Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly and search under AUL.

Thursday, February 27, 2014


CORK AUL FIXTURES
Friday 7th March Ko. 7.45pm

Presidents Cup Semi Final
Leeview Ath v Knocknaheeny Celtic / Pearse Celtic B, Mayfield Community School, B.Noonan

Saturday 8th March Ko. 3.00pm

St Michaels Cup Semi Finals

Fairview v Richmond A, Fairfield, J.Lyne

Knockraha v Watergrasshill Utd / Buttevant, GACA Pitches Brooklodge, D.Coleman

Presidents Cup Semi Final

Richmond B v Glenthorn Celtic B, Ballyhank, Waterfall, T.Mazur

County Cup 2nd Round

CFC Banteer v Millstreet Celtic, Banteer Sports Centre, D.Donovan

Bweeng Celtic v Macroom B, Bweeng Sports Centre, B.Dowling

Carrigtwohill Utd B v Corkbeg, Ballyadam Pk, F.O’Neill

Hibernians v Rathcoole Rovers, Shanbally, J.Gaffney

Park Utd B v Los Zarcos, Brigown, D.Kleir

Ballinhassig B v Kanturk, Gortnaglough, T.Kelleher

Premier League

Pearse Celtic v Blarney St Ath, Leaghanamore, R.Murphy

Premier A League

Grattan Utd v Glenvale, O’Neill Pk, D.O’Mahony

Macroom v Glenthorn Celtic, Murray Field, G.Stephens

AUL 1

Lakewood Ath v Ballinhassig, Ovens, J.Lenihan

AUL 1A

UCC v Waterloo, The Farm, K.Hennessy

Donoughmore Ath v Dunbar Celtic, Donoughmore, E.McNally

AUL 2A

Central Rovers v City Wanderers, Central Pk, S.Barry

AUL 3B

Strand Utd v Glanworth Utd, Ballyanley, S.Madine

Sunday 9th March Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated

Munster Junior Cup Quarter Final

St Michaels v Park Utd, Cooke Pk, 3.00pm, TDSL

AOH Cup 4th Round

Village Utd v St John Boscos A, Silverheights Pk, 3.00pm, E.McNally

City Challenge Cup 1st Round

UCC B v Greenmount Rangers, The Farm, 3.00pm, S.Barry

Grangevale v Afton Villa, Grangevale Pk, P.O’Sullivan

Blackpool Celtic v Dunbar Celtic B, Temple Pk, Alan McDonagh

County Cup 1st Round

St John Boscos C v Waterloo B, Water Rock Pk, 3.00pm, J.Gaffney

County Cup 2nd Round

Ballincollig v St John Boscos B, Regional Pk, 3.00pm, N.Cuneen

Premier League

Innishvilla v Greenwood, Knocknacurra, Innishannon, J.Lyne

Springfield v Glen Celtic , Pat O’ Brien Pk, D.Klier

Killumney Utd v Kilreen Celtic, The Farm, G.Stephens

Premier A League

Blackstone Rovers v Castleview, Fairfield, D.O’Mahony

AUL 1

Dillons Cross Ath v Bohemians, Silverheights Pk, J.Lenihan

AUL 2

Newmarket Town v Rylane Celtic, Rathcoole, B.Dowling

De Courcey Albion v Strand Utd, Ballinadee, M.O’ Connor

AUL 2A

Hillington v Glen Celtic, Hillington Pk, M.Doody

AUL  3

Castlelack v Greenwood, Castlelack, B.Stark

Parkview Celtic v Ard Na LAoi, Pfizer Pk, J.Sweeney

AUL 3A

Tower FC v Crescent Ath, Killowen, 3.00pm, R.Crean

 

 

Monday, February 24, 2014

Rylane Celtic are looking for a challenge game this coming weekend March 1st/2nd, home or away.
Anyone interested, please ring Joe @ 086 0608370

Innishvilla FC are looking for a friendly this coming weekend - Home or Away.
Anyone interested, please ring Mikey @ 086 4075686

Cork Youth Tables

Daly Industrial Supplies U17 Premier League
P W D L F A GD Pts
Mayfield United 10 8 1 1 31 10 21 25
Kilreen Celtic 8 8 0 0 35 6 29 24
Leeds 8 6 2 0 27 7 20 20
Everton 8 4 1 3 22 14 8 13
Springfield Ramblers 9 3 2 4 24 20 4 11
College Corinthians 7 2 2 3 12 12 0 8
Leeside 9 2 1 6 12 20 -8 7
Rockmount 12 2 1 9 20 47 -27 7
Ballincollig 11 1 0 10 14 61 -47 3
Daly Industrial Supplies U17 League 1
P W D L F A GD Pts
Blarney United 12 11 1 0 45 7 38 34
Kinsale 12 8 0 4 43 20 23 24
Midleton 11 7 0 4 43 20 23 21
Douglas Hall 12 6 0 6 32 30 2 18
St Mary's 11 5 2 4 25 24 1 17
Mallow United 12 3 3 6 17 38 -21 12
Greenwood 10 1 0 9 7 40 -33 3
Castleview 10 0 2 8 17 50 -33 2
Daly Industrial Supplies U17 League 1A
Douglas Hall 11 10 0 1 48 12 36 30
Kanturk 10 8 0 2 45 18 27 24
Youghal United 11 7 0 4 36 25 11 21
Ringmahon Rangers 12 6 1 5 38 35 3 19
Ballinhassig 13 5 2 6 21 23 -2 17
Carrigaline United 12 5 0 7 20 28 -8 15
Midleton 11 3 2 6 16 31 -15 11
College Corinthians 13 2 2 9 14 42 -28 8
Blarney United 11 2 1 8 18 42 -24 7

