Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Wednesday, August 31, 2016

AUL Results for Wednesday 31st August.
AUL 2A: Castleview 4 Carrigtwohill Utd 1; Corkbeg 2 Hillington 1.

AUL 3A: St John Boscos 3 Watergrasshill Utd 0.

Tuesday, August 30, 2016

AUL Results for Tuesday 30th August.

AUL Results for Tuesday 30th August.
Mossie Linnane League Cup:
Section A: Lakewood Ath 3 Blarney St Ath 3; Park Utd A 3 Glenthorn Celtic A 1.
Section B: Bohemians 6 Springfield 3.   
Section C: Coachford 2 Pearse Celtic 3; Greenwood A 1 Macroom A 5.
Section D: Glen Celtic 3 Village Utd 7; Kanturk 4 Rylane Celtic 0.
AUL 1: Buttevant 2 Fairview 3; Tower FC 3 Strand Utd 1; Waterloo 0 Cloughduv Celtic 0.
AUL 1A: Leeview Ath 3 Knockraha 1; Greenmount Rangers 1 Cathedral Celtic 2; St John Boscos 2 Dunbar Celtic 1.

AUL 2A: City Wanderers v Blackpool Celtic (off). 

Monday, August 29, 2016

AUL RESULT FOR TONIGHT MONDAY, 29-Aug-16

AUL 3A:  St John Boscos 1-2 Southcoast FC.

Sunday, August 28, 2016

Cork Youth League Result

Wednesday, August 24
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Leeside 3 Everton 3, Wilton United 1 College Corinthians 1.
Daly Industrial Supplies U18 League 1: Carrigaline United 2 Mayfield United 3, Carrigtwohill United 3 Mallow United 3, Fermoy 3 Youghal United 1, Midleton 2 Riverstown 0.
Daly Industrial Supplies U18 League 1A: St Mary’s 4 Glounthaune United 3, Temple United 2 Park United 3, Tramore Athletic 7 Douglas Hall 1.

Friday, August 26
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Carrigaline United v College Corinthians abandoned, Innishvilla 1 Douglas Hall 2, Lakewood Athletic 4 Rockmount 4, Ringmahon Rangers 3 Leeside 1.
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Corkbeg 3 Avondale United 4, Greenwood 2 Carrigtwohill United 3, Leeds 0 Mayfield United 1, Tramore Athletic 1 Blarney United 2.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Carrigaline United A 0 Lakewood Athletic A 3, Douglas Hall 2 Kilreen Celtic 3, Pearse Celtic 1 Richmond 1, Riverstown 8 Passage 2. 


Saturday, August 27
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Ballincollig v Leeside abandoned, Everton 3 Wilton United 1, Kilreen Celtic 5 Castleview 3.
Daly Industrial Supplies U18 League 1: Mallow United 2 Fermoy 5, Mayfield United 0 Carrigtwohill United 2, Richmond 0 Midleton 5, Riverstown 0 Carrigaline United 3, Youghal United 3 Greenwood 2.
Daly Industrial Supplies U18 League 1A: Blarney United 4 St Mary’s 2, Douglas Hall 2 College Corinthians A 5, Glounthaune United 5 Temple United 8.
Daly Industrial Supplies U19 League Cup first round: Carrigaline United v Springfield Ramblers, Lakewood Athletic 2 Avondale United A 5.

Sunday, August 28
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: College Corinthians 1 Ringmahon Rangers 2, Innishvilla 6 Carrigaline United 2, Leeside 0 Lakewood Athletic 2, Rockmount 2 Douglas Hall 2.
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Blarney United 6 Leeds 1, Carrigtwohill United 5 Tramore Athletic 2, Mayfield United 3 Corkbeg 2.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Bandon 3 Riverstown 2, Carrigaline United A 1 Passage 1, Churchvilla 4 Douglas Hall 10, Lakewood Athletic 1 Pearse Celtic 2, Richmond 1 College Corinthians 5.
Daly Industrial Supplies U18 League 1A: Park United 2 Tramore Athletic 0.
Daly Industrial Supplies U19 League Cup first round: Ballincollig 2 Mayfield United 0, Blarney United 4 Rockmount 2, Coachford 1 Passage 3, Douglas Hall 1 St Mary’s 0.

