Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Sunday, September 30, 2012


CUP DRAWS.

SAXONE CUP QUARTER FINAL DRAW
Blackpool Celtic / St John Boscos A v Hillington
Corkbeg v Central Rovers
Hibernians v Donoughmore Ath
CFC Banteer v Strand Utd.
 PRESIDENTS CUP QUARTER FINAL DRAW
Leeview Ath v Newmarket
Ard Na Laoi v Greenmount Rangers B
Dunbar Celtic B v Glanworth Utd
Glen Celtic B v Rylane Celtic.
MUNSTER JUNIOR CUP 2ND ROUND DRAW
Knockraha v Glenthorn Celtic
Blarney Street Ath v Cathedral Celtic
Park Utd A v Glen Celtic B
Richmond A v Killumney Utd
Innishvilla A v Donoughmore Ath
Douglas Hall v Knockavilla Celtic
Ballincollig v  Macroom A
Kanturk A v Springfield A
Leeview Ath v Blackstone Rovers
Coachford A v Glen Celtic A
Greenwood A or Castleview v Newmarket Town
Village Utd v Kilreen Celtic

 

AUL Results


AUL RESULTS COMPLETE:

Munster Junior Cup 1st Round: Greenmount Rangers A 2 Springfield A 4; Carrigtwohill Utd A 2 Killumney Utd 6; Donoughmore Ath 5 Castlelack 0; Pearse Celtic 0 Park Utd A 2; Blarney St Ath 3 Bweeng 1; Knockavilla Celtic 1 Glenvale 1 (Knockavilla won 3-0 on pens aet); Richmond A 3 Watergrasshill Utd 0; Cathedral Celtic 5 Carrigaline Utd 0; Waterloo 2 Glenthorn Celtic 2 (Glenthorn won 3-0 on pens aet); Tower Ath 1 Kanturk A 5; Village Utd 6 Rathcoole Rovers 0; Glen Celtic B 5 Fairview 0; Ballincollig 1 Leeds 1 (Ballincollig won 4-3 on pens aet); Greenwood B 1 Glen Celtic A 7; Lakewood Ath 2 Macroom A 5; Leeview Ath 6 Grattan Utd 0; Buttevant A 1 Coachford A 3; Douglas Hall 5 Bohemians 0; Greenwood A v Castleview (off); Innishvilla A 7 Blackpool Celtic 0; Casement Celtic 1 Knockraha 6.

AOH Cup 1st Round: Greenmount Rangers B 0 Kilreen Celtic 4.

St Michaels Cup 2nd Round: Riverstown-Brooklodge Utd 2 Springfield B 0.

Saxone Cup 2nd Round: Park Utd B 3 Central Rovers 3 (Central won 3-2 on pens aet); CFC Banteer 3 Shandon Celtic 0.

Presidents Cup 2nd Round: Knocknaheeny Celtic 0 Newmarket 2; Rylane Celtic 3 Carrigtwohill Utd B 3 (Rylane Celtic won 3-2 on pens aet); Evergreen 1 Dunbar Celtic B 2.

AUL 1A: Millstreet Celtic 5 UCC 4.

AUL2: Killowen 4 Macroom 0;

AUL 2A: Corkbeg 1 Dunbar Celtic 2; City Wanderers 1 Hibernians 3; Hillington 2 Churchvilla 1.

AUL 3: Innishvilla 1 UCC B 3; Ard Na Laoi 1 Parkview Celtic 2; Richmond 1 Afton Villa 0.

 AUL 3B: Coachford B 0 Los Zarcos 1; Kanturk 7 Buttevant 2.

SPECIAL NOTICES

On behalf of the Cork AUL, I would like to wish the four Castleview players injured this morning (Sunday) as a result of a car accident while travelling on their way to their game against Greenwood A at Alsa Park a speedy recovery.
I am delighted to be informed that all four players are out of danger and are being treated by the staff of the Regional Hospital where we hope they will be released after the appropriate x-rays and tests are completed.

Manager of Killumney United Eoin Fehilly wishes to thank the Carrigtwohill Committee members, supporters and referee John Linehan for the very kind attention and care they gave to goalkeeper David Cronin after a collision with another player resulted in a bad head wound to the Killumney keeper on Saturday.
Fortunately, we are delighted to report that after an overnight stay under observation in hospital, David was released on Sunday.
We all wish David a speedy recovery and hope that he returns to action in the not too distant future.

Friday, September 28, 2012

Glen Celtic B are looking for a friendly home or away on Saturday 6th Oct.
Anyone interested, please contact Pa @ 085-7754477

Expressions

Expressions by CorkBilly
Expressions, a photo by CorkBilly on Flickr.
More pics from 2006 going up. Click on pic to see. Passage v Glenthorn B Nov 06

Thursday, September 27, 2012

OSCAR TRAYNOR UPDATE:  MESSAGE FROM MANAGER DONAL RIORDAN:
Monday1st  October we will be playing a friendly match at 8.30pm against Mayfield Utd (Munster Junior League team) at Mayfield United's all weather pitch and the following players are requested to attend at 7.45 Sharp
Steve O Sullivan Douglas Hall
David Cronin Kilumney.
Kieth Linzelle Coachford.
Anthony Peelo Blarney St.
Terrance Mc Sweeney Tower FC.
Colin Stack Park Utd.
Vincent Lonergan Glen Celtic.
Mark Nolan Glen Celtic.
Lloyd Dorgan Kilumney
Eamonn O sullivan Park Utd.
Rob Walsh Knocavilla.
John Corcoran Coachford.
David Dineen Park Utd.
Mark O sullivan Blarney St.
Paddy Mc aulliffe Blarney St.
Conor Ryan Dunbar Celtic.
Alan Jeffers Coachford.
The following players are requested to attend Douglas hall grounds on Wed 3rd at 7.15 sharp for a game against a Glenthorn Celtic X1.
Sheamus Miller Fairview
John Good Tower Fc.
Gary O Mahony Carrigtwohill.
Arron Kearney Kilumney.
Shaun Taggart Tower Fc.
Shane Duggan Glenthorn Celtic.
Mark O Sullivan Blarney St.
Dave Dineen Park Utd.
Eamonn O Sullivan Park Utd.
Darren Lynch Park Utd.
Steve Barry Douglas Hall.
Alan Jeffers Coachford.
Pat Coakley Douglas Hall.
Mark Murphy Innishvilla.
John Corcoran Coachford.
Lloyd Dorgan Kilumney.
Vincent Lonergan Glen Celtic.
All players are asked to be punctual and as I am away at the Marathon in Berlin untill Tuesday anyone that has any difficulties please contact John Paul Cotter no later than Sunday evening allowing for all matches having been played and any one with any injuries to be known to us.
John Paul's number is 0876339776 this is very important.
We would like to thank in advance Gavin O' Mahony of Mayfield Utd and Donal Cronin of Glenthorn Celtic for agreeing to play us and we invite all players and Managers of all clubs to come and see the games.

