Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Saturday, August 31, 2013

Macroom A are looking for a friendly at home next Saturday.
Anyone interested, please ring John @ 087-6458323

Cork Youth Leagues Fixtures

Daly Industrial Supplies Cork Youth Leagues Fixtures
Saturday 7th September
(3pm Kick-Off Unless Stated)

Daly Industrial Supplies U18 Premier League

Bandon v Carrigaline Utd Town Park 11.30 (F. Murphy)
Mayfield Utd v Douglas Hall Mayfield Park (T. Callanan)
Ringmahon Rgs v Castleview Ringmahon Park (P. O’Sullivan)
Rockmount v College Corinthians Rockmount Park (T. Long)

Daly Industrial Supplies U18 League 1

Greenwood v Ballincollig Alsha Park (T. Cotter)
College Cors A v Carrigaline Utd A Corinthians Park (J. O’Connor)
Midleton v Wilton Utd Knockgrffin (P. Buckley)
Riverstown/Blodge v Leeds Eastcliffe (T. Collins)

Daly Industrial Supplies U18 League 1A

Macroom v Watergrasshill Macroom 11.30 (D. Daly)
Fermoy v Buttevant Carrig Park (D. Buckle)
Donoughmore v Douglas Hall Ath Donoughmore (M. O’Flaherty)
Passage v Lakewood Ath Passage (K. Szathkowski)

Tuesday 10th September

Daly Industrial Supplies U19 League

Castleview v Carrigaline Utd O’Sullivan Park 7.30 (T. Long)

Message of Condolence from all at Grangevale F.C.:
Members, friends and all involved at Grangevale F.C. wish to extend their deepest sympathy to Davey Williamson (Honorary club member) on the recent bereavement of his brother Derry.
May he rest in peace.

Friday, August 30, 2013


AUL RESULTS Friday 30th August

Premier A League: Douglas Hall 3 Blackstone Rovers 4;

AUL 1A: Buttevant 1 Hibernians 2;

AUL 3A: Leeview Ath 4 Carrigtwohill Utd 0 (Game abandoned in the 78th minute due to a serious injury);
Glen Celtic B are looking for a friendly next Saturday 7th Sept - Home or Away.
Anyone interested, please ring Liam @ 0851591678.

Thursday, August 29, 2013


AUL Results Thursday 29th August 

AUL 1: Knockraha 2 Lakewood Ath 0.

AUL 2: CFC Banteer 2 Blackpool Celtic 2; De Courcey Albion 4 Afton Villa 3; Macroom 0 Rylane Celtic 5 Newmarket Town 3 Strand Utd 2.

Wednesday, August 28, 2013

                AUL NOTICE BOARD:

ALL IRELAND FINAL WEEKEND 7/8 September:

Please note: Due to Cork's involvement in the All-Ireland Final on Sunday, 8th Sept, it was decided by the Management Committee not to have any games scheduled over that weekend - Saturday and Sunday.

Tuesday, August 27, 2013

AUL Results Tuesday (Complete)

Mossie Linnane League Cup:

Section A: Coachford A 2 Killumney Utd 3; Macroom A 1 Innishvilla A 1.

Section B: Grattan Utd 1 Blackstone Rovers 1; Village Utd 1 Glenthorn Celtic 3.

Section C: Douglas Hall 1 Greenwood 1.

Section D: Glen Celtic A 2 Springfield 0; Glenvale 1 Blarney St Ath 2.

AUL 3: Ard Na Laoi 0 Greenwood B 1; Richmond 3 Parkview Celtic 1; St John Boscos 0 Knocknaheeny Celtic 0; Glenthorn Celtic 4 Castlelack 2.

AUL 3A: Crescent Ath 3 Carrigtwohill Utd 2; Dunbar Celtic 1 Carrigaline Utd 1; Leeview Ath 1 St John Boscos 1; Pearse Celtic 1 Tower FC 1.

Monday, August 26, 2013

Update from Donal Riordan (AUL Inter league Manager).

We will picking our first provisional squad in the next week. We have been to see games over the last few weeks and I must say the standard again is very high even allowing for it being early season, the fitness and attitude of the teams we have seen has been top class.
We will be playing a number of warm-up games prior to our first game and will be using a couple of different squads which we will then reduce to the first match squad.
I will be calling the various secretaries next week and I hope we get the same cooperation as last year.
Thanks again and I will be giving regular  updates over the next few weeks.
Cheers, Donal.

