Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly and search under AUL.

Friday, November 30, 2012

Hibernians celebrate after being presented with the Saxone Cup following their 5-4 penalty shoot-out victory over CFC Banteer at the Cross on Friday night.
It was 1-1 over extra time.

Cork Youth Fixtures

Cork Youth Fixtures

AUL Fixtures


CORK AUL FIXTURES

Friday 7th December Ko 7.30 pm
FAI Junior Cup 4th Round
Douglas Hall AUL v College Corinthians MSL, Moneygourney, Paul O’Sullivan

Saturday 8th December Ko. 2.00pm Unless Otherwise Stated.
FAI Junior Cup 4th Round
Fermoy v Glen Celtic B, Carrick Park, MSL
Glenthorn Celtic v Killumney Utd, St Aidens Community School, T.Long
AOH Cup 4th Round
Hibernians v Lakewood Ath, Shanbally, P.Buckley
County Cup 1st Round
Donoughmore Ath v Knockraha, Donoughmore, L.Murphy
Premier League
Knockavilla Celtic v Park Utd, Knockavilla, T.Cotter
Castleview v Greenwood, O’Sullivan Pk, D.Cronin
Blarney St Ath v Coachford, GACA Pitches Brooklodge, K.Hennessy
Macroom v Springfield, Murray Field , D.Deady
Premier A League
Carrigtwohill Utd v Blackstone Rovers, Ballyadam Pk, D.Kleir
Kanturk v Grattan Utd, Kanturk, A.Mylod
AUL 1
Cathedral Celtic v Village Utd, Fairfield, M.O’Farrell
AUL 1A
UCC v Greenmount Rangers , The Farm, J.Lenihan
Millstreet Celtic v Grangevale, Town Pk, T.Thompson
Richmond v Rathcoole Rovers, Garrandarragh Wilton, J.Thompson
AUL 2A
Park Utd v Central Rovers, Brigown, S.Barry
AUL 3
Ballinhassig v St John Boscos, Gortnaglough, R.Fitzgerald
AUL 3A
St John Boscos v Evergreen, Water Rock Pk, E.Mullins

Sunday 9th December Ko. 10.45 am Unless Otherwise Stated
FAI Junior Cup 4th Round
Innishvilla A v Glen Celtic A, Knocknacurra, Innnishannon, T.Cottor
FAI Junior Cup 5th Round
CK Utd v Pearse Celtic, De Bruns Pk, Tullamore, 2.00pm ,CCFL
AOH Cup 4th Round
Carrigtwohill Utd  B v Ballinhassig A, Ballyadam Pk, D.Donovan
Glenvale v Leeview Ath, Regional Pk, F.O’Neill
City Challenge Cup 1st Round
Fairview v Hillington, Fairfield, J.Gaffney
County Cup 1st Round
Newmarket v Waterloo, Rathcoole, K.O’Keeffe
Premier A League
Leeds v Kilreen Celtic, Leeds Pk, Paul O’Sullivan
AUL 2
De Courcey Albion v Strand Utd, Ballinadee, B.Dowling
AUL 2A
Shandon Celtic v City Wanderers, Pophams Field, J.Sweeney
St John Boscos v Dunbar Celtic, Water Rock Pk, Z.Kristic
AUL 3
Afton Villa v Ard Na Laoi, Killeady, P.O’Sullivan
Greenwood v UCC, Alsa Pk, M.O’Connor
AUL 3A
Dunbar Celtic v Knocknaheeny Celtic, Murphys Farm, 2.00pm, A.McDonagh
Tower FC v Carrigaline Utd, Killowen, T.McDonagh
Wednesday 12th December Ko. 7.30 pm
Oscar Traynor Trophy
Cork AUL v Kerry District Leage, Turners Cross.

Thursday, November 29, 2012

FIXTURES: There is a delay with the fixtures this evening. I should have them around 10.30pm tonight. Will put them up straight away upon receipt.

Cup Finals: Don't forget the two big attractions at the Cross Friday and Saturday night.
Friday: (Saxone Cup Final) Hibs v Banteer - Saxone Cup Fina @ 7.30pm.
Saturday: (Mossie Linnane League Cup Final) Blarney Street Ath v Killumney Utd @ 7pm

Wednesday, November 28, 2012

The Cork AUL Team that defeated the MSL 3-0 in their Oscar Traynor clash at the Cross on Wednesday night.
Brief Report:
The AUL nosed in front after dreadful defending by the MSL allowed Colin Stack to touch home the opener on 15. Further sloppy defending from the MSL followed and two minutes later, the Cork AUL doubled their advantage when Stack got his second after finding the bottom right-hand corner with a crisp finish.
The MSL were playing well and seemed to knock it around comfortably but, it was Stack who had a great chance to complete his hat-trick when he blazed over with the goal in sight.
But, it was 3-0 to the AUL when Darren Lynch finished well in the 77th minute.
From here on the Cork AUL were well in control and if it were not for some super goalkeeping from Carlo Gleeson, the AUL could have won the game much more comfortably.
Once again, Anthony Peelo was superb at the back. Stephen O'Sullivan in goal had a solid performance and did nothing wrong. Mark Nolan was decisive in midfield whilt Darren Lynch and John Corcoran worked hard up front.
Impressive though were the subs that came on.
Howard Coakley showed tremendous skill on the ball when he got the chance and Dave Dineen also made a big impression as did Eamon O'Sullivan.
Overall it was a decent performance and if I was to be critical, I would say - we gave the possession away far too often. Players going for the ridiculous pass instead of the more effective one.

