Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Thursday, January 31, 2013


CORK AUL FIXTURES

Friday 8th February K.o  7.30pm

AUL3A
Leeview Ath v Carrigtwohill Utd, Mayfield Community School, R.Fitzgerald

Saturday 9th February Ko. 2.00pm Unless otherwise Stated
FAI Junior Cup 7th Round
Pearse Celtic v City Utd, CIT , Bishopstown, FAI

AOH Cup 4th Round
Glenthorn Celtic v Kilreen Celtic, St Aidens Community School, F.Murphy
Greenmount Rangers A v Killumney Utd, Murphys Farm, T.Long

County Cup 2rd Round
Millstreet Celtic v De Courcey Albion, Town Pk, J.Lenihan

Premier League
Park Utd v Blarney St Ath, Brigowen, D.Deady
Castleview v Coachford, O Sullivan Pk, P.Buckley

Premier A League
Kanturk v Glen Celtic, Kanturk, A.Mylod
Grattan Utd v Blackstone Rovers, Murphys Farm , D.Cronin

AUL 1
Cathedral Celtic v Dillons Cross, Fairfield, J.Thompson
Lakewood Ath v Knockraha, Ovens, M.O’Farrell

AUL 1A
Rathcoole Rovers v Richmond, Ratrhcoole, T.Thompson

AUL 2
CFC Banteer v Killowen, Banteer Sports Center, D.Donovan
Ballincollig v Macroom, Regional Pk, T.McDonagh
Strand Utd v Blackpool Celtic, Ballyanley, P.O’Sullivan

AUL 2A
Hibernians v Hillington, Shanbally, K.O’Keeffe
Dunbar Celtic v Corkbeg, Murphys Farm, L.Murphy
Churchvilla v Park Utd, Kilmoy , Cloyne, S.Barry

AUL 3
Ballinhassig v UCC, Gortnaglough, E.Mullins

AUL 3A
St John Boscos v Knocknaheeny Celtic, Water Rock Pk, A.McDonagh
Carrigaline Utd v Glen Celtic, Ballea Pk, 5.00pm, B.Dowling

AUL 3B
Los Zarcos v Glanworth Utd, Station Rd, Millstreet, M.O’Connor

Sunday 10th February, K.o 10.45am Unless  Otherwise Stated
Premier League
Springfield v Macroom, Pat O Brien Pk,  11.00am D.Deady
Greenwood v Knockavilla Celtic, ALSA Pk, P.Buckley

Premier A League
Leeds v Innishvilla, Leeds Pk, F.Murphy
Bohemians v Carrigtwohill Utd, Fairfield, A.Mylod

AUL 1
Riverstown-Brooklodge Utd v Village Utd, GACA Pitches, Brooklodge, 2.00pm, D.Cronin
Watergrasshill Utd v Fairview, Skehanagh, T.Long

AUL 1A
Grangevale v Buttevant, Grangvale, J.Lenihan

AUL 2
Waterloo v Donoughmore Ath, Whitechurch Community Center, J.Gaffney

AUL 2A
Shandon Celtic v St John Boscos, Pophams Field, J.Sweeney

AUL 3
St John Boscos v Greenwood, Water Rock Pk, 2.00pm, R.Fitzgerald
Richmond v Innishvilla, Garrandarragh, Wilton, 2.00pm, J.Sweeney
Parkview Celtic v Ard Na Laoi, Pfizer Pk, F.O’Neill

AUL 3A
Tower FC v Dunbar Celtic, Killowen, S.Madine

AUL 3B
Buttevant v Rylane Celtic, Buttevant, P.O’Sullivan
Casement Celtic v Greenmount Rangers, Casement Pk, E.Mullins
Coachford v Newmarket, Carrigadrohid, T.McDonagh

Tuesday, January 29, 2013

Monday, January 28, 2013

OSCAR TRAYNOR NOTICE:

Request from Manager - Donal Riordan.

All panel members of the Cork AUL squad are requested to be at Douglas hall grounds this coming Wednesday night for a chalenge game against Leeside at 7.30pm sharp.

Cork Youth Results, Cork Youth Tables


Tables
U17



Friday, January 25

Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Mayfield United 2 Springfield Ramblers 1.



Saturday, January 26

FAI Umbro U17 Cup fourth round: Newtown United 2 Midleton 1.

FAI Umbro Youth Cup fourth round: Castleview 4 Leeds 1.



Sunday January 27

Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Carrigaline United 4 Rockmount 1.

AUL Tables


AUL Tables

Sunday, January 27, 2013

NOTE OF CONDOLENCE:

The Management committee of the Cork AUL would like to express their deepest sympathy on the death of Sammy Spillane who was a founder member of the Cork Branch of referees.

May he rest in peace.
AUL RESULTS (COMPLETE)
With 33 games off through the terrible weather, just 3 games survived.

Premier: Blarney Street Ath 0 Greenwood A 1
AOH Cup 4th Round: Glen Celtic A 1 Innishvilla 3
AUL 3A: Dunbar Celtic 2 Leeview 5

Cork Youth Fixtures


Cork Youth Fixtures
Village United are looking for a friendly (away) next Saturday.
Anyone interested, please contact Declan @ 085-1566151

Saturday, January 26, 2013

AUL RESULTS (Saturday):
The only game to survive the afternoon because of the attrocious weather conditions was in the GACA Grounds down in Glanmire where Blarney Street Athletic sufferred a 1-0 home defeat at the hands of Greenwood A in their Premier clash.

At Moneygourney tonight, Douglas Hall will play host to Coachford A in the 4th round of the AOH Cup at 7.30pm.

