Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Thursday, February 28, 2013


Message of Condolence from all at Pearse Celtic F.C.:
Members, friends and all involved at Pearse Celtic F.C. wish to extend their deepest sympathy to the O’Sullivan family on the recent bereavement of Sean (Snr.) – President of Pearse Celtic Football club.  
May he rest in peace.

CORK AUL FIXTURES
Saturday 9th March Ko. 2.30pm Unless Otherwise Stated

AOH Cup Quarter Finals
Glenthorn Celtic v Killumney Utd, St Aidens Community School, D.Deady
Douglas Hall v Leeview Ath, Moneygourney, 7.45pm, D.Cronin
Lakewood Ath v Innishvilla A, Ovens, Paul O’Sullivan
Castleview v Ballinhassig A, O’Sullivan Pk, D.Klier

Corinthians Cup 2nd Round
Waterloo v Fairview, Whitechurch Community Centre, D.Donovan

Premier League
Blarney St Ath v Macroom, GACA Pitches. Brooklodge, P.Buckley
Pearse Celtic v Park Utd, CIT Bishopstown, A.Mylod
 Coachford v Knockavilla Celtic, The Glebe, J.Thompson

Premier A League
Kanturk v Kilreen Celtic, Kanturk, T.Long

AUL 1
Cathedral Celtic v Dillons Cross Ath, Fairfield, M.O’Farrell

AUL 1A
Greenmount Rangers v UCC, Murphys Farm, S.Barry
Millstreet Celtic v Richmond, Town Pk, T.Thompson

AUL 2
Strand Utd v CFC Banteer, Ballyanley, T.McDonagh
Donoughmore Ath v Ballincollig, Donoughmore, B.Dowling

AUL 2A
Churchvilla v Hibernians, Kilmoy , Cloyne ,F.O’Neill
Park Utd v Dunbar Celtic, Brigown, K.O’Keeffe
St John Boscos v Shandon Celtic, Water Rock Pk, L.Murphy

AUL 3
Ballinhassig v Richmond, Gortnaglough, R.Fitzgerald

AUL 3B
Bweeng v Los Zarcos, Bweeng Sport Centre, E.Mullins

Sunday 10th March Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated
Corinthians Cup 1st Round
St John Boscos C v Casement Celtic, Water Rock Pk, 2.30pm, A.McDonagh

Watergrasshill v Innishvilla B, Skehanagh, T.Thompson
County Cup 2nd Round
Carrigtwohill B v Corkbeg, Ballyadam Pk, S.Barry

Premier League
Greenwood v Springfield, Alsa Pk, D.Deady

Premier A League
Glen Celtic v Bohemians, Glen Pk, T.Long
Blackstone Rovers v Carrigtwohill Utd, F.Murphy

AUL1A
Grangevale v Glenvale, Grangevale Pk, J.Gaffney
Buttevant v Rathcoole Rovers, Buttevant, T.Cottor

AUL 2
De Courcey Albion v Blackpool Celtic, Ballinadee, K.O’Keeffe

AUL 3
Parkview Celtic v Castlelack, Pfizer Pk, J.Sweeney
Afton Villa v UCC, Killeady, S.Madine

AUL 3A
Dunbar Celtic v Carrigaline Utd, Murphys Farm, 2.30pm, R.Fitzgerald
Tower FC v Glen Celtic, Killowen, P.O’Sullivan

AUL 3B
Newmarket v Glanworth Utd, Rathcoole, 11.15am, M.O’Connor

Wednesday, February 27, 2013

Re-adjustment to fixtures over St. Patrick's weekend:

There will ONLY be fixtures on Saturday the 16th March over the St Patrick's weekend.
No fixtures will be scheduled for both the 17th and 18th of March.

This will free up some space on the following Wednesday Evening's Echo (20th March) so, if you
have any unsung heroes at your club that you might like to accord some recognition to for his\her contribution to football or to your club - be it on the playing side or committee level or both, please give me a shout and we can arrange a profile piece for publication.

TEAM OF THE MONTH FOR FEBRUARY:

Do you want to be in the running for the Murphy’s Irish Stout Team of the Month for February? Get your entries in to Henry Healy, 19 Inniscarra Road, Fairhill, before Friday, March 8th.

DISCIPLINARY MEETING:
Please note, there will be a Disciplinary Meeting on in Turner's Cross next Wednesday night 6-Mar-13 at 7pm sharp.
 