AUL Fixtures


CORK AUL FIXTURES
Friday 5th October Ko. 7.30 pm
AUL 3B
Buttevant v Los Zarcos, Buttevant, M.O’Connor
Saturday 6th October Ko. 3.00pm Unless Otherwise Stated
AOH Cup 2nd Round
Greenmount Rangers A v Tower Ath, Murphys Farm, A.Mylod
Rylane Celtic  v Killumney Utd,Rylane, T.Long
Coachford A v Knockavilla Celtic, The Glebe, D.Deady
UCC A v Castleview, The Farm, P.Buckley
CFC Banteer v Carrigtwohill Utd B, Banteer Sports Field, Paul O Sullivan
Dunbar Celtic A v Bohemians, Murphys Farm, K.Hennessy
St John Boscos B v Churchvilla, Water Rock Pk, D.Donovan
Carrigtwohill Utd A  v Knockraha,Ballyadam Pk , J.Lenihan
Coachford Utd B v Springfield A, Carrigadrohid, T.Thompson
Kanturk A v City Wanderers, Kanturk, L.Murphy
Park Utd A v Hibernians, Brigown, D.Cronin
Richmond A v Lakewood Ath Garrandarragh, Wilton, M.O’Farrell
Waterloo v Rathcoole Rovers, Whitechurch Community Centre, K.O’Keeffe
Millstreet Celtic v Cathedral Celtic, Town Pk, Z. Kristic
Pearse Celtic v Dunbar Celtic B, CIT Bishopstown, F.Murphy
Ballinhassig B v De Courcey Albion, Gortnaglough, B.Dowling
Carrigaline Utd v Blackstone Rovers, Ballea Pk, 5.00pm, J.Thompson
AUL 2
Macroom v Ballincollig, Town Pk, M.O’Connor
Killowen v Donoughmore Ath , Killowen, E.Mullins
AUL 3A
Knocknaheeny Celtic v Evergreen, Kilmore Road, R.Fitzgerals
Sunday 7th October Ko. 10.45 am Unless Otherswise Stated
AOH Cup 2nd Round
St John Boscos C v Innishvilla A, Water Rock Pk, 3.00pm, M.Troysi
Dillons Cross Ath v Bweeng, Silverheights Pk, S.Barry
Hillington v Blarney St Ath, Hillington Pk, P.Buckley
Kanturk B v Village Utd, Kanturk, A.Mylod
Richmond B v Macroom A, Ballyhank, Waterfall, 3.00pm, F.O’Neill
Newmarket v Glenvale, Rathcoole, D.Cronin
Ballinhassig A v Greenwood B, Gortnaglough, Paul O’ Sullivan
Grangevale v Glen Celtic A, Grangevale Pk, D.Deady
Douglas Hall v Leeds, Moneygourney, K.Hennessy
Riverstown-Brooklodge v Springfield B, GACA Pitches Brooklodge, 3.00pm, T.Thompson
Watergrasshill v Strand Utd, Skehanagh, T.Cotter
Afton Villa v Greenwood A, Killeady, J.Gaffney
Park Utd B v Glenthorn Celtic, Brigown, F.Murphy
Saxone Cup 2nd Round
Blackpool Celtic v St John Boscos A, St Aidens Community School, P.O’Sullivan
AUL 2A
Shandon Celtic v Central Rovers, Pophams Field, S.Madine
AUL 3
Castlelack v Parkview Celtic, Castlelack, T.McDonagh
UCC v Ard Na Laoi, The Farm, 3.00pm, R.Fitzgerald
AUL 3B
Casement Celtic v Glanworth Utd, Casement Pk, J.Sweeney
Tuesday October 9th Ko. 8.00pm
Keanes Jewellers League Champions Trophy
Quarter Final
St Michaels (Tipperary) v Park Utd A, Cooke Pk TDSL





Wednesday, September 26, 2012

Bohemians FC are planning a get-together for their 50th Anniversary at the Baker's Street Lounge.
The date set for this event is Saturday the 20th October.
A great night is assured and all past along with present members, friends and supporters are welcome.

Tuesday, September 25, 2012

Youth Tables


Cork Youths

Corrected U19 League Table

Corrected Youth Tables

Youth Tables, Youth Results


Youth Tables



Friday, September 21
Daly Industrial Supplies U18 League Cup quarter-final: Mayfield United 3 Blarney United 1.

Saturday, September 22
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Mayfield United 1 Everton 0.
Munster Youths Cup first round: Killumney United 2 Buttevant 0, St Mary’s 1 Douglas Hall 0.
Daly Industrial Supplies U18 League Cup quarter-finals: Leeds 6 Castlebridge Celtic 0, Castleview 6 Cobh Wanderers 0, Ringmahon Rangers 7 Wilton United 2.
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: College Corinthians A 3 College Corinthians 4, Ballincollig 3 Fermoy 1.
Daly Industrial Supplies U18 League 1: Macroom 4 Avondale United 1, Crosshaven 3 Mallow United 2, Carrigaline United 0 Youghal United 3.
Daly Industrial Supplies U19 League: Wilton United 1 Blarney United 3.