Thursday, January 24, 2013


CORK AUL FIXTURES

Saturday 2nd February, Ko. 2.00pm Unless Otherwise Stated
City Challenge Cup 1st Round
Glen Celtic B v Glenthorn Celtic, Glen Pk, A.Mylod

County Cup 1st Round
Los Zarcos v Innnishvilla B, Station Rd, Millstreet, P.Buckley

Premier League
Macroom V Castleview, Murray Field, T.Cotter

Premier A League
Kilreen Celtic v Kanturk, Murphys Farm, D.Deady

AUL 1
Knockraha v Watergrasshill, Pigeon Hill, T.Long
Lakewood Ath v Riverstown – Broooklodge Utd, F.Murphy

AUL 2
Donoughmore Ath v Ballincollig, Donoughmore, J.Lenihan
Strand Utd v CFC Banteer, Ballyanley, D.Cronin

AUL 2A
Corkbeg v St John Boscos, Whitegate, J.Thompson
Dunbar Celtic v Hibernians, Murphys Farm, M.O’Farrell

AUL 3
Ballinhassig v Richmond, Gortnaglough, Paul O’Sullivan

AUL 3A
Carrigaline Utd v Leeview Ath, Ballea Pk, 5.00pm, F.O’Niell

AUL 3B
Greenmount Rangers v Glanworth Utd, Murphys Frm, E.Mullins
Bweeng v Rylane Celtic, Bweeng Sport Centre, M.O’Connor

Sunday 3rd February, Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated

FAI Oscar Traynor Trophy
Cork AUL v Clare DL, Moneygourney, 2.00pm, F.Murphy, A.Mylod, D.Cronin

Corinthians Cup 2nd Round
Buttevant A  v Greenmount Rangers A, Buttevant, T.Thomposon

County Cup 1st Round
St John Boscos C v Carrigtwohill Utd  B, Water Rock Pk, 2.00pm, L.Murphy

Premier League
Greenwood v Springfield, Alsa Pk, K.Hennessy

Premier A League
Innishvilla v Bohemians, Knocknacurra Innishannon, T.Long
Leeds v Blackstone Rovers, Leeds Pk, D.Klier

AUL 1
Ballinhassig v Cathedral Celtic, Gortnaglough, K.O’Keeffe

AUL 1A
Glenvale v Millstreet Celtic, Regional Pk, S.Barry
Grangevale v Richmond, Grangevale Pk, P.Buckley

AUL 2
De Courcey Albion v Waterloo, Ballinadee, B.Dowling
Blackpool Celtic v Killowen, St Aidens Community School, D.Donovan

AUL 2A
Shandon Celtic v Churchvilla, Pophams Field, J.Gaffney
Hillington v Central Rovers, Hillington PK, A.McDonagh

AUL 3
Castlelack v Greenwood, Castlelack, J.Sweeney
Parkview Celtic v Afton Villa, Pfizer Pk, T.McDonagh

AUL 3A
Tower FC v St John Boscos, Killowen, E.Mullins
Evergreen v Knocknaheeny Celtic, Deer Park School, M.Troysi

AUL 3B
Newmarket v Casement Celtic, Rathcoole, P.O Sullivan
Kanturk v Coachford, Kanturk, S.Madine

Wednesday, January 23, 2013

Bweeng Celtic are looking for a friendly this coming Saturday\Sunday (Away).
Anyone interested, please ring Paul @ 085-8823794

Hibernians Coachford Mar 95 R239

Pat McAuliffe (H) scores penalty v Michael Murphy (Coachford) during 1995 FAI Junior Cup area final at Turner's Cross. For more pics from this time just click on image.

Tuesday, January 22, 2013

OSCAR TRAYNOR NOTICE:

Request from Manager - Donal Riordan.

All panel members of the Cork AUL squad are requested to be at Douglas hall grounds this coming Wednesday night for a chalenge game against Cork City U19s at 7.30 sharp.

Monday, January 21, 2013

Waterloo Quiz Night

Waterloo FC is holding a quiz night on 8th February in the Waterloo Inn to raise some funds. Complimentary fingerfood, spot prizes and raffles are on during the night.


AUL Tables


AUL Tables

Sunday, January 20, 2013

Cork Youth Results, Cork Youth Tables

Tables
U17
U18
U19

Friday, January 18 Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Mayfield United 0 Ballincollig 0. Saturday, January 19 Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Carrigaline United 3 Castleview 2. FAI Umbro Youth Cup fourth round: Douglas Hall 2 Castlebridge Celtic 3, Cobh Wanderers 1 Buttevant 3. Daly Industrial Supplies U18 Premier League: College Corinthians 1 Ballincollig 1, Mayfield United w/o Ringmahon Rangers scr. Daly Industrial Supplies U18 League 1: Carrigaline United 0 Mallow United 4. Sunday, January 20 Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Rockmount 1 Douglas Hall 3. Daly Industrial Supplies U17 League 1: Blarney United 1 Ringmahon Rangers 5, Lakewood Athletic 0 Park United 1, Midleton 3 Mallow United 0. Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Douglas Hall A 1 Greenwood 6. Daly Industrial Supplies U19 League Cup quarter-finals: Carrigaline United 1 Blarney United 2.
Riverstown Brooklodge seeking a challenge game next Sunday morning/afternoon at home.
Please contact Barry Lambe @ 087-6871657 for further details.
Cork AUL Results from the Weekend
Munster Junior Cup 4th Round: Kanturk A 0 Killarney Celtic 8; Park Utd A 4 Cloughjordan 1; Coachford A 5 Caherconlish 0; St Michaels 8 Greenwood A 0; Killumney Utd 1 Ballynanty Rovers 2; Janesboro 4 Kilreen Celtic 0.