Carrigtwohill United A are looking for a friendly this coming weekend.
Anyone interested, please ring Liam @ 086 6001825

Coachford Adr Martin Pres final May 95 R248

Shy or what. Scored for Coachford but covers up! For more pics from this season, just click on image

Tramore Ath 2A champs #3 May 95 R247

12th Man or captain? Tramore Athletic brought extra power to their game in May 95. For similar pics, click on image.

Tuesday, February 26, 2013


Message of Condolence from all at GLENTHORN CELTIC F.C.:
Members, friends and all involved at Glenthorn Celtic F.C. wish to extend their deepest sympathy to Declan Barry on the recent bereavement of his Father Declan (Snr).
May he rest in peace.
Ballinhassig B would like a freindly, 2.00 this sat, at ballinhassig.
Anyone Interested Contact Gary Swan at 087-7752480.

Sunday, February 24, 2013

AUL RESULTS (COMPLETE)
AOH Cup 4th Round: Coachford A 1 Douglas Hall 2;

City Challenge Cup 2nd Round: Shandon Celtic 1 Glenthorn Celtic 1 (Glenthorn won 10-9 on pens aet).

Corinthian’s Cup 2nd Round: Knockraha 1 Dillons Cross 2;

County Cup 1st Round: Innishvilla B 2 Los Zarcos 1 (aet); St John Boscos C 0 Carrigtwohill Utd B 2.

Premier League: Knockavilla Celtic 2 Blarney 0; Macroom 0 Pearse Celtic 3; Park Utd 4 Springfield 1; Killumney Utd 3 Castleview 1.

Premier A League: Kilreen Celtic 2 Carrigtwohill Utd 2; Grattan Utd v Kanturk (off); Bohemians 1 Blackstone Rovers 1; Innishvilla 0 Glen Celtic 2.

AUL 1: Village Utd 1 Lakewood Ath 1; Cathedral Celtic 0 Riverstown-Brooklodge 2; Ballinhassig 3 Fairview 0.

AUL 1A: Millstreet Celtic 1 Buttevant 3; Richmond 4 Greenmount Rangers 1; Glenvale 3 Rathcoole Rovers 1.

AUL 2: Strand Utd 0 Macroom 0; Waterloo 2 Ballincollig 1; De Courcey Albion 3 Donoughmore Ath 2; Blackpool Celtic 0 Killowen 1.

AUL 2A: Hibernians 0 Dunbar Celtic 0; Central Rovers 0 Park Utd B 2; Corkbeg 0 St John Boscos 0; City Wanderers 1 Hillington 2.

AUL 3: Ballinhassig 3 Afton Villa 3; Richmond 4 Ard NA Laoi 2; Greenwood 4 Parkview Celtic 0; Castlelack 2 UCC B 1.

AUL 3A: Glen Celtic B 1 Leeview Ath 1; Knocknaheeny Celtic 3 Carrigaline Utd 4; Tower FC 2 St John Boscos 4; Dunbar Celtic 1 Evergreen 4.

AUL 3B: Bweeng 4 Casement Celtic 1; Coachford 0 Greenmount Rangers 1; Buttevant 3 Kanturk 6.

Cork Youth Fixtures


Cork Youth Fixtures

Saturday, February 23, 2013

Cathedral Celtic are looking for a friendly next Sunday morning away from home.
Anyone interested, please contact Pat Callaghan @ 085-1351695.

Thursday, February 21, 2013


CORK AUL FIXTURES
Friday 1st March  Ko. 7.30 pm

Premier A League
Douglas Hall v Innishvilla, Moneygourney, T.Cottor

Saturday 2nd March Ko. 2.30pm
County Cup 2nd Round
Ballincollig v Richmond A, Regional Park, L.Murphy
St John Boscos A v Richmond B, Water Rock Pk, K.O’Keeffe

County Cup 3rd Round
Strand Utd v Ballinhassig A, Ballyanley, D.Donovan
Park Utd B v Churchvilla, Brigown, S.Barry

Premier League
Macroom v Park Utd, Murray Field, Paul O’Sullivan
Knockavilla Celtic v Pearse Celtic, Knockavilla, P.Buckley
Coachford v Springfield, The Glebe, D.Cronin

Premier A League
Grattan Utd v Leeds, Murphys Farm, D.Deady
Blackstone Rovers v Glen Celtic, Fairfield, F.Murphy

AUL 1
Village Utd v Knockraha, Silverheights Pk, D.Klier
Lakewood Ath v Fairview, Ovens, K.Hennessy