Sunday, September 23
Gussie Walsh Cup: Ballincollig 10 Kanturk 2.
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Rockmount 4 Castleview 3, College Corinthians 1 Carrigaline United 2, Springfield Ramblers 1 Douglas Hall 2.
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Blarney United 0 Bandon 6, Park United 7 Lakewood Athletic 1.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Greenwood 7 Douglas Hall A 1, College Corinthians A 2 Leeds 2, Carrigaline United A 0 Riverstown/Brooklodge 7, Kinsale 4 Grenagh 1.
Daly Industrial Supplies U19 League: Bandon 3 Carrigaline United 6, Avondale United 1 College Corinthians 3, Midleton 7 Leeside 0, Greenwood 3 Riverstown/Brooklodge 2.

Monday, September 24, 2012

CORK AUL OSCAR TRAYNOR TRAINING:

The Cork AUL Manager Donal Riordan requests that all players to be in the Douglas Hall Grounds next Wednesday night for training at 7.45pm.
Anyone unable to attend, please let the Management team know by Tuesday night.
WANTED GOALKEEPER for AUL 1 team, any interested parties please ring:
Damian @ 087-2937332

AUL Tables


AUL Tables

Sunday, September 23, 2012


MOSSIE LINNANE LEAGUE CUP

QUARTER FINAL DRAW.

Blarney St Ath v Coachford

Kanturk v Park Utd

Pearse Celtic v Knockavilla Celtic

Carrigtwohill Utd v Killumney Utd.
AUL RESULTS (COMPLETE)
Mossie Linnane League Cup: Section A: Park Utd A 1 Blarney St Ath 1.

FAI Junior Cup 1st Round: Knockavilla Celtic 1 Glen Celtic A 6; Watergrasshill Utd 0 Knockraha 4; Village Utd 7 Ballincollig 0; Cathedral Celtic 3 Waterloo 3 (Waterloo won 3-1 on pens aet); Richmond A 2 Greenwood A 1; Macroom A 2 Killumney Utd 3; Buttevant A 0 Bohemians 1; Springfield A v Rathcoole Rovers (off); Castlelack 1 Leeds 4; Fairview 5 Blackpool Celtic 3 (aet).

Munster Junior Cup 1st Round: Blackstone Rovers 5 Hillington 2; Kilreen Celtic 4 Dunbar Celtic A 1; Newmarket Town 4 Evergreen 3.

AOH Cup 1st Round: Rylane Celtic 4 Grattan Utd 2; Carrigtwohill Utd A 5 Corkbeg 1; Macroom B 0 Coachford A 7.

Saxone Cup 2nd Round: City Wanderers 2 Hibernians 3.

President Cup 2nd Round: Greenwood B 0 Leeview Ath 2; Greenmount Rangers B 1 Coachford B 1 (Greenmount won 10-9 on pens aet); Los Zarcos 2 Glen Celtic B 6;

Ard Na Laoi 1 St John Boscos B 0 (aet); UCC B 0 Glanworth Utd 1.

Premier League: Pearse Celtic 5 Castleview 1.

Premier A League: Innishvilla 3 Kanturk 0.

AUL 1: Lakewood Ath 0 Dillons Cross Ath 0.

AUL1A: Millstreet Celtic 5 Greenmount Rangers A 2; Glenthorn Celtic 6 Grangevale 1; UCC 1 Glenvale 5.

AUL 2: Donoughmore Ath 1 Strand Utd 0;   De Courcey Albion 2 Killowen 2.

AUL 2A: Central Rovers 1 St John Boscos 1; Shandon Celtic 1 Park Utd B 5.

AUL 3: Richmond 1 Ballinhassig 1; Parkview Celtic 0 St John Boscos 2; Afton Villa 0 Innishvilla B 0.

AUL 3A: Knocknaheeny Celtic 3 Dunbar Celtic 0; Carrigaline Utd 2 Tower Ath 1.

AUL 3B: Kanturk 0 Bweeng 0; Casement Celtic 1 Buttevant 0.

 

Thursday, September 20, 2012

GRANGEVALE FC are looking for a friendly on w/e 29th/30th.
Anyone interested, please ring Damian @ 087-2937332

AUL Fixtures


CORK AUL FIXTURES


Friday 28th September Ko. 7.30 pm
Munster Junior Cup 1st Round
Leeview Ath v Grattan Utd, Mayfield Community School, P. Buckley
Buttevant A v Coachford A, Buttevant, D.Cronin
Douglas Hall v Bohemians, Moneygourney, F.Murphy
Saturday 29th September Ko. 3.00pm Unless Otherwise Stated
Munster Junior Cup 1st Round
Greenmount Rangers A v Springfield A, Murphys Farm, A.Mylod
Carrigtwohill Utd A v Killumney Utd, Ballyadam Pk, J.Lenihan
Donoughmore Ath v Castlelack, Donoughmore, P.Buckley
Pearse Celtic v Park Utd A, CIT Bishopstown, D.Cronin
Blarney St Ath v Bweeng, GACA Pitches Brooklodge, D.Deady
Knockavilla Celtic v Glenvale, Knockavilla, J.Thompson
Richmond A v Watergrasshill Utd, Garrandarragh, Wilton, M.O’Farrell
Cathedral Celtic v Carrigaline Utd, Fairfield, F.Murphy
Waterloo v Glenthorn Celtic, Whitechurch Community Center, T.Long
Tower Ath v Kanturk A, O Shea Pk, T.Cottor
Village Utd v Rathcoole Rovers, Silverheights Pk, Paul O’Sullivan
Glen Celtic B v Fairview, Glen Pk, L.Murphy
Ballincollig v Leeds, Regiona Pk, S.Barry
Greenwood B v Glen Celtic A, Clashduv Rd, D.Donovan
Lakewood Ath v Macroom A, Ovens, K.Hennessy
Saxone Cup 2nd Round
Park Utd B v Central Rovers, Brigown, M.O’Connor
CFC Banteer v Shandon Celtic, Banteer Sports Center, K.O’Keeffe
Presidents Cup 2nd Round
Knocknaheeny Celtic v Newmarket, Kilmore Rd, Z. Kristic
Rylane Celtic v Carrigtwohill Utd B, Rylane, A.McDonagh