County Cup 1st Round: Innishvilla B v Los Zarcos (off); De Courcey Albion v Millstreet Celtic (off).

Premier League: Blarney St Ath v Pearse Celtic (off); Macroom v Knockavilla Celtic (off);

Premier A League: Grattan Utd v Bohemians (off); Douglas Hall 7 Leeds 0; Innishvilla v Blackstone Rovers (off); Glen Celtic 1 Carrigtwohill Utd 0.

AUL 1: Cathedral Celtic 4 Watergrasshill 1; Ballinhassig v Village Utd (off); Riverstown-Brooklodge Utd 3 Knockraha 2; Fairview v Lakewood Ath (off).

AUL 1A: UCC 2 Grangevale 1; Rathcoole Rovers 0 Greenmount Rangers 4; Buttevant v Glenthorn Celtic (off); Glenvale v Richmond (off).

AUL 2: Strand Utd v Macroom (off); Waterloo v Ballincollig (off); Donoughmore Ath v Killowen (off); Blackpool Celtic v CFC Banteer (off).

AUL 2A: Central Rovers v Shandon Celtic (off); Hibernians v Corkbeg (off); Knocknaheeny Celtic v Leeview Ath (off); St John Boscos v Dunbar Celtic (off); City Wanderers v Hillington (off).

AUL 3: Ard Na Laoi 1 Ballinhassig 1; Afton Villa v Castlelack (off); Parkview Celtic 1 Richmond B 3; UCC B 1 St John Boscos 2.

AUL 3A: Dunbar Celtic v St John Boscos (off); Tower FC v Carrigtwohill Utd (off); Evergreen 2 Glen Celtic 3.

AUL 3B: Bweeng v Glanworth Utd (off); Newmarket 2 Kanturk B 0; Casement Celtic v Greenmount Rangers (off).

Cork Youth Fixtures


Latest Cork Youth Fixtures

Saturday, January 19, 2013

AUL RESULTS FOR SATURDAY
Munster Junior Cup 4th Round: Kanturk A 0 Killarney Celtic 8; Park Utd A 4 Cloughjordan 1; Coachford A 5 Caherconlish 0;

County Cup 1st Round: Innishvilla B v Los Zarcos (off);

Premier League: Blarney St Ath v Pearse Celtic (off); Macroom v Knockavilla Celtic (off);

Premier A League: Grattan Utd v Bohemians (off); Douglas Hall 7 Leeds 0;

AUL 1: Cathedral Celtic 4 Watergrasshill 1;

AUL 1A: UCC 2 Grangevale 1; Rathcoole Rovers 0 Greenmount Rangers 4;

AUL 2: Strand Utd v Macroom (off); Waterloo v Ballincollig (off); Donoughmore Ath v Killowen (off);

AUL 2A: Central Rovers v Shandon Celtic (off); Hibernians v Corkbeg (off); Knocknaheeny Celtic v Leeview Ath (off);

AUL 3B: Bweeng v Glanworth Utd (off);

Friday, January 18, 2013

Hibernians FC are looking for a friendly on Sunday next - all weather pitched booked for 3pm.

Anyone interested, please ring Terry @ 086-1519852.

Thursday, January 17, 2013

AUL VENUE CHANGES TO FIXTURES FOR THE COMING WEEKEND:

Saturday, 19th Jan:
Murphy's Farm: Premier A, Grattan Utd v Bohemians, 2pm.

Sunday, 29th Jan:
Blarney United's all-weather facility: Munster Junior Cup 4th Round, Killumney United v Ballynanty Rovers (Limerick), 2pm.
Ballyadam, Carrigtwohill, AUL 3A, Carrigtwohill United v Tower, 10.45am.

CORK AUL FIXTURES
Saturday 26th January Ko. 2.00pm Unless Otherwise Stated

AOH Cup 4th Round
Douglas Hall v Coachford A, Moneygourney, 7.30 pm, D.Deady
Kilreen Celtic v Glenthorn Celtic, Murphys Farm, F.Murphy

Corinthians Cup 2nd Round
Waterloo v Fairview, Whitechurch Community Centre, D.Klier
Macroom B v Dunbar Celtic A, Town Park, D.Donovan

County Cup 2nd Round
Ballincollig v Richmond A, Regional Park, K.Hennessy

Premier League
Castleview v Knockavilla Celtic, O’Sullivan Pk, T.Long
Park Utd v Springfield, Brigowen, Paul O’Sullivan
Blarney St Ath v Greenwood, GACA Pitches, Brooklodge, P.Buckley

Premier A League
Kanturk v Leeds, Kanturk, A.Mylod
Carrigtwohill Utd v Grattan Utd, Ballyadam Pk, J.Lenihan

AUL 1
Cathedral Celtic v Lakewood Ath, Fairfield, J.Thompson

AUL 1A
Millstreet Celtic v Grangevale, Town Pk, T.Cotter

AUL 2A
Central Rovers v Churchvilla, Central Pk, S.Barry

AUL 3A
Knocknaheeny Celtic v Carrigaline Utd, Kilmore Road, F.O’Neill

AUL 3B
Los Zarcos v Buttevant, Station Rd Millstreet, K.O’Keeffe

Sunday 27th January, Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated
AOH Cup 4th Round
Killumney Utd v Greenmount Rangers A, Killeady, D.Deady
Glen Celtic A v Innishvilla A, Glen Pk, T.Long

Corinthians Cup 1st Round
St John Boscos C v Casement Celtic, Water Rock Pk, 2.00pm M.O’Connor
Watergrasshill Utd v Innishvilla B, Skehanagh, L.Murphy