AUL RESULTS (COMPLETE) FROM WEEKENDING 28-AUG-16
Mossie Linnane League Cup:
Section A: Park Utd A 2 Crescent Ath 3; Glenthorn Celtic A 0 Blarney St Ath 0;
Section B: Dillons Cross Ath 1 Bohemians 6.
Section C: Innishvilla 4 Coachford 2; Pearse Celtic A 1 Greenwood A 2;
Section D: Knocknaheeny Celtic A 7 Glen Celtic 0; Village Utd 2 Kanturk 1;
AUL 1: Cloughduv Celtic 3 Buttevant 3; Rathcoole Rovers 1 Tower FC 3; Fairview 1 Blackstone Rovers 1; Waterloo 3 Strand Utd 1.
AUL1A: Dunbar Celtic 1 Greenmount Rangers 1; Cathedral Celtic 0 Knockraha 2; St John Boscos 1 Leeview Ath 1.
AUL 2: CFC Donoughmore Ath 2 Hibernians 1; Richmond v Pearse Celtic (off);
AUL 2A: Hillington 2 Glenthorn Celtic 3; Blackpool Celtic 3 Corkbeg 1; Carrigtwohill Utd 0 City Wanderers 5; Park Utd 1 Castleview 1
AUL 3: Central Rovers 6 Ard Na Laoi 2; Los Zarcos 2 Waterloo 1; Bweeng Celtic 3 Ballinhassig 2; Grattan Utd 3 Temple Utd 0; Knocknaheeny Celtic 1 Macroom 4.

AUL 3A: Knockraha 2 Parkview Celtic 4; Carrigaline Utd 1 Leeview Ath 3; Watergrasshill Utd 2 Greenwood 1. 

Saturday, August 27, 2016

Re:       Garda vetting

To All FAI National Bodies & Provincial Associations
To All FAI National Bodies & Provincial Associations

I am writing to you in relation to Garda vetting.

From the 5th September 2016 all Garda vetting applications for the Football Association of Ireland (the FAI) will be processed online.  From this date, a new Vetting Invitation Form will replace the current Garda vetting form. This should be completed and posted to the FAI, along with the current Garda ID Validation form.
On receipt of a Vetting Invitation Form and Garda ID Validation form the applicant will be emailed an invitation to complete the Garda vetting process online. These forms, as well as guidelines for completion will be sent to you on the commencement date to circulate to all affiliated to your National Body or Provincial Association.

Could you therefore kindly advise everyone affiliated to your National Body or Provincial Association that e-vetting will replace the current Garda vetting system from 5th September 2016.

Thank you for your assistance.

Yours Sincerely,
Gary McDermott
FAI Child Welfare & Safeguarding Manager

Thursday, August 25, 2016

AUL Results Thursday 25th August. 
AUL 2: CFC Banteer 4 Grangevale 1; Pearse Celtic 3 Newmarket Town 0; Richmond 3 Hibernians 1.
AUL 2A: Carrigtwohill Utd 1 Park Utd 2; Blackpool Celtic 0 Castleview 1, Glenthorn Celtic 4 Corkbeg 2.
AUL 3: Ard Na Laoi 2 Bweeng Celtic 0; Macroom 0 Grattan Utd 0; Temple Utd 2 Central Rovers 1; Waterloo 4 Ballinhassig 1.

