Featured post

Mayfield United Photographs Part 2



Villa marksman Roy Kenny keeps this one in play but his side lose Premier tie 3-1 to Glenthorn..

Late: Killowen 2 Coachford 1; Macroom 0 Springfield B 2; Afton Villa 4 De Courcey 4.



WEEKEND RESULTS at 17.50 SUN
Umbro FAI Junior Cup: Dunbar Celtic 2 Leeds B 1; Hibernians 3 Crosshaven 1; Ballyvolane 1 Rockmount 0; Pearse Celtic 1 Ballyphehane Celtic 5.
Munster Junior Cup: Watergrasshill Utd 0 Coachford 0, Coachford won 5-4 on pens.
Premier League: Knockavilla Celtic 3 Ballincollig 0; Blarney Street Athletic 3 Wilton Utd 5; Glenthorn Celtic 3 Villa Utd 1; Grattan Utd 1 Park Utd 1; Kinsale 3 Leeside 3; Rathcoole Rovers 0 Macroom 3; Village Utd 3 Dillon’s Cross 0.
First Division: Shandon Celtic 1 Greenmount Rangers 5; Greenwood 1 Ballintotis 1; Lee Rangers 0 Douglas hall 3; Glanworth 3 Bohemians 3; Passage 2 Hillington 3; Richmond 2 Innishvilla 1; Park Utd 0 Leeds 3; Carrigtwohill Utd 2 Blackstone Rovers 2; St John Bosco’s 0 Leeside 2.
Second Division: Lakewood 0 Dunbar Celtic 1; Casement Celtic 2 Grangevale 4; Millstreet Celtic 0 Waterloo 0; Fairview 2 Donoughmore Athletic 1; Inter City Celtic 5 Crescent Athletic 2; Churchvilla 0 Passage 1; Corkbeg 2 Carrigaline Utd 0; Knockraha 2 Central Rovers 2; Blackpool Celtic 1 Hibernians 0.
Third Division: Richmond 0 Kinsale 2; Wilton Utd 6 Parkview 0; Los Zarcos 2 St John Bosco's 2; Grattan Utd 3 CFC Banteer 0; Kanturk 3 Cathedral Celtic 2; Rathcoole Rovers 1 Watergrasshill 2.

YOUTHS
Saturday, September 27
Lucozade Munster Youth Cup 1st Round: Innishvilla 1 Togher Celtic (West Cork) 3; Ringmahon 4 Dunbar 1.
Lucozade Munster Youth Cup 2nd Round: Leeside\Knockraha 3 Wilton 3 (Leeside\Knockraha won 5-4 on penalties aet).
Youth Premier League: Ballincollig 0 Coachford\Killinardrish 1; Douglas Hall 0 Cork City 1; Castleview 1 Cobh Ramblers 2.
Youth League 1: Bandon 2 Crosshaven 2; Midleton 3 Greenwood 1; Rockmount 2 Watergrasshill 0.
Sunday, Sunday 28
FAI Umbro U17 Cup 1st Round: Wilton 0 Glounthaune 1.
FAI Umbro U17 Cup 2nd Round: Casement 0 Mayfield 2; Everton 1 Park United 2; Tramore 0 Cork City 7; Macroom 1 Castleview 4; Avondale 1 Strand 0; Buttevant 4 Fermoy 1; Greenwood 1 Leeside\Knockraha 1 (Greenwood won 5-4 on pens aet).
U17 Premier League: Carrigaline (A) 2 Cobh Ramblers 2; Douglas Hall 2 Rockmount 3.
U17 League 1: Kanturk 2 Ballincollig.

Comments