All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly.

Thursday, September 03, 2015

Message from Oscar Traynor Manager

Message from Oscar Traynor Manager
Over the next two (2) Wednesday nights we will be arranging two (2) challenge game with two (2) different squads. This will give us the opportunity to have a look at as many players as possible.
Please keep a close eye on this over the weekend for your name.
Any questions or queries please feel free to contact me.
John Paul Cotter,
Manager,
Cork AUL Oscar Traynor Team

Cork AUL Fixtures

Friday, 11th September 2015 K/o 7.45 p.m.
AUL 3A
City Wanderers v St John Bosco B, CIT Bishopstown, M. O’Flaherty
Saturday, 12th September 2015 K/o 2 p.m. (unless otherwise stated)
Mossie Linnane League Cup
Section B
Park United A v Blarney Street Athletic, Brigown, T. Long
Premier League
Coachford v Kilreen Celtic, The Glebe, M. Barry
Carrigtwohill United A v Glenthorn Celtic, Ballyadam Pk, D. Coleman
Premier A League
Glen Celtic A v Rylane Celtic, Glen Pk, Richard Murphy
Greenwood A v Macroom A, Leaghanamore, K. Hennessy
Innishvilla A v Knockraha A. Knocknacurra, Innishannon, Ray Murphy
AUL 1
Blackstone Rovers v Rathcoole Rovers, Fairfield, J. O’Reilly
AUL 1A
Lakewood Athletic v Richmond, Ovens, T. Thompson
Knocknaheeney Celtic v St John Bosco A, Kilmore Rd, K. O’Keeffe
AUL 2
Dunbar Celtic v Hibernians, Murphy’s Farm, D. Buckle
AUL 2A
Newmarket  v Cloughduv Celtic, Rathcoole, M. O’Flaherty
Tower FC v Corkbeg, Killowen, A. Browne
AUL 3
Macroom B v Bweeng Celtic, Town Pk, T. Callanan
AUL 3A
Carrigaline United v Southcoast FC, Ballea Pk, 3 p.m. Pat Hennessy
Churchvilla v Temple United, Kilmoy, Cloyne, Jonathan Hennessy
Knockraha B v Pearse Celtic B, GACA Pitches, Brooklodge, Pat Walsh
Sunday, 13th September 2015 K/o 10.45 a.m. (unless otherwise stated)
FAI Junior Cup 1st Round
Buttevant v Doolins Cow Bar, Buttevant, M. Barry
Premier A League
Kanturk v Springfield, Kanturk, D. Cronin
Dillon’s Cross Athletic v Cathedral Celtic, Silverheights Pk, T. Long
AUL 1
Waterloo A v Bohemians, Whitechurch Community Centre, Ray Murphy
Crescent Athletic v Castleview, Regional Pk, T. Thompson
AUL 1A
Strand United A v Leeview Athletic, Ballyanley, K. Hennessy
AUL 2
Carrigtwohill United B v Hillington, Ballyadam Pk, Richard Murphy
De Courcey Albion v Glenthorn Celtic B, Ballinadee, K. O’Keeffe
Grangevale v Innishvilla, Grangevale Pk, Yves Kriwan
AUL 2A
Watergrasshill United v Waterloo B, Skehanagh, S. O’Connell
Park United B v CFC Banteer, Brigown, J. O’Reilly
AUL 3
Ballinhassig v Strand United B, Gortnaglough, Jonathan Hennessy.
Greenwood B v Donoughmore Athletic, Leaghanamore, M. Doody
Los Zarcos v Castlelack, Station Rd, Millstreet, D. Buckle
AUL 3A
Glen Celtic B v Grattan United B, Glen Pk, Pat Hennessy


Tuesday, September 01, 2015

AUL Results - Tues

Tuesday, 1 September 2015
Mossie Linnane League Cup
Section B
Blarney Street Athletic 1 Grattan United A 1.
Section D
Dillons Cross Athletic 1 Pearse Celtic A 3.

