Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly and search under AUL.

Thursday, March 31, 2011

AUL FIXTURES

CORK AUL FIXTURES
Saturday 9th April Ko. 3.00pm Unless Otherwise Stated
Saxone Cup Final
Churchvilla v Innishvilla A, Turners Cross 7.30 pm, B.Noonan,S.Barry,D.Donovan
City Challenge Cup Semi Final
Fairview v Afton Villa, Monard, P.McAuliffe
Premier League
Kinsale v Leeside, Madden Pk, P.Murphy
Blarney St Ath v Coachford. Monard, T.Tully
Ballyvolane v Park Utd, Ballyvolane Pk, D.O’Mahony
Macroom v Knockavilla Celtic, Murray Field, Paul O’Sullivan
Premier A League
Bohemians v Greenwood , Fairfield, J.Thompson
Village Utd v Pearse Celtic, Silverheights Pk, M.O’Farrell
Glenthorn Celtic v Kanturk, St Aidens Community School, T.Thompson
Castleview v Leeds, O’Sullivan Pk, C.Long
AUL 1
Leeside v Knockraha, Little Island, M.O’Flaherty
Postal Celtic v Springfield, Mayfield Utd Pk, 5.00pm R.Bond, Provisional
AUL 1A
Passage v UCC, Rockenham, B.Buckley
Richmond v Donoughmore Ath. Garrandarragh, Wilton, M.O’Flynn
Rathcoole Rovers v Dunbar Celtic, Rathcoole, L.Murphy
Kilreen Celtic v Grangevale, Murphys Farm, J.Gaffney
AUL 2
Dunbar Celtic v Ard Na Laoi, Murphys Farm, A.McDonagh,
Hibernians v City Wanderers, Shanbally, P.O’Reilly
AUL 2A
Waterloo v Rylane Celtic, Grenagh Sports Field, J.Quinn
Killowen v Coachford, Killowen, E.Mullins
AUL 2B
Castle Celtic v Central Rovers, Castletownroche, T.McDonagh
AUL 3
St John Boscos v UCC, Waterrock Pk, Peter O’Sullivan
Sunday 10th April Ko. 10.45 am Unless Otherwise Stated
AOH Cup Quarter Final
Springfield A / Wilton Utd A v Carrigtwohill Utd A, Venue Later, D.O’Mahony
City Challenge Cup Semi Final
Dillons Cross v Casement Celtic , Silverheights Pk, B.Noonan
Premier A League
KIllumney Utd v Blackstone Rovers, Killeady, Paul O’Sullivan
AUL 1
Glen Celtic v Shandon Celtic, Glen Pk, A.O’Regan
St John Boscos v Park Utd, Water rock Pk, P.Murphy
AUL 1A
Glenvale v Douglas Hall, Regional Pk, M.O’Farrell
AUL 2
Blackpool Celtic v Inter City Celtic, ST Aidens Community School, J.Thompson
Wilton Utd v Kinsale, Lee Road, T.Tully
AUL 2A
Millstreet Celtic v Leeview, Town Pk, M.O’Flaherty
Crescent Ath v CFC Banteer, Monard, S.Barry
AUL 2B
Springfield v Ballintotis, Pat O’Brien Pk, G.Duffy
Glanworth Utd v Cathedral Celtic, Glanworth, T.Thompson
Brooklodge Utd v Watergrasshill Utd, GACA Pitches Brooklodge, 3.00pm, G.Duffy
AUL 3
De Courcey Albion v Carrigtwohill Utd, Eliy Lily, C.Long
AUL 3A
Grattan Utd v Ballincollig, O’Neill Pk, M.Doody
Kanturk v Bweeng, Kanturk, S.Madine
Los Zarcos v Ballinhassig,Station Rd, Millstreet, T.McCarthy
Strand Utd v Newmarket, Ballyanley, E.Mullins
Tuesday 12th April Ko. 6.30 pm Sharp
Premier League
Park Utd v Grattan Utd, Brigowen, B.Noonan
Macroom v Coachford, Murray Field, D.O’Mahony
Leeside v Blarney St Ath, Little Island, A.Mylod
Wilton Utd v Kinsale, The Farm, A.O’Regan
Premier A League
Leeds v Village Utd, Leeds Pk, P.Murphy
Killumney Utd v Glenthorn Celtic, Killeady, J.Thompson
AUL 3
UCC v Afton Villa, The Farm, E.Mullins
Innishvilla v De Courcey Albion, Knocknacurra, D.Donovan
Greenwood v Carrigtwohill Utd, Clasduv Rd, S.Madine
Hibernians v Glen Celtic, Shanbally, T.McDonagh
AUL 3A
Buttevant v Newmarket, Buttevant, M.O’Flynn
Kanturk v Knocknaheeny Celtic, Kanturk, L.Murphy
Strand Utd v Grattan utd, Ballyanley, J.Quinn
Bweeng v Lakewook Ath, Bweeng, P.O’Reilly
Los Zarcos v Hillington, Station Rd, Millstreet, P.McAulliffe
Thursday 14th April Ko 6.30 pm Sharp
AUL1
Carrigtwohill Utd v Glen Celtic, Ballyadam Pk, M.O’Farrell
Leeside v Park Utd, Little Island, T.Tully
Buttevant v Springfield, Buttevant, A.Mylod
Fairview v Knockraha, Monard, S,Barry
AUL 1A
Grangevale v Dunbar Celtic, Pfizer Pk, T.Thompson
Passage v Douglas Hall, Rockenham, M.O’Flaherty
Donoughmore Ath v Rathcoole Rovers, Donoughmore, B.Buckley
Glenvale v Kilreen Celtic, Regional Pk, C.Long
Richmond v UCC, Garrandarragh, Wilton, R.Bond
AUL 2
Innishvilla v Casement Celtic, Knocknacurra, A.McDonagh
Wilton Utd v Hibernians, Lee Road, J.Quinn
AUL 2A
Crescent Ath v Leeview Ath, Monard, D.Donovan
AUL 2B
Springfield v Castle Celtic, Pat O’Brien Pk, L.Murphy
Churchvilla v Corkbeg, Kilmoy , Cloyne, P.McAuliffe
Cathedral Celtic v Brooklodge Utd, Fairfield, M.O’Flynn
Central Rovers v Glanworth Utd, O’Sullivan Pk, P.O’Reilly