AUL 1A
Glenthorn Celtic v Greenmount Rangers, St Aidens Community School, T.Long

AUL 2
Macroom v De Courcey Albion, Town Pk, J.Thompson
CFC Banteer v Killowen, Banteer Sports Center, B.Dowling
Donoughmore Ath v Waterloo, Donoughmore, M.O’Farrell

AUL 2A
Dunbar Celtic v Corkbeg, Murphys Farm, T.Thompson

AUL 3
Innishvilla v Ard Na Laoi, Knocknacurra, Innishannon, J.Sweeney

AUL 3A
Knocknaheeny Celtic v Leeview Ath, Kilmore Road, E,Mullins

AUL 3B
Los Zarcos v Buttevant, Station Rd, Millstreet, P.O’Sullivan
Bweeng v Coachford, Bweeng Sports Field, R.Fitzgerald
Rylane Celtic v Greenmount Rangers, Rylane, A.McDonagh

Sunday 3rd March Ko. 10.45 am Unless Otherwise Stated
City Challenge Cup 2nd Round
Dillons Crosss Ath v City Wanderers, Silverheights Pk, J.Gaffeney

County Cup 3rd Round
Riverstown-Brooklodge v Watergrasshill Utd, GACA Pitches Brooklodge, 2.30pm, F.O’Neill
Kanturk B v Hibernians, Kanturk, M.O’Connor

Premier League
Killumney Utd v Blarney St Ath. Killeady, F.Murphy
Greenwood v Castleview, ALSA Pk, D.Deady

Premier A League
Bohemians v Kilreen Celtic, Fairfield, P.Buckley

AUL 1A
Glenvale v Millstreet Celtic, Regional Pk, D.Cronin

AUL 2
Hillington v Central Rovers, Hillington Pk, T.McDonagh

AUL 3
St John Boscos v Greenwood, Water Rock Pk, 2.30pm, R.Fitzgerald
Afton Villa v Castlelack, Killeady, T.Thompson
UCC v Parkview Celtic, The Farm, 2.30pm, A.McDonagh

AUL 3A
Dunbar Celtic v Glen Celtic, Murphys Farm, 2.30pm, M.Troysi
Carrigtwohill Utd v St John Boscos, Ballyadam Pk, S.Madine

AUL 3B
Newmarket v Casement Celtic, Rathcoole, L.Murphy

Wednesday, February 20, 2013

AUL NOTES:

Please note: kick-off times will change to 2.30pm from Saturday, 2 March.

Here are the arrangements for St Patrick's weekend:

Saturday, 16th March: There will be fixtures.
Sunday, 17th March: No Fixtures.
Monday, 18 March: There will be fixtures.
GRANGEVALE FC are looking for a friendly next Sunday p.m.
Anyone interested, please ring Damian @ 087 2937332
ARD NA LAOI FC are holding a table quiz Friday February 22nd at the Anglers Rest Bar, Leemount.

Tables of four will be 20 euro with music after.

Support will be greatly appreciated.

FAI Coaching


FAI ‏@FAIreland
Details of our 2013 coaching courses have now been released, downloadable brochures and application forms are here - http://bit.ly/ZrJhIa

Tuesday, February 19, 2013


COUNTY CUP 3RD ROUND

Strand Utd v Ballinhassig A

Riverstown-Brooklodge Utd v Watergrasshill

Tower FC v Ballincollig / Richmond A

Millstreet Celtic v Los Zarcos / Innishvilla B / Waterloo

Katurk B v Hibernians

Glanworth Utd v St John Boscsos A / Richmond B

Park Utd B v Churchvilla

St John Boscos C / Carrigtowhill Utd B / Corkbeg v Rylane Celtic

Monday, February 18, 2013

Cork Youth Results, Cork Youth Tables

Youth Tables
U17
U18
U19

Youth Results


Friday, February 15

Daly Industrial Supplies U19 League: Carrigaline United 5 College Corinthians 4.



Saturday, February 16

FAI Umbro Youth fourth round: Castlebridge Celtic 2 Killarney Celtic 1.

Daly Industrial Supplies U18 Premier League: College Corinthians A 0 Leeds 3.

Daly Industrial Supplies U18 League 1: Douglas Hall 0 Cobh Wanderers 2, Crosshaven 4 Douglas Hall A 0.

Daly Industrial Supplies U19 League: Greenwood 1 Leeside 1.



Sunday, February 17

Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Ballincollig 0 College Corinthians 1, Carrigaline United 1 Douglas Hall 0.

Daly Industrial Supplies U17 League 1: Ringmahon Rangers 3 Bandon 3.

Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Leeds 6 Kanturk 3, Riverstown/Brooklodge 1 Kinsale 3, Strand United 2 Grenagh 1, Carrigaline United A 0 College Corinthians A 3.

AUL Tables


AUL Tables

Sunday, February 17, 2013


AUL Results for weekend .
Another pretty bad weekend for fixtures as 17 games failed to take place because of pitches being unplayable.

Munster Junior Cup 5th Round: Coachford A 1 Pike Rovers 1 (Pike won 4-1 on pens aet);

Hibernians 0 Park Utd A 0 (Hibs won 6-5 on penalties aet).

Corinthian’s Cup 1st Round: Innishvilla B v Watergrasshill (off); Casement Celtic v St John Boscos C (off).

Corinthian’s Cup 2nd Round: Fairview v Waterloo (off); Dunbar Celtic A 6 Macroom B 4;

Kanturk B 0 UCC B 3; Ballinhassig A 4 De Courcey Albion 1.

City Challenge Cup 1st Round: Afton Villa 0 City Wanderers 2.

City Challenge Cup 2nd Round: Greenmount Rangers B 6 Evergreen 2; Village Utd 5 Parkview Celtic 0;

County Cup 2nd Round: Richmond A v Ballincollig (off); Richmond B v St John Boscos A (off).

Premier League: Knockavilla Celtic v Killumney Utd (off); Macroom 3 Greenwood 3; Castleview v Pearse Celtic (off); Springfield v Blarney St Ath (off).

Premier A League: Kanturk 3 Bohemians 0; Kilreen Celtic 4 Blackstone Rovers 1; Douglas Hall 1 Grattan Utd 3; Glen Celtic 4 Leeds 1; Innishvilla v Carrigtwohill Utd (off).

AUL 1A: Millstreet Celtic v Glenthorn Celtic (off); Grangevale v Glenvale (off); Buttevant v UCC (off).

AUL 2: Strand Utd 0 Donoughmore Ath 0; Blackpool Celtic v CFC Banteer (off).

AUL 2A: Central Rovers 5 Churchvilla 0; Corkbeg v Shandon Celtic (off); Park Utd B v Hillington (off);

AUL 3: Greenwood 2 Ballinhassig 0.

AUL 3A: Tower FC v Glen Celtic (off); Dunbar Celtic v Carrigaline Utd (off); Carrigtwohill Utd 4 Knocknaheeney Celtic 4.

AUL 3B: Los Zarcos 1 Rylane Celtic 3; Bweeng 4 Glanworth Utd 4; Newmarket 1 Buttevant 4.

Saturday, February 16, 2013

IMPORTANT: TO ALL CLUBS IN THE AUL

Permission must be granted by the League before friendly games can be organised or take place.
Please apply to Martin Conlon (Secretary) @ 087-7937815.


Daly Industrial Supplies Cork Youth Leagues Fixtures

Friday 22nd February

 Daly Industrial Supplies U17 Premier League

 Mayfield Utd               v          Avondale Utd              Mayfield Park 7.30     (M. O’Connell)

 Saturday 23rdFebruary

(2.30pm Kick-Off Unless Stated)

 FAI U18 Cup 5th Round

Castleview                   v          Tramore                      O’Sullivan Park 2pm

                                                (J. Lyne, P. Murphy, T. Callanan)

Daly Industrial Supplies U18 Premier League

St Marys                      v          Castlebridge Celtic     St Marys Park              (M. O’Connell)
Ballincollig                  v          Mayfield Utd               Landing Field               (B. Noonan)
Leed                            v          Blarney Utd                 Leeds Park                   (S. O’Connell)
College Corinthains    v          College Cors A                        Corinthians Park         (T. Kelleher)

Daly Industrial Supplies U18 Division 1

Cobh Wanderers         v          Wilton Utd                   Oldchurch Park           (D. Coleman)
Mallow Utd                 v          Crosshaven                  Town Park                   (H. McGovern)
Avondale Utd              v          YoughalUtd                 Avondale Park             (K. Morey)
Douglas Hall A                        v          Macroom                    Moneygourney            (J. Quinn)

Sunday 24th February

(2.30pm Kick-Off Unless Stated)

FAI U18Cup 5th Round
              

Ballynanty Rovers       v          Buttevant                    Limerick 2pm              (FAI)

Daly Industrial Supplies U19 League

Bandon                        v          College Corinthians    Town Park                   (J. O’Reilly)
Blarney Utd                 v          CarrigalineUtd            O’Shea Park                (E. McNally)
Temple Utd                 v          Greenwood                 Temple Park                (A. O’Regan)
Leeside                        v          Midleton                     Leeside Park                (S. O’Connell)