Monday, August 31, 2015

FAI Junior Cup - Cork

Round 1
Killumney United v Grattan United
Buttevant FC v Doolans Cow Bar FC
The Selant FC v Everton Utd
Ties to be played on the weekend of the 12th/13th September 2015
Round 2
UCC FC v Strand United
St. Marys FC v Cork Eagles FC
Buttevant FC or Doolans Cow FC v Waterloo FC (B)
Ringmahon Rgs (A) v The Selant FC or Everton Utd
Midleton FC v Carrigaline Utd
Innishvilla FC v Coachford FC
Park United v Fairview FC
Fermoy FC v Tower FC
Dillon’s Cross FC v Leeside FC
Everton FC v Temple United
Cobh Wanderers v Blackstone Rovers
Douglas Hall Ath v Kanturk FC
Pearse Celtic v Mallow Utd
Carrigtwohill United v Knockraha FC
Wilton Utd v Casement Celtic
Greenwood FC v Kilreen Celtic
Glen Celtic v UCC Utd
Cathedral Celtic v Blarney Street Athletic
Ringmahon Rgs (B) v Dunbar Celtic
Waterloo FC v Rignmahon Rgs
Knockaheeney Celtic v Crosshaven FC
Avondale Utd v Leeds FC
Rylane Celtic v Rathcoole Rovers
Cloughduv Celtic v Leeview Athletic
Ard-na-Laoi v College Corths
St. John Bosco v Douglas Hall FC
Killumney United or Grattan United v Macroom FC
Springfield FC v Watergrasshill United
Ties to be played on the weekend of the 26th/27th September 2015


NEW OSCAR TRAYNOR MANAGER APPOINTED:

CONGRATULATIONS TO JOHN PAUL COTTER AFTER BEING APPOINTED THE NEW AUL OSCAR TRAYNOR MANAGER FOR THE COMING SEASON.

John has commenced his process now for looking at players and will focus on all divisions in the AUL.

To all Secretaries and Managers, please feel free to Ring John Paul at anytime up to 8pm and he will be glad to give you any further information on his plans for the future.

John Paul’s number is 087 6339776


Sunday, August 30, 2015

Cork Youth League Results

Tuesday, August 25
Daly Industrial Supplies U18 League Cup Group C: Greenwood 3 Castleview 1.

Wednesday, August 26
Daly Industrial Supplies U18 League Cup Group A: Evergreen scr. Ballincollig w/o, College Corinthians 3 Avondale United 1.
Group B: Blarney United 0 Fermoy 2.
Group D: Douglas Hall scr. Riverstown w/o.
Group E: Avondale United A 6 College Corinthians A 0.
Group F: Ringmahon Rangers 7 Passage 1.
Group G: Bandon 1 Macroom 1.
Group H: Youghal United 1 Carrigtwohill United 0.

Friday, August 28
Gussie Walsh Perpetual Trophy Group A: Richmond 0 Castleview 4, Lakewood Athletic 4 Coachford 0.
Group B: College Corinthians 10 St Mary’s 0, Rockmount 3 Blarney United 3.
Group C: Mayfield United 2 Youghal United 1, Passage 1 Carrigaline United 1.
Group D: Riverstown scr. Leeside w/o, Midleton w/o Wilton United scr.
Group E: Kanturk 0 Springfield Ramblers 3, Fermoy 7 College Corinthians A 0.
Group F: Greenwood 2 Tramore Athletic 3.
Group G: Evergreen 2 Carrigtwohill United 6, Glounthaune United 2 Watergrasshill United 6. 
Group H: Temple United 6 Ringmahon Rangers 6, Everton 3 Douglas Hall 0.

Saturday, August 29 
Daly Industrial Supplies U18 League Cup Group B: Fermoy 5 Strand United 0.
Group C: Castleview 2 Rockmount 6.
Group E: St Mary’s 1 Avondale United 3.
Group F: Carrigaline United 0 Ringmahon Rangers 4.
Group G: Lakewood Athletic 1 Bandon 1.