SUPPORT OUR HOMELESS WORLD CUP TEAM

Click to enlarge

Wednesday, March 30, 2011

CORK YOUTH INTER LEAGUE SEMI-FINAL NEXT SUNDAY:
The Cork Inter League Youths team that will take on the Dublin District Schoolboys League in the FAI Youths Inter League semi-final at Turners Cross - Kick off 2 30 pm. Please come along and show your support for Minty's team next Sunday.

GREENWOOD: WALK OF DREAMS

 Greenwood FC 
Johnny Giles Walk of Dreams: Here are two photos of some of the kids, parents and managers that took part in th... 

Tuesday, March 29, 2011

Dillons Cross are looking for a friendly, to be played in Silverheights, this Saturday or Sunday. Please email dillonscross@gmail.com if interested.

YOUTH FIXTURES

Daly Industrial-Stihl Cork Youth Leagues Fixtures

Tuesday 5th April
(6.15pm Sharp)

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths Premier

Cork City                    v          Carrigaline Utd A       Bishopstown               (K Callanan)
Kilreen Celtic              v          Avondale Utd             Kilreen Park                (E McNally)
Glounthaune               v          College Corinthians    Glounthaune               (J Walsh)

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1

Mayfield Utd              V         Leeds                          Mayfield Park             (D O’Driscoll)

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1A

Everton                       V         Lakewood                   Everton Park               (T Cotter)
Ballincollig                  V         Carrigaline Utd B       Ballincollig                  (A O’Connell)


Wednesday 6th April
(6.15pm Sharp)

Daly Industrial Supplies-Stihl  U17 League Premier

Temple Utd                 V         Riverstown                  Temple Park                (D O’Driscoll)
Wilton Utd                  V         Carrigaline Utd A       Lee Road                    (I. O’Connell)
Cork City                    V         Leeds                          Bishopstown               (M. Barry)