AUL 1A
Millstreet Celtic v UCC, Town PK, T.Thompson

AUL2
Killowen v Macroom, Killowen, R.Fitzgerald

AUL 2A
Corkbeg v Dunbar Celtic, Whitegate, J.Sweeney

AUL 3
Innishvilla v UCC, Knocknacurra Innishannon, T.McDonagh
Ard Na Laoi v Parkview Celtic, Leemount, E.Mullins

AUL 3B
Coachford v Los Zarcos, Carrigadrohid, P.O’Sullivan

Sunday 30th September Ko. 10.45am Unless Otherwise Stated

Munster Junior Cup 1st Round
Greenwood A v Castleview, Clashduv Rd, D.Deady
Innishvilla A v Blackpool Celtic, Knocknacurra Innishannon, J.Lenihan
Casement Celtic v Knockraha, Casement Pk, T.Long

AOH Cup 1st Round
Greenmount Rangers B v Kilreen Celtic, Murphys Farm, K.Hennessy

St Michaels Cup 2nd Round
Riverstown-Brooklodge Utd v Springfield B, GACA Pitches Brooklodge, 3.00pm, S.Barry

Presidents Cup 2nd Round
Evergreen  v Dunbar Celtic B,Deerpark Community School, E.Mullins

AUL 2A
City Wanderers v Hibernians, CIT Bishopstown, F.O’Neill
Hillington v Churchvilla, Hillington Pk, S.Madine

AUL 3
Richmond v Afton Villa, Ballyhank, Waterfall, 3.00pm, R.Fitzgerald

AUL 3B
Kanturk v Buttevant, Kanturk, J.Gaffney


Shut Eyes

Shut Eyes by CorkBilly
Shut Eyes, a photo by CorkBilly on Flickr.

Knockavilla's Kevin Finn (left) and Emmet Herlihy jump for the ball. St Michael's Cup, Popham's Road, Inter City Celtic 0 Knockavilla Celtic 3, 01.10.06. For more pics from this season and earlier, just click on the image.

OSCAR TRAYNOR NEWS: Feedback from Manager Donal O'Riordan on Wednesday night's first training session.
"Firstly a thank you to all the 22 outfield players and the 4 goalkeepers that attended.
"We had a very high intensity sesion and the level of fitness and skill the lads have was exceptional and thats  a credit to their clubs.
"We went with a panel of 32 players for the first sesion 3 guys were injured and coudn't attend and 3 others have asked not to be considered for fully understandable reasons.
"We ask the same players who attended last night to come out next wednesday along with some others we have in mind who we will be contacting over the weekend.
"I would still apreciate hearing from managers who think they have a player or players worth a look at as we intend to organise a few friendly games over the next few weeks and we will need to name the final squad.
"Any one who wishes to come and see us training is more than welcome especialy Managers and we would welcome any advice they feel might be helpfull," said Donal
 
Watch this space for continued news on the Oscar Traynor plus all other AUL updates.

Wednesday, September 19, 2012

Brian Highest

Brian Highest by CorkBilly
Brian Highest, a photo by CorkBilly on Flickr.
Brian Highest

Grattan's Brian O'Sullivan (left) and Wayne Dunlea. Linnane League Cup semi-final, O'Neill Park, Grattan Utd 2 Ballyphehane Celtic 2 (Celtic win 5-3 on pens.), 11.11.06, Click on pic for more from the same season and earlier.

Tuesday, September 18, 2012


OSCAR TRAYNOR SECTION FOR THE CORK AUL:
 
Group 3

Kerry
Munster Senior League
Cork AUL
Defence Forces

Fixtures 

Match Day 1.                      Match Day 2.                           Match Day 3.

Kerry v MSL.                     MSL v Cork AUL.                  MSL v Defence Forces
Cork AUL v Defence F.     Defence F v Kerry.                 Cork AUL v Kerry

Dates of games will be determined in the coming weeks.

Feet Up

Feet Up by CorkBilly
Feet Up, a photo by CorkBilly on Flickr.

Glen's Patrick Long (left) tangles with Pat Walsh. AUL 1B, Glen Park, Glen Celtic 1 Knockraha 0, 26.11.06. Click on image to see more pics from 2006 season and earlier

Monday, September 17, 2012

AUL OSCAR TRAYNOR LATEST:
The following is the AUL Oscar Traynor panel required for training in the Douglas Hall Complex at 8pm next Wednesday night.
Darren lynch, Colin Stack, Ian Fitzgibbon, Eamon O'Sullivan, Shane Cahill, Garry Connors Park Utd.
Rob Walsh, Anthony Lynch, John Mulligan. Knockavilla.
Alan Jeffers, John Corcoran, Kieran Lucey, Keith Linzelle Coachford.
Cian Lougheed, Shane Duggan Glenthorn Celtic.
Gary o Mahony, Leonard healy, Derek Dulea Carrigtwohill.
Mark Nolan Glen Celtic.
John Paul Murphy Greenwood.
Dave Cronin, Arron Kearney, Dave O Callaghan, Loyd Dorgan, Niall Allen Kilumney.
Antohy Peelo, Laurence Betts, Mark O sullivan, Paddy Mc Aulliffe.Blarney Street.
Pat Coakley, Steve Barry, Steve o Sullivan. Douglas Hall.
Terrance mc Sweeney, Shean Taggart, John Good Tower Fc.
Conor Ryan Dunbar Celtic

After speaking to the AUL Oscar Traynor Manager Donal Riordan recently, he had this to say.

