Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Tuesday, April 30, 2013


AUL Results Tuesday 30th April.

Premier League: Greenwood 1 Pearse Celtic 3; Coachford 2 Blarney St Ath 0; Killumney Utd 2 Springfield 0; Knockavilla Celtic 7 Macroom 0.

Premier A League: Glen Celtic 3 Bohemians 2; Carrigtwohill Utd 7 Grattan Utd 0; Blackstone Rovers 0 Douglas Hall 2; Kanturk 2 Leeds 1.

AUL 3: Ballinhassig 2 Innishvilla 2.

AUL 3A: St John Boscos 1 Carrigaline Utd 0; Tower FC 1 Dunbar Celtic 1.

AUL 3B: Casement Celtic 3 Greenmount Rangers 0.

AUL Tables


AUL Tables

Monday, April 29, 2013

Cork Youth Fixtures

Cork Youth Fixtures
Tuesday 30th April(6.30pm Kick-Off)Daly Industrial Supplies U18 Premier League
Mayfield Utd v College Corinthians Mayfield Park (J. Lyne)
Ballincollig v St Marys Landing Field (M. O’Connell)Fermoy v College Cors A Carrig Park (P. Murphy)
Leeds v Ringmahon Rgs Leeds Park (T. Callanan)
Daly Industrial Supplies U18 League 1
Wilton Utd v Douglas Hall Lee Road (T. Kelleher)
Cobh Wanderers v Douglas Hall A Oldchurch Park (H. McGovern)
Killumney Utd v Carrigaline Utd Killeady (K. Morey)
Daly Industrial Supplies U19 League
Leeside v Bandon Leeside Park (R. Murphy)

Wednesday 1st May(6.30pm Kick-Off)
Daly Industrial Supplies U17 Premier League
Everton v Douglas Hall Everton Park (M. O’Connell)
Springfield Ramblers v Avondale Utd Cobh (P. Murphy)
Daly Industrial Supplies U17 League 1
Wilton Utd v Lakewood Ath Lee Road (P. Murphy)
Blarney Utd v Midleton O’Shea Park (T. Kelleher) 

Thursday 2nd May(6.30pm Kick-Off)
Daly Industrial Supplies U18 Premier League
Castlebridge Celtic v Blarney Utd Castlelyons (B. Noonan)
College Cors A v Ballincollig Corinthians Park (T. Callanan)
Daly Industrial Supplies U18 League 1
Douglas Hall A v Mallow Utd Moneygourney (H. McGovern)
Wilton Utd v Youghal Utd Lee Road (J. Lyne)

Saturday 4th May(3pm Kick-Off)
FAI Youths Cup Final
Castleview v Castlebar Celtic Turners Cross 3pm (FAI)
Daly Industrial Supplies U18 League 1
Youghal Utd v Mallow Utd Adrath Park (M. O’Connell)
Douglas Hall v Douglas Hall A Moneygourney (S. O’Connell)

Sunday 5th May(3pm Kick-Off)
Daly Industrial Supplies U17 Premier League
Springfield Ramblers v Carrigaline Utd Cobh (E. Harte)
Avondale Utd v Rockmount Avondale Park (J. Lyne)

Monday 6th May
Daly Industrial Supplies U19 Cup Final Carrigaline Utd v Temple Utd /Blarney Utd xv Ringmahon Park 6pm(T. Callanan, R. Murphy, T. Kelleher)

Cork Youth League results & tables

Cork Youth League Tables
U17
U19



Cork Youth League results
Tuesday, April 23
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Strand United 0 College Corinthians A 1.
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Fermoy 0 Castleview 9, Ringmahon Rangers 1 Mayfield United 1.
Daly Industrial Supplies U18 League 1: Wilton United 1 Crosshaven 1.
Daly Industrial Supplies U19 League: Greenwood 2 Carrigaline United 4, Bandon 3 Midleton 4.

Wednesday, April 24
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: College Corinthians 5 Castlebridge Celtic 6.

Thursday, April 25
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Wilton United 2 Midleton 1, Ringmahon Rangers w/o Blarney United scr.
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Castleview 6 Ringmahon Rangers 1.

Friday, April 26
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Rockmount 1 Springfield Ramblers 3, Ballincollig 0 Castleview 3.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Kinsale 1 College Corinthians A 0.

Saturday, April 27
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Riverstown/Brooklodge 4 Strand United 3.
Murphy Cup quarter-finals: Mayfield United 2 Mallow United 1, Youghal United 3 College Corinthians A 1, Fermoy 2 Leeds 1 (aet), Cobh Wanderers 2 Ballincollig 3.
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Castleview 7 Castlebridge Celtic 0.
Daly Industrial Supplies U18 League 1: Buttevant 3 Killumney United 2.
Daly Industrial Supplies U19 Cup semi-final: Temple United 0 Blarney United 1.
Daly Industrial Supplies U19 League: Bandon 3 Wilton United 2.

Sunday, April 28
Teddy Healy Cup quarter-final: Rockmount 2 Wilton United 1.
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Springfield Ramblers 8 Everton 0, Avondale United 0 College Corinthians 4.
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Mallow United 3 Blarney United 0.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Carrigaline United A 2 Greenwood 2, College Corinthians A 6 Kanturk 3, Douglas Hall A 0 Kinsale 1, Leeds 2 Grenagh 0.
Daly Industrial Supplies U19 League: Greenwood 1 Midleton 1.