Corinthians Cup 2nd Round
UCC B v Kanturk B, The Farm, 2.00pm, R.Fitzgerald
De Courcey Albion v Ballinhassig A, Ballinadee, S.Madine
Dillons Cross Ath v Knockraha, Silverheights Pk, M.O’Farrell

City Challenge Cup 1st Round
City Wanderers v Afton Villa, CIT Bishopstown, J.Gaffney

City Challenge Cup 2nd Round
Evergreen v Greenmount Rangers B, Deerpark Community School, T.Thompson
Parkview Celtic v Village Utd, Pfizer Park, E,Mullins

County Cup 2nd Round
St John Boscos A v Richmond B, Water Rock Pk, F.O’Neill

Premier League
Macroom v Pearse Celtic, Murray Field, D.Cronin

Premier A League
Blackstone Rovers v Bohemians, Fairfield, P.Buckley

AUL 1A
Glenvale v Rathcoole Rovers, Regional Pk, J.Lenihan

AUL 2A
Hillington v Shandon Celtic, Hillington Pk, T.McDonagh
Park Utd v Hibernians, Brigowen, S.Barry

AUL 3
Greenwood v Ard Na Laoi, Alsa Pk, Z Kristic

AUL 3A
Tower v Glen Celtic, Killowen, P.O’Sullivan
Dunbar Celtic  v Leeview Ath, Murphys Farm, 2.00pm, M.Troysi

AUL 3B
Newmarket v Rylane Celtic, Rathcoole, J.Sweeney
Coachford v Glanworth Utd, Carrigadrohid, A.McDonagh

 

 

 

Wednesday, January 16, 2013

NOTICE FROM CASTLE HOTEL, MACROOM.
I'm sure you receive numerous emails each week but this one really is worth reading!

Are you planning a Social Event for your Soccer Club at the end of this Season?

Would you like to publically thank all of your players & members for their great work during the year?

If so, The 4 Star Castle Hotel Macroom would be delighted to celebrate with you and offer the following:

Starter, Main Course, Dessert, Tea & Coffee from only €20.00 per person.

Included in your evening FREE of charge would be:

A Castle Hotel Social Coordinator ie. One Name, One Number! Making your job easy!

Our Function Room decorated in your Club Colours, (serviettes, balloons etc)

Re-live your season! Screen for Slide Show to recapture your highlights!

FREE bar extension

FREE pool session on your chosen date for your team (valued at €300)
 
As this offer is of such good value, we expect our available dates to fill quickly for 2013!

 Should you have any questions or wish to make a booking, I'd be delighted to assist you and you can contact me on 026 41074 or rachaelkohler@castlehotel.ie.

Bandon v Ballincollig No 3 Mar 95 R237

Bandon v Ballincollig No 3 Mar 95 R237 Click on pic to see more photos from this period.

Tuesday, January 15, 2013

Coachford B are seeking a friendly match this weekend coming the 19th or 20th January, home or away.
Anyone interested, please contact Frank @ 0879103789.

Monday, January 14, 2013

Cork Ref's Charity Trek to Everest Base Camp

Cork Referee Treks to Everest Base Camp
 to help Kids in East Africa.
John in his Ref's Jersey on Kilimanjaro 2010...... again for Childaid....  www.childaid.ie

Cork referee John Linehan tells us why he is heading on a charity trek to Everest

"After visiting Mukuru Slum in 2010 with Childaid I have decided to try and raise some more desperately needed Funds for the Kids in Nairobi.

On March 3rd I am travelling to Nepal to Trek to The Everest Base Camp at an altitude of 5,364 metres (17,598 ft) in my Referees Kit.

Right, I know some will say Charity begins at home. I agree, however when I was in Africa I witnessed DESPERATION beyond anything I ever saw. 

On my last night on Kili I after "washing" with Baby wipes only for 5 days, changed my socks & underwear which I disposed of in a bin. Shortly afterwards a local removed same and sneaked them into his pocket..... Now, that is poverty that we are lucky enough to have never seen. This is why I am so passionate about doing more to help these fellow Human Beings."

Find out more, including how to sponsor John, here

Cork Youth Results, Cork Youth Tables

Cork Youth Tables
U17
U18
U19

Cork Youth Results
Friday, January 11

Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Mayfield United 3 Carrigaline United 0.



Saturday, January 12

Munster Youths Cup fourth round: Mayfield United 6 Castlebridge Celtic 0, St Mary’s 2 Clonakilty Town 1, Castleview 6 Abbeyfeale 0.

Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Blarney United 2 Fermoy 0.

Daly Industrial Supplies U18 League 1: Avondale United 2 Cobh Wanderers 4, Buttevant 2 Carrigaline United 3, Kilumney United 3 Mallow United 2.



Sunday, January 13

Daly Industrial Supplies U17 League 1: Midleton 2 Wilton United 1.         

Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Riverstown/Brooklodge 6 Carrigaine United A 1.

Daly Industrial Supplies U19 League: College Corinthians 4 Bandon 5, Temple United 1 Midleton 3, Blarney United 8 Riverstown/Brooklodge 2.

AUL Tables


AUL Tables

Sunday, January 13, 2013

AUL RESULTS (COMPLETE)
FAI Junior Cup 6th Round: O’ Devany Dunard FC 1 Pearse Celtic 2; Ballymun United 6 Richmond 0; Innishvilla 1 City United (Sligo) 1 (City United won 5-3 on pens aet).

AOH Cup 4th Round: Douglas Hall v Coachford A (off).