"This is the first squad anouncement as you can imagine as we havent had time to get to all games.  "But as we have said on this site before, we want to hear from all managers who think they might have a player or players worth a look at.
"We will be getting to more games over the coming weeks but as you can imagine we have to pick a squad from a very large pool of talent but I can assure the clubs we will be picking the best possible team from the players we will finally have chosen.
"The response we have got from the clubs has been fantastic and we would appreciate their continued support," said Donal.

Calla's Header

Calla's Header by CorkBilly
Calla's Header, a photo by CorkBilly on Flickr.

Ballyvolane centrehalf Paul O'Callaghan heads clear. AUL Premier A, Ballyvolane 4 Ballincollig 2, Ballyvolane Park, 17.09.06. Click on pic to see more AUL pics from second half of 2006, new ones being added.

AUL Tables


AUL Tables

Sunday, September 16, 2012


NOTE OF CONDOLENCE:
The Management committee of the Cork AUL would like to express their deepest regrets on the death of Jim Warren (Former AUL Referee) and to extend their sympathy and support to his family and friends.
Jim was one of the most respected and popular AUL referees of all time.

Message of Condolence from all at Hillington F.C.:
Members, friends and all involved at Hillington F.C. wish to extend their deepest sympathy to Eamon Brown on the recent bereavement of his Father Eddie.
May he rest in peace.
AUL RESULTS - COMPLETE FROM THE WEEKEND:
Umbro FAI Junior Cup 1st Round: Bweeng 2 Riverstown-Brooklodge Utd (MSL) 3; Glenthorn Celtic 3 Blarney St Ath 2 (aet).
Mossie Linnane League Cup:
Section A: Blackstone Rovers 2 Park Utd A 4.
Section B: Grattan Utd 0 Coachford A 2.
AOH Cup 1st Round: Pearse Celtic 6 Parkview Celtic 2; Fairview 1 Kanturk A 3; Knockavilla Celtic v Lakewood Ath B (off).
Saxone Cup 1st Round: Macroom B 2 Shandon Celtic 3.
Presidents Cup 1st Round: Knocknaheeny Celtic 6 Ballinhassig B 0; Carrigaline Utd 0 Rylane Celtic 3; Evergreen 4 St John Boscos C 0.
Premier League: Castleview 2 Macroom 3; Greenwood 0 Killumney Utd 3.
Premier A League: Glen Celtic 3 Kilreen Celtic 2; Douglas Hall 4 Bohemians 0.
AUL 1: Knockraha 2 Lakewood Ath 4; Village Utd 4 Watergrasshill Utd 0; Dillons Cross Ath 2 Cathedral Celtic 1; Springfield 0 Ballinhassig 1.
AUL 1A: Greenmount Rangers 5 Grangevale 0; Millstreet Celtic 0 Glenvale 8; Rathcoole Rovers 3 Buttevant 1;
AUL 2: Waterloo 1 CFC Banteer 1; Blackpool Celtic 1 Strand Utd 2; De Courcey Albion 4 Ballincollig 2.
AUL 2A: Dunbar Celtic 9 Churchvilla 0; Hibernians 3 Central Rovers 1; Hillington 3 City Wanderers 2; St John Boscos 4 Park Utd 1.
AUL 3: Ard Na Laoi 3 Richmond 2; Castlelack Celtic 4 Innishvilla 0; UCC 4 Greenwood 3.
AUL 3A: Carrigtwohill 2 Glen Celtic B 1; Leeview Ath 1 St John Boscos 1; Tower Ath 4 Dunbar Celtic 2.
AUL 3B: Glanworth Utd 1 Greenmount Rangers B 1; Coachford 5 Kanturk 1; Buttevant 3 Newmarket 6.

AOH CUP 2ND ROUND DRAW
St John Boscos C v Innishvilla A
Greenmount Rangers B / Kilreen Celtic v UCC B
Greenmount Rangers A v Tower Ath
Dillons Cross Ath v Bweeng
Rylane Celtic / Grattan Utd v Killumney Utd
Macroom B / Coachford A  v Knockavilla Celtic
UCC A v Castleview
Watergrasshill v Strand Utd
Hillington v Blarney St Ath
CFC Banteer v Carrigtwohill Utd B
Dunbar Celtic A v Bohemians
Kanturk B v Village Utd
St John Boscos B v Churchvilla
Richmond B v Macroom A
Carrigtwohill Utd A / Corkbeg v Knockraha
Coachford B v Springfield A
Newmarket v Glenvale
Ballinhassig A v Greenwood B
Park Utd A v Hibernians
Kanturk A v City Wanderers
Park Utd B v Glenthorn Celtic
Grangevale v Glen Celtic A
Douglas Hall v Leeds
Richmond A v Lakewood Ath A
Waterloo v Rathcoole Rovers
Riverstown-Brooklodge v Springfield B
Millstreet Celtic v Cathedral Celtic
Pearse Celtic v Dunbar Celtic B
Ballinhassig B v De Courcey Albion
Afton Villa v Greenwood A
Carrigaline Utd v Blackstone Rovers
Innishvilla B v Leeview Ath

Saturday, September 15, 2012


PRESIDENTS CUP 2ND ROUND DRAW

Greenwood B v Leeview Ath

Greenmount Rangers B v Coachford B

Rylane Celtic v Carrigtwohill Utd B

Ard Na Laoi v St John Boscos B

Knocknaheeny Celtic v Newmarket

UCC B v Glanworth Utd

Evergreen / St John Boscos C v Dunbar Celtic B

Los Zarcos v Glen Celtic B

Friday, September 14, 2012

Thursday, September 13, 2012

Message from the AUL Oscar Traynor Manager:
The AUL Inter league Manager Donal Riordan wishes to request from Managers in the various league sections to please inform him if they feel they have players in their sides that may have the potential for possible inclusion in the Oscar Traynor squad.
Donal's contact number is 087-4161259,     e-mail - donalriordan@gmail.com