Thursday 7th April
(6.15pm Sharp)

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths Premier

Avondale Utd             v          Cork City                    Avondale Park                        (J Walsh)
Carrigaline Utd A       v          Glounthaune               Ballea Park                  (E McNally)
College Corinthians    v          Kilreen Celtic              Castletreasue               (K Callanan)

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1A

Lakewood Ath                        v          Ballincollig                  Ovens                          (T Cotter)
Everton                       v          Carrigaline Utd B       Everton Park               (J Walsh)
Dunbar Celtic              v          Ringmahon Rgs          Murphys Farm             (A O’Connell)


Friday 8th April
(6.15pm Sharp)

Daly Industrial Supplies-Stihl  U17 League Premier

Leeds                          v          Temple Utd                 Leeds Park                  (J Sweeney)
Riverstown                  v          Wilton Utd                  Riverstown                  (D O’Driscoll)

Sunday, March 27, 2011

YOUTH FIXTURES

Daly Industrial-Stihl Cork Youth Leagues Fixtures

Monday 28th March

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1

Mayfield Utd v Douglas Hall Mayfield Park7.30 (P Buckley)

Wednesday 30th March

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1

Douglas Hall v Leeds Douglas Hall Grnds (A. O’Connell)

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1A

Buttevant v Kinsale Buttevant 7.30 (Ray Murphy)

Friday 1st April
(2.30pm Kick-Off)

Teddy Healy Cup 2nd Round

Castleview v Rockmount O’Sullivan Park (A. O’Rega)



Saturday 2nd April
(3pm Kick-Off Unless Stated)

Murphy Cup 2nd Round

Kilreen Celtic v Midleton Kilreen Park (E. McNally)
Rockmount v Avondale Utd Rockmount Park (A. O’Regan)
Castleview v Fermoy O’Sullivan Park (K. Callanan)
Ballincollig v Glouthaune Utd Ballincollig (G. Kelly)

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1

Douglas Hall v Mayfield Utd Douglas Hall Gnds (D. O’Driscoll)

Teddy Healy Cup 2nd Round

Blarney Utd v Cobh Wanderers O’Shea Park 5pm (J. Sweeney)



Sunday 3rd April
(3pm KO Unless Stated)

FAI Youths Inter-League Semi-Final

Cork Youth Leagues v DDSL Turners Cross 2.30 (FAI)

Teddy Healy Cup 2nd Round

Leeds v Avondale Utd Leeds Park (J. O’Reilly)
Strand Utd v Cobh Ramblers Ballyannly (A. O’Connell)
Carrigaline Utd A v Bandon Ballea Park (M. Barry)

Daly Industrial Supplies-Stihl U17 League 1

Riverstown v Macroom Riverstown (J. Sweeney)

YOUTH RESULTS + TABLES

U18 Tables
U17 Tables

RESULTS (thanks, as usual, to Denis Hurley)

Wednesday, March 23

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths League 1: Douglas Hall 3 Rockmount 2.

Friday, March 25
Daly Industrial Supplies-Stihl Youths League 1A: Buttevant 1 Lakewood Athletic 2.  
Daly Industrial Supplies-Stihl U17 Premier League: Castleview 0 Cork City 2.

Saturday, March 26
Daly Industrial Supplies-Stihl Youths Premier League: Kilreen Celtic 0 Cork City 3, Glouthaune United 2 Castleview 3, College Corinthians 2 Avondale United 2.
Daly Industrial Supplies-Stihl Youths League 1: Leeds 2 Douglas Hall 1, Rockmount 2 Midleton 2.
Daly Industrial Supplies-Stihl Youths League 1A: Dunbar Celtic scr. Everton w/o, Carrigaline United B 6 Kinsale 1, Ballincollig 1 Ringmahon Ra
Corinthian and County Cup Quarter Final Draw: Corinthians Cup. Park Utd B v Rathcoole Rovers A Buttevant A v Killowen Kilreen Celtic v Castle Celtic UCC A / Glen Celtic B v Brooklodge Utd / Leeview Ath County Cup Ballincollig v Bweeg / Rylane Celtic Leeside B v Springfield A/ Innishvilla A Hibernians A v Buttevant B Carrigtwohill Utd A v Glanworth Utd