Sunday, August 25, 2013


AOH CUP 1ST ROUND DRAW

De Courcey Albion v Glenvale

Grangevale v Buttevant

Lakewood Athletic A v Springfield

Tower FC v Strand United A

Richmond B v Innishvilla A

Cathedral Celtic v Los Zarcos

Leeview Athletic v Ballinhassig A

Castleview  v Blackpool Celtic

Macroom B v Kanturk

Millstreet Celtic v Castlelack

City Wanderers v Glen Celtic A

Waterloo A v Pearse Celtic A

Shandon Celtic v Richmond A

Coachford A v Knocknaheeney Celtic

St. John Bosco B v Hillington

Glen Celtic B v Village United

Douglas Hall v Hibernians

Ballinhassig B v Killumney United

All Other Clubs Have A Bye To The Second Round

FAI UMBRO OSCAR TRAYNOR TROPHY 2013-2014


Group 1

Inishowen League          

Sligo Leitrim League      

Roscommon League      

Donegal League

Fixtures

Match Day 1                       28th/29th September 2013

Inishowen League           v              Sligo/Leitrim

Roscommon League       v              Donegal League

Match Day 2                       26th/27th October 2013

Donegal League               v              Inishowen League

Roscommon League       v              Sligo/Leitrim

Match Day 3                       16th/17th November 2013

Inishowen League           v              Roscommon League

Sligo/Leitrim                     v              Donegal League

Group 2

Galway League                

Desmond League            

Clare League     

Limerick League

Fixtures

Match Day 1                       28th/29th September 2013

Galway League                 v              Desmond League

Clare League                      v              Limerick League

Match Day 2                       26th/27th October 2013

Desmond League             v              Limerick League

Galway League                 v              Clare League

Match Day 3                       16th/17th November 2013

Clare League                      v              Desmond League

Galway League                 v              Limerick League

 

Group 3

Munster Senior League                               

Kerry League    

Cork AUL            

Defence Forces               

Fixtures

Match Day 1                       28th/29th September 2013

Munster Senior League                v              Kerry League

Defence Forces                                v              Cork AUL

Match Day 2                       26th/27th October 2013

Cork AUL                             v              Munster Senior League

Kerry League                     v              Defence Forces

Match Day 3                       16th/17th November 2013

Defence Forces                                v              Munster Senior League

Kerry League                     v              Cork AUL

Group 4

Wexford League             

Wicklow League             

Amateur Football League

Fixtures

Match Day 1                       28th/29th September 2013

Wexford League              v              Amateur Football League

Match Day 2                       26th/27th October 2013

Wicklow League              v              Wexford League

Match Day 3                       16th/17th November 2013

Amateur Football            v              Wicklow League

Group 5

Kilkenny League             

United Churches League             

Carlow League

Fixtures

Match Day 1                       28th/29th September 2013

Kilkenny League              v              United Churches League

Match Day 2                       26th/27th October 2013

Carlow League                  v              Kilkenny League

Match Day 3                       16th/17th November 2013

UCL                                        v             Carlow League

Group 6

Dublin AUL                        

Meath League                                  

Garda Metro

Fixtures

Match Day 1                       28th/29th September 2013

Dublin AUL                         v              Garda Metro

Match Day 2                       26th/27th October 2013

Meath League                   v              Dublin AUL

Match Day 3                       16th/17th November 2013

Garda Metro                      v              Meath League

Two Top from each Group to qualify.

4 Bye’s in to Quarter Finals, 4 Games to qualify for Quarter Finals.

Cork Youth League Results

Cork Youth League Results
Tuesday, August 20
Daly Industrial Supplies U18 League Cup quarter-finals: Castleview 4 Wilton United 1, Douglas Hall B 0 College Corinthians 4, Rockmount 3 Ringmahon Rangers 1.

Wednesday, August 21
Daly Industrial Supplies U18 League Cup quarter-final: Douglas Hall 5 Riverstown/Brooklodge 0.