AUL Fixtures


CORK AUL FIXTURES
Friday 21st September Ko 7.30 pm
FAI Junior Cup 1st Round
Buttevant A v Bohemains, Buttevant, J.Thompson
Saturday 22nd September Ko. 3.00pm Unless Otherwise stated
FAI Junior Cup 1st Round
Knockavilla Celtic v Glen Celtic A, Knockavilla, A.Mylod
Watergrasshill Utd v Knockraha, Skenhanagh, J.Lenihan
Village Utd v Ballincollig, Silverheights Pk, P.Buckley
Cathedral Celtic v Waterloo v Fairfield, 3.30pm, D.Cronin
Richmond A v Greenwood A , Garrandarragh, Wilton, M.O’Farrell
Macroom A v Killumney Utd, Murray Field, F.Murphy
Munster Junior Cup 1st Round
Blackstone Rovers v Hillington, Fairfield, 1.00pm, T.Long
Kilreen Celtic v Dunbar Celtic A, Murphys Farm, Paul O’Sullivan
AOH Cup 1st Round
Rylane Celtic v Grattan Utd, Rylane , D,Klier
Carrigtwohill Utd A v Corkbeg, Ballyadam Pk, K.Hennessy
Macroom B v Coachford A, Town Pk, D.Donovan
President Cup 2nd Round
Greenwood B v Leeview Ath, Clashduv Rd, Z.Kristic
Greenmount Rangers B v Coachford B, Murphys Farm, E.Mullins
Los Zarcos v Glen Celtic B, Station Rd, Millstreet, J.Sweeney
Premier League
Pearse Celtic v Castleview, CIT Bishopstown, D.Deady
AUL 1
Lakewood Ath v Dillons Cross Ath, Ovens, J.Thompson
AUL1A
Millstreet Celtic v Greenmount Rangers, Town Pk, T.Thompson
Glenthorn Celtic v Grangevale, St Aidens Community School, S.Barry
UCC v Glenvale, The Farm, L.Murphy
AUL 2
Donoughmore Ath v Strand Utd, Domoughmore, B.Dowling
CFC Banteer v Lakewood Ath, Banteer Sports Field, R.Fitzgerald
AUL 2A
Central Rovers v St John Boscos, O’Sullivan PK, M.O’Connor
AUL 3A
Knocknaheeny Celtic v Dunbar Celtic, Kilmore Rd, A.McDonagh
Carrigaline Utd v Tower Ath, Ballea Pk, 5.00pm ,T.McDonagh
Sunday 23rd SeptemberKo. 10.45 am Unless Otherwise Stated
Mossie Linnane League Cup
Section A
Park Utd A v Blarney St Ath, Brigowen, D.Deady
FAI Junior Cup 1st Round
Springfield A v Rathcoole Rovers, Pat O’Brien Pk, P.Buckley
Castlelack v Leeds, Castlelack, D.Cronin
Fairview v Blackpool Celtic, Fairfield, Paul O’Sullivan
Munster Junior Cup 1st Round
Newmarket Town v Evergreen, Rathcoole , F.Murphy
Saxone Cup 2nd Round
City Wanderers v Hibernians, CIT Bishopstown, T.Cottor
Presidents Cup 2nd Round
Ard Na Laoi v St John Boscos B, Leemount, J.Gaffney
UCC B v Glanworth Utd, The Farm, 3.00pm, R.Fitzgerald
Premier A League
Innishvilla v Kanturk, Kncoknacurra, Innishannon, A.Mylod
AUL 2
De Courcey Albion v Killowen, Ballinadee, L.Murphy
AUL 2A
Shandon Celtic v Park Utd, Pophams Field, E.Mullins
AUL 3
Richmond v Ballinhassig, Ballyhank, Waterfall, 3.00pm, M.O’Connor
Parkview Celtic v St John Boscos, Pfizer Park, S.Barry
Afton Villa v Innishavilla, Killeady, T.McDonagh
AUL 3B
Kanturk v Bweeng, Kanturk, B.Dowling
Casement Celtic v Buttevant, Casement Pk, S.Madine

Tuesday, September 11, 2012

OSCAR TRAYNOR NEWS:
The Cork AUL Inter league Manager Donal Riordan will be naming his first squad over the coming weekend.
The first training session is scheduled for Wednesday, 19th September from 8pm -9.30pm in the Douglas Hall complex at Moneygourney.

Watch this space for further updates on this...
Promote FAI Season Tickets - Help your Clubs Earn Funds
League: Cork Athletic UnionLeague
Dear Martin Conlon,
During the month of September we are offering allclubs the opportunity to earn a commission for promoting the sale of seasontickets.
We would be very grateful if you could take the timeto help ensure all clubs in your league are aware of this opportunity. 
To help promote the offer we have produced a printableposter to display at your league meetings and a web banner to place on yourwebsite. 
Both of these are available from www.fai.ie/Clubst 
In terms of earning funds for clubs, the process issimple and involves no administration for you or the club.
All they need to do is direct their club members,friends, families and contacts to www.fai.ie/ClubST
When one of theirsupporters purchase a Season Ticket they will be asked to state which club theyare connected to, if they mention a  club, they will receive € 10 forevery adult ticket purchased and €5 for every child ticket purchased and €30for every family ticket purchased.
Clubs can promote theSeason Ticket in any way they wish, at club meetings, their website, on theirFacebook page, anyway they see fit, the more people they encourage the morefunds they can raise for their club.
If you have any questions,please contact me directly @ gordon.kaye@fai.iethank you for your on-going support.
Munster Junior Cup 2nd Round Draw

