Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly and search under AUL.

Saturday, March 25, 2017

AUL Results for Saturday 25th March:
AOH Cup Quarter Finals: Park Utd A 4 Pearse Celtic A 3; Rathcoole Rovers 1 Village Utd 1 (Village won 4-2 on pens aet); Grattan Utd A 0 Bohemians 0 (Bohs won 3-1 on pens aet);
Premier League: Coachford v Blarney St Ath (off);
Premier A League: Greenwood 0 Springfield 0; Knocknaheeny Celtic v Lakewood Ath (off);
Rylane Celtic v Dillons Cross Ath (off);
AUL 1: Tower FC 2 Buttevant 3; Blackstone Rovers 4 Strand Utd 3;
AUL 1A: Dunbar Celtic 2 St John Boscos 4;
AUL 2: Donoughmore Ath 1 CFC Banteer 2; Richmond 1 Pearse Celtic 4;
AUL2A: Corkbeg v Park Utd (off);

AUL 3A: Churchvilla 3 Watergrasshill Utd 2; Knockraha 0 Southcoast Ath 9; 

Thursday, March 23, 2017

CORK AUL FIXTURES
Friday 31st March Ko. 7.45pm
AUL 1
Buttevant v Fairview, Buttevant, D.Fogarty
AUL 3A
Leeview Ath v Watergrasshill Utd, Mayfield Community School, T.Callanan
Saturday 1st April Ko. 2.00pm
AOH Cup Quarter Final
Innishvilla v City Wanderers, Knocknacurra, Innishannon, Finbarr Murphy
Corinthians Cup 2nd Round
Dunbar Celtic v Knockraha B, Murphys Farm, C.Braganza
Corinthians Cup Quarter Final
Donoughmore Ath v Hibernians, Donoughmore, M.O’Flynn
Premier League
Glen Celtic v Park Utd, Glen Pk, Paul O’Sullivan
Coachford v Grattan Utd, The Glebe, D.Deady
Glenthorn Celtic v Blarney St Ath, Glenthorn Pk, E.McNally
Premier A League
Greenwood v Macroom, Leaghanamore, Liam Murphy
Rylane Celtic v Bohemians, Rylane, J.Lenihan
Knocknaheeny Celtic v Crescent Ath, Kilmore Rd, T.Thompson
AUL 1
Blackstone Rovers v Tower FC, Fairfield, D.Fogarty
AUL 1A
UCC v Knockraha, The Farm, M.O’Flaherty
AUL 2
Richmond v CFC Banteer, Garrandarragh, Wilton, S.Madine
AUL 2A
Park Utd v Carrigtwohill Utd, Brigown, P.Hennessy
AUL 3A
Southcoast Ath v Parkview Celtic, Shanbally, Tony Murphy
Sunday 2nd April Ko 10.45am Unless Otherwise Stated
Premier League
Carrigtwohill Utd v Village Utd, Ballyadam Pk, Richard Murphy
Premier A League
Springfield v Kanturk, Pat O’Brien Pk, A.Buttimer
AUL 1
Waterloo v Rathcoole Rovers, Whitegate Community Centre, T.Cotter
Strand Utd v Cloughduv Celtic, Ballyanley, M.O’Flaherty
AUL 1A
Cathedral Celtic v Leeview Ath, Fairfield, P. Hennessy
AUL2
Pearse Celtic v Grangevale, Leaghanamore, PJ Ahern
AUL 2A
Blackpool Celtic v Corkbeg, Pophams Road, Yves Kriwan
Castleview v Glenthorn Celtic, O’Sullivan Pk, G.Duffy
AUL 3
Grattan Utd v Waterloo, O’Neill Pk, J.O’Leary
Bweeng v Ard Na laoi, Bweeng Sports Centre, Peter O’Sullivan
Knocknaheeny v Ballinhassig, Kilmore Rd, M.Doody
AUL 3A
UCC v Churchvilla, The Farm, 2.00pm, J.O’Leary