FAI Junior Cup 5th Round

CORK AUL Teams.
Terenure FC or Buttercrust FC v Rockmount or Park Utd
Richmond FC v Kilmacrennan Celtic or Keadue Rovers
Cappry Utd v Glen Celtic A or Innishvilla FC
CK Utd v Pearse Celtic
Fermoy FC or Glen Celtic B v Carrick Utd or Ferrybank FC
Killumney Utd or Glenthorn Celtic v Clonmel Celtic or St Michaels FC
College Corinthians or Douglas Hall v Cherry Orchard 

Tuesday, November 27, 2012

Rob Savage R.I.P.
All at Corkbeg AFC are deeply saddened to learn of the passing of former Corkbeg player Rob Savage over the weekend. Rob featured in the Corkbeg junior team a few seasons ago before a serious injury curtailed his playing career with the club.
Rob moved on to bigger and better things as physio to the Cork City team that gained promotion back to the League Of Ireland Premier Division and was a hugely popular figure among his team-mates.
Everyone at Corkbeg would like to express their deepest sympathies with the Savage family at this extremely difficult time.
Rest In Peace, Rob.

AUL NOTICE BOARD:

Delegate Meeting:
Please note: There will be a delegate meeting at the Ambassador Hotel on Wednesday, 5 December at 8 o’clock sharp.

Team of the Month (November): Do you want to be in the running for the Murphy’s Irish Stout Team of the Month for February? Get your entries in to Henry Healy, 19 Inniscarra Road, Fairhill, before Friday, December 7.

Coming attractions:
Oscar Traynor: MSL v Cork AUL, Turner’s Cross, Wednesday, November 28 (7.30pm).
AUL v Kerry, Turner’s Cross, Wednesday, December 12 (7.30pm).
Saxone Cup Final: Hibernians v CFC Banteer, Turner’s Cross, Friday, November 30 (7.30pm).
Mossie Linnane Cup Final: Blarney Street Ath v Killumney Utd, Turner’s Cross, Saturday, December 1 (7pm).

Sunday, November 25, 2012

OSCAR TRAYNOR NOTICE:
For Wednesday's game against the MSL, all players are requested to be in Turner's Cross at 6.15pm sharp.

AUL Results, AUL Tables

AUL RESULTS (COMPLETE)

Latest AUL Tables

There was 22 games cancelled this weekend due to the inclement weather conditions.

FAI Junior Cup 4th Round: Fermoy v Glen Celtic B (off); Pearse Celtic 5 Carrigtwohill Utd A 0; Glen Celtic A v Innishvilla A (off); Fairview 2 Richmond A 3; College Corinthians v Douglas Hall (AUL) (off); Killumney Utd v Glenthorn Celtic (Off).

Munster Junior Cup 3rd Round: Kilreen Celtic 3 Knockraha 0;

City Challenge Cup 1st Round: Central Rovers 1 Village Utd 1 (Village won 4-3 on pens aet); Cathedral Celtic v Greenmount Rangers B (off); Leeview Ath 5 Blackpool Celtic 0; Shandon Celtic v Grangevale (off); Parkview Celtic 2 Greenmount Rangers A 1; Glenvale v Knocknaheeny Celtic (off); City Wanderers v Afton Villa (off); Dillons Cross Ath v Casement Celtic (off).

County Cup 1st Round: Carrigaline Utd v Hibernians (off); Los Zarcos v Innishvilla B (off); Coachford B v CFC Banteer (off); Killowen 6 Buttevant B 2;  Ard Na Laoi v Rylane Celtic (off); St John Boscos C v Carrigtwohill Utd B (off).

Presidents Cup Semi Final: Dunbar Celtic B v Newmarket (off).

Premier League: Park Utd v Greenwood (off); Knockavilla Celtic v Blarney St Ath (off); Macroom A 0 Coachford 5;

Premier A league: Leeds v Blackstone Rovers (off).

AUL 1: Ballinhassig 5 Watergrasshill 2.

AUL 1A: UCC 3 Millstreet Celtic 3; Buttevant v Rathcoole Rovers (off).

AUL 2: De Courcey Albion v Donoughmore Ath (off).

AUL 3: UCC v Richmond (off).

AUL 3A: Tower Ath v St John Boscos (off); Greenwood 3 Castlelack 3.

Cork Youth Results, Cork Youth Tables,

U17  Premier
Castleview 2 Douglas Hall 2 (Not in table below)


Daly Industrial Supplies U17 League 1

Bandon                        OFF      Midleton                  
Blarney Utd                 4          Lakewood 0              
Wilton Utd                   OFF      Park Utd                  

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Carrigaline Utd A        OFF      College Cors A                                
Grenagh                      OFF      Riverstown/Brooklodge      
Kinsale                         OFF      Leeds                                    
Kanturk                        OFF      Douglas Hall A                                
Greenwood                 OFF      Strand Utd                            

FAI Youth Inter-League

Cork Youth Leagues    4          Limerick Desmond League 0

Daly Industrial Supplies U18 Division 1

Macroom                    OFF      Douglas Hall            
Avondale Utd  0                      Buttevant        2      
Cobh Wanderers         OFF      Wilton Utd                
Youghal Utd                OFF      Carrigaline Utd        
Killumney Utd             2          Douglas Hall Ath 1  

Daly Industrial Supplies U19 League

Riverstown/Brookodge           OFF      Greenwood  
Blarney Utd     4                      Wilton Utd       1      
Carrigaline Utd           5          Bandon            3      
Leeside                        OFF      Midleton                  
Temple Utd                 OFF      College Corinthians



U18 Table
U19 Table
U17 Table

Friday, November 23, 2012

Youths Inter-League change

Cork Youth Leagues v Limerick Desmond League changed to Ballea Park at 3.30 this Saturday (from 2pm in Mayfield)

Thursday, November 22, 2012


CORK AUL FIXTURES

Wednesday 28th November Ko. 7.30 pm
Oscar Traynor Trophy
MSL v Cork AUL, Turners Cross. MSL.