AUL 3A: Knockraha 1 Carrigaline Utd 11, Southcoast FC 2 Watergrasshill Utd 1. 
AUL NOTICE: FIXTURE CHANGE.
The AUL 3A game scheduled for Friday, 26th August between St John Boscos and Southcoast FC has been switched to Monday, 29th August at the same venue - Billy Aherne Park, 6.45pm.
CORK AUL FIXTURES
Friday 2nd September Ko 7.45pm
St Michaels Cup 1st Round
Leeview Ath A v Tower FC, Mayfield Community School. P.Hennessy
Saturday 3rd September Ko. 2.00pm
Mossie Linnane LeagueCup
Section A
Blarney St Ath v Crescent Ath, Temple Pk, Richard Murphy
Section B
Grattan Utd A v Bohemians, O’Neill Pk, Paul O’Sullivan
Section C
Pearse Celtic A v Innishvilla, Leaghanamore, D.Deady
Section D
Village Utd v Knocknaheey Celtic A, Silverheights Pk, E.McNally
St Michael Cup 1st Round
Knockraha A v Waterloo A, GACA Pitches, Brooklodge, Liam Murphy
Blackstone Rovers v Fairview, Farfield, M.O’Flaherty
Dunbar Celtic v St John Boscos A, Murphys Farm, Tony Murphy
Rathcoole Rovers v Buttevant, Rathcoole, J.Linehan
Saxone Cup 1st  Round
Hillington v Richmond, Pophams Field, Finabarr Murphy
CFC Banteer v Hibernians, Banteer Sport Field, C.Barganza
AUL 2
Donoughmore Ath v Pearse Celtic, Donoughmore, D.Fogarty
AUL 3
Central Rovers v Bweeng Celtic, Central Pk, T.Callanan
Sunday 4th September Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated
MFA League Champions Trophy
Dingle Bay Rovers v Park Utd A, Dingle, 2.00pm, KDL
Mossie Linnane League Cup
Section B
Springfield v Dillons Cross Ath, Pat O Brien Pk, T.Cotter
Section D
Rylane Celtic v Glen Celtic, Rylane, A.Buttimer
St Michaels Cup 1st Round
Strand Utd  v Cloughduv Celtic, Ballyanley, E.McNally
Cathedral Celtic v Greenmount Rangers, Fairfield, J.Linehan
Saxone Cup 1st Round
Glenthorn Celtic B v Blackpool Celtic, Genthorn Pk, Richard Murphy
Carrigtwohill Utd B v Corkbeg, Ballyadam Pk, Paul O’Sullivan
Presidents Cup 1st Round
Southcoast FC v Knocknaheeny Celtic B , Shanbally, PJ Aherne
Greenwood B v Ard Na Laoi, Leaghanamore, D.Daunt
Grattan Utd B v Knockraha B, O’Neill Pk, M.O’Flynn
Los Zarcos v Waterloo B, Town Pk, Millstreet, Yves Kriwan
AUL 2A
Castleview v City Wanderers, O’Sullivan Pk, Liam Murphy
AUL 3
Temple Utd v Macroom, Temple Pk, J.O’Leary
AUL 3A
Watergrasshill Utd v Leeview Ath, Skehanagh, Peter O’Sullivan
Tuesday 6th September Ko. 6.30 pm Sharp
 Mossie Linneane League Cup
Section A
Glenthorn Celtic A  v Lakewood Ath, Glenthorn Pk, D.Deady
Section C
Macroom A v Coachford, Murray Field, Finbarr Murphy



Wednesday, August 24, 2016

AUL RULE FOR SUBSTITUTES IN GAMES THIS SEASON


ONLY 3 SUBSTITUTES CAN BE USED IN ALL AUL LEAGUE AND CUP GAMES FOR THE CURRENT SEASON.
AUL RESULT TONIGHT WEDNESDAY 24th AUGUST

AUL 3A: Greenwood B 0-1 Leeview B
AOH CUP 1ST AND 2ND ROUND DRAW.
AOH CUP 1ST ROUND DRAW
Leeview Athletic B v Dillon's Cross Ath
Waterloo A v Bweeng Celtic
Southcoast v Dunbar Celtic
Rathcoole Rovers v Los Zarcos
Castleview v Springfield
Pearse Celtic B v Lakewood Athletic
AOH CUP 2ND ROUND DRAW
Coachford  v Cathedral Celtic
Pearse Celtic B / Lakewood Ath v Blarney Street Athletic
Cloughduv Celtic v CFC Banteer
Greenmount Rangers v Pearse Celtic A
Greenwood A v Ballinhassig
Southcoast / Dunbar Celtic v Fairview
Carrigtwohill United A v Knockraha FC A
Strand United v Macroom A
Grattan United A v Tower FC
Grangevale v Bohemians
Castleview / Springfield        v Donoughmore Athletic
Park United A v Blackpool Celtic
Waterloo B v City Wanderers
St. John Bosco B v Village United
Knocknaheeney Celtic B       v Richmond
UCC A v Buttevant
Leeview Athletic A v Glenthorn Celtic A
Glenthorn Celtic B v Grattan United B
Carrigtwohill United B v Hibernians
Rathcoole / Los Zarcos v Hillington
Newmarket Town  v Park United B
Ard-na-Laoi v Knocknaheeney Celtic A
Crescent Athletic v Corkbeg
Carrigaline United v Glen Celtic
Blackstone Rovers v Churchvilla
Waterloo A / Bweeng Celtic v Innishvilla
Greenwood B v Macroom B
Rylane Celtic v Kanturk
UCC B v Watergrasshill United
Central Rovers v Leeview B / Dillons Cross Ath
Parkview Celtic v Knockraha B

Temple United v St. John Bosco A

Tuesday, August 23, 2016

AUL RESULTS FOR TUESDAY, 23-AUG-16
Mossie Linnane League Cup:
Section A: Blarney St Ath 1 Park Utd A 3; Crescent Ath 1 Lakewood Ath 2.
Section B: Grattan Utd A 6 Springfield 0.
Section C: Greenwood A 3 Innishvilla 3; Macroom A 3 Pearse Celtic A 3.
Section D: Kanturk 4 Knocknaheeny Celtic 4; Rylane Celtic 2 Village Utd 3.
AUL 1: Blackstone Rovers 1 Cloughduv Celtic 3; Strand Utd 3 Rathcoole Rovers 2; Tower FC 2 Fairview 3; Waterloo 1 Buttevant 1.
AUL 1A: Leeview Ath 1 Dunbar Celtic 0; St John Boscos 2 Greenmount Rangers 0; Knockraha 2 Cathedral Celtic 2.
AUL 2A: Hillington 0 City Wanderers 1.