Corinthian’s Cup 1st Round: Innishvilla B v Watergrasshill (off).

City Challenge Cup 1st Round: Glenthorn Celtic v Glen Celtic B (off); Afton Villa v City Wanderers (off).

County Cup 1st Round: Carrigtwohill Utd B v St John Boscos C (off).

County Cup 2nd Round: CFC Banteer 1 Kanturk B 3; Park Utd B 2 Castlelack 1 (aet).

Macroom B 2 Tower FC 2 (Tower won 5-4 on pens aet); Killowen 1 Glanworth Utd 3.

County Cup 2nd Round: Buttevant A 0 Rylane Celtic 3; Riverstown / Brooklodge Utd 2 Knockraha 1.

Premier League: Castleview 3 Blarney St Ath 5; Knockavilla Celtic 1 Springfield 1;
Greenwood 1 Park Utd 1; Killumney Utd 5 Macroom 1.

Premier A League: Kanturk v Carrigtwohill Utd (off); Kilreen Celtic 8 Bohemians 0;
Leeds v Blackstone Rovers (off).

AUL 1: Lakewood Ath 2 Cathedral Celtic 1; Fairview 3 Village Utd 2; Dillons Cross Ath 2 Ballinhassig 3.

AUL 1A: Millstreet Celtic 3 Rathcoole Rovers 4; Glenvale 6 UCC 1; Grangevale 2 Greenmount Rangers 2.

AUL 2: Strand Utd v Donoughmore Ath (off); De Courcey Albion v Waterloo (off).

AUL 2A: Central Rovers 1 Hibernians 4; Churchvilla v Dunbar Celtic (off); Hillington 1 Corkbeg 1.

AUL 3: Ard Na Laoi 1 UCC B 2; Parkview Celtic 1 Ballinhassig 2.

AUL 3B: Greenmount Rangers 0 Newmarket 1; Los Zarcos v Coachford (off).

Cork Youth Fixtures


Cork Youth Fixtures

Daly Industrial Supplies Cork Youth Leagues Fixtures 
Friday 18th January

Daly Industrial Supplies U17 Premier League 

Mayfield Utd v Ballincollig Mayfield Park (B. Noonan)

Saturday 19th Janaury
(2pm Kick-Off)

FAI Youths Cup 4th Round

Leeds v Castleview Leeds Park (P. Murphy)
Douglas Hall v Castlebridge Celtic Moneygourney (J. Lyne)
Cobh Wanderers v Buttevant Oldchurch Park (S. O’Connell)

Daly Industrial Supplies U18 Premier League

Mayfield Utd v Ringmahon Rgs Mayfield Park (R. Murphy)
St Marys v Fermoy St Marys Park (M. O’Connell)
College Corinthians v Ballincollig Corinthians Park (B. Noonan)

Daly Industrial Supplies U18 Division 1

Avondale Utd v Youghal Utd Avondale Park (K. Morey)
Carrigaline Utd v Mallow Utd Ballea Park (T. Kelleher)
Wilton Utd v Macroom Lee Road (H. McGovern)

Sunday 20th Janury
(2pm Kick-Off Unless Stated)

Daly Industrial Supplies U19 League Cup Q-Finals

College Corinthians v Bandon Corinthians Park (J. Lyne)
Temple Utd v Midleton Temple Park (P. Murphy)
Carrigaline Utd v Blarney Utd Ballea Park (S. O’Connell)
Leeside v Wilton Utd Leeside Park (R. Murphy)

Daly Industrial Supplies U19 League

Greenwood v Riverstown/Blodge Alsha Park (E. McNally)

Daly Industrial Supplies U17 Premier League 

Avondale Utd v College Corinthians Avondale Park (J. O’Reilly)
Carrigaline Utd v Castleview Ballea Park (P. Buckley)
Springfield Ramblers v Everton Cobh (K. Callanan)
Rockmount v Douglas Hall Rockmount Park (M. O’Connell)

Daly Industrial Supplies U17 League 1

Bandon v Wilton Utd Town Park 11.30 (E. Harte)
Blarney Utd v Ringmahon Rgs O’Shea Park (H. McGovern)
Lakewood Ath v Park Utd Ovens (B. Buckley)
Midleton v Mallow Utd Knockgriffin (M. O’Flynn)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Douglas Hall A v Greenwood Moneygourney (K. Morey)
Leeds v College Cors A Leeds Park (B. Noonan)
Riverstown/Blodge v Carrigaline Utd A Eastcliffe (T. Kelleher)
Strand Utd v Kanturk Ballyannly (D. O’Mahony)
Grenagh v Kinsale Grenagh (T. Mazur)

Saturday, January 12, 2013


Corinthians Cup 2nd Round

Watergasshill / Innishvilla B v Bweeng

UCC B v Kanturk B

Buttevant A v Greenmount Rangers A

Waterloo v Fairview

De Courcey Albion v Ballinhassig A

Macroom B v Dunbar Celtic A

Dillons Cross Ath v Knockraha

St John Boscos C / Casment Celtic v Killowen
AUL RESULTS (SATURDAY)
AOH Cup 4th Round: Douglas Hall v Coachford A (off).