*Bandon withdrawn
Daly Industrial Supplies U18 League 1
P W D L F A GD Pts
Blarney United 10 9 1 2 34 8 26 28
Ballincollig 13 7 2 4 24 20 4 23
Riverstown/Brooklodge 11 7 1 3 32 15 17 22
Midleton 10 6 2 2 25 13 12 20
College Corinthians 11 6 2 3 26 20 6 20
Wilton United 13 5 3 5 21 24 -3 18
Carrigaline United 15 4 0 11 21 44 -23 12
Greenwood 14 3 0 11 21 44 -23 9
Leeds 11 2 1 8 19 35 -16 7
Daly Industrial Supplies U18 League 1A
Fermoy 13 11 1 1 39 12 27 34
Lakewood Athletic 13 7 2 4 31 21 10 23
Buttevant 12 6 4 2 30 19 11 22
Macroom 10 7 0 3 32 17 15 21
Passage 14 6 3 5 38 38 0 21
Watergrasshill United 12 4 1 7 26 32 -6 13
Avondale United 13 4 1 8 18 45 -27 13
Donoughmore Athletic 12 3 3 6 20 27 -7 12
Grenagh United 12 2 3 7 18 29 -11 9
Douglas Hall 11 2 0 9 18 30 -12 6
Daly Industrial Supplies U19 League
P W D L F A GD Pts
Castleview 8 7 1 0 51 7 44 22
Mayfield United 8 7 1 0 36 7 29 22
Crosshaven 10 6 3 1 30 11 19 21
Douglas Hall 9 5 1 3 35 25 10 16
Carrigaline United 11 5 1 5 16 25 -9 16
Ballincollig 8 4 2 2 25 19 6 14
Killumney United 7 4 1 2 14 12 2 13
Mallow United 9 3 3 3 19 21 -2 12
Blarney United 10 3 2 5 23 28 -5 11
Cobh Wanderers 10 3 1 6 21 31 -10 10
Everton 12 2 2 8 20 50 -30 8
Wilton United 8 2 1 5 18 30 -12 7
Castlebridge Celtic 10 2 1 7 22 40 -18 7
Avondale United 10 2 0 8 16 40 -24 6

Sunday, February 23, 2014


PRESIDENTS CUP SEMI FINAL DRAW

Leeview Ath v Knocknaheeny  Celtic / Pearse Celtic B

Richmond B v Glenthorn Celtic B

Cork Youth Results

Wednesday, February 19
Daly Industrial Supplies U18 League 1A: Passage 5 Watergrasshill United 4. 

Friday, February 21
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Mayfield United 2 Rockmount 0.
Daly Industrial Supplies U19 League: Blarney United 0 Killumney United 2.

Saturday, February 22
FAI Umbro Youth Cup fourth round: College Corinthians 5 Malahide United, Erris United 1 Castleview 1 (aet, Erris United won 4-3 on penalties).
Murphy Cup first round: Buttevant 2 Macroom 5, Leeds 1 Watergrasshill United 3.
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Mayfield United 3 Rockmount 0.
Daly Industrial Supplies U18 League 1: Carrigaline United 3 Riverstown 2, Blarney United 1 Wilton United 1, College Corinthians 5 Greenwood 1, Ballincollig 2 Midleton 1.
Daly Industrial Supplies U18 League 1A: Douglas Hall w/o Donoughmore Athletic scr., Fermoy 1 Lakewood Athletic 2, Avondale United 0 Grenagh United 0.

Sunday, February 23
Umbro FAI Youth Cup fourth round: St Kevin's Boys 2 Carrigaline United 1.
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Midleton 2 Blarney United 3.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Blarney United B 1 Kanturk 6.
AUL RESULTS FROM WEEKEND:
Munster Junior Cup 5th Round: St Michael’s (Tipperary 3 Kilreen Celtic 0.

City Challenge Cup 1st Round: Fairview 3 Knocknaheeny Celtic 1.

County Cup 1st Round: Strand Utd B 0 Castlelack 3 (aet); Buttevant 1 Waterloo A 1 (Waterloo won 3-2 on pens aet).

Premier League: Blarney St Ath 0 Greenwood 0.

AUL 3: UCC 1 Richmond 8; Glenthorn Celtic 4 St John Boscos 0.

AUL 3A: Carrigaline Utd 0 Crescent Ath 4; Tower FC 0 Pearse Celtic 1.