AUL 3A: Parkview Celtic 1 St John Boscos 5.

Monday, August 22, 2016

Corkbeg win President's Cup. Other teams too February, March, April, May 1983

Corkbeg win President's Cup
and more from February, March, April, May 1983
 Ref: C20, C18, C17, C16, C15
Castleview Mar 83 C16

Douglas Hall Mar 83 C16
Central Rvrs Mar 83 C17
Corkbeg Mar 83 C18

Grattan Utd Mar 83 C18

Lakewood Ath Feb 83 C18

Republic Schoolboy Team Feb 83 Cobh C18
Carrigaline R's Up Pres Cup May 83


Corkbeg Pres winners May 83 C15

Grattan Utd AOH semi Apr 83 C15

Passage St Ml's semi Apr 83 C15

St Mary's MYC semi May 83 C15

Blarney Utd Feb 83 C20

Leeside Feb 83 C20



Sunday, August 21, 2016

CORK AUL CUP DRAWS
St Michaels Cup 1st Round Draw
Knockraha A v Waterloo A
Strand Utd  v Cloughduv Celtic
Leeview Ath A v Tower FC
Cathedral Celtic v Greenmount Rangers
Rathcoole Rovers v Buttevant
Blackstone Rovers  v Fairview
Dunbar Celtic v St John Boscos A
UCC Bye to Next Round
Saxone Cup 1st Round Draw
Glenthorn Celic B v Blackpool Celtic
City Wanderers v Grangevale
Hillington v Richmond
Carrigtwohill Utd B v Corkbeg
Newmarket Town v Donoughmore Ath
CFC Banteer v Hibernians
Castleview v Park Utd B
Pearse Celtic Bye to next Round
Presidents Cup Draw 1st Round Draw
Southcoast Fc v Knocknaheeney Celtic B
Greenwood B v Ard-na-Laoi
Grattan United B v Knockraha B
Los Zarcos v Waterloo B

All Other Teams have a BYE to next round.

AUL RESULTS FROM WEEKEND 21-AUG-16

AUL RESULTS FROM WEEKEND 21-AUG-16
Mossie Linnane League Cup:
Section A: Lakewood Ath 1 Park Utd A 1; Crescent Ath 1 Glenthorn Celtic A 3.
Section  B: Dillons Cross Ath 1 Grattan Utd A 2.
Section C: Coachford 3 Greenwood A 5 Innishvilla 1 Macroom A 1;
Section D: Glen Celtic 7 Kanturk 2; Knocknaheeny Celtic A 7 Rylane Celtic 0;
AUL 1: Cloughduv Celtic 1 Tower FC 6; Rathcoole Rovers 4 Waterloo 1; Buttevant 6 Blackstone Rovers 1; Fairview 4 Strand Utd 1.
AUL 1A: Dunbar Celtic 4 Cathedral Celtic 2; Knockraha 1 St John Boscos 2;
AUL 2: Donoughmore Ath 3 CFC Banteer 2; Hibernians 6 Pearse Celtic 3; Grangevale 4 Richmond 3.
AUL 2A: Carrigtwohill Utd 2 Blackpool Celtic 3; Castleview 3 Hillington 4; Corkbeg 3 Park Utd 1.
AUL 3: Central Rovers 2 Macroom 2; Ballinhassig 3 Ard Na Laoi 7; Bweeng Celtic 2 Temple Utd 3; Grattan Utd 3 Los Zarcos 1; Knocknaheeny  Celtic 1 Waterloo 1.
AUL 3A: Greenwood B 2 Carrigaline Utd 1; Leeview Ath B 1 St John Boscos 0; Watergrasshill Utd 7 Knockraha 1; Parkview Celtic 4 Southcoast FC 6. 

Thursday, August 18, 2016

Cork Youth League Fixtures

Cork Youth League Fixtures here

Irish International U17 team

                              U17 IRISH INTERNATIONALS
The Republic of Ireland Irish International U17 team will play 2 games in Cork in the 1st week in September.
This will be the 1st occasion Corkman Colin O'Brien will be in charge for games in Cork as Manager of the U17 team, and I appeal to everybody involved in Soccer in Cork City and County to attend the games and show support for one of our own.