Corinthian’s Cup 1st Round: Innishvilla B v Watergrasshill (off);

City Challenge Cup 1st Round: Glenthorn Celtic v Glen Celtic B (off);

County Cup 2nd Round: CFC Banteer 1 Kanturk B 3; Park Utd B 2 Castlelack 1 (aet);
Macroom B 2 Tower FC 2 (Tower won 5-4 on pens aet); Killowen 1 Glanworth Utd 3;

Premier League: Castleview 3 Blarney St Ath 5; Knockavilla Celtic 1 Springfield 1;

Premier A League: Kanturk v Carrigtwohill Utd (off); Kilreen Celtic 8 Bohemians 0;

AUL 1: Lakewood Ath 2 Cathedral Celtic 1; Fairview 3 Village Utd 2;

AUL 1A: Millstreet Celtic 3 Rathcoole Rovers 4;

AUL 2: Strand Utd v Donoughmore Ath (off);

AUL 2A: Central Rovers 1 Hibernians 4; Churchvilla v Dunbar Celtic (off);

AUL 3B: Greenmount Rangers 0 Newmarket 1; Los Zarcos v Coachford (off);

Friday, January 11, 2013

OSCAR TRAYNOR (NOTIFICATION):

Request: by Cork AUL Manager Donal Riordan:

All players on the AUL Panel are requested to be at Douglas Hall's Ground in Moneygourney next Wednesday night 16-Jan-13 at 7.30pm sharp for a challenge game on the night.

Thursday, January 10, 2013


CORK AUL FIXTURES

Friday 18th January Ko. 7.30pm

Premier A League
Douglas Hall v Leeds, Moneygourney, T.Cotter

Saturday 19th January Ko. 2.00pm Unless Otherwise Stated
Munster Junior Cup 4th Round
Kanturk A v Killarney Celtic, Kanturk, D.Deady, L.Murphy, K.O’Keeffe
Park Utd A v Cloughjordan, Brigowen, F.Murphy, S.Barry, T.Thompson
Coachford A v Caherconlish, The Glebe, T.Long, B.Dowling, D.Donovan

County Cup 1st Round
Innishvilla B v Los Zarcos, Knocknacurra, Innishannon, R.Fitzgerald

Premier League
Blarney St Ath v Pearse Celtic, GACA Pitches, Brooklodge, A.Mylod
Macroom v Knockavilla Celtic, Murray Field, P.Buckley

Premier A League
Grattan Utd v Bohemians, O’Neill Pk, Paul O’ Sullivan

AUL 1
Cathedral Celtic v Watergrasshill, Fairfield, D.Cronin

AUL 1A
UCC v Grangevale, The Farm, K.Henneassy
Rathcoole Rovers v Greenmount Rangers, Rathcoole, J.Thompson

AUL 2
Strand Utd v Macroom, Ballyanley, J.Lenihan
Waterloo v Ballincollig, Whitechurch Community Centre, M.O’Farrell
Donougmore Ath v Killowen, Donoughmore, D.Klier

AUL 2A
Central Rovers v Shandon Celtic, Central Pk, E.Mullins
Hibernians v Corkbeg, Shanbally, J.Sweeney

AUL 3A
Knocknaheeny Celtic v Leeview Ath, Kilmore Rd, M.O’Connor

AUL 3B
Bweeng v Glanworth Utd , Bweeng Sports Centre, P.O’Sullivan

Sunday 20th January Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated

Munster Junior Cup 4th Round
St Michaels v Greenwood A, Carrew Pk  Tipperary, 2.00pm, TDSL
Killumney Utd v Ballynanty Rovers, Venue Later, 2.00pm, K.Hennessy,T.Cottor, A.Mylod
Janesboro v Kilreen Celtic, Janesboro, 2.00pm, LDL

County Cup 2nd Round
De Courcey Albion v Millstreet Celtic, Ballinadee, T.Thompson

Premier A League
Innishvilla v Blackstone Rovers, Knocknacurra, Innishannon, J,Lenihan
Glen Celtic v Carrigtwohill Utd, Glen Pk, P.Buckley

AUL 1
Ballinhassig v Village Utd, Gortnaglough, F.Murphy
Riverstown-Brooklodge Utd v Knockraha, GACA Pitches, Brooklodge , 2.00pm, T.Long
Fairview v Lakewood Ath, Fairfield, D.Cronin

AUL 1A
Buttevant v Glenthorn Celtic, Buttevant, Paul O’Sullivan
Glenvale v Richmond, Regional k,, D.Kleir

AUL 2
Blackpool Celtic v CFC Banteer, St Aidens Community School, J.Thompson

AUL 2A
St John Boscos v Dunbar Celtic, Water Rock Pk, E.Mullins
City Wanderers v Hillington, CIT Bishopostown, J.Gaffney

AUL 3
Ard Na Laoi v Ballinhassig, Leemount, Z.Kristic
Afton Villa v Castlelack, Killeady, S.Madine
Parkview Celtic v Richmond, Pfizer Pk, F.O’Neill
UCC v St John Boscos, The Farm, 2.00pm, R.Fitzgerald

AUL 3A
Dunbar Celtic v St John Boscos, Murphys Farm, 2.00pm, S.Barry
Tower FC v Carrigtwohill Utd, Killowen, T.McDonagh
Evergreen v Glen Celtic, Deerpark Community School, L.Murphy

AUL 3B
Newmarket v Kanturk, Rathcoole, B.Dowling
Casement Celtic v Greenmount Rangers, Casement Pk, A.McDonagh

Wednesday, January 09, 2013

TEAM OF THE MONTH (DECEMBER)
Do you want to be in the running for the Murphy’s Irish Stout Team of the Month for December? Get your entries in to Henry Healy, 19 Inniscarra Road, Fairhill, before Friday, January 18th.
Leeview FC are looking for a challenge game away from home next Sunday morning.
Anyone interested, please contact Niall @ 083-3812883.