Daly Industrial Supplies U17 Premier League

College Corinthians    v          Everton                        Corinthians Park         (M. O’Connell)
CarrigalineUtd            v          Springfield Ramblers  Ballea Park                  (T. Callanan)
Douglas Hall                v          Castleview                   Moneygourney            (J. Lyne)

Daly Industrial Supplies U17 League 1

Blarney Utd                 v          Bandon                        O’Shea Park                (E. Harte)
Midleton                     v          Park Utd                      Knockgriffin                 (H. McGovern)
Lakewood Ath             v          RingmahonRgs            Ovens                          (P. Murphy)
Mallow Utd                 v          Wilton Utd                   Mallow                        (D. Daly)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

CarrigalineUtd A         v          Strand Utd                   Ballea Park                  (B. Noonan)
College Cors A                        v          Rivestown/Blodge       Corinthians Park         (B. Buckley)
Douglas Hall A                        v          Leeds                           Moneygourney            (M. O’Flynn)
Greenwood                 v          Kinsale                         Coffeys Field               (J. Quinn)
Kanturk                        v          Grenagh                      Kanturk                        (K. Morey)      

Tuesday 26th February
Teddy Healy Cup 1st Round

Castleview                   v                      Leeds               O’Sullivan Park 7.30    (T. Callanan)
Friday Night's results:   
Premier A: Douglas Hall 1 - 3 Grattan United.

Thursday, February 14, 2013

Lakewood FC are looking for a friendly this coming Saturday home or away.
Anyone interested, please ring Aidan @ 087 9718126

CORK AUL FIXTURES

Saturday 23rd February Ko. 2.00pm Unless Otherwise Stated

AOH Cup 4th Round
Coachford A v Douglas Hall, The Glebe, K.Hennessy

Corinthians Cup 2nd Round
Knockraha v Dillons Cross, Pigeon Hill, S.Barry

County Cup 1st Round
Innishvilla B v Los Zarcos, Knocknacurra, Innishannon, D.Donovan

Premier League
Knockavilla Celtic v Blarney St Ath, Knockavilla, D. Deady
Macroom v Pearse Celtic, Murray Field, F.Murphy
Park Utd v Springfield, Brigowen, T.Long

Premier A League
Kilreen Celtic v Carrigtwohill Utd, Murphys Farm, Paul O’Sullivan
Grattan Utd v Kanturk, Murphys Farm, D.Cronin

AUL 1
Village Utd v Lakewood Ath, Silverheights Pk, A.Mylod
Cathedral Celtic v Riverstown-Brooklodge, Fairfield, J.Thompson

AUL 1A
Millstreet Celtic v Buttevant, Town Pk, P. Buckley
Richmond v Greenmount Rangers, Garrandarragh , Wilton, J.Lenihan

AUL 2
Strand Utd v Macroom, Ballyanley, M.O’Farrell
Waterloo v Ballincollig, Whitechurch Community Center, R.Fitzgerald

AUL 2A
Hibernians v Dunbar Celtic, Shanbally, F.O’Neill
Central Rovers v Park Utd, Central Pk, B.Dowling
Corkbeg v St John Boscos, Whitegate, T.Thompson

AUL 3
Ballinhassig v Afton Villa, Gortnaglough, K.O’Keeffe

AUL 3A
Glen Celtic v Leeview Ath, Glen Pk, E.Mullins
Knocknaheeny Celtic v Carrigaline Utd, Kilmore Rd, L.Murphy

AUL 3B
Bweeng v Casement Celtic, Bweeng Sports Centre, A.McDonagh

Sunday 24th February Ko. 10.45 Am Unless Otherwise Stated
City Challenge Cup 2nd Round
Shandon Celtic v Glenthorn Celtic, Pophams Field, J.Gaffney

County Cup 1st Round
St John Boscos C v Carrigtwohill Utd B, Water Rock Pk, 2.00pm, J.Sweeney

Premier League
Killumney Utd v Castleview, Killeady, T.Long

Premier A League
Bohemians v Blackstone Rovers, Fairfield, F.Murphy
Innishvilla v Glen Celtic, Knocknacurra,  Innishannon, T.Cottor

AUL 1
Ballinhassig v Fairview, Gortnaglough, D.Klier

AUL 1A
Glenvale v Rathcoole Rovers, Regional Pk, P.Buckley

AUL 2
De Courecy Albion v Donoughmore Ath, Ballinadee, M.O’Connor
Blackpool Celtic v Killowen, St Aidens Community School, A.McDonagh