Tuesday 4th April Ko 6.30pm Sharp unless otherwise stated
Presidents Cup Final
Macroom B v Temple Utd, Turners Cross, 7.30pm, Liam Murphy, D.Fogarty, T.Thompson
Premier League
Park Utd v Carrigtwohill Utd, Brigown, D.Deady
Glen Celtic v Glenthorn Celtic, Glen Pk, Richard Murphy
Grattan Utd v Blarney St Ath, O’Neill Pk, Paul O’Sullivan
Coachford v Innishvilla, The Glebe, A,Buttimer
Village Utd v Pearse Celtic, Silverheights Pk, T.Cotter
Premier A League
Lakewood Ath v Bohemians, Ovens, E.McNally
Greenwood v Knocknaheeny Celtic, Leaghanamore, J.Lenihan
AUL 1
Waterloo v Buttevant, Whitechurch Community Centre, G.Duffy
Cloughduv Celtic v Tower FC, Fr O’Driscoll Pk, C.Braganza
Rathcoole Rovers v Strand Utd, Rathcoole, P.Hennessy
AUL 1A
Dunbar Celtic v Knockraha, Murphys Farm, M.O’Flynn
Cathedral Celtic v Greenmount Rangers, Fairfield, Finbar Murphy
UCC v Leeview Ath, The Farm, Yves Kriwan
AUL 2
Grangevale v Donoughmore Ath, Grangevale Pk, PJ Ahern
AUL 2A
Glenthorn Celtic v City Wanderers, Glenthorn Pk, T.Callanan
Hillington v Park Utd, Pophams Road, Tony Murphy
AUL 3A
Southcoast Ath v Leeview Ath, Shanbally, J.O’Leary
Thursday 6th April Ko 6.30 pm Sharp
Premier A League
Kanturk v Macroom, Kanturk, A.Buttimer
AUL 1
Fairview v Blackstone Rovers, Fairfield, D.Deady
AUL 2
Hibernians v Richmond, Shanbally, Richard Murphy
AUL 2A
Blackpool Celtic v Castleview, Pophams Road, P.Hennessy
Carrigtwohill Utd v Corkbeg, Ballyadam Pk, Tony Murphy
AUL3A
Greenwood v St John Boscos, Leaghanamore, PJ Ahern
Knockraha v UCC, GACA Pitches Brooklodge, M.O’Flynn
Parkview Celtic v Churchvilla, Garryduff, T.Callanan


Wednesday, March 22, 2017

Cup Finals May 1989 R65

Cup Finals May 1989
Ref: R65
Ballincollig Ml's Finbarr Hogan May 89 R65

Ballincollig Ml's winners May 89 R65

Ballinlough Ml's Cup final May 89 R65

Bandon AOH final May 98 R65

Bandon Temple AOH final May 89 R65

Bandon Temple AOH final NO 2 May 89 R65

Cobh Rmlrs Tony O'Shea Youth Champs May 89 R65

Cobh Rmlrs Youth Champs May 89 R65

Ringmahon Rngrs 18s May 89 R65

Rockmount 18s May 89 R65

Rockmount 18s Murph champs May 89 R65

Rockmount 18s Murph final May 89 R65

Rockmount 18s Murph presntn May 89 R65

Rockmount 18s Murph presntn May 89 R65

St J Bosco's May 89 R65

Temple Utd AOH final May 89 R65

Monday, March 20, 2017

AUL CUP FINAL DATES:

President’s Cup Final: Macroom B v Temple United
Date: Tuesday, 4th April
Time: 7.30pm.
Venue: Turner’s Cross.

St Michael’s Cup Final: Buttevant v St John Boscos
Date: Sunday, 9th April
Time: 7pm
Venue: Turner’s Cross.

Saxone Cup Final: Park United B v Pearse Celtic B
Date: Wednesday, 12th April.
Time: 7.30pm.

Venue: Turner’s Cross.

Finals and more... April-May 1989 R62-63-64

Finals and more... April-May 1989
Ref: R62, R63, R64

Dillon's Cross Ath Apr 89 R63

Springfield Apr 89 R63 poor photo

Springfield Ml Devine Apr 89 R63
Ballyphehane May 89 R64

Bandon Andy Cullen May 89 R64

Referee Pat Walsh

Springfield Ml Ireland Apr 89 R63

Springfield supporters Apr 89 R63
Ballincollig MJC semi Apr 89 R62

Bandon Co Cup final Apr 89 R62

Blarney Utd Co Cup Apr 89 R62

Blarney Utd Co Cup pres Apr 89 R62

Cork Youth League Results Tables & Fixtures


Next fixtures here
Results
Friday, March 17
Teddy Healy Cup quarter-finals: Innishvilla v Leeside, Ringmahon Rangers 1 Lakewood Athletic 2.
Daly Industrial Supplies U17 League: Springfield United 3 Mayfield United 2.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Bandon 1 Kilreen Celtic 5, Carrigaline United A 7 Richmond 1, Douglas Hall Athletic 2 Lakewood Athletic A 3, Passage w/o Churchvilla scr., Riverstown 3 Pearse Celtic 0.

Saturday, March 18
Munster Youths Cup semi-final: Avenue United 1 Leeside 1 (aet, Leeside won 7-6 on penalties).
Murphy Cup second round: Wilton United w/o Macroom scr.
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Ballincollig 2 Kilreen Celtic 2.
Daly Industrial Supplies U18 League 1: Fermoy 2 Riverstown 1, Carrigtwohill United 2 Midleton 3, Greenwood 0 Mayfield United 5, Youghal United 1 Mallow United 1.
Daly Industrial Supplies U18 League 1A: St Mary’s 0 Park United 6, Temple United 5 Douglas Hall 0.
Daly Industrial Supplies U19 League: Lakewood Athletic 2 Blarney United 1.
    