Sunday, April 28, 2013

Grangevale are looking for a friendly next Thursday night.
Anyone interested, please ring Damian @ 087 2937332

AUL NOTICE BOARD:

Disciplinary: There will be a disciplinary meeting next Wednesday in Turner’s Cross at 7pm sharp.

Fixture Updates:

Corinthian’s Cup semi-finals: Killowen v Waterloo, Killowen, 3pm, Saturday, May 4, T. Thompson.

Ballinhassig v Dunbar Celtic A, Gortnaglough, 10.45am, Sunday, May 5, F. O’Neill.

Fixture Adjustments:

The following fixture is ON:

AUL 1A: Greenmount v Millstreet, Murphy’s Farm, 3pm, Saturday, May 4, D. Cronin.

The following fixtures are OFF:

AUL 2: Killowen v De Courcey Albion, Saturday, May 4, L. Murphy.

AUL 1: Ballinhassig v Cathedral Celtic, Sunday, May 5, J. Thompson.

Additional fixture:

Premier: Macroom v Killumney, Murrayfield, 7pm, Thursday, May 9, K. Hennessy.

Coming attractions:

City Challenge Cup Final: Glenthorn Celtic v Dillon’s Cross Athletic, Turner’s Cross, 7.30pm, Friday, May 10.

County Cup Final: Richmond v Hibernians, Turner’s Cross, 7.30pm, Tuesday, May14.

Corinthian’s Cup Final: Killowen or Waterloo v Ballinhassig A or Dunbar Celtic A, Turner’s Cross, 7.30pm, Wednesday, May 22.

AOH Cup Final: Killumney United v Douglas Hall, Turner’s Cross, 7.30pm, Friday, May 24.
Team of the Month: Do you want to be in the running for the Murphy’s Irish Stout Team of the Month for April? Get your entries in to Henry Healy, 19 Inniscarra Road, Fairhill, before Friday, May 10th.

FULL AUL RESULTS FROM WEEKEND:

Corinthians Cup Quarter Finals: Greenmount Rangers A 1 Killowen 2 (aet); Ballinhassig A 2 Watergrasshill 1.

County Cup Semi Final:  Richmond A 2 Millstreet Celtic 0;

Premier League: Castleview 0 Killumney Utd 6; Springfield 2 Knockavilla 0; Greenwood 1 Coachford 7.

Premier A League: Kilreen Celtic 2 Glen Celtic 2; Bohemians 4 Kanturk 3; Innishvilla 2 Carrigtwohill Utd 1.

AUL 1: Fairview 2 Riverstown-Brooklodge Utd 1;

AUL 1A: Buttevant 2 UCC 2; Glenthorn Celtic 6 Rathcoole Rovers 1;

AUL2: Waterloo 5 De Courcey Albion 1;

AUL 2A: Hibernians v Churchvilla (off); Dunbar Celtic 2 City Wanderers 0; Park Utd 5 Corkbeg 1; Shandon Celtic 1 St John Boscos 1.

AUL 3: Ard Na Laoi 1 St John Boscos 6; Afton Villa 3 UCC 0.

AUL 3A: Dunbar Celtic 0 St John Boscos 2; Tower FC 1 Carrigtwohill Utd 4.

AUL 3B: Glanworth Utd 2 Kanturk 2; Casement Celtic 2 Los Zarcos 4.

Thursday, April 25, 2013


AUL Results Thursday 25th April.

AUL 1: Cathedral Celtic 0 Lakewood Ath 5; Knockraha 0 Riverstown-Brooklodge Utd 3.

AUL 1A: Greenmount Rangers 1 Glenthorn Celtic 2.

AUL 3: Innishvilla B 2 Castlelack 1.

AUL - Coming Attractions:

City Challenge Cup Final: Glenthorn Celtic v Dillon’s Cross Athletic, Turner’s Cross, 7.30pm, Friday, May 10.

County Cup Final: Richmond or Millstreet v Hibernians, Turner’s Cross, 7.30pm, Tuesday, May14.

Corinthian’s Cup Final: To be determined, Turner’s Cross, 7.30pm, Wednesday, May 22.

AOH Cup Final: Killumney United v Douglas Hall, Turner’s Cross, 7.30pm, Friday, May 24.