Friday 30th November Ko. 7.30 pm Unless Otherwise Stated
Saxone Cup Final
CFC Banteer v Hibernians, Turners Cross, D.Cronin, K.O’Keeffe, L.Murphy

Corinthians Cup 1st Round
Buttevant A v Ballincollig, Buttevant, J.Lenihan

AUL 3A
Leeview v Evergreen, Mayfield Community School, 7.45 pm, D.Donovan

Saturday 1st December Ko. 2.00pm Unless Otherwise Stated
Mossie Linnane League Cup Final
Blarney St Ath v Killiumney Utd, Turners Cross, 7.00pm, Paul O’Sullivan,T.Cotter, A.Mylod

Munster Junior Cup 3rd Round
Kanturk A v Macroom A, Kanturk, D.Deady

St Michaels Cup Semi Finals
Village Utd v Millstreet Celtic, Silverheights Pk, P.Buckley
Glenthorn Celtic v Riverstown –Brooklodge, St Aidens Community School, T.Long

Corinthians Cup 1st Round
Bweeng v Blackpool Celtic, Bweeng Sports Centre, M.O’Farrell
Churchvilla v Ballinhassig A, Kilmoy Cloyne, S.Barry
Carrigaline Utd v Waterloo, Ballea Pk, 5.00pm, B.Dowling
Macroom B v Grangevale, Town Pk, J.Thompson
Greenmount Rangers A v Buttevant B, Murphys Farm, Z.Kristic
City Challenge Cup 1st Round
Greenwood B v Dunbar Celtic B, Alsa Pk, R.Fitzgerald

Premier League
Pearse Celtic v Knockavilla Celtic, CIT Bishopstown, K.Hennessy

Premier A League
Kilreen Celtic v Grattan Utd, Murphys Farm, D.Klier

AUL1
Cathedral Celtic v Knockraha, Fairfield, T.Thompson

AUL 2A
Corkbeg v St John Boscos, Whitegate, J.Sweeney
Central Rovers v Hillington, O’Sullivan Pk, E.Mullins
Park Utd v Shandon Celtic, Brigown, M.O’Connor

AUL 3A
Knocknaheeny Celtic v Glen Celtic, Kilmore Rd, T.McDonagh

AUL 3B
Rylane Celtic v Greenmount Rangers, Rylane, M.Troysi
Glanworth Utd v Los Zarcos, Glanworth, A.McDonagh

Sunday 2nd December Ko. 10.45 am Unless Otherwise Stated
FAI Junior Cup 4th Round
Rockmount (MSL) v Park Utd A, Rockmount Pk, MSL

Munster Junior Cup 3rd Round
Greenwood A v Douglas Hall Alsa Pk, T.Cottor

Corinthians Cup 1st Round
Castlelack v Killowen, Castlelack, L.Murphy
UCC B v Rathcoole Rovers, The Farm, 2.00pm, A.McDonagh
De Courcey Albion v Parkview Celtic, Ballinadee, K.O’Keeffe
Dillon Cross Ath v Ballinhassig B, Silverheights Pk, D.Cronin
Fairview v Tower FC, Fairfield, J.Lenihan
St John Boscos C v Casement Celtic, Water Rock Pk, 2.00pm, F.O’Neill

Corinthians Cup 1st Round
Richmond B v Dunbar Celtic A, Ballyhank, Waterfall, 2.00pm, R.Fitzgerald
Kanturk B v Glenvale, Kanturk, J.Gaffeney
Watergrasshill v Innishvilla B, Skehanagh, S.Madine

Premier League
Springfield v Castleview, Pat O’Brien Pk, A.Mylod

Premier A League
Innishvilla v Bohemians,  Knocknacurra, Innishannon, P.Buckley
Glen Celtic v Blackstone Rovers, Glen Pk, D.Deady

AUL 3B
Coachford v Newmarket, Carrigadrohid, P.O’Sullivan

Tuesday, November 20, 2012

Grattan United are looking for a friendly next weekend.
Anyone interested, please ring Frank @ 086-1560447
STRAND UNITED are looking for a friendly (away) next weekend.
Anyone interested, please contact James @ 087-6431449.

Friendly wanted!


Macroom B looking for a game this Saturday contact Declan on             086 8279438      .

Monday, November 19, 2012

AUL Tables


AUL Tables

Under 17 Tables, Results



Under 17
Tables

Results:


FAI U17 Cup 2nd Round

Mayfield Utd                                          0 v                 Springfield Ramblers                        5 Mayfield Park                                    (J. Lyne)

Daly Industrial Supplies U17 Premier League

Avondale Utd                                         1 v                 Ballincollig                                               3 Avondale Park                                   (B. Noonan)
Carrigaline Utd             4 v                 Everton      1                     Ballea Park                                               (M. O’Connell)


Daly Industrial Supplies U17 League 1

Mallow Utd                     1                     v                      Wilton Utd                      2                    Mallow                               (M. O’Flynn)
Bandon                               7 v                 Lakewood Ath 1                                   Town Park 12 Noon   (T. Callanan)
Midleton                           6 v                 Ringmahon Rgs  3       Knockgriffin                                             (T. Kelleher)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Greenwood                                             4 v                 Carrigaline Utd A  0   Coffeys Field                                           (B. Buckley)
Kanturk                              4 v                 College Cors A 2                                  Kanturk                              (K. Morey)
Grenagh                             OFF                Leeds                                                           Grenagh                             (E. Harte)
Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Strand Utd                                               0 v                 Riverstown/Brooklodge                  1 Ballyannly                    (B. Buckley)