Thursday, August 22
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Rockmount 1 Ringmahon Rangers 1.
Gussie Walsh Perpetual Trophy quarter-finals: Leeds 3 Mayfield United 2, Douglas Hall A 4 Douglas Hall B 3, Everton v Kanturk, Midleton A 0 College Corinthians 3.

Saturday, August 24
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Douglas Hall 5 Castleview 2, College Corinthians 2 Carrigaline United 0.
Daly Industrial Supplies U18 League 1: Ballincollig 0 Blarney United 1, Greenwood 1 Midleton 2, College Corinthians A 2 Riverstown/Brooklodge 0, Carrigaline United 1 Wilton United 2.
Daly Industrial Supplies U18 League 1A: Buttevant 5 Avondale United 1, Fermoy 3 Macroom 1, Douglas Hall A 8 Watergrasshill United 1, Grenagh 1 Lakewood Athletic 4.

Sunday, August 25
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Ballincollig 1 Everton 3, Springfield Ramblers 0 Kilreen Celtic 2.
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Castleview  1 Blarney United A 5, Greenwood 0 Mallow United 1, Douglas Hall 2 Midleton A 4, Kinsale 6 St Mary’s 1.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Ballinhassig 2 Blarney United B 3, Midleton B 6 Youghal United 4, Douglas Hall 4 Kanturk 2, Carrigaline United B 2 College Corinthians B 1.

AUL Tables


AUL Tables
AUL RESULTS FROM THE WEEKEND (COMPLETE)
Mossie Linnane League Cup:
Section B: Blackstone Rovers 1 Park Utd A 7; Glenthorn Celtic A 1 Grattan Utd 2;
Section C: Greenwood A 1 Kilreen Celtic 0; Pearse Celtic A 1 Douglas Hall 1;
Section D: Carrigtwohill Utd A 4 Springfield 1; Glenvale 3 Glen Celtic A 3.

AUL 1: Bohemians 3 Lakewood Ath 0; Kanturk 1 Fairview 4; Ballinhassig 1 Cathedral Celtic 2; Watergrasshill Utd 0 Dillons Cross Ath 2;

AUL 1A: Dunbar Celtic 7 Donoughmore Ath 0; Greenmount Rangers 6 Buttevant 0; Millstreet Celtic 1 Richmond 5; Rathcoole Rovers 1 Waterloo 5;

AUL 2: Rylane Celtic 2 Newmarket Town 1; Afton Villa 2 Macroom 2; Strand Utd 4 CFC Banteer 0.

AUL 2A: Corkbeg 0 St John Boscos 1; Glen Celtic 4 Shandon Celtic 1; Grangevale 0 Park Utd B 2.  

AUL 3: Innishvilla 2 Parkview Celtic 2; Castlelack 2 St John Boscos 2; Glenthorn Celtic 5 Knocknaheeny Celtic 6; Greenwood B 1 Richmond 0.

AUL 3A: Carrigaline Utd 0 Leeview Ath 8; Carrigtwohill Utd B 3 Dunbar Celtic B 4; St John Boscos 1 Pearse Celtic B 4; Tower FC 1 Crescent Ath 5.

AUL 3B: Coachford 1 Lakewood Ath 2; Ballinhassig 2 Strand Utd 2; Glanworth Utd v Waterloo (off); Bweeng Celtic 3 Los Zarcos 3.

Friday, August 23, 2013

Glen Celtic B are looking for a friendly next Saturday 30th August home or away.
Anyone interested, please ring Liam @ 0851591678

Cork Youth Leagues Fixtures

Daly Industrial Supplies Cork Youth Leagues Fixtures
Friday 30th August
(6.30pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies U17 Premier League

Mayfield Utd v College Cors A Mayfield Park (P. O’Sullivan)

Saturday 31st August
(3pm Kick-Off Unless Stated)

Daly Industrial Supplies U18 Premier League

Ringmahon Rgs v Bandon Ringmahon Park (T. Thomson)
Rockmount v Castleview Rockmount Park (F. Murphy)
Mayfield Utd v Carrigaline Utd Mayfield Park (T. Long)
Douglas Hall v College Corinthians Moneygourney (P. Buckley)