Sunday, August 30
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Carrigaline United 1 Mayfield United 2, College Corinthians 1 Blarney United 0, Passage 2 Lakewood Athletic 1, Rockmount 2 Leeside 2.       
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Greenwood 2 Kilreen Celtic 1, Midleton 8 Carrigaline United A 0, Springfield Ramblers 6 Kanturk 1, Tramore Athletic 1 Fermoy 5, Youghal United 10 St Mary’s 2.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Carrigtwohill United 4 Douglas Hall 1, Glounthaune United 2 Blarney United A 1, Riverstown 3 Coachford 1, Watergrasshill United 0 Ringmahon Rangers 3.
Daly Industrial Supplies U19 League Cup first round: Everton 2 Carrigaline United 5.
ends
COMPLETE AUL Results from the weekend: 
Mossie Linnane League Cup:
Section A: Village Utd 7 Knockraha A 2; Springfield 1 Carrigtwohill Utd A 1.
Section B: Grattan Utd A 3 Kanturk 0; Park Utd A 6 Rylane Celtic 0;
Section C: Killumney Utd 2 Coachford 0; Macroom A 2 Innishvilla A 5.
Section D: Glenthorn Celtic A 2 Kilreen Celtic 5;
AUL 1: Blackstone Rovers 1 Crescent Ath 1; Rathcoole Rovers 2 Fairview 1; Bohemians 2 Castleview 4; Buttevant 0 Waterloo 2.
AUL 1A: Richmond 0 Knocknaheeny Celtic 3; St John Boscos 0 Greenmount Rangers 0; Leeview Ath 2 Lakewood Ath 3;
AUL 2: Dunbar Celtic 4 Innishvilla 0; De Courcey Albion 3 Carrigtwohill Utd 1; Glenthorn Celtic 4 Hillington 2; Glenvale 5 Grangevale 0.
AUL 2A: CFC Banteer 1 Cloughduv Celtic 2; Tower FC 0 Park Utd 0; Corkbeg 5 Waterloo 0; Watergrasshill Utd 2 Newmarket Town 7.
AUL 3: Macroom 0 Donoughmore Ath 5;  Los Zarcos 4 Greenwood 1; Blackpool Celtic 3 Ard Na Laoi 0; Parkview Celtic 4 Castlelack 0; Bweeng Celtic 5 Strand Utd 3.

AUL 3A: Southcoast FC 0 Temple Utd 2; Glen Celtic 3 St John Boscos 2; Grattan Utd 2 Churchvilla 1; Knockraha 0 Carrigaline Utd 1. 

Saturday, August 29, 2015

City Wanderers are looking for a friendly next Friday night at the CIT Grounds.
Anyone interested, please contact Noel at 086 2452418

Thursday, August 27, 2015

AUL Results for Thursday 27 Aug.

AUL Results for Thursday, 27th August
AUL 2A: Park Utd 5 Watergrasshill Utd 0.
AUL 3: Bweeng Celtic 3 Ballinhassig 0; Castlelack 2 Ard Na Laoi 2; Donoughmore Ath 4 Strand Utd 2; Greenwood 3 Parkview Celtic 2; Los Zarcos v Macroom (off).

AUL 3A: Knockraha 0 City Wanderers5; Carrigaline Utd 1 Grattan Utd 1; Churchvilla v Glen Celtic (off); St John Boscos v Southcoast FC (off); Temple Utd 1 Pearse Celtic 4. 

AUL Fixtures

Friday 4th September Ko. 7.45pm
AOH Cup 1st Round
Leeview Ath v Southcoast FC, Mayfield Community School, K.O’Keeffe
Saturday 5th September Ko .2.00pm
AOH Cup 2nd Round
Park Utd A v Crescent Ath, Brigown, M.Barry
Greenmount Rangers v Glen Celtic B, Murphys Farm, T.Thompson
Carrigtwohill Utd A v Waterloo A, Ballyadam Pk, Ray Murphy
St John Boscos A v Temple Utd, Billy Ahern Field, The Paddocks, Midleton, D.Buckle
Innishvilla A v Greenwood B, Knocknacurra, Innishannon, T.Long
Hillington v Glenthorn Celtic A, Temple Pk, P.Buckley
Rathcoole Rovers v Cathedral Celtic, Rahcoole, D.Cronin
Hibernians v Grattan Utd A, Shanbally, Richard Murphy
Knockraha A v Blackpool Celtic, GACA Pitches, Brooklodge, D.Cronin
Knocknaheeny Celtic v Pearse Celtic B, Kilmore Road, S.O’Connell
Macroom B v Rylane Celtic, Town Pk, J.O’Reilly
Carrigaline Utd v Ballinhassig, Ballea Pk, A.Browne
Waterloo B v De Courcey Albion, Whitechurch Community Centre, Pat Hennessy
Premier A League
Kanturk v Macroom, Kanturk, D.O’Mahony
AUL 2
Dunbar Celtic v Glenvale, Murphys Farm, K.O’Keeffe
AUL 2A
Corkbeg v Newmarket Town, Whitegate, Jonathan Hennessy
CFC Banteer v Tower FC, Banteer Sports Centre, P.Walsh
AUL 3A
Churchvilla v Knockraha, Kilmoy, Cloyne, M.O’Flaherty
Sunday 6th September Ko. 10.45am
AOH Cup 1st Round
Glenthorn Celtic B v Buttevant, Glenthorn Pk, M.Barry
Strand Utd A v Village Utd, Ballyanley, Ray Murphy
Parkview Celtic v Fairview, Garryduff, P. Buckley
Springfield v Grangevale, Pat O’Brien Pk, Ken Hennessy
Grattan Utd B v Bohemians, O’Neill Pk, D. Cronin
Dillons Cross Ath v Los Zarcos, Silverheights Pk, S. O’Connell
AOH Cup 2nd Round
Castleview v Pearse Celtic A, O’Sullivan Pk, D.O’Mahony 2.00pm
Park Utd B v Bweeng Celtic, Brigown, T.Long
Ard Na Laoi v Greenwood A, Leemount, J.O’Reilly
Premier League
Killumney Utd v Blarney St Ath, The Farm , Richard Murphy
AUL 2
Carrigtwohill Utd v Innishvilla, Ballyadam Pk, T.Thompson
AUL 2A 
Watergrasshill Utd v Cloughduv Celtic, Skehanagh, M.O’Flaherty