Sunday, March 19
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: College Corinthians 1 Rockmount 3, Lakewood Athletic 1 Innishvilla 1.
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Carrigtwohill United 6 Fermoy 3, Springfield Ramblers 2 Leeds 2.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Churchvilla scr. Carrigaline United A w/o, Kilreen Celtic 4 Passage 2, Lakewood Athletic A 1 Bandon 5, Richmond v Riverstown.
Daly Industrial Supplies U19 Cup semi-final: Avondale United 1 Ballincollig 2.
Daly Industrial Supplies U19 League: Coachford 0 Rockmount 5, Greenwood 1 Passage 1.

Tables:

Daly Industrial Supplies U17 Premier League

P
W
D
L
F
A
GD
Pts
Douglas Hall
11
8
3
0
25
10
15
27
Rockmount
11
5
3
3
29
20
9
18
Ringmahon Rangers
8
5
2
1
18
10
8
17
Lakewood Athletic
11
4
4
3
24
17
7
16
College Corinthians
9
4
1
4
17
16
1
13
Innishvilla
11
2
2
7
18
35
-17
8
Leeside
9
2
0
7
8
21
-13
6
Carrigaline United
8
1
1
6
7
17
-10
4









Daly Industrial Supplies U17 League 1
Carrigtwohill United
13
8
2
3
48
25
23
26
Avondale United
13
8
1
4
36
25
11
25
Fermoy
13
7
3
3
61
38
23
24
Springfield Ramblers
13
7
3
3
29
23
6
24
Blarney United
15
7
3
5
36
34
2
24
Corkbeg
12
6
2
4
39
33
6
20
Tramore Athletic
14
3
2
9
31
50
-19
11
Mayfield United
14
3
2
9
21
49
-28
11
Leeds
15
2
2
11
27
51
-24
8









Daly Industrial Supplies U17 League 1A
Carrigaline United
16
10
1
5
40
23
17
31
Lakewood Athletic
15
10
0
5
50
30
20
30
Douglas Hall
15
9
2
4
55
26
29
29
Riverstown
15
9
1
5
53
21
32
28
College Corinthians
13
8
1
4
34
23
11
25
Kilreen Celtic
15
8
1
6
36
27
9
25
Bandon
15
7
3
5
44
34
10
24
Pearse Celtic
14
7
2
5
38
25
13
23
Passage
14
3
2
9
37
47
-10
11
Richmond
13
2
1
10
16
48
-32
7
Churchvilla
15
0
0
15
13
112
-99
0
Daly Industrial Supplies U18 Premier League

P
W
D
L
F
A
GD
Pts
Ballicollig
6
4
1
1
22
9
13
13
Leeside
5
3
2
0
19
4
15
11
College Corinthians
5
3
2
0
15
7
8
11
Kilreen Celtic
6
3
1
2
19
18
1
10
Wilton United
4
1
1
2
10
6
4
4
Everton
6
1
1
4
14
25
-11
4
Castleview
6
0
0
6
7
37
-30
0









Daly Industrial Supplies U18 League 1
Carrigaline United
15
11
2
2
34
15
19
35
Midleton
14
10
1
3
48
15
33
31
Riverstown
14
9
1
4
47
14
33
28
Fermoy
14
9
0
5
32
23
9
27
Youghal United
14
7
1
6
32
27
5
22
Carrigtwohill United
15
6
3
6
31
30
1
21
Mayfield United
15
7
0
8
31
33
-2
21
Mallow United
14
5
2
7
37
38
-1
17
Richmond
14
2
0
12
13
49
-36
6
Greenwood
15
1
0
14
11
72
-61
3









Daly Industrial Supplies U18 League 1A
Park United
14
12
1
1
67
15
52
37
Macroom
13
8
4
1
49
14
35
28
Tramore Athletic
14
6
3
5
41
31
10
21
St Mary's
13
6
3
4
36
43
-7
21
Blarney United
14
6
1
7
29
35
-6
19
Temple United
12
5
2
5
41
32
9
17
College Corinthians
14
5
2
7
29
39
-10
17
Glounthaune United
13
2
1
10
21
40
-19
7
Douglas Hall
15
2
1
12
19
83
-64
7
Daly Industrial Supplies U19 Premier League

P
W
D
L
F
A
GD
Pts
Carrigaline United
12
8
2
2
27
12
15
26
Rockmount
10
8
1
1
42
13
29
25
Ballincollig
10
8
1
1
27
9
18
25
Avondale United
9
7
2
0
34
10
24
23
Springfield Ramblers
9
5
3
1
16
4
12
18
Passage
11
4
3
4
21
20
1
15
Mayfield United
11
4
2
5
21
31
-10
14
Blarney United
12
4
1
7
25
33
-8
13
Lakewood Athletic
11
3
3
5
16
28
-12
12
Avondale United A
11
3
2
6
29
33
-4
11
Douglas Hall
11
2
2
7
17
30
-13
8
Coachford
11
2
2
7
17
35
-18
8
St Mary's 
9
2
1
6
13
18
-5
7
Greenwood
11
0
3
8
13
42
-29
3