Monday, January 07, 2013

Casement Celtic are looking for a friendly away next Sunday morning.
Anyone interested, please contact this number 086-3613286
Evergreen FC are looking for a friendly (Home or Away) next Saturday.
Anyone interested, please contacted John @ 087-9728097
Glen Celtic A are looking for a challenge game next Sunday morning (Away).
Anyone interested, please ring Brendan @ 087-2030828.
Grattan United are looking for a challenge game next Saturday away from home.
Anyone interested, please contact Frank @ 086-1560447

AUL Tables


AUL Tables

Cork Youth Results, Cork Youth Tables

Tables
U17
U18
U19

Youth Soccer Results

Saturday, January 5
FAI Youths Inter-League Cup: Kerry District League 1 Cork Youth Leagues 4.
Daly Industrial Supplies U18 Division 1: Buttevant 8 Douglas Hall A 1, Carrigaline United 3 Avondale United 5, Cobh Wanderers 0 Youghal United 1, Douglas Hall 7 Mallow United 3, Killumney United 4 Macroom 3.

Sunday, January 6
Teddy Healy Cup first round: College Corinthians A 0 Rockmount 4, Greenwood 1 Wilton United 2.
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Avondale United 1 Carrigaline United 4, Ballincollig 1 Springfield Ramblers 6.
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Midleton 6 Blarney United 0, Mallow United 2 Bandon 3,
Park United 3 Ringmahon Rangers 2.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Carrigaline United A 2 Leeds 0, Kinsale 1 Strand United 4,
Kanturk 1 Riverstown/Brooklodge 9.
Daly Industrial Supplies U19 League: Carrigaline United 4 Leeside 2, College Corinthians 3 Blarney United 4.

Sunday, January 06, 2013


FIXTURE ADJUSTMENTS AND RE-ARRANGEMENTS:

Saturday, January 12.

The following fixture is ON:

Corinthian’s Cup 1st Round: Innishvilla B v Watergrasshill, Knocknacurra, Innishannon, 2pm, L. Murphy.

The following fixture is OFF:

County Cup 2nd Round: Ballincollig v Richmond A, Regional Park, P O’Sullivan.

Sunday, January 13.

The following are NEW FIXTURES:

FAI Junior Cup 6th round: Ballymun United v Richmond A, Ballymun, 2pm;

Innishvilla A v City United, Venue Later, 2pm, D. Deady, A McDonagh, Tony Thompson.

The following fixtures are OFF:

AOH Cup 4th Round: Glen Celtic A v Innishvilla A, Glen Park, D. Deady.

County Cup 2nd Round: St John Boscos A v Richmond B, Water Rock Park, A. McDonagh.

The following fixture is ON:

Premier League: Greenwood A v Park United A, Alsa Park, 10.45am, F. Murphy
AUL RESULTS COMPLETE
FAI Junior Cup 5th Round: Richmond 3 Keadue Rovers 2; Terenure FC 3 Park Utd A 2; Cappry Rovers 1 Innishvilla 3.

AOH Cup 3rd Round: Macroom A 0 Killumney Utd 6.

AOH Cup 4th Round: Glenthorn Celtic v Kilreen Celtic (off).

Corinthians Cup 1st Round: Ballincollig 2 Buttevant A 4; Buttevant B 2 Greenmount Rangers A 6; Tower FC 0 Fairview 1; Afton Villa 0 Knockraha 3; Casement Celtic v St John Boscos C (off); Glenvale 1 Kanturk B 2.

City Challenge Cup 1st Round: Shandon Celtic 5 Grangevale 0.

City Challenge Cup 2nd Round: UCC A 1 Hillington 2; Lakewood Ath 3 Knocknaheeny Celtic 0; Village Utd v Parkview Celtic (off); Evergreen v Greenmount Rangers B (off); Greenwood B 2 Dunbar Celtic A 2 (Dunbar won 4-2 on pens aet); UCC B 2 Leeview Ath 2 (UCC won 6-5 on pens aet).

County Cup 2nd Round: Hibernians 3 Ballinhassig B 0; Bweeng 1 Strand Utd 2;
Rathcoole Rovers 0 Ballinhassig A 1;  De Courcey Albion v Millstreet Celtic (off); Watergrasshill 4 St John Boscos B 0.

Premier League: Castleview v Pearse Celtic (off); Coachford 4 Greenwood 1; Blarney St Ath 3 Springfield 0.

Premier A League: Douglas Hall 0 Glen Celtic 1; Carrigtwohill Utd v Grattan Utd (off); Kanturk 4 Blackstone Rovers 0; Leeds 0 Bohemians 4.

AUL 1: Cathedral Celtic v Riverstown-Brooklodge (off).

AUL 2: Macroom v Killowen (off); Donoughmore Ath 3 Blackpool Celtic 1; CFC Banteer 0 Waterloo 3.

AUL 2A: Churchvilla v St John Boscos (off); Central Rovers v Corkbeg (off).

AUL 3A: Glen Celtic B 1 Carrigtwohill Utd B 0; Dunbar Celtic v Carrigaline Utd (off).

AUL 3B: Glanworth Utd 3 Rylane Celtic 5; Los Zarcos 0 Newmarket 6.

Cork Youth Fixtures


Cork Youth Fixtures

Notice of Condolence:

The Management Committee of the Cork AUL would like to extend their deepest sympathy to Plunkett Carter on the recent bereavement of his brother Matthew.

May he rest in peace.