Casement Celtic or Knockraha
v Waterloo or Glenthorn Celtic
Blarney Street Ath or Bweeng Celtic v Cathedral Celtic or Carrigaline Utd
Pearse Celtic or Park Utd v Glen Celtic "B" or Fairview
Richmond or Watergrasshill Utd v Carrigtwohill Utd or Killumney Utd
Innishvilla or Blackpool Celtic v Donoughmore Ath or Castleack
Douglas Hall or Bohemians v Knockavilla Celtic or Glenvale
Ballincollig or Leeds v Lakewood Ath "A" or Macroom "A"
Tower or Kanturk v Greenmount Rangers or Springfield
Leeview Ath or Grattan Utd v Blackstone Rovers or Hillington
Buttevant or Coachford v Greenwood "B" or Glen Celtic "A"
Greenwood "A" or Castleview v Newmarket Town or Evergreen
Village Utd or Rathcoole Rvs v Kilreen Celtic or Dunbar Celtic

Monday, September 10, 2012

CLUB LOOKING FOR PLAYERS:
Due to emigration, a south-side club playing in the Cork AUL 1A division are looking for players to register with them.
Anyone interested, please ring Damien @ 087-2937332

Cork Youth League Results


Saturday, September 8
Daly Industrial Supplies U18 Premier League: Blarney United 0 Castleview 8, College Corinthians A 0 Castlebridge Celtic 0, Everton 1 Leeds 6, Fermoy 3 Mayfield United 7, St Mary’s 2 College Corinthians 3, Ballincollig 3 Ringmahon Rangers 2.
Daly Industrial Supplies League 1: Douglas Hall A 2 Carrigaline United 2, Avondale United 3 Crosshaven 2, Youghal United 2 Douglas Hall 3, Wilton United 1 Killumney United 3, Mallow United 0 Macroom 2.

Sunday, September 9
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Rockmount 0 Carrigaline United 1, Springfield Ramblers 4 Ballincollig 1, Douglas Hall 2 Everton 1.
Daly Industrial Supplies League 1: Wilton United 2 Lakewood Athletic 0, Blarney United 1 Midleton 1, Bandon 4 Mallow United 1, Ringmahon Rangers 2 Park United 2.
Daly Industrial Supplies League 1A: Greenwood 4 College Corinthians A 3, Carrigaline United A 5 Douglas Hall A 1, Kanturk 3 Leeds 3, Grenagh 1 Strand United 3.
Daly Industrial Supplies U19 League: Bandon 1 Avondale United 1, College Corinthians 1 Midleton 3, Carrigaline United 3 Riverstown/Brookldge 1, Blarney United 5 Temple United 2, Wilton United 2 Greenwood 1.

AUL Tables


AUL League Tables

Sunday, September 09, 2012

INNISHVILLA FC are looking for a friendly for next Sunday morning - Home or Away.
Anyone interested, please ring Denis @ 087-2932652
FULL AUL RESULTS FROM WEEKEND:
MFA League Champions Trophy: College Corinthians MSL 0 Park Utd A 1.

Mossie Linnane League Cup:
Section A: Bohemians 1 Castleview 3.
Section B: Grattan Utd A 3 Kanturk 11.
Section C: Kilreen Celtic 1 Pearse Celtic 2 (Game abandoned after 30 mins).
Section D: Knockavilla Celtic 2 Carrigtwohill Utd A 1.

AOH Cup 1st Round: Glanworth Utd 1 Leeds 3; Los Zarcos 3 Tower Ath 5 (aet); Blackstone Rovers 4 Ard Na Laoi 1; Hibernians A 3 Glen Celtic B 2 (aet); Glenthorn Celtic 2 Shandon Celtic 0; Richmond A 4 Casement Celtic 0; St John Boscos A 0 Churchvilla 2; Village Utd 3 Killowen 0; Central Rovers 0 Carrigtwohill Utd B 1; Macroom B v Coachford A (off); Buttevant A 3 Springfield B 3 (Springfield won 5-3 on pens aet); Springfield A 7 Buttevant B 0; Riverstown\Brooklodge Utd 3 Donoughmore Ath 1; Evergreen 1 Greenmount Rangers A 2; Ballinhassig A 2 Ballincollig 1; Douglas Hall 1 Blackpool Celtic 0; Castlelack 1 Dunbar Celtic A 4; Hillington 3 Knocknaheeny Celtic 2 (aet).

Premier League: Greenwood 1 Blarney St Ath 1; Killumney Utd v Macroom (off).
Premier A League: Glen Celtic 2 Innishvilla 2.
AUL 1: Knockraha 3 Cathedral Celtic 3; Dillons Cross 4 Watergrasshill 2.
AUL 1A: Rathcoole Rovers 2 Millstreet Celtic 1; Glenvale 4 Grangevale 0.
AUL 2: Waterloo 3 Strand Utd 1;
AUL 2A: Corkbeg 3 City Wanderers 4;
AUL 3: Parkview Celtic 0 Greenwood B 3; Innishvilla 2 Ballinhassig 1; Richmond 4 UCC 1.
AUL 3A: Dunbar Celtic 1 St John Boscos 2.
AUL 3B: Rylane Celtic 1 Bweeng 0; Kanturk 0 Greenmount Rangers 4; Newmarket 6 Coachford 0.

Saturday, September 08, 2012

AUL RESULTS (Saturday)
Friday 7th September Ko. 7.30 pm
AOH Cup 1st Round: Buttevant A 3 Springfield B 3 (Springfield won 5-3 on pens aet).
Saturday 8th September.
MFA League Champions Trophy: College Corinthians MSL 0 Park Utd A 1.
Mossie Linnane League Cup:
Section B: Grattan Utd A 3 Kanturk 11.
Section C: Kilreen Celtic 1 Pearse Celtic 2 (Game abandoned after 30 mins).
Section D: Knockavilla Celtic 2 Carrigtwohill Utd A 1.
AOH Cup 1st Round: Glanworth Utd 1 Leeds 3; Los Zarcos 3 Tower Ath 5 (aet); Blackstone Rovers 4 Ard Na Laoi 1; Hibernians A 3 Glen Celtic B 2 (aet); Glenthorn Celtic 2 Shandon Celtic 0; Richmond A 4 Casement Celtic 0; St John Boscos A 0 Churchvilla 2; Village Utd 3 Killowen 0; Central Rovers 0 Carrigtwohill Utd B 1; Macroom B v Coachford A (off);
AUL 1: Knockraha 3 Cathedral Celtic 3;
AUL 1A: Rathcoole Rovers 2 Millstreet Celtic 1;
AUL 2: Waterloo 3 Strand Utd 1;
AUL 2A: Corkbeg 3 City Wanderers 4;
AUL 3B: Rylane Celtic 1 Bweeng 0;

CANCELATION OF MATCHES:

Please note: Under no circumstances are texts or e-mails acceptable to the Fixture’s Secretary when calling off games.