Sunday, November 18, 2012

U19 Results, Tables


U19 Tables

U19 Results

Daly Industrial Supplies U19 League

Blarney Utd                                             OFF                Carrigaline Utd             O’Shea Park 7.30         (P. Murphy)
Daly Industrial Supplies U19 League

Bandon                               OFF College Corinthains                 Town Park                                                (P. Murphy)
Riverstown/Brooklodge                  4 v                 Leeside      1 Eastcliffe                                               (S. O’Connell)
Temple Utd                                             GAME ABANDONED    Greenwood                                             Temple Park                                           (T. Mazur)
Wilton Utd                                              1 v                 Midleton   0                     Lee Road                           (P. Buckley)

Cork Youth Fixtures


Youth Fixtures
Tuesday 20th November
Daly Industrial Supplies U17 Premier League
Castleview v Douglas Hall O’Sullivan Park 7.30 (M. O’Connell)
Wednesday 21st November
Daly Industrial Supplies U18 Division 1
Buttevant v Youghal Utd Abbeyview 7.30 (R. Murphy)
Saturday 24th November(2pm Kick-Off Unless Stated)
FAI Youth Inter-League
Cork Youth Leagues v Limerick Desmond League FAI Grnds Bishopstown (J. Lyne, S. O’Connell, T. Callanan)
Daly Industrial Supplies U18 Division 1
Macroom v Douglas Hall Macroon 12 Noon (T. Kelleher)
Avondale Utd v Buttevant Avondale Park (R. Murphy)
Cobh Wanderers v Wilton Utd Oldchurch Park (G. Kelly)
Youghal Utd v Carrigaline Utd Adrath Park (K. Morey)
Killumney Utd v Douglas Hall Ath Killeady (B. Noonan)
Daly Industrial Supplies U19 League
Riverstown/Brookodge v Greenwood Glanmire (K. Callanan)
Sunday 25th November(2pm Kick-Off Unless Stated)
Daly Industrial Supplies U19 League
Blarney Utd v Wilton Utd O’Shea Park 4pm (J. Lyne)
Carrigaline Utd v Bandon Ballea Park (S. O’Connell)
Leeside v Midleton Leeside Park (T. Callanan)
Temple Utd v College Corinthains Temple Park (M. O’Connell)
Daly Industrial Supplies U17 League 1
Bandon v Midleton Town Park 11am (K. Morey)
Blarney Utd v Douglas Hall O’Shea Park (E. Harte)
Wilton Utd v Park Utd Lee Road (B. Noonan)
Daly Industrial Supplies U17 League 1A
Carrigaline Utd A v College Cors A Ballea Park (H. McGovern)
Grenagh v Riverstown/Brooklodge Grenagh (T. Kelleher)
Kinsale v Leeds Kinsale (T. Mazur)
Kanturk v Douglas Hall A Kanturk (B. Buckley)
Greenwood v Strand Utd Coffeys Field (D. O’Mahon
AUL DISCIPLINARY MEETING:
There will be a Disciplinary Meeting at Turner's Cross this coming Wednesday, 21 November at 7pm Sharp.

U18 Results, Tables


U18 tables

U18 results
Munster Youths Cup 2nd Round

Mallow Utd                                             2 v                 Mayfield Utd                  3                     Mallow                               (P. Murphy)
Ballincollig                                               0 v                 St Marys                             2 Landing Field                                     (T. Callanan)
College Corinthians   1 v                 Castleview                                               4 Corinthians Park      (R. Murphy)
Castlebridge Celtic    3 v                 Youghal Utd                    1                     Castlelyons                                              (S. O’Connell)
Dunmanway Town      4 v                 Carrigaline Utd A 2    Dunmanway                                            (WCL)
Clonakilty Town           2 v                 Leeds           0                                             Clonakilty                         (WCL)

Daly Industrial Supplies U18 Premier Division

Blarney Utd                     3                     v                      Everton      2                     O’Shea Park                                             (J. Lyne)
Ringmahon Rgs             1 v                 College Cors A               4                     Ringmahon Park           (M. O’Connell)

Daly Industrial Supplies U18 Division 1

Macroom                          7 v                 Crosshaven                                              1 Macroom 12 Noon                        (K. Morey)
Douglas Hall A               3                     v                      Avondale Utd                 2                     Moneygourney             (B. Noonan)
Wilton Utd                                              OFF                Carrigaline Utd             Lee Road                           (T. Kelleher)                  
Killumney Utd               3                     v                      1 Douglas Hall                                       Killeady                              (T. Mazur)


AUL Fixture changes:

The following fixture is OFF on Saturday, 24 November.
FAI Junior Cup fourth round: Kanturk A v Innishvilla A (Provisional), Kanturk, A. Mylod.

The following fixture is ON Sunday, 25 November (10.45am).
FAI Junior Cup fourth round: Glen Celtic A v Innishvilla A (Provisional), Glen Park.

 

AUL Results

AUL RESULTS (COMPLETE)
FAI Junior Cup 3rd Round: Kanturk A 2 Glen Celtic A 3.

Munster Junior Cup 3rd Round: Park Utd A 5 Blackstone Rovers 1; Blarney St Ath 1 Coachford A 4; Killumney Utd 4 Innishvilla A 0.

St Michaels Cup Quarter Final: Cathedral Celtic 1 Riverstown-Brooklodge 2.

AOH Cup 3rd Round: Castleview 1 Village Utd 0.

Premier League: Knockavilla Celtic 1 Greenwood 0; Springfield 0 Pearse Celtic 3.

Premier A League: Carrigtwohill Utd 2 Kilreen Celtic 2; Leeds 1 Douglas Hall 7; Bohemians 1 Grattan Utd 1.