Saturday, March 26, 2011

Leeside's Derek Delea with Son Alex receives his man-of-the-match award from the AUL Chairman Ted O'Mahony after the game against Blarney Street Athletic which Leeside won 1-0 at Monard to-day (Saturday).
AUL Diary (Cup Finals Update):
Saxone Cup Finals: Innishvilla A v Churchvilla. 9-Apr-11

St Michael’s Cup Final: Grangevale v Fairview 19-Apr-11

Both games will be played in the Cross with kick-off times at 7.30pm.
FULL RESULTS NOW IN:
Friday 25th March
Mossie Linnane League Cup Final: Killumney Utd 0 Kinsale 2.
AUL 1: Buttevant 3 St John Boscos 1.
AUL 1A: Douglas Hall 4 Rathcoole Rovers 0.
Saturday 26th March
City Challenge Cup Quarter Final: Central Rovers 2 Casement Celtic 3.
County Cup 2nd Round: Park Utd B 0 Springfield A 2.
County Cup 3rd Round: Carrigtwohill Utd A 2 Strand Utd 1; Ballincollig 2 Richmond 1.
Corinthian’s Cup 3rd Round: Leeside B 0 Castle Celtic 0 (Castle won 5-4 on pens aet); De Courcey Albion 0 Kilreen Celtic 2.
Premier League: Grattan Utd 0 Wilton Utd 2; Coachford 2 Macroom 1; Blarney St Ath 0 Leeside 1; Knockavilla Celtic 1 Park Utd A 3.
Premier A League: Village Utd 2 Kanturk 1; Blackstone Rovers 3 Glenthorn Celtic 1; Castleview 2 Greenwood 2; Pearse Celtic 4 Leeds 2.
AUL 1: Knockraha 0 Fairview 1; Postal Celtic 2 Shandon Celtic 2.
AUL 1A: Dunbar Celtic 3 Passage 1.
AUL 2A: Millstreet Celtic v Crescent Ath (off); Waterloo 2 Killowen 2.
AUL 2B: Glanworth Utd 4 Springfield B 4.
AUL 3: Innishvilla 0 St John Boscos 2; Carrigtwohill Utd 1 Greenwood B 1.
AUL3A: Lakewood Ath 2 Grattan Utd 0; Knocknaheeny Celtic 3 Newmarket 0; Los Zarcos 2 Bweeng 1.

Friday, March 25, 2011

Kinsale's Jeremy Donovan holds the Mossie Linnane Cup aloft following their 2-0 win over Killumney at Turner's Cross tonight (Friday). Sean Lyons fired Kinsale ahead in the 12th minute and Dan Williams came on as substitute to get the second on 85. (See Monday's Evening Echo for Report.)