Daly Industrial Supplies U18 League 1

Carrigaline Utd v Leeds Ballea Park (P. O’Sullivan)
Ballincollig v College Cors A Regional Park (T. Callanan)
Blarney Utd v Greenwood O’Shea Park (J. O’Connor)
Riverstown/Blodge v Midleton Eastcliffe (D. Daly)

Daly Industrial Supplies U18 League 1A

Macroom v Lakewood Ath Macroom 11.30 (T. Collins)
Douglas Hall Ath v Buttevant Moneygourney (M. O’Flaherty)
Grenagh v Passage Grenagh (D. Buckle)
Fermoy v Watergrasshill Carrig Park (K. Swathkowski)

Sunday 1st September
(3pm Kick-Off Unless Stated)
Daly Industrial Supplies U18 League 1A

Donoughmore v Avondale Utd Donoughmore 11am (T. Thompson)

Daly Industrial Supplies U19 League

Avondale Utd v Blarney Utd Avondale Park (E. Harte)
Castleview v Carrigaline Utd O’Sullivan Park (T. Callanan)
Castlebridge Celtic v College Corinthians Castlebridge (T. Long)
Crosshaven v Douglas Hall Camden (K. Callanan)
Everton v Killumney Utd Everton Park (D. Coleman)
Mallow Utd v Mayfield Utd Town Park (T. Tully)
St Marys v Ballincollig St Marys Park (J. O’Reilly)
Wilton Utd v Cobh Wanderers Lee Road (J. Quinn)
Daly Industrial Supplies U17 Premier League

Kilreen Celtic v Ballincollig Ballyphehane Park (F. Murphy)
Leeside v Rockmount Leeside Park (P. O’Sullivan)
Leeds v Springfield Ramblers Leeds Park (P. Buckley)

Daly Industrial Supplies U17 League 1

Greenwood v Blarney Utd A Coffeys Park (D. Daly)
Douglas Hall v Castleview Moneygourney (J. O’Connor)
Mallow Utd v St Marys Mallow (T. Collins)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Ballinhassig v Douglas Hall Gortnalougha (M. O’Flynn)
Carrigaline Utd B v Blarney Utd B Ballea Park (D. Buckle)
Ringmahon Rgs v Kanturk Ringmahon Park (M. O’Flaherty)
Midleton v College Cors B Knockgriffin (K. Swathowski)

Tuesday 3rd September
(6.30pm Kick-Off Unless Stated)

Daly Industrial Supplies U18 Premier League

Castleview v Bandon O’Sullivan Park (T. Long)
College Corinthians v Mayfield Utd Corinthians Park (F. Murphy)
Carrigaline Utd v Rockmount Ballea Park (P. O’Sullivan)
Douglas Hall v Ringmahon Rgs Moneygourney (T. Callanan)

Daly Industrial Supplies U18 League 1

College Cors A v Blarney Utd Corinthians Park (D. Daly)
Carrigaline Utd v Ballincollig Ballea Park (P. Buckley)
Greenwood v Wilton Utd Alsha Park (K. Swathowski)
Midleton v Leeds Knockgrffin (D. Bucke)

Daly Industrial Supplies U18 League 1A

Passage v Macroom Passage 7pm (J. O’Reilly)
Lakewood Ath v Douglas Hall Ath Ovens (J. O’Connor)
Buttevant v Donoughmore Abbeyside (T. Collins)
Avondale Utd v Fermoy ` Avondale Park (T. Thompson)
Watergrasshill v Grenagh Skenagh Park (B. Buckley)

Wednesday 4th September
(6.30pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies U17 Premier League

College Cors A v Everton Corinthians Park (P. Buckley)
Ballincollig v Leeds Regional Park (T. Thompson)
Springfield Ramblers v Leeside Cobh (T. Callanan)
Rockmount v Mayfield Utd Rockmount Park (D. Buckle)

Daly Industrial Supplies U17 League 1

St Marys v Douglas Hall St Marys Park (P. O’Sullivan)
Castleview v Greenwood O’Sullivan Park (J. O’Connor)
Blarney Utd A v Kinsale O’Shea Park (F. Murphy)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Douglas Hall v Blarney Utd A Moneygourney (T. Long)
Ballinhassig v Midleton Gortnalougha (K. Swathowski)

College Cors B v Ringmahon Rgs Corinthians Park (D. Daly)