernians 0 (W\O);
Greenwood 0 Carrigtwohill Utd 2 (game abandoned – ref unable to finish game because of injury); UCC 2 St John Boscos 1.
League 3A: Ballinhassig 2 Macroom 3; Los Zarcos 0 CFC Banteer 1.

Thursday, April 01, 2010

Some more interesting results on Thursday night.

Premier: Blarney Street climbed up a couple of places after defeating last year’s champions Wilton 4-2 at home.

League 1: With Grangevale going down 1-2 away to Richmond, Douglas Hall losing at home 0-2 to Dunbar, Killumney chalked up their second win on the trot since Tuesday after their 5-1 home win over Shandon Celtic and are certainly starting to make in-roads as they sit in fourth spot with 26 points – six points behind leaders Leeside but with three games in hand.

League 1A: The surprise result here was Donoughmore’s 0-2 defeat at home against Buttevant. Bohemians had a good 2-1 win at home to Passage as they sit in fourth spot - six points behind leaders Donoughmore but with a whopping seven games in hand.

League 2: Glenvale claim back their position at the helm after a 3-1 away win over City Wanderers and now lead by two points with a game in hand over second place Innishvilla.

League 2A: Springfield A established themselves in third spot after travelling to defeat leaders Waterloo 4-3 in a close game but Millstreet’s terrific form continues with another 4-1 win tonight at home to Glanworth.

League 3A: Second place CFC Banteer are hot on the heels of leaders Macroom after their slender 1-0 home win over Rathcoole.

All starting to get very exciting.
TO-NIGHT'S RESULTS:
A few surprises
Murphy’s Irish Stout Premier League: Glenthorn Cel v Leeside (Off); Blarney St Ath 4 Wilton Utd 2.
League 1: Douglas Hall 0 Dunbar Cel 2; Killumney Utd 5 Shandon Cel 1; Postal Cel 2 Carrigtohill Utd 0; Richmond 2 Grangevale 1; UCC 1 Kilreen Cel 5; Watergrasshill Utd 3 St John Boscos 2.
League 1A: Bohemians 2 Passage 1; Dillon’s Cross Ath 2 Glen Cel 3; Donoughmore Ath 0 Buttevant 2; Mayfield Utd 1 Ballyvolane 1.
League 2: City Wanderers 1 Glenvale 3; Wilton Utd 4 Casement Cel 2.
League 2A: Crescent Ath 3 Inter City Cel 1; Millstreet Cel 4 Glanworth Utd 1;
Waterloo 3 Springfield “A” 4.
League 2B: Churchvilla 0 Springfield “B” 0.
League 3: Afton Villa 4 Greenwood 3; Hibernians’ v Dunbar Cel (Off); Leeside 4 Carrigtwohill Utd 2; St John Boscos 0 UCC 1.
League 3A: CFC Banteer 1 Rathcoole Rovers 0.