Soccer: By Tony Fitzgerald
All clubs should note that Legislation is going through the Seanad at the present time to make it compulsory for every individual working with Children to undergo a Tutors Course organized by the Club through the FAI.
Clubs will be in breach of FAI rules for this new season and at some stage in 2016 they’ll be breaking the law once Legislation is passed, by allowing untrained coaches work with players under the age of 18.
I know the Cork Development Officers David Bell and Stephen O’Mahony have emailed all clubs and there has also been information sent out in a variety of other ways so I’d say every club has been informed more than once and perhaps just don’t realise the implications if there is a problem down the line.
Clubs are requested to contact Nick Harrison, e-mail: nick.harrison@fai.ie, who will organize the Tutors’ Courses. Courses will be organized locally at just €10 per person. Any coach who does not attend course will not be permitted to work in any capacity with players under the age of 18 years.
A few clubs, Park Utd, Carrigtohill Utd, Crosshaven AFC, and Lakewood Ath are in the process of organizing courses in the very near future, but it is incumbent on all clubs to organize courses in the immediate future.
Contacts:
Nick Harrison, nick.harrison@fai.ie
Stephen O’Mahony, stephen.omahony@fai.ie

David Bell: david.bell@fai.ie

Tuesday, August 25, 2015

Tables on the 25-Aug-15

Murphy's Irish Stout Linnane Cup Section A
Pld W D L GF GA Pts
Carrigtohill Utd A 3 3 0 0 11 4 9
Springfield 3 2 0 1 12 5 6
Village Utd 3 2 0 1 12 7 6
Cathedral Cel 4 1 0 3 8 16 3
Knockraha A 3 0 0 3 2 13 0
Murphy's Irish Stout Linnane Cup Section B
Pld W D L GF GA Pts
Blarney St Ath 2 2 0 0 7 1 6
Park Utd A 2 2 0 0 5 1 6
Grattan Utd A 2 1 0 1 3 3 3
Kanturk 3 1 0 2 3 5 3
Rylane Cel 3 0 0 3 1 9 0
Murphy's Irish Stout Linnane Cup Section C
Pld W D L GF GA Pts
Glen Cel A 4 3 0 1 14 6 9
Innishvilla A 3 2 1 0 7 4 7
Macroom A 3 0 2 1 5 9 2
Killumney Utd 3 0 2 1 3 8 2
Coachford A 3 0 1 2 4 6 1
Murphy's Irish Stout Linnane Cup Section D
Pld W D L GF GA Pts
Kilreen Cel 3 3 0 0 11 2 9
Glenthorn Cel A 3 2 1 0 7 0 7
Pearse Cel A 3 1 1 1 7 4 4
Greenwood A 4 1 0 3 3 15 3
Dillons Cross Ath 3 0 0 3 2 9 0
Murphy's Irish Stout League 1
Pld W D L GF GA Pts
Blackstone Rvrs 4 3 0 1 8 4 9
Castleview 3 2 0 1 7 4 6