CORK AUL FITXURES

Friday 3rd May Ko. 7.00pm sharp
Premier league
Blarney St Ath v Killumey Utd, GACA Pitches, Brooklodge, F.Murphy

Saturday 4th May Ko. 3.00pm Unless Otherwise Stated
Corinthians Cup Semi Final
Greenmount Rangers A  / Killowen v Waterloo, Venue Later, T.Thompson

Premier League
Pearse Celtic v Coachford, CIT Bishopstown, D.Deady
Park Utd v Knockavilla Celtic, Brigown, T.Long

Premier A League
Blackstone Rovers v Carrigtwohill Utd, Fairfield ,Paul O’Sullivan
Kanturk v Innishvilla, Kantuk, K.Hennessy

AUL 1A
Glenthorn Celtic v UCC, St Aidens Community School, A.Mylod
Richmond v Buttevant, Garrandarragh, Wilton, J.Lenihan
Greenmount Rangers v Millstreet Celtic, Murphys Farm, Provisional, D.Cronin

AUL 2
Killowen v De Courcey Albion, Killowen, Provsional, L.Murphy
Macroom v Strand Utd, Town Pk, P.Buckley

Sunday 5th May Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated
Corinthians Cup Semi Final

Ballinhassig A / Watergrasshill v Dunbar Celtic A, Venue Later, F.O’Neill

Premier A League
Bohemians v Douglas Hall, Fairfield, T.Cottor
Leeds v Glen Celtic, Leeds Pk, D.Deady

AUL 1
Ballinhassig v Cathedral Celtic, Gortnaglough, Provisional, J.Thompson

AUL 2A
St John Boscos v Central Rovers, Water Rock Pk, B.Dowling
Park Utd v Hibernians, Brigown, S.Barry
Shandon Celtic v Churchvilla, Pophams Field, M.O’Farrell
City Wanderers v Corkbeg, CIT Bishopstown, K.O’Keeffe

AUL 3
St John Boscos v Castlelack, Water Rock Pk, 3.00pm, D.Donovan
Greenwood v Innishvilla, Alsa Pk, A.McDonagh

AUL 3A
Dunbar Celtic v Carrigaline Utd, Murphys Farm, 3.00pm R.Fitzgerald
Tower FC v Knocknaheeny Celtic, Killowen, P.O’Sullivan
Evergreen v Carrigtwohill Utd, Deer Park Community School. T.McDonagh

AUL 3B
Greenmount Rangers v Kanturk, Murphys Farm, E.Mullins

Monday 6th May Ko .11.00am
Premier League
Killumney Utd v Greenwood, Killeady, D.Deady

Tuesday 7th May Ko. 7.00pm Sharp
Premier League

Castleview v Springfield, O’Sullivan Pk, P.Buckley
Blarney St Ath v Park Utd, GACA Pitches, Brooklodge, Paul O’Sullivan

Premier A League
Blackstone Rovers v Leeds, Fairfield, A.Mylod
Grattan Utd v Kanturk, O’Neill Pk, F.Murphy

AUL 3
St John Boscos  v Richmond, Water Rock Pk, E.Mullins
Innishvilla v Afton Villa, Knocknacurra , Innishannon, J.Sweeney

AUL 3A
Dunbar Celtic  v Leeview Ath, Murphys Farm, R.Fitzgerald

Thursday 9th May Ko. 7.00pm Sharp

AUL 1
Fairview v Lakewood Ath, Fairfield, D.Cronin
Ballinhassig v Knockraha, Gortnaglough, T.Long

AUL 2
Waterloo v Macroom, Whitechurch Community School, S.Madine
Strand Utd v Killowen, Ballyanley, M.O’Connor

AUL 2A
Churchvilla v Dunbar Celtic, Kilmoy , Cloyne, S.Barry
Shandon Celtic v Hibernians, Pophams Field, B.Dowling

AUL 3A
St John Boscos v Glen Celtic, Water Rock Pk, L.Murphy

 

 

 

Wednesday, April 24, 2013

Donoughmore Athletic are looking for a challenge match in Donoughmore next Saturday afternoon at 2.20,
please contact Ted on 086 3772988 if you are interested

Ireland v England, Turners Cross, Fri 7.00pm

Kick off time for Friday's Schools international, Ireland v England, is 7.00pm, not 7.30 as in earlier post. Turners Cross is the venue.

AUL Tables


Latest AUL Tables

Tuesday, April 23, 2013


AUL RESULTS:
Tuesday 23rd April.

Premier League: Castleview 0 Pearse Celtic 7; Coachford 1 Killumney Utd 3.

Premier A League: Leeds v Glen Celtic (off); Carrigtwohill Utd 2 Douglas Hall 2.

AUL 1: Fairview 0 Dillons Cross Ath 0.

AUL 3: UCC B 3 Boscos 2


CASTLEVIEW FC are having a fund-raiser at the Glen Ryan next Saturday night at 9pm.
A great night is gauranteed and everyone is welcome.
 

Sunday, April 21, 2013

Leeview FC are looking for a friendly (away) next Saturday or Sunday.
Anyone interested, please contact Niall on 083-3812883.

Cork Youth Tables, Cork Youth Results

Cork Youth League
Tables
U17
U18
U19


Results


Friday, April 19
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Carrigaline United 2 Grenagh 2.

Saturday, April 20
FAI Umbro Youths Cup semi-final: Castlebridge Celtic 1 Castlebar Celtic  2.
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: College Corinthians A 3 St Mary’s 1, Blarney United 2 Ballincollig 1.
Daly Industrial Supplies U18 League 1: Douglas Hall 4 Killumney United 4, Crosshaven 2 Macroom 0, Cobh Wanderers 3 Mallow United 1, Buttevant 1 Youghal United 0.
Daly Industrial Supplies U19 Cup semi-final: Leeside 0 Carrigaline United 3.