Thursday, March 24, 2011

CORK AUL FIXTURES
Friday 1st April Ko. 7.30 pm
AUL 1
Buttevant v Postal Celtic, Buttevant, D.Donovan
Saturday 2nd April Ko. 3.00pm Unless Otherwise Stated
AOH Cup Quarter Final
Kilreen Celtic v Kinsale A, Murphys Farm, A.Mylod
Corinthians Cup 3rd Round
UCC A v Glen Celtic B, The Farm, S.Barry
County Cup 3rd Round
Rylane Celtic v Bweeng, Rylane, J.Gaffney
Premier League
Park Utd v Macroom , Brigeown, P.Murphy
Knockavilla v Blarney St Ath, Knockavilla, D. O’Mahony
Coachford v Grattan Utd, The Glebe, B.Noonan
Premier A League
Bohemians v Pearse Celtic, Fairfield, Paul O’Sullivan
Blackstone Rovers v Castleview, Monard, T.Tully
Village Utd v Glenthorn Celtic, Silverheights Pk, J.Thompson
AUL 1
Leeside v Fairview, Little Island, T.Thompson
Knockraha v Carrgitwohill Utd, Pigeon Hill, M.O’Farrell
AUL 1A
Greenmount Rangers v Douglas Hall, Murphys Farm, A.McDonagh
Passage v Rathcoole Rovers, Rockenham, R.Bond
AUL 2
Casement Celtic v Hibernians, Casement Pk, G.Duffy
AUL 2A
Coachford v Millstreet Celtic, Carrigadrohid, C.Long
AUL 2B
Castle Celtic v Corkbeg, Castletownroche, P.McAulliffe
Central Rovers v Carrigaline Utd, O’Sullivan Pk, B.Buckley
AUL 3
St John Boscos v Hibernians, Waterrock Pk, E.Mullins
AUL 3A
Lakewood Ath v Kanturk, Ovens, M.O’Flaherty
Buttevant v Hillington, Buttevant, M.O’Flynn
Sunday 3rd April Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated
AOH Cup 4th Round
Springfield A v Wilton Utd A, Pat O Brien Pk, Paul O’Sullivan
Corinthians Cup 3rd Round
Brooklodge Utd v Leeview Ath, GACA Pitches, Brooklodge 3.00pm, L.Murphy
Premier League
Leeside v Ballyvolane, Little Island, A.O’Regan
Premier A League
Killumney Utd v Leeds, Killeady, D.O’Mahony
AUL 1
Shandon Celtic v Park Utd, Killowen, A.Mylod
ST John Boscos v Glen Celtic, Waterrock Pk, C.Long
AUL 1A
Glenvale v Grangevale, Regional Pk, P.Murphy
Dunbar Celtic v Richmond, Murphys Farm, 3.00pm, T.Tully
AUL 2
Blackpool Celtic v Innishvilla, St Aidens Community School, B.Noonan
City Wanderers v Wilton Utd, CIT Bishopstown, M.O’Farrell
Inter City Celtic v Kinsale, Pophams Field, E.Mullins
AUL 2A
Crescent Ath v Killowen, Monard, J.Thompson
AUL 2B
Springfield v Cathedral Celtic, Pat O,Brien Pk, 3.00pm, A.McDonagh
Glanworth Utd v Watergrasshill , Glanworth, Peter O’Sullivan
AUL 3
Afton Villa v Greenwood, Killeady, T.McCarthy
UCC v Leeside, The Farm, 3.00pm, M.O’Flaherty
AUL 3A
Los Zarcos v Newmarket, Station Rd, S.Madine
Strand Utd v Ballincollig, Ballyanley, M.Doody
Grattan Utd v Ballinhassig, O’Neill Pk, T.McDonagh
Tuesday 5th April Ko 6.00pm Sharp.
Premier league
Kinsale v Coachford, Madden Pk, D.O’Mahony
Wilton Utd v Ballyvolane, The Farm, P.Murphy
Grattan Utd v Blarney St Ath, O’Neill Pk, T.Tully
Leeside v Park Utd, Little Island, A.Mylod
Premier A League
Killumney Utd v Bohemians, Killeady, B.Noonan
Castleview v Village Utd, O’Sullivan Pk, A.O’Regan
AUL 3
Greenwood v UCC, Clashduv Rd, S.Barry
C arrigtwohill Utd v Glen Celtic, Ballyadam Pk, P.O’Reilly
AUL 3A
Newmarket v Kanturk, Newmarket, D.Donovan
Buttevant v Los Zarcos, Buttevant, J.Quinn
Grattan Utd v Knocknaheeny Celtic, O’Neill Pk, R.Bond
Ballincollig v Bweeng, Regional Pk, B.Buckley
Ballinhassig v Strand Utd, Gortnaglough, G.Duffy
Thursday 7th April Ko. 6.00pm Sharp
AUL 1
Park Utd v Buttevant, Brigowen, A.Mylod
Springfield v Carrigtwohill Utd, Pat O’Brien Pk, A.O’Regan
Fairview v Dillons Cross Ath, Monard, B.Noonan
Leeside v Shandon Celtic, Little Island, Paul O’Sullivan
Glen Celtic v Knockraha, Glen Pk, J.Thompson
St John Boscos v Postal Celtic, Water rock Pk, M.O’Flaherty
AUL 1A
UCC v Douglas Hall, The Farm, M.O’Farrell
Donoughmore Ath v Kilreen Celtic, Donoughmore, M.O’Flynn
AUL 2A
Macroom v Coachford, Town Pk, T.Thompson
AUL 2B
Central Rovers v Cathedral Celtic, O’Sullivan Pk, L.Murphy
Glanworth Utd v Castle Celtic, Glanworth, P.McAulliffe
Brooklodge Utd v Corkbeg, GACA Pitches, Brooklodge, E.Mullins