AUL 2A
City Wanderers v Hillington, CIT Bishopstown, S.Madine

AUL 3
Richmond v Ard NA Laoi, Ballyhank, Waterfall, 2.00pm, R.Fitzgerald
Greenwood v Parkview Celtic, Alsa Pk, T.McDonagh
Castlelack v UCC, Castlelack, P.O’Sullivan

AUL 3A
Tower FC v St John Boscos, Killowen, E.Mullins
Dunbar Celtic v Evergreen, Murphys Farm, 2.00pm, M.Troysi

AUL 3B
Coachford v Greenmount Rangers, Carrigadrohid, T.Thompson
Buttevant v Kanturk, Buttevant, B.Dowling

Wednesday, February 13, 2013

Cathedral Celtic are looking for a friendly AWAY next Saturday or Sunday.
Anyone interested, please contact Pat @ 085 1351695
ARD NA LAOI FC are holding a table quiz Friday February 22nd at the Anglers Rest Bar, Leemount.

Tables of four will be 20 euro with music after.

Support will be greatly appreciated.
Tower FC are looking for a friendly away next Sunday morning 17th Feb.
Contact Paul (087) 794 0325.

Leeview FC are looking for an away game next Sunday.
Anyone interested, please contact Niall @ 083 3812883

Monday, February 11, 2013

"Riverstown Brooklodge seeking a challenge game next Sunday morning/afternoon at home.
Please contact Barry Lambe @ 087-6871657 for further details."

Great Occasion at the Aviva

Great Occasion at the Aviva
Made my first visit to the Aviva Stadium last Wednesday for the Polish game. I really enjoyed the occasion and great to see so many Polish people, including a large contingent from Cork, at the game. The red and white flags dominated on the routes to the stadium and in the impressive stadium itself before the game.

And it looked as if the Poles would have a victory to celebrate as they dominated the first half hour. But Ciaran Clarke's goal changed all that and Ireland were unlucky not to get more than Wes Houlihan's gem during the second half. Great to see so many skillful players in the green and here's hoping the goals continue next month.

Final score: Ireland 2 Poland 0

Cork AUL Tables


Cork AUL Tables

Please note that one result, Leeds 0 Innishvilla 3,is not included in the Premier A Table.

Cork Youth Results, Cork Youth Tables


Youth Tables
U17
U18
U19

Youth Results


Saturday, February 9

Munster Youths Cup quarter-finals: St Mary’s 1 Mayfield United 3, Twomileborris 0 Castleview 6.

FAI U17 Cup fourth round: Killarney Celtic 1 College Corinthians 1 (aet, Killarney Celtic win 6-5 on penalties).

Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Fermoy 3 Castlebridge Celtic 3, Ringmahon Rangers 1 Ballincollig 3.

Daly Industrial Supplies U18 League 1: Macroom 5 Douglas Hall 0, Wilton United 3 Carrigaline United 5, Mallow United 3 Cobh Wanderers 1, Douglas Hall A 1 Avondale United 4.



Sunday, February 10

Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Everton 2 Ballincollig 2.

Daly Industrial Supplies U17 League 1: Lakewood Athletic 1 Midleton 3.

Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Riverstown/Brooklodge 7 Grenagh 2.

Daly Industrial Supplies U19 League Cup quarter-finals: Wilton United 4 Leeside 2, Bandon 1 College Corinthians 1 (aet, College Corinthians win 3-1 on penalties), Temple United 0 Midleton 11.

Sunday, February 10, 2013


AOH CUP QUARTER FINALS

Glenthorn Celtic v Killumney Utd

Coachford A / Douglas Hall v Leeview Ath

Lakewood Ath v Innishvilla A

Castleview v Baliinhassig A

AUL RESULTS

COMPLETE AUL RESULTS FROM THE WEEKEND:
FAI Junior Cup 7th Round: Pearse Celtic 2 City Utd 1.

AOH Cup 4th Round: Glenthorn Celtic 2 Kilreen Celtic 0; Greenmount Rangers A 0 Killumney Utd 6;

County Cup 2rd Round: Millstreet Celtic 2 De Courcey Albion 1;

Premier League: Park Utd 5 Blarney St Ath 0; Castleview 0 Coachford 6; Springfield v Macroom (off); Greenwood v Knockavilla Celtic (off).

Premier A League: Kanturk 4 Glen Celtic 2; Grattan Utd 2 Blackstone Rovers 1; Leeds 0 Innishvilla 3; Bohemians v Carrigtwohill Utd (off).