Sunday, April 21
FAI Umbro Youths Cup semi-final: Edenderry 0 Castleview 2.
Teddy Healy Cup quarter-finals: Riverstown/Brooklodge 1 Springfield Ramblers 2 (aet), Strand United 0 Mayfield United 1.
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Ballincollig 4 Avondale United 1, College Corinthians 2 Douglas Hall 1.
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Mallow United 1 Midleton 5, Lakewood Athletic 0 Blarney United 6, Ringmahon Rangers 7 Wilton United 0.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Kanturk 2 Carrigaline United A 1.
Daly Industrial Supplies U19 League: Wilton United 3 Temple United 1, Bandon 2 Blarney United 1.

AUL Results

AUL RESULTS COMPLETE FROM THE WEEKEND
AOH Cup Semi Final 2nd Leg: Lakewood Ath 1 Killumney Utd 3 (Killumney won 5-2 on aggregate); Douglas Hall 1 Ballinhassig A 1 (Douglas Hall won 3-1 on aggregate).

County Cup Semi Final: Hibernians 3 St John Boscos A 0.

County Cup quarter-final: Richmond 3 Corkbeg 1.

Premier League: Knockavilla Celtic v Coachford (off); Blarney St Ath 2 Pearse Celtic 3;
Springfield 1 Park Utd 3.

Premier A League: Blackstone Rovers v Kilreen Celtic (off); Innishvilla v Grattan Utd (off); Bohemians 0 Carrigtwohill Utd 5; Glen Celtic 3 Kanturk 1.

AUL 1A: Glenthorn Celtic 1 Glenvale 0; Dillons Cross Ath 3 Knockraha 1; Watergrasshill Utd 0 Village Utd 1.

AUL 1A: Grangevale v Buttevant (off).

AUL 2: Killowen 3 CFC Banteer 1; Macroom v Strand Utd (off); De Courcey Albion 3 Blackpool Celtic 1.

AUL 2A: Park Utd 1 Dunbar Celtic 2; Churchvilla 0 Hillington 2; Central Rovers 1 Shandon Celtic 0;

AUL 3: Ballinhassig 2 Parkview Celtic 0; St John Boscos 3 Innishvilla 0; Greenwood 0 Afton Villa 1.

AUL 3A: Glen Celtic 3 Carrigaline Utd 0; Dunbar Celtic v Leeview Ath (off); St John Boscos v Knocknaheeny Celtic (off); Evergreen v Carrigtwohill Utd (off).

AUL 3B: Rylane Celtic v Casement Celtic (off); Greenmount Rangers 1 Bweeng 1; Coachford 4 Glanworth Utd 3.

Saturday, April 20, 2013

Rylane Celtic are looking for a challenge game on Friday 26th of April, home or away.
Anyone interested, please ring James on 086-2327364.

Saturday 20th April AUL RESULTS

AOH Cup Semi Final 2nd Leg: Lakewood Ath 1 Killumney Utd 3 (Killumney won 5-2 on aggregate); Douglas Hall 1 Ballinhassig A 1 (Douglas Hall won 3-1 on aggregate).

County Cup Semi Final: Hibernians 3 St John Boscos A 0.

County Cup quarter-final: Richmond 3 Corkbeg 1.

Premier League: Knockavilla Celtic v Coachford (off); Blarney St Ath 2 Pearse Celtic 3;

Premier A League: Blackstone Rovers v Kilreen Celtic (off);

AUL 1A: Glenthorn Celtic 1 Glenvale 0;

AUL 2: Killowen 3 CFC Banteer 1; Macroom v Strand Utd (off);

AUL 2A: Park Utd 1 Dunbar Celtic 2; Churchvilla 0 Hillington 2; Central Rovers 1 Shandon Celtic 0;

AUL 3: Ballinhassig 2 Parkview Celtic 0; St John Boscos 3 Innishvilla 0;

AUL 3A: Glen Celtic 3 Carrigaline Utd 0;

AUL 3B: Rylane Celtic v Casement Celtic (off); Greenmount Rangers 1 Bweeng 1;

Ireland v England International at Turners Cross

Ireland v England International at Turners Cross.

On Friday next, 26th April, Irish Schools will play English Schools at 7.30pm in Turners Cross. Alan Browne ex Ringmahon Rgs & Kynan Rocks ex Rockmount will be involved with the Irish Schools. Both were members of the Cork Youth Inter-League winning team from last season. Keith Callanan with Mark Moynihan & Kevin O’Sullivan are the Officials for this International. All the best to the boys in green. And they'd love to see you there supporting them!

Cork Youth Fixtures


Cork Youth Fixtures

Thursday, April 18, 2013


AUL RESULTS Thursday 18th April

AUL 1: Ballinhassig 1 Village Utd 4; Lakewood Ath 2 Watergrasshill 0.

AUL 1A: UCC 0 Glenthorn Celtic 5; Greenmount Rangers 0 Richmond 3.

AUL 2: Waterloo v Donoughmore Ath (off).

AUL 2A: Dunbar Celtic 4 St John Boscos 0; Corkbeg 2 Shandon Celtic 2.

AUL 3: Innishvilla v Afton Villa (off); St John Boscos v UCC (off).