Saturday, January 05, 2013

AUL RESULTS FOR SATURDAY:
FAI Junior Cup 5th Round: Richmond 3 Keadue Rovers 2;

AOH Cup 3rd Round: Macroom A 0 Killumney Utd 6;

AOH Cup 4th Round: Glenthorn Celtic v Kilreen Celtic (off);

Corinthians Cup 1st Round: Ballincollig 2 Buttevant A 4; Buttevant B 2 Greenmount Rangers A 6;

City Challenge Cup 2nd Round: UCC A 1 Hillington 2; Lakewood Ath 3 Knocknaheeny Celtic 0; Village Utd v Parkview Celtic (off);

County Cup 2nd Round: Hibernians 3 Ballinhassig B 0; Bweeng 1 Strand Utd 2;

Rathcoole Rovers 0 Ballinhassig A 1;

Premier League: Castleview v Pearse Celtic (off); Coachford 4 Greenwood 1; Blarney St Ath 3 Springfield 0;

Premier A League: Douglas Hall 0 Glen Celtic 1; Carrigtwohill Utd v Grattan Utd (off); Kanturk 4 Blackstone Rovers 0;

AUL 1: Cathedral Celtic v Riverstown-Brooklodge (off);

AUL 2: Macroom v Killowen (off); Donoughmore Ath 3 Blackpool Celtic 1; CFC Banteer 0 Waterloo 3;

AUL 2A: Churchvilla v St John Boscos (off); Central Rovers v Corkbeg (off);

AUL 3A: Glen Celtic B 1 Carrigtwohill Utd B 0;

AUL 3B: Glanworth Utd 3 Rylane Celtic 5; Los Zarcos 0 Newmarket 6;

Friday, January 04, 2013

Premier A: Moneygourney on Friday night.
Douglas Hall 0-1 Glen Celtic A.
Michael Peters' 35th minute strike seperated the two sides as Glen Celtic A grabbed three precious points following their 1-0 defeat over fellow title contenders Douglas Hall at Moneygourney on Friday night.
In the overall scheme of things, Glen Celtic were deserving winners and certainly showed the most hungar over 90 minutes and if chances were to be counted, they could have won more comfortably.


Players Wanted for 1st Division team.
If interested, please contact Damian @ 087-2937332.

Thursday, January 03, 2013

AUL Fixtures


CORK AUL FIXTURES

Saturday 12th January, Ko 2.00pm Unless Otherwise Stated

AOH Cup 4th Round
Douglas Hall v Coachford A, Moneygourney,7.30 pm, D.Deady

Corinthians Cup 1st Round
Innishvilla B v Watergrasshill, Knocknacurra, Innishannon, L.Murphy, Provisional

City Challenge Cup 1st Round
Glenthorn Celtic v Glen Celtic B, St Aidens Community School, T.Long

County Cup 2nd Round
CFC Banteer v Kanturk B, Banteer Sports Centre, J.Thompson
Park Utd B v Castlelack, Brigowen, D.Klier
Macroom B v Tower FC, Town Pk, M.O’Farrell
Killowen v Glanworth Utd, Killowen, Paul O’Sullivan
Ballincollig v Richmond A, Regional Pk, P.O’Sullivan, Provisional

Premier League
Castleview v Blarney St Ath, O’Sullivan Pk, F.Murphy
Knockavilla Celtic v Springfield, Knockavilla, P.Buckley

Premier A League
Kanturk v Carrigtwohill Utd, Kanturk, A.Mylod
Kilreen Celtic v Bohemians, Murphys Farm, K.Hennessy

AUL 1
Lakewood Ath v Cathedral Celtic, Ovens, J.Lenihan
Fairview v Village Utd, Fairfield, D.Cronin

AUL 1A
Millstreet Celtic v Rathcoole Rovers, Town Pk, T.Cotter

AUL 2
Strand Utd v Donoughmore Ath, Ballyanley, F.O’Neill

AUL 2A
Central Rovers v Hibernians, Central Pk, R.Fitzgerald
Churchvilla v Dunbar Celtic, Kilmoy Cloyne, D.Donovan

AUL 3B
Greenmount Rangers v Newmarket, Murphys Farm, E.Mullins
Los Zarcos v Coachford, Station Rd, Millstreet, K.O’Keeffe

Sunday 13th January Ko. 10.45am Unless otherwise Stated
FAI Junior Cup 6th Round
O’ Devany  Dunard FC v Pearse Celtic , AUL Complex, 2.00pm, DL

AOH Cup 4th Round
Glen Celtic A v Innishvilla A, Glen Pk, D.Deady  Provisional,

City Challenge Cup 1st Round
Afton Villa v City Wanderers, Killeady, M.O’Connor

County Cup 1st Round
Carrigtwohill Utd B v St John Boscos C, Ballyadam Pk, J.Gaffney

County Cup 2nd Round
Buttevant A v Rylane Celtic, Buttevant, T.Thompson
Riverstown / Brooklodge Utd v Knockraha, GACA Pitches Brooklodge, 2.00pm, S.Barry
St John Boscos A v Richmond B, Waterrock Pk, A.McDonagh

Premier League
Greenwood v Park Utd  Alsa Pk, F.Murphy, Provisional
Killumney Utd v Macroom, Killeady, Paul O Sullivan

Premier A League
Leeds v Blackstone Rovers, Leeds Pk, D.Cronin

AUL 1
Dillons Cross Ath v Ballinhassig, Silverheights Pk, P.Buckley

AUL 1A
Glenvale v UCC, Regional Pk, T.Long
Grangevale v Greenmount Rangers, Grangevale Pk, T.Cotter

AUL 2
De Courcey Albion v Waterloo, Ballinadee, J.Sweeney

AUL 2A
Hillington v Corkbeg, Hillington Pk, B.Dowling

AUL 3
Ard Na Laoi v UCC, Leemount, Z.Kristic
Parkview Celtic v Ballinhassig, Pfizer Pk, S.Madine