                                            Fixtures are as follows:

Tuesday 6th September

Turner's Cross 19-30 v Turkey.

Thursday 8th September 

Knockgriffin, Midleton, 12 Noon v Turkey.

CORK AUL FIXTURES

CORK AUL FIXTURES
Friday 26th August Ko 6.45pm Sharp
AUL 3A
St John Boscos v Southcoast FC, Billy Ahern Field, Paddocks, Midleton, Mark O’Flynn
Saturday 27th August Ko 2.00pm Unless Otherwise Stated
Mossie Linnane League Cup
Section A
Park Utd A v Crescent Ath, Brigown, E.McNally
Glenthorn Celtic A v Blarney St  Ath, Glenthorn Pk, Finbarr Mrphy
Section C
Innishvilla v Coachford, Knocknacurra, Innishannon, D.Deady
Pearse Celtic A v Greenwood A. Leaganamore, J.Lenihan
Section D
Knocknaheeny Celtic  A  v Glen Celtic, Kilmore Rd, Paul O’Sullivan
Village Utd v Kanturk, Silverheights Pk, T.Cotter
AUL 1
Cloughduv Celtic v Buttevant, Fr O’Drisclll Pk, C.Braganza
Rathcoole Rovers v Tower Fc, Rathcoole, Liam Murphy
Fairview  v Blackstone Rovers, Fairfield, M. O’Flaherty
AUL1A
Dunbar Celtic v Greenmount Rangers, Murphys Farm, D.Fogarty
AUL 2
CFC Banteer v Newmarket Town, Banteer Sports Field, G.Duffy
Donoughmore Ath  V Hibernians, Donoughmore, PJ Aherne
Richmond v Pearse Celtic Garrandarrgh Wilton, P.Hennessy
AUL 2A
Hillington v Glenthorn Celtic, Pophams Field, D.Daunt
AUL 3
Central Rovers v Ard Na Laoi, Central Pk, M.O’Flynn
Los Zarcos v Waterloo, Town Pk, Millstreet, J.O’Leary
AUL 3A
Knockraha v Parkview Celtic, Gaca, Pitches, Brooklodge Glanmire, Peter O’Sullivan
Carrigaline Utd v Leeview Ath, Ballea Pk, 3.00pm, S.Madine
Sunday 28th August  Ko, 10.45.am unless Otherwise Stated
Mossie Linneane League Cuo
Section B
Dillons Cross Ath v Bohemians, Silverheights Pk, A.Buttimer
AUL 1
Waterloo v Strand utd, Whitechurch Community Centre, G,Duffy
AUL 1A
Cathedral  Celtic v Knockraha, Fairfield, Paul O’Sullivan
St John Boscos v Leeview Ath, Billy Ahern Field, Paddocks, Midleton, 2.00pm,D.Deady
AUL 2A
Blackpool Celtic v Corkbeg, Pophams Field, Liam Murphy
Carrigtwohill Utd v City Wanderers, Ballyadam Pk, M.O’Flaherty
Park Utd v Castleview. Brigown, T.Cotter
AUL 3
Bweeng Celtic v Ballinhassig, Bweeng Sports Centre, J.O’Leary
Grattan Utd v Temple Ud, O’Neill Pk, D.Daunt
Knocknaheeny Celtic v Macroom, Kilmore Rd, T.Callanan
AUL 3A
Watergrasshill Utd v Greenwood, Skehanagh, Peter O’Sullivan
Tuesday 30th August Ko. 6.45pm Sharp
Mossie Linnane League Cup
Section A
Lakewood Ath v Blarney St Ath, Ovens, D.Deady
Park Utd A v Glenthorn Celtic A, Brigown, T.Cotter
Section B
Bohemians v Springfield, Fairfield, Finbarr Murphy
Section C
Coachford v Pearse Celtic, The Glebe, E.McNally
Greenwood A v Macroom A, Leaghanamore, Paul O’Sullivan
Section D
Glen Celtc v Village Utd, Glen Pk, J.Linehan
Kanturk v Rylane Celtic, Kanturk ,Liam Murphy
AUL 1
Buttevant v Fairview, Buttevant, Tony.Murphy
Tower FC v Strand Utd, Killowen, C.Braganza
Waterloo v Cloughduv Celtic, Whitechurch Community Centre, M.O’Flynn
AUL 1A
Leeview Ath v Knockraha, Mayfield Community School, Yves Kriwan
Greenmount Rangers  v Cathedral Celtic, Murphys Farm, Pj.Ahern
St John Boscos v Dunbar Celtc, Billy Ahern Field, Paddocks, Midleton, D.Fogarty
AUL 2A
City Wanderers v Blackpool Celtic, CIT, Bishopstown, P.Hennessy
Wednesday 31st August Ko. 6.45 pm Sharp
AUL 2A
Castleview  v Carrigtwohill Utd, O’Sullivan Pk, D.Daunt
Corkbeg v Hillington, Whitegate, E.McNally
AUL 3A
St John Boscos v Watergrasshill Utd, Billy Ahern Field, Paddock , Midleton, T.Callanan
Thursday 1st September Ko 6.45pm Sharp
AUL 1
Blackstone Rovers v Rathcoole Rovers, Fairfield, Finbarr Murphy
AUL 2
Hibernians v Grangevale, Shanbally, D.Fogarty
Newmarket Town v Donoughmore Ath, Rathcoole, J.Linehan
Pearse Celtic v CFC Banteer, Leaghanamore, Yves Kriwan
AUL 2A
Glenthorn Celtic v Park Ud, Glenthorn Pk, G.Duffy
AUL 3
Ard Na Laoi v Grattan Utd, Leemount, PJ Aherne
Ballinhassig v Central Rovers, Gortnaglough, C.Braganza
Macroom v Los Zarcos, Town Pk, P.Hennessy
Temple Utd v Knocknaheeny Celtic, Temple Pk, Liam Murphy
Waterloo v Bweeng Celtic, Whitechurch Community Centre, M.O’Flynn
AUL 3A
Knockraha v Greenwood, GACA Pitches, Brooklodge , Glanmire, Tony Murphy
Parkview Celtic v Carrigaline Utd, Garryduff, J.O’Leary
Southcoast FC v Leeview Ath, Pfizer Pk, T.Callanan