 

CORK AUL FIXTURES

Saturday 27th April Ko. 3.00pm Unless Otherwise Stated

Corinthians Cup Quarter Final

Greenmount Rangers A v Killowen, Murphys Farm, J.Lenihan

County Cup Semi Final

Richmond A / Corkbeg v Millstreet Celtic, Venue Later, S.Barry

Premier League

Park Utd v Knockavilla Celtic, Brigown, D.Deady

Castleview v Killumney Utd, O’Sullivan Pk, K.Hennessy

Premier A League

Kilreen Celtic v Glen Celtic, Murphys Farm, T.Long

AUL 1

Fairview v Riverstown-Brooklodge Utd, Fairfield, F.Murphy

AUL 1A

Buttevant v UCC, Buttevant, Paul O’Sullivan

Glenthorn Celtic v Rathcoole Rovers, St Aidens Community School, P.Buckley

AUL2

Ballincollig v Donoughmore Ath, Regional Pk, K.O’Keffee

Waterloo v De Courcey Albion, Whitechurch Community School, T.Thompson

AUL 2A

Hibernians v Churchvilla, Shanbally, D.Donovan

Dunbar Celtic v City Wanderers, Murphys Farm, F.O’Neill

AUL 3B

Glanworth Utd v Kanturk, Glanworth, B.Dowling

Sunday 28th April , Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated

Corinthians Cup Quarter Final

Ballinhassig A v Watergrasshill , Gortnaglough, T.Thompson

Premier League

Greenwood v Coachford, Alsa Pk, A.Mylod

Premier A League

Bohemians v Kanturk, Fairfield, D.Cronin

Innishvilla v Carrigtwohill Utd, Knocknacurra, Innshannon, T.Cotter

AUL 2A

Park Utd v Corkbeg, Brigown, Provisional, M.O’Farrell

Shandon Celtic v St John Boscos, Pophams Field, J.Thompson

AUL 3

Ard Na Laoi v St John Boscos, Leemount, L.Murphy

Afton Villa v UCC, Killeady, M.O’Connor

AUL 3A

Dunbar Celtic v St John Boscos, Murphys Farm, 3.00pm, R.Fitzgerald

Tower FC v Carrigtwohill Utd, Killowen, P.O’Sullivan

AUL 3B

Casement Celtic v Los Zarcos, Casement Pk, E.Mullins

Tuesday 30th April, Ko. 7.00pm  Sharp

Premier League

Greenwood v Pearse Celtic, Alsa Pk, Paul O’Sullivan

Coachford v Blarney St Ath, The Glebe, T.Long

Killumney Utd v Springfield, Killeady, D.Deady

Knockvilla Celtic v Macroom, Knockavilla, F.Murphy

Premier A League

Glen Celtic v Bohemians, Glen Pk, A.Mylod

Carrigtwohill Utd v Grattan utd, Ballyadam Pk, D.Cronin

Blackstone Rovers v Douglas Hall, Fairfield, T.Cottor

Kanturk v Leeds, Kanturk, P.Buckley

 AUL 3

Ballinhassig v Innishvilla, Gortnaglough, J.Sweeney

AUL 3A

St John Boscos v Carrigaline Utd, Water Rock Pk, S.Madine

Tower FC v Dunbar Celtic, Killowen, A.McDonagh

AUL 3B

Casement Celtic v Greenmount Rangers, Casement Pk, T.MDonagh

Thursday 2nd May Ko. 7.00 pm Sharp

AUL 1

Lakewood Ath v Ballinhassig, Ovens, K.Hennessy

Dillon Cross Ath v Village Utd, Silverheights Pk, T.Long

Watergrasshill Utd v Riverstown-Brooklodge Utd, Skehanagh, P.Buckley

AUL 1A

Richmond v Glenthorn Celtic, Garrandarragh Wilton, J.Lenihan

Greenmount Rangers v Glenvale, Murphys Farm, J.Thompson

AUL 2

Blackpool Celtic v Waterloo, Fairfield, L.Murphy

Macroom v Killowen, Town Pk, J.Gaffney

AUL 2A

Dunbar Celtic v Hillington, Murphys Farm, T.Thompson

Hibernians v City Wanderers, Shanbally, S.Barry

St John Boscos v Corkbeg, WaterRock Park, B.Dowling

AUL 3

Glen Celtic v Evergreen, Glen Pk, K.O’Keffee

Carrigtwohill Utd v Leeview Ath, Ballyadam Pk, E.Mullins

Tuesday, April 16, 2013


AUL Results (Tuesday)
 
Premier League: Killumney Utd 1 Pearse Celtic 0; Greenwood 1 Springfield 1.

Premier A League: Leeds v Kanturk (off); Grattan Utd 1 Kilreen Celtic 5; Carrigtwohill Utd 3 Glen Celtic 1; Blackstone Rovers v Bohemians (off); Innishvilla 1 Douglas Hall 0.

AUL 3A: St John Boscos v Tower FC (off).

Cork Youth Tables


Cork Youth League
Updated (again!) U18 Table

Monday, April 15, 2013

AUL Tables


AUL Tables

Cork Youth Results, Cork Youth Tables

Tables
U17
U18
U19

Results

Tuesday, April 9
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Castleview 2 College Corinthians 1.