AUL 1: Cathedral Celtic 2 Dillons Cross 1 (abandoned); Lakewood Ath 2 Knockraha 3;

Riverstown-Brooklodge Utd 2 Village Utd 1; Watergrasshill Utd 2 Fairview 2.

AUL 1A: Rathcoole Rovers 0 Richmond 3; Grangevale v Buttevant (off).

AUL 2: CFC Banteer v Killowen (off); Ballincollig 2 Macroom B 3; Strand Utd 5 Blackpool Celtic 3; Waterloo v Donoughmore Ath (off).

AUL 2A: Hibernians 3 Hillington 0; Dunbar Celtic v Corkbeg (off); Churchvilla 2 Park Utd B 3; Shandon Celtic v St John Boscos (off).

AUL 3: Ballinhassig 1 UCC B 1; St John Boscos v Greenwood (off), Richmond 2 Innishvilla B 0; Parkview Celtic 3 Ard Na Laoi 1.

AUL 3A: Leeview Ath 2 Carrigtwohill Utd 0; St John Boscos v Knocknaheeny Celtic (off); Carrigaline Utd 1 Glen Celtic 6; Tower FC v Dunbar Celtic (off).

AUL 3B: Los Zarcos 2 Glanworth Utd 2; Buttevant 0 Rylane Celtic 1; Casement Celtic v Greenmount Rangers (off); Coachford 0 Newmarket 5.




Message of Condolence from all at Grangevale F.C.: Members, friends and all involved at Grangevale F.C. wish to extend their deepest sympathy to the Gregan Family on their recent bereavement of Kevin Gregan (former player).
May he rest in peace.

Message of Condolence from all at St John Boscos F.C.:
Members, friends and all involved at St John Boscos F.C. wish to extend their deepest sympathy to the Ahern family on the recent bereavement of Billy Ahern.
May he rest in peace.

Message of Condolence from all at Strand F.C.:
Members, friends and all involved at Strand F.C. wish to extend their deepest sympathy to Ross O’Rourke on the recent bereavement of his father Paul.
May he rest in peace.
Castlelack FC are looking for a friendly next Sunday (home or away).
If interested, please contact Michael at 086-2519988

Saturday, February 09, 2013

Cathedral Celtic FC would like to thank Ger Lyne (Dillon's Cross FC) and referee John Thompson for the essential and prompt medical attention they provided to assist the injured Cathedral Celtic goalkeeper Willie Murphy in Saturday's clash against Dillon's Cross at the Fairfield.

We all wish Willie a speedy recovery and hope that he will return to action soon.

Cork Youth Fixtures


Cork Youth Fixtures

Friday, February 08, 2013

Friday night result:

AUL 3A: Leeview 2 - 0 Carrigtwohill United.
A first half strike from Amadou Caruba and a second from Paul Byrnes in the second half sealed victory for Leeview in what was their third league victory on the bounce.

Thursday, February 07, 2013


CORK AUL FIXTURES

Friday 15th February Ko. 7.30 pm
Premier A League
Douglas Hall v Grattan Utd, Moneygourney, Paul O’Sullivan

Saturday 16th February Ko. 2.00pm Unless Otherwise Stated
Munster Junior Cup 5th Round
Coachford A v Pike Rovers, The Glebe, D.Deady,T.Long,F.Murphy

Corinthians Cup 1st Round
Innishvilla B v Watergrasshill, Knocknacurra, Innishannon, J.Thompson

Corinthians Cup 2nd Round
Fairview v Waterloo, Fairfield, D.Klier
Dunbar Celtic A v Macroom B, Murphys Farm, M.O’Farrell

City Challenge Cup 2nd Round
Greenmount Rangers B v Evergreen, Murphys Farm, S.Barry
Village Utd v Parkview Celtic, Silverheights Pk, F.O’Neill

County Cup 2nd Round
Richmond A v Ballincollig, Garrandarragh Wilton, T.Thompson

Premier League
Knockavilla Celtic v Killumney Utd, Knockavilla, A.Mylod
Macroom v Greenwood, Murray Field , D.Cronin
Castleview v Pearse Celtic, O’Sullivan Pk, K.Hennessy

Premier A League
Kanturk v Bohemians, Kanturk, J.Lenihan
Kilreen Celtic v Blackstone Rovers, Murphys Farm, P.Buckley

