Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Wednesday, August 31, 2011

4 TICKETS FOR SLOVAKIA GAME

I have 4 Tickets available for Friday's Crucial Euro Qualifier against Slovakia in Aviva Stadium kick off 7-45 pm €45 each or €60 each.
On a point of information a special train will return after the game.


Anybody needing ticket/s kindly Txt or Ring 087-7936611
Tony Fitzgerald

AUL Tables

AUL TABLES

Tuesday, August 30, 2011

AUL Results

TUESDAY'S RESULTS:
Mossie Linnane League Cup: Group A: Blarney St Ath 0 Springfield A 1; Carrigtwohill Utd A 2 Leeside A 3.
Group B: Knockavilla Celtic 3 Coachford A 3; Macroom A 1 Killumney Utd 4.
Group C: Greenwood A 0 Wilton Utd A 2; Kilreen Celtic 2 Pearse Celtic 2.
Group D: Castleview 6 Blackstone Rovers 3; Park Utd A 4 Bohemians 0.
AUL 2: Blackpool Celtic 1 Ard Na Laoi 2.


Great Photos of weekend underage action


 Kieran Boyde 
 Kieran Boyde 
 Kieran Boyde 

Pictures from 30 years ago

Pictures from 30 years ago 
featuring Western Rvrs, Rockmount, Munster, Macroom, Grattan, Corkbeg, Cobh Wanderers, Coachford, Barrackton, Ballincollig, 

TOP 20 SOCCER COMMERCIALS

TOP 20 SOCCER COMMERCIALS via Stumbleupon

Cork City 19s open with win...


 Cork City FC 

CORK CITY: BACK TO SCHOOL PROMO

BACK TO SCHOOL PROMO

Danny Murphy has been in touch to say that Cork City FC in association with Concept4Soccer are giving every schoolboy and schoolgirl in the county the opportunity to avail of a complimentary ticket to next Saturday’s big Munster derby between Cork City and Limerick.

City currently sit second in the table, and face a Limerick side who are fourth in the table in the race for promotion to the Airtricity Premier Division. Limerick have recently signed ex-City players Joe Gamble and Denis Behan as part of an investment drive to become a force in Munster and League of Ireland football.

We are out to prove that there is only "one big team in Munster" by ensuring a bumper crowd, and with your help, we aim to beat this season's previous highest attendance of 3,205.

Concept4Soccer is a technical coaching programme for youth players being implemented in Cork by Danny Murphy and the C4S Team.

For each adult ticket (€10) purchased you can avail of up to four complimentary child tickets. If you wish to avail of this fantastic offer please email james@concept4soccer.com

BALLINCOLLIG SCHOOLGIRLS


There will be a light training session and a kick around for any girls interested in joining the club's schoolgirls teams on Wednesday at 6.30 p.m. in the Regional Park. Be great to see you there

Monday, August 29, 2011


TUESDAY'S FIXTURES:
Don't forget to tune in on Tuesday night for all the results and updates.
This will be the last week for mid-week games.
I'm sure most will be pleased with that.

Revised Youth Fixtures



Fixs revised due to increase in numbers at U17 Level.  Finalised Divs are also enclosed

Revised Divisions

Revised fixtures

Daly Industrial Supplies Cork Youth Leagues Fixtures

Tuesday 30th August
(6.30pm KO)

Daly Industrial Supplies U18 League Cup

Innishvilla                   v          Leeds                          Jake O’Donoghue Park           (J. Linehane)

Daly Industrial Supplies U18 League Cup Q-Finals

College Corinthians    v          Mallow Utd                Corinthians Park         (J. Sweeney)
Douglas Hall               v          Ringmahon Rgs          Moneygourney            (P. O’Sullivan)

Gus Walsh Perpetrual Trophy

St Marys                      v          Blarney Utd                St Marys Park             (A. Mylod)

Wednesday 31st August
(6.30pm KO)