Wednesday, April 10
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Lakewood Athletic 0 Mallow United 3, Blarney United 7 Park United 0.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Strand United 3 Leeds 0, Carrigaline United A 0 Kinsale 3.
Daly Industrial Supplies U19 League: Leeside 0 Midleton 1.

Thursday, April 11
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Castlebridge Celtic 0 Leeds 4, Mayfield United 5 Fermoy 1, College Corinthians 2 St Mary’s 2.
Daly Industrial Supplies U18 League 1: Cobh Wanderers w/o Wilton United scr.

Friday, April 12
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Everton 1 College Corinthians 4.

Saturday, April 13
Munster Youth Cup Final: Tramore FC 2 Castleview 1.
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Ballincollig 1 Leeds 2.
Daly Industrial Supplies U18 League 1: Macroom 4 Buttevant 5.

Sunday, April 14
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Carrigaline United 2 Mayfield United 2.
Daly Industrial Supplies U19 League: Carrigaline United 1 Wilton United 2.

Sunday, April 14, 2013


CORINTHIANS CUP SEMI FINALS

Greenmount Rangers A / Killowen v Waterloo

Ballinhassig A / Watergrasshill v Dunbar Celtic A
FULL AUL RESULTS FROM WEEKEND: (Waiting on just 1).
20 matches cancelled over the weather.

Corinthians Cup Quarter Final: Killowen v Greenmount Rangers A (off); Watergrasshill v Ballinhassig A (off); UCC B 0 Waterloo 0 (Waterloo won 5-4 on pens aet); Dillons Cross Ath 1 Dunbar Celtic A 1 (Dunbar won 5-4 on pens aet).

County Cup Quarter Final: Corkbeg v Richmond A (off).

Premier League: Park Utd 5 Greenwood 0; Macroom v Castleview (off); Knockavilla Celtic v Pearse Celtic (off); Killumney Utd v Springfield (off).

Premier A League: Blackstone Rovers v Innishvilla (off); Douglas Hall 1 Kilreen Celtic 5;  Glen Celtic v Bohemians (off); Carrigtwohill Utd v Grattan Utd (off).  

AUL 1: Fairview v Lakewood Ath (off); Village Utd 0 Riverstown-Brooklodge Utd 3.

AUL 1A: Buttevant 2 Rathcoole Rovers 1; Millstreet Celtic 1 Glenthorn Celtic 2;

AUL 2: CFC Banteer 2 De Courcey Albion 2; Blackpool Celtic v Macroom (off).

AUL 2A: Hibernians v City Wanderers (off); Park Utd B 6 Hillington 2; St John Boscos v Central Rovers (off); Shandon Celtic v Churchvilla (off).

AUL 3: Innishvilla v Castlelack (off); St John Boscos v Ard Na Laoi (off).

AUL 3A: Glen Celtic v Evergreen (off); Dunbar Celtic v Carrigaline Utd (off); Carrigtwohill Utd v Leeview (off); Tower Ath v Knocknaheeny Celtic (off).

AUL 3B: Bweeng 2 Newmarket 1; Glanworth Utd 2 Casement Celtic 1; Los Zarcos 4 Kanturk 1; Greenmount Rangers 4 Coachford B 1.

Saturday, April 13, 2013


AUL NOTICE BOARD:

Disciplinary: There will be a disciplinary meeting next Wednesday night in Turner’s Cross at 7pm sharp.

City Challenge Cup Final: Friday, May 10, 7.30pm (PROVISIONAL).
Dillon’s Cross Athletic v Glenthorn Celtic.

Fixture Adjustment: Saturday, April 20.
County Cup Quarter-Final: Richmond A v Corkbeg, Garrandarragh, 3pm, T. Thompson.

 
Premier A:     Friday, 12-Apr:   Moneygourney.
Douglas Hall 1- 5 Kilreen Celtic

Thursday, April 11, 2013


Message of Condolence from all at Grattan United F.C.
Members, friends and all involved at Grattan United F.C. wish to extend their deepest sympathy to Pat Caulfield on the recent bereavement of his Mother Kathleen.
May she rest in peace.
Tonight's game (Thursday) between Richmond A and Glenthorn Celtic in 1A is OFF.

CORK AUL FIXTURES

Saturday 20th April Ko. 3.00pm Unless Otherwise Stated
AOH Cup Semi Final 2nd Leg
Lakewood Ath v Killumney Utd, Ovens, Paul O ‘ Sullivan, T.Long, D.Cronin
Douglas Hall v Ballinhassig A, Moneygourney, 7.45 pm, F.Murphy, P.Buckley, D.Deady

County Cup Semi Final
Hibernians v St John Boscos A, Shanbally, J.Thompson
Corkbeg / Richmond A v Millstreet Celtic, Venue Later, T.Thompson

Premier League
Knockavilla Celtic v Coachford, Knockavilla, T.Cottor
Blarney St Ath v Pearse Celtic, GACA Pitches, Brooklodge, K.Hennessy