AUL 1: Lakewood Ath v Fairview (off).

AUL 1A: UCC 0 Richmond 2; Buttevant 7 Grangevale 1.

AUL 2: CFC Banteer 3 Ballincollig 1; Donoughmore Ath 3 Macroom B 1; Strand Utd v Killowen (off).

AUL 2A: Dunbar Celtic 6 Shandon Celtic 0; Churchvilla 4 City Wanderers 4; Corkbeg 0 Hibernians 3; Park Utd v Central Rovers (off); St John Boscos 1 Hillington 0.

AUL 3: Innishvilla B 2 St John Boscos 1; Afton Villa 3 Ballinhassig B 1; Ard Na Laoi 2 Greenwood B 5.

AUL 3A: Glen Celtic B 8 Dunbar Celtic B 1; Knocknaheeny Celtic 2 St John Boscos 1; Carrigaline Utd 3 Evergreen 4; Tower Ath 1 Leeview Ath 3.

AUL 3B: Greenmount Rangers 1 Buttevant 1; Glanworth Utd 3 Bweeng 5; Los Zarcos v Newmarket Town (off); Kanturk 2 Rylane Celtic 3; Coachford B 2 Casement Celtic 0.

CORK AUL CUP DRAWS

ST MICHAELS CUP SEMI FINAL DRAW

Village Utd v Millstreet Celtic

Glenthorn Celtic v Riverstown-Brooklodge Utd

AOH CUP 4TH ROUND

Glenthorn Celtic v Kilreen Celtic

Douglas Hall v Pearse Celtic or Coachford A

Carrigtwohill B v Ballinhassig A

Glenvale v Leeview Ath

Macroom A or Killumney Utd v Greenmount Rangers A

Glen Celtic A v Innishvilla A or Kanturk A

Hibernians v Lakewood Ath

Waterloo v Castleview
OSCAR TRAYNOR - REMINDER:
All players on the panel are requested to be at Moneygourney next Wednesday night at 7.30pm sharp for a training session.

Saturday, November 17, 2012

All the recipients at the Cork Soccer awards held at Murphy's Brewery on Friday night.

Jack O'Driscoll with his Distinguised Award accompanied by relations and friends at the Cork Soccer awards in Murphy's Brewery on Friday night.
Joe Grady is presented with the "Soccer Legend" award from Martin Conlon (Cork AUL) at the Cork Soccer Awards in Murphy's Brewery on Friday night.
 

Matthew Donovan is presented with his Distinguished Award from Tony Chambers at the Cork Soccer Awards in Murphy's Brewery on Friday night.



Plunket Carter is presented with a Special Award from Kevin O'Mahony (Cork AUL) at the Cork Soccer Awards in Murphy's Brewery on Friday night.
Bobby Brohan is presented with the "Hall of Fame" award from Ted O'Mahony (Cork AUL) at the Cork Soccer awards in Murphy's Brewery on Friday night.


Park United's Dave O'Connor is presented with his Distinguished award from Tom Fitztgerald (Cork AUL) at the Cork Soccer Awards in Murphy's Brewery on Friday night.
Timmy O'Flynn is presented with his Distinguished award from Richie Browne (Cork AUL) at the Cork Soccer awards in Murphy's Brewery on Friday night.
 

Thursday, November 15, 2012

AUL Fixtures


CORK AUL FIXTURES

Friday 23rd November Ko. 7.30 pm Unless otherwise Stated
City Challenge Cup 1st Round
Leeview Ath v Blackpool Celtic, Mayfield Community School, 7.45 pm, Z.Kristic

AUL 1A
Buttevant v Rathcoole Rovers, Buttevant, P.Buckley

Saturday 24th November  Ko. 2.00pm Unless Otherwise Stated
FAI Junior Cup 4th Round
Kanturk A v Innishvilla A, Kanturk (Provisional) A.Mylod
Fermoy v Glen Celtic B, Carrig Pk, MSL
Pearse Celtic v Carrigtwohill Utd A, CIT Bishopstown, D.Deady

Munster Junior Cup 3rd Round
Kilreen Celtic v Knockaha, Murphys Farm, Paul O’ Sullivan

City Challenge Cup 1st Round
Central Rovers v Village Utd, O’Sullivan Pk, T.Long
Cathedral Celtic v Greenmount Rangers B, Fairfield, M.O’ Farrell

County Cup 1st Round
Carrigaline Utd v Hibernians, Ballea Pk, 5.00pm, J.Lenihan
Los Zarcos v Innishvilla B, Station Rd, Millstreet, D.Donovan
Coachford B v CFC Banteer, Carrigadrohid, J.Thompson
Killowen v Buttevant B, Killowen, S.Barry

Premier League
Park Utd v Greenwood, Brigown, K.Hennessy
Knockavilla Celtic v Blarney St Ath, Knockavilla, T.Cotter
Macroom v Coachford, Murray Field, D.Cronin

AUL 1A
UCC v Millstreet Celtic, The Farm, D.Klier

AUL 3
Greenwood v Castlelack, Alsa Pk, E.Mullins

Sunday 25th November Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated
FAI Junior Cup 4th Round
Glen Celtic A v Innishvilla A, Glen Pk, (Provisional) A.Mylod
Fairview v Richmond A, Fairfield, D.Cronin
College Corinthians v Douglas Hall (AUL), Corinthians Pk, MSL
Killumney Utd v Glenthorn Celtic, Killeady, D.Deady

Presidents Cup Semi Final
Dunbar Celtic B v Newmarket, Murphys Farm, 2.00pm, R.Fitzgerald

