Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Monday, October 19, 2015

MESSAGE FROM THE CORK AUL MANAGER - John Paul Cotter

This is the squad selected for the 1st game away to the West Cork league in Lyre next Friday night (23-Oct-15)

Squad
Pa Long + Jeffrey Moynihan  (Glen Celtic )
Wayne Doherty +Conor O’Neill + Wayne O’Leary  (Knocknaheeny  Celtic)
Michael Barrett + Dave Dineen +Willie O’Brien + Eamon O’Sullivan + Ian Fitz (Park Utd )
Wayne Cotter  (Pearse Celtic )
Adrian O’Donovan  (Carrigtwohill United )
John Corcoran   (Blarney st )
Scott Callanan + Barry O’Callaghan  (Kilreen Celtic)
Adam Gerathy + Howie Coakley  (Village Utd )
Colm Forde  ( Glenthorn Celtic)

It would be great to get the Cork AUL public right behind this great bunch of players who deserve their chance to represent the Cork AUL league. 

Regards 
John Paul cotter 

Cork AUL  Oscar Traynor Manager 

Results on the w\e 18-Oct-15

COMPLETE AUL RESULTS FROM WEEKEND
FAI Junior Cup 3rd Round: Coachford  0 Everton 1; Kilreen Celtic 5 College Corinthians 0; Waterloo B 1 Blarney St Ath 4; Ringmahon Rangers 3 Cloughduv Celtic 0; Kanturk 2 Dillons Cross Ath 2 (Kanturk won 5-3 on pens aet); UCC FC 1 Carrigtwohill Utd A 4; Carrigaline Utd 0 Tower FC 0 (Carrigaline won 5-3 on pens aet); Springfield 0 Ringmahon Rangers B 1; Park Utd A 5 Grattan Utd A 2; Cobh Wanderers 1 Pearse Celtic A 3; Rylane Celtic 1 Knocknaheeny Celtic 4; Wilton Utd 2 Glen Celtic 3.
Munster Junior Cup 3rd Round: Greenwood 2 Leeview 3 (aet).
AOH Cup 1st Round: Macroom A 2 City Wanderers 1.
AOH Cup 2nd Round: Lakewood Ath 5 Strand Utd B 1; UCC A 1 St John Boscos B 2.
Saxone Cup 1st Round: Corkbeg 4 Hillington 1; CFC Banteer 4 Dunbar Celtic 2.
Premier League: Killumney Utd 4 Village Utd 3.
Premier A League: Cathedral Celtic 2 Innishvilla 7.  
AUL 1: Fairview 1 Buttevant 3; Rathcoole Rovers 0 Bohemians 3; Crescent Ath 4 Castleview 2; Waterloo 2 Blackstone Rovers 2.
AUL1A: St John Boscos 3 Richmond 1.
AUL 2: Innishvilla 1 Grangevale 3; Glenvale 3 Hibernians 2; De Courcey Albion 2 Glenthorn Celtic 4.
 AUL 3: Donoughmore Ath v Castlelack (Off); Ard Na Laoi 3 Greenwood 2; Blackpool Celtic 4 Macroom 1; Parkview Celtic 5 Ballinhassig 3.
AUL 3A: Southcoast FC 5 Knockraha B 0; Churchvilla 4 Grattan Utd 0; Pearse Celtic 2 UCC 0.

FIXTURE ADJUSTMENTS:
Friday, October 23. K.O. 7.45pm unless otherwise stated.
The following fixture is OFF:
AOH Cup 2nd Round: City Wanderers v Knockraha, CIT Bishopstown, T. Callanan
The following fixture is ON:
AUL 3A: City Wanderers v Grattan United B, CIT Bishopstown, T. Callanan.
Saturday, October 24. K.O. 2pm unless otherwise stated.
The following fixture is ON:

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.