Expenses paid trip for 10 to see a Premiership game

Childline Soccer Blitz 2011 

We are calling all sports and soccer enthusiasts to take part in the inaugural Childline seven-a-side soccer tournament which will take place in April 2011.  (10 players per team)  

Whether you are part of your sports and social soccer team or play against a group of your friends at the weekend, there’s a space for you!  
When & Where:  
Sunday 10th April – 
 Cork- Colaiste Stiofain Naofa 

Grand Prize:
Grand prize for the winning team of an expenses paid trip for 10 to see a premiership game (Man Utd or Liverpool) at a later stage in the year.  This will include flights, accommodation and match tickets.

The Childline Charity Cup will also be up for grabs and this will be rotated on an annual basis.

We will also have a host of smaller runner-up prizes on offer.

How to enter:  
All teams need to fundraise for the ISPCC Childline service in Cork to take part in the blitz.  Each team needs to raise €1,500, that’s €150 per team member. 
There are a number of ways to do this.  Each team member can take a sponsorship card to raise their share of the entry.  That's just €10 from 15 people for each person!
Teams can also fundraise through their place of work, i.e dress down day, office Olympics, company sponsorship etc. 
Teams can also hold a table quiz or any other fun event to help them to raise the €1,500. 

Format: 
There will be 16 teams at each tournament only, playing over a 4-hour period, 2-hour league going to a 2-stage knockout.
We will also have extra challenges on the day such as a Crossbar Challenge, penalty shoot out etc. 

Why take part:  
Childline is Ireland’s only multi-media listening service for children providing support, 24 hours a day, 365 days a year.  Tough times are tough on children too and calls to Childline have soared in 2010.

Just €5 can help us answer one more call.  Each team taking part and raising €1,500 has the potential to help us answer 300 more calls for some of Ireland’s most vulnerable children in need of support.

    They need our help and we need yours! 

There is a limit of 16 teams per tournament so please sign up early to avoid disappointment. Register online here.

If you have any further queries please contact myself at the number below or my colleague Marie on 087  7920646  
We look forward to hearing from you very soon.



Wednesday, March 23, 2011

AUL NOTICE BOARD:
  • Evening games will kick off on Tuesday 5th and Thursday 7th of April and for each Tuesday and Thursday after that unless otherwise stated.
  • Don't forget the kick-off times for games this coming Saturday unless otherwise stated is 3pm.
  • Don't forget the Mossie Linnane Cup Final at the Cross this coming Friday between Kinsale and Killumney at 7.30pm. See Preview on Friday's Evening Echo.

HIGH SCHOOL CLONMEL ARE MUNSTER CHAMPS

High School Clonmel took the FAIS Munster Minor Cup at Turner's Cross today when they defeated Cork's Presentation Collage in sudden death penalties after a 1-1 draw. Clonmel, physically stronger in this Under 14 decider, took an early lead and dominated the first half. Pres never gave up, equalised early in a much more even second half. Extra time produced no further goals. It was four all after the regulation five penalties before the Tipperary lads sent Pres into despair (temporary, I'm sure) in sudden death. Click on image to enlarge.

Tuesday, March 22, 2011

Henry Healy (AUL) presents the January team of the month award to Newmarket's captain Kevin O'Connor at Cotrell's bar in Newmarket on Monday night. Also in picture are co-managers Bob Kennedy and Donal O'Flaherty.

BACK OF THE NET!