City Challenge Cup 1st Round
Shandon Celtic v Grangevale, Pophams Field, T.Thompson
Parkview Celtic v Greenmount Rangers A, Pfizer Pk, K.O’Keeffe
Glenvale v Knocknaheeny Celtic, Regional Pk, L.Murphy
City Wanderers v Afton Villa, CIT Bishopstown, J.Gaffeney
Dillons Cross Ath v Casement Celtic, Silverheights Pk, A.McDonagh

County Cup 1st Round
Ard Na Laoi v Rylane Celtic, Leemount, P.O’Sullivan
St Johns Boscos C v Carrigtwohill Utd B, Water Rock Pk, 2.00pm, M.O’Connor

Premier A League
Leeds v Blackstone Rovers, Leeds Pk, P.Buckley

AUL 1
Ballinhassig v Watergrasshill , Gortnaglough, S.Madine

AUL 2
De Courcey Albion v Donoughmore Ath, Ballinadee, B.Dowling

AUL 3
UCC v Richmond, The Farm, 2.00pm, J.Sweeney

AUL 3A
Tower Ath v St John Boscos, Killowen, D.Mulcahy

Tuesday, November 13, 2012

Blackpool Celtic are looking for a friendly sunday morning 11:00 on the Mayfield all weather pitch.
Anyone interested can you please contact Will on 0862196597 after 5pm.

Monday, November 12, 2012

OSCAR TRAYNOR NOTICE:
All Players in the panel are requested to be at Douglas Hall's Ground (Moneygourney) this coming Wednesday at 7.30pm sharp for a game against Cork City as per request from the Cork AUL Manager - Donal Riordan.


Good times

Good times by CorkBilly
Good times, a photo by CorkBilly on Flickr.

Knockavilla, including striker JP O'Mahony (right front), celebrate shootout win. St Michael's Cup semi-final, Leeds 2 Knockavilla Celtic 2, Celtic won 5-4 on pens., Leeds Park, 18.02.07. For more pics from 2007, click on the image above

Cork Youth Results, Cork Youth Tables,

Youth tables
U17
U18
U19

Cork Youth Results
FAI U17 Cup 2nd Round

Castleview                   5          Avondale Utd  0

Gussie Walsh U17 Trophy Final

Mayfield Utd   0                      College Corinthians 3

Daly Industrial Supplies U17 Premier League

Springfield Ramblers  OFF      Avondale Utd                                              
Everton            2                      Castleview                   2                  
Ballincollig                  1          Carrigaline Utd 3                            
Douglas Hall                4          Rockmount 1            

Daly Industrial Supplies U17 League 1

Bandon                        3          Blarney Utd     1      
Park Utd                      1          Midleton 2              
Ringmahon Rgs           8          Lakewood Ath 2      
Wilton Utd                   2          Mallow Utd     2      

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Kinsale                         OFF      Riverstown/Brooklodge      
Kanturk            0                      Strand Utd 2            
Carrigaline Utd A 1                 Grenagh          0      
College Cors A            0                      Greenwood     0      

Daly Industrial Supplies U18 League Cup Final
Leeds               1          v          Castleview       2      

Daly Industrial Supplies U18 Premier Division

Blarney Utd                 1          Ringmahon Rgs           2
Castlebridge Celtic 3              College Corinthians    4
College Cors A                        7          Fermoy            2      
Everton                        1          Ballincollig                  7
Daly Industrial Supplies U18 Division 1

Macroom                    4          Youghal Utd                2
Wilton Utd       2                      Avondale Utd  2      
Mallow Utd     2                      Buttevant        0      
Douglas Hall A                        0          Douglas Hall                4
Crosshaven 3                           Killumney Utd             4
Carrigaline Utd 2                    Cobh Wanderers         1

Daly Industrial Supplies U19 League

Wilton Utd                   OFF      Avondale Utd          
Temple Utd     2                      Bandon            1      
Riverstown/Brookodge 1                    Blarney Utd     4
Midleton         2                      Carrigaline Utd 0    
Leeside            0                      College Corinthians    1

Cork Youth Fixtures


Cork Youth Fixtures

Friday 16th November
Daly Industrial Supplies U19 League
Blarney Utd v Carrigaline Utd O’Shea Park 7.30 (P. Murphy)
Saturday 17th November(2pm Kick-Off Unless Stated)
Munster Youths Cup 2nd Round
Mallow Utd v Mayfield Utd Mallow (P. Murphy)
Ballincollig v St Marys Landing Field (T. Callanan)
College Corinthians v Castleview Corinthians Park (R. Murphy)
Castlebridge Celtic v Youghal Utd Castlelyons (S. O’Connell)
Dunmanway Town v Carrigaline Utd A Dunmanway (WCL)
Clonakilty Town v Leeds Clonakilty (WCL)
Daly Industrial Supplies U18 Premier Division
Blarney Utd v Everton O’Shea Park (J. Lyne)
Ringmahon Rgs v College Cors A Ringmahon Park (M. O’Connell)
Daly Industrial Supplies U18 Division 1
Macroom v Crosshaven Macroom 12 Noon (K. Morey)
Douglas Hall A v Avondale Utd Moneygourney (B. Noonan)
Wilton Utd v Carrigaline Utd Lee Road (T. Kelleher)
Killumney Utd v Douglas Hall Killeady (T. Mazur)
Daly Industrial Supplies U17 League 1A
Strand Utd v Riverstown/Brooklodge Ballyannly (B. Buckley)
Sunday 18th November(2pm Kick-Off Unless Stated)
FAI U17 Cup 2nd Round
Mayfield Utd v Springfield Ramblers Mayfield Park (J. Lyne)
Daly Industrial Supplies U19 League
Bandon v College Corinthains Town Park (P. Murphy)
Riverstown/Brooklodge v Leeside Eastcliffe (S. O’Connell)
Temple Utd v Greemwood Temple Park (T. Mazur)
Wilton Utd v Midleton Lee Road (P. Buckley)
Daly Industrial Supplies U17 Premier League
Avondale Utd v Ballincollig Avondale Park (B. Noonan)
Carrigaline Utd v Everton Ballea Park (M. O’Connell)
Daly Industrial Supplies U17 League 1
Mallow Utd v Wilton Utd Mallow (M. O’Flynn)
Bandon v Lakewood Ath Town Park 12 Noon (T. Callanan)
Midleton v Ringmahon Rgs Knockgriffin (T. Kelleher)
Daly Industrial Supplies U17 League 1A
Greenwood v Carrigaline Utd A Coffeys Field (B. Buckley)
Kanturk v College Cors A Kanturk (K. Morey)
Grenagh v Leeds Grenagh (E. Harte)
Tuesday 20th November
Daly Industrial Supplies U17 Premier League
Castleview v Douglas Hall O’Sullivan Park 7.30 (M. O’Connell)
Wednesday 21st November
Daly Industrial Supplies U18 Division 1
Buttevant v Youghal Utd Abbeyview 7.30 (R. Murphy)