Premier A League
Blackstone Rovers v Kilreen Celtic, Fairfield, A.Mylod

AUL 1A
Glenthorn Celtic v Glenvale, St Aidens Community School, J.Lenihan

AUL 2
Ballincollig v Waterloo, Regional Pk, B.Dowling
Killowen v CFC Banteer, Killowen, M.O’Farrell
Macroom v Strand Utd, Town Pk, L.Murphy

AUL 2A
Park Utd v Dunbar Celtic, Brigown, J. Gaffney
Churchvilla v Hillington, Kilmoy, Cloyne, D.Donovan
Central Rovers v Shandon Celtic, Central Pk, S.Barry

AUL 3
Ballinhassig v Parkview Celtic, Gortnaglough, J.Sweeney
St John Boscos v Innishvilla, Water Rock Pk, K.O’Keeffe

AUL 3A
Glen Celtic v Carrgialine Utd, Glen Pk, R.Fitzgerald

AUL 3B
Rylane Celtic v Casement Celtic, Rylane, A.McDonagh
Greenmount Rangers v Bweeng, Murphys Farm, T.McDonagh

Sunday April 21st Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated
Premier League
Springfield v Park Utd, Pat O Brien Pk, F.Murphy

Premier A League
Innishvilla v Grattan Utd, Knocknacurra, Innishannon, T.Long
Bohemians v Carrigtwohill Utd. Fairfield, D.Cronin
Glen Celtic v Kanturk, Glen Pk, D.Deady

AUL 1
Dillons Cross Ath v Knockraha, Silverheights Pk, A.Mylod
Watergrasshill Utd v Village Utd, Skehanagh, Paul O’Sullivan

AUL 1A
Grangevale v Buttevant, Grangevale Pk, J.Gaffney

AUL 2
De Courcey Albion v Blackpool Celtic, Ballinadee, P.Buckley

AUL 2A
City Wanderers v Corkbeg, CIT Bishopstown, F.O’Neill, Provisional

AUL 3
Greenwood v Afton Villa, Alsa Pk, E.Mullins

AUL 3A
Dunbar Celtic v Leeview Ath, Murphys Farm, 3.00pm, R.Fitzgerald
St John Boscos v Knocknaheeny Celtic, Waterrock Pk, 3.00pm, M.O’Connor
Evergreen v Carrigtwohill Utd, Deer Park Community School, S.Madine

AUL 3B
Coachford v Glanworth Utd, Carrigadrohid, 11.15am, P.O’Sullivan

Tuesday 23rd April , Ko. 6.45 pm Sharp
Premier League
Castleview v Pearse Celtic, O’Sullivan Pk, D.Deady
Coachford v Killumney Utd, The Glebe, T.Long

Premier A League
Leeds v Glen Celtic, Leeds Pk, F.Murphy
Carrigtwohill Utd v Douglas Hall, Ballyadam Pk, J.Lenihan

AUL 1
Fairview v Dillons Cross Ath, Fairfield, J.Thompson

Thursday 25th April Ko. 6.45pm Sharp
AUL 1
Cathedral Celtic  v Lakewood Ath, Farifield, T.Thompson
Knockraha v Riverstown-Brooklodge Utd, Pigeon Hill, S.Barry

AUL 1A
Greenmount Rangers v Glenthorn Celtic, Murphys Farm, L.Murphy

 

Tuesday, April 09, 2013


Tuesday's AUL Results:

Premier League: Coachford v Killumney Utd (off); Blarney St Ath 7 Castleview 1; Macroom 0 Knockavilla Celtic 0; Pearse Celtic 1 Springfield 0.

Premier A League: Glen Celtic 2 Douglas Hall 0; Blackstone Rovers v Carrigtwohill Utd (off).
GAMES OFF TONIGHT (Tuesday)

Coachford v Killumney Utd and Blackstone Rvs v Carrigtwohill Utd.


Personalities Unite for Lord Mayor’s Cancer Charity Match


KICKING OFF THE LORD MAYOR’S CHARITY GAME FOR CORK ARC
Cork’s Media Personalities Unite for Lord Mayor’s Cancer Charity Match