The March issue of Back of the Net is now on sale at a store near you.
 
Priced at just €2, your new local football magazine will continue to provide you with all the latest news and interviews from around the leagues in schoolboy, youth, junior and senior football.
 
Read the thoughts of our columnist Denis Irwin and keep up to date with what's happening on and off the pitches around the city and county.
 
Congratulations to our competition winner Declan Fitzgerald and his son, Ryan from Bandon who won our March competition and are now the proud owners of an adult and junior Cork City Football Club season ticket.
 
The April issue of Back of the Net will be on sale Friday, April 1 where you can win family tickets to the Republic of Ireland's upcoming Carling Nation's Cup games against Northern Ireland and Scotland with overnight accomodation.
 
Our website will be available in the coming days with plenty of news and resullts from around the leagues. 
 
Back of the Net is now on sale at the following stores, Easons in Patrick Street, Mahon Point and Ballincollig.
 
Super Valu Hollyhill, Mayfield, Blarney, Blackrock and Glanmire.
 
Centra Gurranabraher, Baker's Road, Tower and Shandon Street and a number of other stores around the city.
 
Tell us what your local store is and we will do our best to ensure our magazine is available each month on your doorstep.
 
Contact Paul on 087 2201145 if you have a football-related story you feel could be published in Back of the Net or call Lisa on 087 2797439 for any advertising enquiries.
 
You can also email us on backofthenetcork@gmail.com 
 

Monday, March 21, 2011

COMING ATTRACTIONS:
Mossie Linnane Cup Final: Kinsale v Killumney, Friday next in Turner’s Cross at 7.30pm.
Saxone Cup Final: Churchvilla v Innishvilla A in Turner’s Cross on Saturday, April 9 at 7.30pm.

City Challenge semi-final draw: Fairview v Afton Villa; Dillons Cross v Central Rovers / Casement Celtic.

INTERVARSITY COMPETITION:
The best of luck to UCC Juniors in the Crowley Cup (Intervarsity knock-out competition) which will commence in Coleraine in Northern Ireland next Thursday.
This tournament is run on a knock-out basis with eight teams taking part and the UCC team will be managed by Liam Corbett.

AUL TABLES

AUL Tables

Sunday, March 20, 2011

City Challenge Cup semi-final draw:
Fairvew v Afton Villa; Dillons Cross v Central Rovers / Casement Celtic.

YOUTH FIXTURES

 Clubs are reminded that a Delegate Meeting of The Cork Youth Leagues will take place on tomorrow,
Monday 21st March, at 8.30pm in Ballyphehane Community Centre.



Daly Industrial-Stihl Cork Youth Leagues Fixtures

Wednesday 23rd March
(8pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1

Douglas Hall               v          Rockmount     Moneygourney            (J Sweeney)

Friday 25th March
(2.30pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1A

Buttevant                    v          Lakewood Ath                        Buttevant        (B. Buckley)               

Daly Industrial Supplies-Stihl U17 League Premier

Castleview                  v          Cork City        O’Sullivan Park           (A. O’Regan) 

Saturday 26th March
(2.30pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths Premier

Kilreen Celtic              v          Cork City        Kilreen Park                (K Callanan)
Glouthaune                 v          Castleview      Glouthaune                 (A O’Regan)
College Corinthians    v          Avondale Utd Castletreasure              (G. Kelly)

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1

Leeds                          v          Douglas Hall   Leeds Park                  (T Cotter)
Rockmount                 v          Midleton         Rockmount Park         (J Walsh)

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1A

Dunbar Celtic              v          Everton           Murphys Farm             (E. McNally)
Carrigaline Utd B       v          Kinsale            Ballea Park                  (D. O’Driscoll)
Ballincollig                  v          Ringmahon      Ballincollig                  (J Sweeney)


Monday 28th March

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1

Mayfield Utd              v          Douglas Hall   Mayfield Park7.30      (P Buckley)

Wednesday 30th March

Daly Industrial Supplies-Stihl Youths 1A

Buttevant                    v          Kinsale            Buttevant 7.30                        (Ray Murphy)