Mayfield's Double. Also U12s & Pop Keller Cup. +More from June 1984

June 1984 Ref: B6, B7
Mayfield's Double. Also U12s & Pop Keller Cup. More from June 1984
AUL Meeting Summer 84 B7

AUL Tayto Cup B McGovern 84 B7

Buttevant J Ring Co Cup 84 B7

Carrigtwohill Co Cup r up 1984 B7

MFA J McCrumm N Sheehan Coaching Mardyke Jun 84 B7

Pop Keller Cup Pres 1984 B7

Western Rvrs Enterprise Cup 84 B7

Leeside U12 2nd Div Champs Jun 84 B6

Mayfield U 18s 2nd Div + Coca champs Jun 84 B6

Springfield U12s Jun 84 B6


Monday, August 15, 2016

All the winners, inc. Carrigaline in AOH, from May 1984

May 1984. Ref B8, B9
All the winners, inc. Carrigaline in AOH, from May 1984

Crofton Murph Yth Cup last min winner May 84 B9

Crofton Murph Yth Cup Pat Walsh May 84 B9

Douglas Hall Wembley AOH May 84 B9

Mayfield 2nd Div Yths Cup May 84 B9

Ballincollig R up St Ml's May 84 B8

Beamish Cup Presentation May 84 B8

Carrigaline St Ml's winners May 84 B8

Carrigaline St Ml's winners No 2  May 84 B8

Carrigaline St Ml's winners No 3  May 84 B8

Carrigtwohill Sax Cup champs May 84 B8

Mayfield T Murray Coca May 84 B8

President's Cup G O'Leary C'view May 84 B8


HIBERNIANS FC are looking for a friendly on Tuesday night.
Please contact Terry @ 086 1519852

Saturday, August 13, 2016

Message of Condolence from all at Central Rovers. FC:
Members, friends and all involved at Central Rovers F.C. wish to extend their deepest sympathy to Stephen O’Donovan on the recent bereavement of his Father Roy.  
May he rest in peace.
 AUL NOTICE:

Please note:
I now have enough material for the Season Preview Spread which will be published on Friday next 19th August. 

Please refrain at this point in sending me any further material regarding this article.

However, if at anytime throughout the season, you want anything published regarding your club etc, feel free to send it on to me. 

Thanks so much to all the clubs that helped out with this Preview as it was very much appreciated and without your assistance, it would not have been possible.