AUL 1A
Millstreet Celtic v Glenthorn Celtic, Town Pk, T.Cottor

AUL 2

Strand Utd v Donoughmore Ath, Ballyanley, D.Donovan
AUL 2A
Central Rovers v Churchvilla, Central Pk, B.Dowling
Corkbeg v Shandon Celtic, Whitegate, K.O’Keeffe
Park Utd v Hillington, Brigowen, L.Murphy

AUL 3B
Los Zarcos v Rylane Celtic, Station Rd, Millstreet, Z.Kristic
Bweeng v Glanworth Utd, Bweeng Sport Centre, R.Fitzgerald

Sunday 17th February Ko. 10.45 am Unless Otherwise Stated

Munster Junior Cup 5th Round
Hibernians v Park Utd A,Tramore Rd, Waterford. 2.00pm, WJL

Corinthians Cup 1st Round
Casement Celtic v St John Boscos C, Casment Pk, T.McDonagh

Corinthians Cup 2nd Round
Kanturk B v UCC B, Kanturk, A.McDonagh
Ballinhassig A v De Courcey Albion, Gortnaglough, J.Gaffney

City Challenge Cup 1st Round
Afton Villa v City Wanderers, Killeady, L.Murphy

County Cup 2nd Round
Richmond B v St John Boscos A, Garrandarragh , Wilton, 2.00pm, M.O’Connor

Premier League
Springfield v Blarney St Ath, Pat O’Brien Pk, P.Buckley

Premier A League
Glen Celtic v Leeds, Glen Pk, D.Deady
Innishvilla v Carrigtwohill Utd, Knocknacurra, Innishannon, T.Long

AUL 1A
Grangevale v Glenvale, Grangevale Pk, F.Murphy
Buttevant v UCC, Buttevant, Paul O’Sullivan

AUL 2
Blackpool Celtic v CFC Banteer, St Aidens Community School, S.Madine

AUL 3
Greenwood v Ballinhassig , Alsa Pk, E.Mullins

AUL 3A
Tower FC v Glen Celtic, Killowen, J.Sweeney,
Dunbar Celtic v Carrigaline Utd, Murphys Farm, 2.00pm, R.Fitzgerald
Carrigtwohill Utd v Knocknaheeney Celtic, Ballyadam Pk, S.Barry

AUL 3B
Newmarket v Buttevant, Rathcoole, P.O’Sullivan

 

Tuesday, February 05, 2013

AUL Promotion\Relegation for season 2012-13.
Just to remind everyone again, the Promotion and Relegation system used this season will be the same as season 2011-13 and will be as follows:

Premier:                       2 Relegated.

Premier A:                   Two automatically promoted. Two automatically relegated.

Third from bottom will play the winners of a playoff game between the two second place teams in the League 1 and League 1A.

If the play-off team wins the game against the third bottom team from Premier A then they will be promoted and third from bottom in Premier A will be relegated to first division.

If the third bottom team wins then they will stay in Premier A.

First Division:             One automatically promoted. Two relegated from each section.

Two second placed teams will play off for the right to play the third bottom team in Premier A in a play off for an extra promotion/relegation position.

Second Division:         Two automatically promoted/Two automatically relegated from each section.

Third Division:            One from each section automatically promoted.

Three second placed teams in each section will take part in a round robin league to decide on the fourth team to be promoted to second division.

Afton Villa are looking for a friendly next weekend, Feb 9/10.
If interested, contact Dan 086-2056100

Monday, February 04, 2013

Cork Youth Results, Cork Youth Tables

Tables
U17
U18
U19 revised. 


RESULTS

Saturday, February 2

Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Mayfield United 2 Leeds 1, Castleview 4 St Mary’s 3, College Corinthians 1 Ringmahon Rangers 5, Fermoy 2 Ballincollig 1.

Daly Industrial Supplies U18 League 1: Avondale United 2 Macroom 2, Carrigaline United 3 Douglas Hall 1, Cobh Wanderers 5 Crosshaven 3, Douglas Hall A 1 Wilton United 6.

Daly Industrial Supplies U19 League: Blarney United 4 Leeside 0, Carrigaline United 5 Temple United 1.



Sunday, February 3

Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Mayfield United 4 Castleview 1, College Corinthians 1 Carrigaline United 1.

Daly Industrial Supplies U17 League 1: Bandon 3 Midleton 0.

Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Leeds 1 Greenwood 2, Riverstown/Brooklodge 3 Douglas Hall A 1, Kinsale 4 Kanturk 0.

Daly Industrial Supplies U19 League: Midleton 5 Bandon 1, College Corinthians 2 Wilton United 3.