Mr Ted O’Mahoney (Fixture’s Secretary) must be contacted by phone (087-7937783) before permission can be granted to cancel fixtures for any reasons.

Irwin gets UCC degree


Denis Irwin was one of five leading sportspeople to receive an Honorary Degree
at UCC yesterday. For more pictures from the event, please click here



Friday, September 07, 2012


MUNSTER JUNIOR CUP 1st Round Draw                              

CORK AUL AREA                              
Greenmount Rangers v Springfield
Greenwood  v Castleview
Blackstone Rovers v Hillington
Newmarket Town v Evergreen
Carrigtwohill Utd v Killumney United
Donoughmore Ath v Castleack
Pearse Celtic  v Park United
Kilreen Celtic v Dunbar Celtic
Leeview Ath v Grattan Utd.
Blarney Street Ath v Bweeng Celtic
Buttevant AFC v Coachford
Knockavilla Celtic v Glenvale
Douglas Hall  v Bohemians
Innishvilla v Blackpool Celtic
Richmond  v Watergrasshill Utd
Cathedral Celtic  v Carrigaline Utd 
Waterloo v Glenthorn Celtic
Tower v Kanturk

Thursday, September 06, 2012

Please note that I am back in action for this coming weekend so, can you all channel any results or match details as usual through me from here on.
cheeres,
Barry.
CORK AUL FIXTURES
Friday 14th September Ko. 7.30 pm
Premier A League
Douglas Hall v Bohemians, Moneygourney, F.Murphy
AUL 3
Buttevant v Newmarket, Buttevant, R.fitzgerald
AUL 3A
Leeview Ath v St john Boscos, Mayfield Community School, D.Donovan

Saturday 15th September Ko. 3.00pm Unless Otherwise Stated
Umbro FAI Junior Cup 1st Round
Bweeng v Riverstown-Brooklodge Utd, Bweeng Sports Field, M.O’Farrell
Glenthorn Celtic v Blarney St Ath, St Aidens Community School, D.Deady
Mossie Linnane League Cup
Section A
Blackstone Rovers v Park Utd A, Fairfield, 2.00pm, J.Thompson
Section B
Grattan Utd v Coachford A, O’Neill Pk, T.Long
AOH Cup 1st Round
Pearse Celtic v Parkview Celtic, CIT Bishopstown, D.Cronin
Fairview v Kanturk A, Fairfield,  3.30 pm , Paul O’Sullivan
Knockavilla Celtic v Lakewood Ath B, Knockavilla, A.Mylod
Richmond A v Casement Celtic, Garrandarragh, Wilton  J.Lenihan
Saxone Cup 1st Round
Macroom B v Shandon Celtic, Town Pk, K.O’Keeffe
Presidents Cup 1st Round
Knocknaheeny Celtic v Ballinhassig B, Kilmore Rd, E.Mullins
Carrigaline Utd v Rylane Celtic, Ballea Pk, 5.00pm, M.O’Connor
Premier League
Castleview v Macroom, O’Sullivan Pk, F.Murphy
AUL 1
Knockraha v Lakewood Ath, Pigeon Hill, T.Thompson
Village Utd  v Watergrasshill Utd, Silverheights Pk, S.Barry
AUL 1A
Greenmount Rangers v Grangevale, Murphys Farm , F.O’Neill
Millstreet Celtic v Glenvale, Town Pk, T.Cottor
Rathcoole Rovers v Buttevant, Rathcoole, L.Murphy
AUL 2
Waterloo v CFC Banteer, Whitechurch Community Center, Z.Kristic
AUL 2A
Dunbar Celtic v Churchvilla, Murphys Farm, A.McDonagh
Hibernians v Central Rovers, Shanbally, J.Sweeney
AUL 3A
Tower Ath v Dunbar Celtic, O’Shea Pk, T.McDonagh
AUL 3B
Glanworth Utd v Greenmount Rangers, Glanworth, R.Fitzgerald
Coachford v Kanturk, Carrigadrohid, D.Donovan
Sunday 16th September Ko. 10.45 am Unless Otherwise Stated
Presidents Cup 1st Round
Evergreen v St John Boscos C, Deerpark Community School, P.Buckley
Premier League
Greenwood v Killumney Utd, Clashduv Road, T.Long
Premier A League
Glen Celtic v Kilreen Celtic, Glen Pk, A.Mylod
AUL 1
Dillons Cross Ath v Cathedral Celtic, Silverheights Pk, J.Thompson
Springfield v Ballinhassig, Pat O Brien Pk, D.Deady
AUL 2
Blackpool Celtic v Strand Utd, St Aidens Community School, J.Lenihan
De Courcey Albion v Ballincollig, Ballinadee, D.Cronin
AUL 2A
Hillington v City Wanderers, Hillington Pk, T.Cottor
St John Boscos v Park Utd, Waterock Pk, M.Troysi
AUL 3
Ard Na Laoi v Richmond, Leemount, E.Mullins
Castlelack Celtic v Innishvilla, Catlelack, T.Thompson
UCC v Greenwood, The Farm, 3.00pm, P.Buckley
AUL 3A
Carrigtwohill v Glen Celtic, Ballyadam Pk, S.Barry