Yours in Sport,
Barry
AUL AWARDS FOR 2015-16 Held at Heineken Ireland on Friday, 12-Aug-16

 All the Recipients at the AUL annual awards night held at Heineken Ireland on Friday, 12th August 2016.
 Frances Greaney (Mother of Alan) is presented with the Golden Boot award on behalf of her son Alan Greaney (Kilreen Celtic) by Denis Crowly (Cork AUL). Also in picture is Jim Cashman (Heineken Ireland).
 Jerry O'Riordan (Manager Park United) receives the Manager of the Year award from Ted O'Mahony (Chairman Cork AUL). Also in picture is Jim Cashman - Heineken Ireland.
Cian O'Mahony (Los Zarcos FC) receives the Fair Play award on behalf of his club from Richard Browne (Cork AUL). Also in picture is Jim Cashman (Heineken Ireland)
 Lars O'Flynn (Park United) receives the Team of the Year award from Martin Conlon. (Also in picture is Jim Cashman (Heineken Ireland)
Ray Murphy receives the Referee of the Year award from Kevin O'Mahony (Cork AUL). Also in picture is Jim Cashman (Heineken Ireland).

Thursday, August 11, 2016

                       AUL NOTICE:

Please Note: The following game was omitted from the fixture list.

Thurday 25th August Ko. 6.45 PM Sharp

AUL 2A


Glenthorn Celtic v Corkbeg, Glenthorn Park, D. Deady.
Fairview FC looking for a friendly this coming Sunday (Home\Away).
Please contact Paul @ 087 7464942

CORK AUL FIXTURES

CORK AUL FIXTURES
Friday 19th August Ko. 7.45pm
AUL 1
Buttevant v Blackstone Rovers, Buttevant, Liam Murphy
AUL 3A
Leeview Ath v St John Boscos, Mayfield Communty School, D.Fogarty
Saturday 20th August Ko. 2.00pm
Mossie Linnane League Cup
Section A
Lakewood Ath v Park Utd A, Ovens, Finbarr Murphy
Section B
Bohemians v Carrigtwohill Utd A, Fairfield,T.Cotter
Section C
Coachford v Greenwood A, The Glebe, Paul O’Sullivan
Innishvilla v Macroom A, Knocknacurra, Innishannon, J.Lenihan
Section D
Glen Celtic v Kanturk, Glen Pk, D.Deady
Knocknaheeny Celtic A v Rylane Celtic, Kilmore Rd, E.McNally
AUL 1
Cloughduv Celtic v Tower FC, Fr. O’Driscoll Pk, M.O’Flaherty
Rathcoole Rovers v Waterloo , Rathcoole, Liam Murphy
AUL 1A
Dunbar Celtic v Cathedral Celtic, Murphys Farm, P.Hennessy
Knockraha v St John Boscos, Gaca Pitches Broklodge, PJ Aherne
AUL 2
Donoughmore Ath v CFC Banteer, Donoughmore, M.O’Flynn
Hibernians v Pearse Celtc, Shanbally, D.Daunt
AUL 3
Central Rovers v Macroom, Central Pk, T.Callanan
AUL 3A
Greenwood v Carrigaline Utd, Leaghanamore, S,Madine
Sunday 21st August  Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated
Mossie Linnane League Cup
Section A
Crescent Ath v Glenthorn Celtic A, Regional Pk, A.Buttimer
Section  B
Dillons Cross Ath v Grattan Utd A, Silverheights Pk, T.Cotter
AUL 1
Fairvew v Strand Utd, Fairfield, Liam Muphy
AUL 2
Grangevale v Richmond, Grangevale Pk, M.O’Flaherty
AUL 2A
Carrigtwohill Utd v Blackpool Celtic, Ballyadam Pk, C.Braganza
Castleview v Hillington, O’Sullivan Pk, Tony Murphy
Corkbeg v Park Utd, Whitegate, G.Duffy
AUL 3
Ballinhassig v Ard Na Laoi, Gortnaglough, Peter O’Sullivan
Bweeng Celtic v Temple Utd, Bweeng Sports Centre, M.O’Flynn
Grattan Utd v Los Zarcos, O’Neill Pk, T.Callanan
Knocknaheeny  Celtic v Waterloo, Kilmore Rd, P.Hennessy
AUL 3A
Watergasshill Utd v Knockraha, Skehanagh, Jason O’Leary
Parkview Celtic v Southcoast FC, Garryduff, M.Doody
Tuesday 23rd August Ko. 6.45pm Sharp
Mossie Linnane League Cup
Section A
Blarney St Ath v Park Utd A, Temple Pk, D.Deady
Crescent Ath v Lakewood Ath, Regional Pk, E.McNally
Section B
Carrigtwohill Utd A v Dillons Cross Ath, Ballyadam Pk, J.Lenihan
Grattan Utd A  v Springfield, O’Neill Pk, Finabarr Murphy
Section C
Greenwood A v Innishvilla, Leaghanamore, Liam Murphy
Macroom A v Pearse Celtic A, Murray field, A.Buttimer
Section D
Kantuk v Knocknaheeny Celtic, Kanturk, Paul O’Sullivan
Rylane Celtic v Village Utd, Rylane, M.O’Flynn
AUL 1
Blackstone Rovers v Cloughduv Celtic, Fairfield, D.Fogarty
Strand Utd v Rathcoole Rovers, Ballyanly, T.Callanan
Tower FC v Fairview, Killowen, C.Braganza
Waterloo v Buttevant, Whitechurch Community Centre, P.Hennessy
AUL 1A
Leeview Ath v Dunbar Celtic, Mayfield Community School, D.Daunt
St John Boscos v Greenmount Rangers, Billy Ahern Field, Paddocks, Midleton, Tony Murphy
Knockraha v Cathedral Celtic, Gaca Pitches, Brooklodge, G.Duffy
AUL 2A
Hillington v City Wanderers, Pophams Field, PJ,Aherne
AUL 3A
Parkview Celtic v St John Boscos, Garryduff, Jason O’Leary
Wednesday 24th August Ko. 6.45pm Sharp
AUL 3A
Greenwood v   Leeview Ath, Leaghanamore, D.Daunt
Thurday 25th August Ko. 6.45 PM Sharp
AUL 2
CFC Banteer v Grangevale, Banteer Sports Field, J.Lenihan
Pearse Celtic v Newmarket Town, Leaghanamore, Paul O’Sullivan
Richmond v Hibernians, Garrandarragh, Wilton, Finbarr Murphy
AUL 2A
Carrigtwohill Utd v Park Utd, Ballyadam Pk, E.McNally
Blackpool Celtic v Castleview, Pophams Field, M.O’Flynn
AUL 3
Ard Na Laoi v Bweeng Celtic, Leemount, Jason O’Leary
Los Zarcos v Knocknaheeny Celtic, Town Pk Millstreet, D.Fogarty
Macroom v Grattan Utd, Town PK, Liam Murphy
Temple Utd v Central Rovers, Temple Pk, G.Duffy
Waterloo v Ballinhassig, Whitechurch Community Centre, Tony Murphy
AUL 3A
Knockraha v Carrgaline Utd, Gaca Pitches, Brooklodge, Glanmire, PJ,Aherne
Southcoast FC v Watergrasshill Utd, Pfizer Pk, T.Callanan