Cork, 9 April 2013: Leading members of Cork media are joining forces for the Lord Mayor of Cork’s Charity GAA match on Friday, 26 April, 2013, in aid of Cork ARC Cancer Support House.  The charity game will be played against Bishopstown GAA, home club of the Lord Mayor, Cllr. John Buttimer, who was recently diagnosed with Hodgkin’s Lymphoma.
cid:image001.png@01CE351A.1E66F9D0
“Since being diagnosed and commencing treatment for cancer I have been overwhelmed by the kindness and generosity of the people of Cork. Cork ARC provides a magnificent range of holistic services which greatly improve the quality of life of the cancer patient while at the same time developing awareness and understanding of cancer in the broader community.  I am also extremely grateful to the organising committee, members of Cork media, Bishopstown GAA club and everyone who has agreed to take part in this charity event. I know that it will be a fun event which will raise funds for a very worthy Cork charity”, said Lord Mayor of Cork, Cllr. John Buttimer.
The teams will be under the watchful eye of GAA legend, Seán Óg Ó hAilpín, on the night as he will referee for the charity fundraiser game.  
The Media team managers, renowned Cork footballers Bríd Stack and Noel O’Leary, have high hopes for their team which includes John McHale (Evening Echo), Denis Hurley (Irish Examiner), Rory O’Hagan (RedFM), Finbarr McCarthy (96FM, C103), Louise Cashell (Cork Independent) and Jonathan Healy (Newstalk) amongst others. 
The Bishopstown side, led by Paul Montgomery, Captain of Bishopstown GAA, have assembled an equally impressive line-up, including  John Mullins (Augmentis), Tony Daly (Pfizer) and many of Bishopstown’s sporting heroes.
“The Cork media wanted to show our support for the Lord Mayor, and together we hope to raise some much-needed funds for Cork ARC, which does a tremendous job on a voluntary basis to support those affected by cancer, directly or indirectly, at their holistic centre in Cork,” said Rory Noonan, Chief Sub-Editor of the Evening Echo and a member of the organising committee.  Other members of the committee are Rebecca Milner, sports writer with the Evening Echo, Jim Ryng and Robin Murray of Bishopstown GAA.
“We’re immensely grateful to the Lord Mayor of Cork, Cllr. John Buttimer, for his support of Cork ARC and especially to the Cork media here, who generously support our work on an ongoing basis.  We are now calling on the businesses and people of Cork to get behind this GAA match and raise sponsorship and funds for the benefit of all who look to Cork ARC for support”, said Hilary Sullivan, Head of Fundraising & Corporate Affairs at Cork ARC Cancer Support House. 
As well as post match analysis, there will be a live Questions & Answers session with Cork Hurling selector Johnny Crowley and Cork Camogie captain Anna Geary, which will be sure to spark lively debate among the match-goers and players.  All are welcome to attend the game and join in the Q&A session with Cork’s GAA legends.
The organisers would like to acknowledge the support and sponsorship of the Cork County Board and Chill Insurance, and are still welcoming smaller sponsorship opportunities at the match.
“Chill Insurance, proud sponsors of Cork GAA, are delighted to be involved with the Cork Media team taking on Bishopstown at the upcoming Lord Mayor of Cork’s charity match in aid of Cork ARC. We are looking forward to an enjoyable night out and we are delighted to be involved in this special event,” said Catherine Tiernan, Head of Sponsorship, Chill Insurance.
The organisers of the Lord Mayor’s Charity Match, which will be held at 7:30pm on Friday, 26 April, are calling on local businesses and establishments in and around Cork to lend their support, however big or small that may be, to this worthy cause.
To make a contribution, small or large, to the Lord Mayor’s Charity GAA Game to support Cork ARC, please log on tohttp://www.idonate.ie/charitygaagame, make a bank transfer to AIB A/C No. 30276049 (Sort Code 93 40 11) or send a cheque or bank draft to Charity GAA Game C/o Evening Echo, Lapps Quay, Cork.

AUL Tables


AUL Tables

Monday, April 08, 2013


COUNTY CUP SEMI FINAL DRAW

Hibernians v St John Boscos A

Corkbeg  / Richmond A v Millstreet Celtic

Sunday, April 07, 2013

PRESIDENT'S CUP FINAL:

Glen Celtic 4-1 Newmarket.
Glen Celtic came from behind before running out 4-1 winners in the President's Cup final at the Cross on Sunday night.
Paul Kenneally (3) and Dillon Lonergan scored for the Glen.
Colin Stack scored Newmarket's goal.
AUL RESULTS (COMPLETE)
AOH Cup Semi Final 1st Leg: Killumney Utd 2 Lakewood Ath 1; Ballinhassig A 0 Douglas Hall 2.

City Challenge Cup Semi Finals: Village Utd 2 Dillons Cross Ath 3; Glenthorn Celtic 3 Dunbar Celtic A 2 aet.

County Cup 3rd Round: Corkbeg 1 Rylane Celtic 0.

County Cup 4th Round: Strand Utd 0 Hibernians 3; Park Utd B 1 St John Boscos A 2; Riverstown – Brooklodge 1 Millstreet Celtic 2.

Premier League: Blarney St Ath 1 Knockavilla Celtic 2; Pearse Celtic 0 Macroom 0; Springfield 2 Castleview 0; Park Utd 1 Coachford 0.

Premier A League: Kanturk 0 Carrigtwohill Utd 1; Kilreen Celtic 8 Leeds 0; Bohemians 0 Innishvilla 3.

AUL 1: Cathedral Celtic 1 Fairview 1; Watergrasshill 2 Knockraha 0.

AUL 1A: Richmond 4 Grangevale 0; Buttevant 2 Glenvale 4;

AUL 2: Donoughmore Ath 4 Killowen 0; Ballincollig 1 De Courcey Albion 0; Blackpool Celtic 0 CFC Banteer 0.

AUL 2A: Central Rovers 0 City Wanderers 1; Hillington 3 Shandon Celtic 1.

AUL 3: Ard Na Laoi v Afton Villa (off); St John Boscos 3 Ballinhassig 2; UCC 5 Innishvilla B 2; Greenwood 1 Richmond 1.

AUL 3A: Leeview Ath 9 Carrigaline Utd 1; Dunbar Celtic v St John Boscos (Abandoned due to serious injury).

AUL 3B: Greenmount Rangers 4 Casement Celtic 3.