Friendly wanted!

Macroom A looking for an away game this weekend please contact William on 0871336454

Sunday, November 11, 2012

AUL Results

AUL RESULTS - COMPLETE
FAI Junior Cup 3rd Round: Waterloo 0 Glen Celtic B 5.

Munster Junior Cup 2nd Round: Greenwood A 4 Newmarket 0.

Mossie Linnane League Cup Semi Final: Blarney St Ath 2 Pearse Celtic 1; Kanturk 2 Killumney Utd 2 (Killumney won 3-2 on pens aet).

AOH Cup 3rd Round: Kilreen Celtic 8 St John Boscos B 0; Carrigtwohill Utd A 1 Glen Celtic A 2; Douglas Hall 8 Dillons Cross Ath 0; Glenvale 2 Blackstone Rovers 0.

St Michaels Cup Quarter Final: Richmond A v Village Utd (off); Lakewood Ath 2 Millstreet Celtic 3; Glenthorn Celtic 3 UCC A 1.

Premier League: Knockavilla Celtic 2 Castleview 1; Park Utd 3 Macroom 2; Springfield 0 Coachford 4.

Premier A League: Grattan Utd 0 Innishvilla A 3; Bohemians 2 Leeds 2.

AUL 1: Knockraha 4 Ballinhassig 3; Watergrasshill v Riverstown-Brooklodge (off).

AUL 1A: Grangevale 0 Rathcoole Rovers 1.  

AUL 2: Ballincollig 1 Blackpool Celtic 1; CFC Banteer 4 Donoughmore Ath 1; Strand Utd v Macroom (off).  

AUL 2A: Dunbar Celtic v Central Rovers (off); Corkbeg 1 Churchvilla 4; Hibernians 4 Shandon Celtic 1; Hillington 0 Park Utd 4; City Wanderers 2 St John Boscos 1.

AUL 3: Ballinhassig 3 Greenwood B 1; Castlelack 3 Ard Na Laoi 2; St John Boscos 6 Parkview Celtic 1; UCC 1 Afton Villa 2.

AUL 3A: Carrigaline Utd 2 Carrigtwohill Utd 0; Leeview Ath 3 Knocknaheeney Celtic 5.

AUL 3B: Rylane Celtic 1 Coachford B 1; Los Zarcos 1 Greenmount Rangers 3; Buttevant 2 Bweeng 5; Casement Celtic 0 Kanturk 2.

AUL Tables


AUL Tables
Castlelack FC are looking for a friendly next Sunday.
Anyone interested, please ring Adrian @ 087-2303631 or DJ @ 087-1303297

Thursday, November 08, 2012

AUL Fixtures


CORK AUL FIXTURES

Friday 16th November Ko. 7.30pm
AUL 1A
Buttevant v Grangevale, Buttevant, Tony Thompson

Saturday 17th November Ko. 2.00pm Unless Otherwise Stated
FAI Junior Cup 3rd Round
Kanturk A v Glen Celtic A, Kanturk, K.Hennessy

Munster Junior Cup 3rd Round
Park Utd A v Blackstone Rovers, Brigown, Paul O Sullivan
Blarney St Ath v Coachford A, GACA Pitches, Brooklodge, A.Mylod

St Michaels Cup Quarter Final
Cathedral Celtic v Riverstown-Brooklodge, Fairfield, D.Cronin

AOH Cup 3rd Round
Castleview v Village Utd, O’Sullivan Pk, D.Kleir

Premier League
Knockavilla Celtic v Greenwood, Knockavilla, J.Lenihan

Premier A League
Carrigtwohill Utd v Kilreen Celtic, Ballyadam Pk, P.Puckley

AUL 1
Lakewood Ath v Fairview, Ovens, J.Thompson

AUL 1A
UCC v Richmond, The Farm, T.Long

AUL 2
CFC Banteer v Ballincollig, Banteer Sports Field, J.Sweeney
Donoughmore Ath v Macroom, Donoughmore, M.O’Farrell
Strand Utd v Killowen, Ballyanley, T.Thompson

AUL 2A
Dunbar Celtic v Shandon Celtic, Murphys Farm, T.Cotter
Churchvilla v City Wanderers, Kilmoy, Cloyne, S.Barry
 Corkbeg v Hibernians, Whitegate, D.Donovan