Wednesday, August 10, 2016

LOOKING FOR FRIENDLIES:
Crescent Athletic F.C. are looking for a friendly match this coming Sunday (Home or Away).
Please contact the following number if interested -  086 1253634

Richmond FC are looking for a friendly next Wednesday (Home \ Away).
Please contact the following number if interested - 087 3566666 (Damien).


 

To whom it may concern,


The Referees Department has announced the details of the next Referees Beginner Course for 2016.

The course details are as follows….

Date: 10th & 11th September 2016

Time: 09.00 to 17.00 (Both days)

Venue: Regional Sports Centre,

Cork Road,

Co. Waterford.

The cost of this course is €100 and a minimum number of 12 participants will be required for the course to ahead.

To register please view the F.A.I .website @ https://fainet.ie/vkal/mod

For further information please contact The Referees Department of the Football
Association of Ireland.

Monday, August 08, 2016

The 2016/17 season will commence on Friday, 19 August 2016 with evening games following for two (2) weeks thereafter
Player Registration

Please make sure that all your players are signed and registered in line with Cork AUL Rules as failure to do so will will result in sanctions being imposed on clubs. As with previous seasons, we will be checking match cards from this date.
Player Registration Night
To facilitate the above, there will be a Registration Night in Turners Cross on Wednesday, 10 August 2016 between 7.30 p.m. and 8.30 p.m. and player registration forms may be handed in at this meeting.
Affiliation/Cup Entry Fees
If you have not already paid your club affiliate fee and entry fees for the FAI Junior Cup and/or Munster Junior Cup, where appicable, these fees and the cup entry forms should be brought to this meeting also.

REMINDER:
The space allocated to us for this season's Preview which will be published on Friday, 19th August is fast filling up and from here on, a "First come first served" approach will have to be made due to the large response all along.
So, for those who want coverage on this subject, please forward your details a.s.a.p.
For those who took the trouble in sending material in, many thanks for helping to fill up this editorial.

Sunday, August 07, 2016

What did you do in October 1984? Is Your Team Here?

Coachford cap Ml Walsh Oct 84 B3

Coachford Oct 84 B3

Cobh Ramblers OCT 84 B3

Lakewood Ath Oct 84 B3
Ballincollig Sep 84 B4

Ballintotis OCT 84 B4

Buttevant 18s Sep 84 B4

Corkbeg Oct 84 B4

Springfield 18s Sep 84 B4

Tramore 18s Sep 84 B4