Buttevant 4 2 0 2 9 7 6
Crescent Ath 2 2 0 0 5 3 6
Bohemians 3 1 0 2 4 8 3
Waterloo A 3 0 2 1 8 9 2
Rathcoole Rvrs 2 0 1 1 3 5 1
Fairview 3 0 1 2 6 10 1
Murphy's Irish Stout League 1A
Pld W D L GF GA Pts
Knocknaheeny Cel 3 3 0 0 15 2 9
Greenmount Rngr 3 1 1 1 8 10 4
Leeview Ath 3 1 1 1 4 9 4
St John Bocos A 2 1 0 1 4 3 3
Lakewood Ath 2 1 0 1 4 4 3
Strand Utd A 3 1 0 2 5 7 3
UCC A 0 0 0 0 0 0 0
Richmond 2 0 0 2 1 6 0
Murphy's Irish Stout League 2
Pld W D L GF GA Pts
Glenvale 2 2 0 0 5 2 6
Dunbar Cel 2 2 0 0 5 3 6
Hibernians 1 1 0 0 3 1 3
Carrigtohill Utd B 2 1 0 1 2 1 3
Hillington 2 1 0 1 3 4 3
Glenthorn Cel B 2 1 0 1 2 3 3
De Courcy Albion 1 0 0 1 3 4 0
Innishvilla B 2 0 0 2 3 5 0
Grangevale 2 0 0 2 3 6 0
Murphy's Irish Stout League 2A
Pld W D L GF GA Pts
Tower FC 3 3 0 0 6 2 9
Corkbeg 2 1 0 1 10 5 3
Newmarket Town 2 1 0 1 8 3 3
Park Utd B 1 1 0 0 4 2 3
Cloughduv Cel 1 1 0 0 1 0 3
CFC Banteer 2 1 0 1 3 8 3
Waterloo B 3 0 0 3 2 6 0
Watergrasshill Utd 2 0 0 2 4 12 0
Murphy's Irish Stout League 3
Pld W D L GF GA Pts
Blackpool Cel 3 3 0 0 8 1 9
Ard-na-Laoi 3 2 1 0 7 2 7
Bweeng Cel 3 2 1 0 7 3 7
Donoughmore Ath 3 1 1 1 4 4 4
Macroom B 3 1 0 2 9 5 3
Parkview Cel 3 1 0 2 3 5 3
Greenwood B 2 1 0 1 3 5 3
Los Zarcos 1 0 1 0 1 1 1
Strand Utd B 3 0 1 2 4 7 1
Castlelack 2 0 1 1 2 8 1
Ballinhassig 2 0 0 2 0 7 0
Murphy's Irish Stout League 3A
Pld W D L GF GA Pts
Temple Utd 3 3 0 0 11 2 9
Churchvilla 2 2 0 0 10 4 6
Grattan Utd B 3 1 1 1 10 7 4
Southcoast 3 1 1 1 8 6 4
Carrigaline Utd 3 1 1 1 5 8 4
Pearse Cel B 1 1 0 0 4 2 3
St John Boscos B 2 1 0 1 2 6 3
City Wanderers 1 0 1 0 1 1 1
UCC B 0 0 0 0 0 0 0
Glen Cel B 3 0 0 3 5 11 0
Knockraha B 3 0 0 3 0 9 0
FULL AUL Results for Tuesday 25th August
Mosiie Linnane League Cup:
Section A: Carrigtwohill Utd A 4 Village Utd 3; Cathedral Celtic 1 Springfield 4.
Section B: Park Utd A v Blarney St Ath (off); Rylane Celtic 1 Kanturk 2.
Section C: Coachford 3 Macroom A 3; Glen Celtic A 5 Killumney Utd 0.
Section D: Kilreen Celtic 2 Dillons Cross Ath 0; Pearse Celtic A 5 Greenwood A 0.
AUL 1: Buttevant 5 Bohemians 1; Castleview 0 Blackstone Rovers 1; Crescent Ath v Rathcoole Rovers (off); Fairview 3 Waterloo 3.
AUL 1A: Leeview Ath 3 Greenmount Rangers 3; Lakewood Ath 1 Knocknaheeny Celtic 3; Richmond 0 Strand Utd 2.
AUL 2A: Newmarket Town 7 CFC Banteer 1; Tower FC 1 Waterloo 0.