AUL 3
Innishvilla v St John Boscos, Knocknacurra, Innishannon, K.O’Keeffe

AUL 3A
Glen Celtic v Dunbar Celtic, Glen Pk, E.Mullins
Knocknaheeny Celtic v St John Boscos, Kilmore Road, Z.Kristic
Carrigaline Utd v Evergreen, Ballea Pk, 5.00pm, L.Murphy

AUL 3B
Greenmount Rangers v Buttevant, Murphys Farm, M.O’Connor
Glanworth Utd v Bweeng, Glanworth, R.Fitzgerald
Los Zarcos v Newmarket Town, Station Rd, Millstreet, A.McDonagh

Sunday 18th November Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated
Munster Junior Cup 3rd Round
Killumney Utd v Innishvilla A, Killeady, Paul O Sullivan

Premier League
Springfield v Pearse Celtic, Pat O Brien Pk, A.Mylod

Premier A League
Leeds v Douglas Hall, Leeds Pk, D.Cronin
Bohemians v Grattan Utd, Fairfield, T.Long

AUL 2A
Park Utd v Cental Rovers, Brigowen, J.Gaffeney
St John Boscos v Hillington, Water Rock Pk, E.Mullins

AUL 3
Afton Villa v Ballinhassig, Killeady, K.O’Keeffe
Ard Na Laoi v Greenwood, Leemount, T.McDonagh

AUL 3A
Tower Ath v Leeview Ath, Killowen, S.Madine

AUL 3B
Kanturk v Rylane Celtic, Kanturk, P.O’Sullivan
Coachford v Casement Celtic, Carrigadrohid, J.Sweeney



Corinthians Cup 1st Round  draw:       
Castlelack v Killowen
UCC B v Rathcoole Rovers
De Courcy Albion v Parkview Celtic
Bweeng  v Blackpool Celtic
Dillons Cross Ath v Ballinhassig B
Churchvilla v Ballinhassig A
Carrigaline Utd v Waterloo
Fairview v Tower Ath
Knockraha  v Afton Villa
St John Boscos C v Casement Celtic
Buttevant A v Ballincollig
Macroom B v Grangevale
Richmond B v Dunbar Celtic A
Greenmount Rangers A  v Buttevant B
Kanturk B v Glenvale
Watergrasshill  v Innishvilla B

Wednesday, November 07, 2012


TEAM OF THE MONTH for OCTOBER:

Do you want to be in the running for the Murphy’s Irish Stout Team of the Month for October? Get your entries in to Henry Healy, 19 Inniscarra Road, Fairhill, before Friday, November 12.

Please include the August results when sending in your details.

At the Barricades

At the Barricades by CorkBilly
At the Barricades, a photo by CorkBilly on Flickr.
At the Barricades

Grattan's Harry Goulding (left) and Darren Geaney resist as Pike skipper Colm Enright leads a late charge in the setting sun. FAI Junior Cup, 7th round, O'Neill Park, Grattan Utd 3 Pike Rovers 3, Grattan win 5-4 on pens. February 2007. Click on image to see more pics from 2007

Tuesday, November 06, 2012

Celebration

Celebration by CorkBilly
Celebration, a photo by CorkBilly on Flickr.
Celebration

Dejection for Coachford, Joy for Leeside after the only goal. Murphy's Stout AOH Cup final, Turner's Cross, 11,05.07, Coachford 0 Leeside 1. Click on image to see more pics from 1st half of 2007.

Monday, November 05, 2012

OSCAR TRAYNOR :

All players in the panel are requested by Manager Donal Riordan to attend training at Moneygourney this Wednesday coming at 7.45pm sharp.

COMING AUL ATTRACTIONS:
 
Oscar Traynor Trophy - MSL V CORK AUL. Turners Cross Wednesday 28th November. Ko 7.30pm
Saxone Cup Final - CFC Banteer v Hibernians, Friday 30th November Turners Cross Ko .7.30 pm
Mossie Linnane Cup Final - Saturday 1st December Turners Cross Ko. 7.00pm ( note kick off time)

CUP DRAWS

FAI Junior Cup 4th Round
Kanturk A / Glen Celtic A v Innishvilla A
Fermoy (MSL) v Waterloo / Glen Celtic B
Pearse Celtic v Carrigtwohill Utd A
College Corinthians (MSL) v Douglas Hall (AUL)
Killumney Utd v Glenthorn Celtic
Rockmount (MSL) v Park Utd A
Fairview v Richmond A
City Challenge Cup 1st Round
Cathedral Celtic v Greenmount Rangers B
Leeview Ath v Blackpool Celtic
Central Rovers v Village Utd
Greenwood B v Dunbar Celtic B
Shandon Celtic v Grangevale
Glenthorn Celtic v Glen Celtic B
Parkview Celtic v Greenmount Rangers A
Glenvale v Knocknaheeny Celtic
City Wanderers v Afton Villa
Fairview v Hillington
Dillons Cross Ath v Casement Celtic
Byes – Evergreen, UCC A, Lakewood A, Dunbar Celtic A, UCC B

County Cup 1st Round
Donoughmore Ath v Knockraha
Carrigaline Utd v Hibernians
Ard Na Laoi v Rylane Celtic
Los Zarcos v Innishvilla B
Coachford B v CFC Banteer
St John Boscos C v Carrigtwohill Utd B
Newmarket v Waterloo
Killowen v Buttevant B

Byes – Buttevant A, Riverstown-Brooklodge, Kanturk B, Rathcoole Rovers, Ballinhassig A, Park Utd B, Castlelack, Ballinhassig B, De Courcey Albion, Millstreet Celtic, Churchvilla, Corkbeg, Macroom B, Tower Ath, Glanworth Utd, St John Boscos A, Richmond B, Ballincollig, Richmond A, Watergrasshill Utd, St John Boscos B, Bweeng, Strand Utd.