Daly Industrial Supplies U19 League Cup Q-Finals

Castleview                  v          Leeds                          O’Sullivan Park           (P. O’Sullivan)
Everton                       v          Ballincollig                  Everton Park               (J. Linehane)
Ringmahon Rgs          v          Midleton                     Ringmahon Park         (D. Keeler)
Temple Utd                 v          Blarney Utd B                        Temple Park                (K. Morey)

Gus Walsh Perpertual Trophy

Greenwood                 v          College Cor B             Coffeys Field              (A. Mylod)








Thursday 1st September
(6.30pm KO)

Gus Walsh Perpertual Trophy Q-Finals

College Corinthians    v          Avondale Utd             Corinthians Park         (J. Sweeney)
Castleview                  v          Leeds                          O’Sullivan Park           (D. Keeler)

Daly Industrial Supplies U18 League Cup Q-Final

Douglas Hall B           v          Ballincollig                  Moneygourney            (P. O’Sullivan)

Saturday 3rd September
(3pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies Youths Premier League

College Corinthians    v          Leeds                         Castletreasure              (J Sweeney)
Innishvilla                   v          Ballincollig                  Jack O Donoghue Pk  (J Linehane)
Douglas Hall               v          Ringmahon Rangers    Moneygourney            (A Mylod)
Kilreen Celtic              v          SpringField Ramblers Ballyphehane Park      (D Keeler)

Daly Industrial Supplies Youths League 1

Kanturk                       v          Carrigaline Utd           Kanturk                       (P O’Sullivan)
Fermoy                        v          Richmond                   Carrig Park                  (K Morey)
Knockraha FC             v          Wilton Utd                  Knockraha                   (G Kelly)
Glouthaune Utd          v          Watergrasshill             Glouthaune                 (M. Barry)      

Daly Industrial Supplies Youths League 1A

Everton                       v          Buttevant                    Everton Park               (E McNally)
Park Utd                     v          Douglas Hall               Mitchelstown              (K Hennessey)
Mallow                        v          Riverstown                  Mallow                        (K. Callnan)
Passage FC                  v          St. Marys                     Passage                        (D. O’Mahony)





Sunday 4th September
(3pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies U 7 Premier League

Castleview                  v          Avondale Utd                         O’Sullivan Park           (D Keeler)
College Corinthians    v          Rockmount                 Castletreasure              (P. Buckley)
Carrigaline Utd           v          St. Marys                     Ballea Park                  (J Linehan)
Leeds                          v          Springfield Ramblers  Cobh                           (A. O’Regan)

Daly Industrial Supplies U17 League 1

Richmond                   v          Bandon                       Moneygourney            (R. Fitzgerald)
Castle Bridge Celtic    v          Blarney Utd                Castlelyons                  (J. Sweeney)
Macroom                     v          Ringmahon Rgs          Macroom                     (B. Noonan)
Coachford                   v          Midleton                     Coachford                   (R. Murphy)
Lakewood Ath            v          Kilreen Celtic              Ovens                          (P. Murphy)
Youghal Utd               v          Strand Utd                  Adrath Park                (M. Moyinhan)           

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Crosshaven                  v          Greenwood                             Crosshaven      (M. O’Flaherty)
Carrigaline Utd B       v          Wilton                                     Ballea Pk         (D Donovan)
Everton                       v          College Corinthians B             Everton Park   (D. Deady)
Mallow Utd                v          Churchvilla                              Town Park       (T. Cotter)
Douglas Hall               v          Riverstown                              Waterfall         (K. Morey)

Daly Industrial Supplies U19 Premier League

Carrigaline Utd           v          Castleview                  Ballea Park                  (A Kelly)
Midleton                     v          Youghal Utd               Knockgriffin               (G Kelly)
Greenwood FC           v          Temple Utd                 Clashduv Park             (K. Hennessy)
College Corinthians    v          Everton                       Castletreasure              (A. Buttimer)
Ringmahon Rangers    v          Ballincollig                  Ringmahon Park         (G Stephens)

Daly Industrial Supplies U19 Premier League 1

Cobh Wanderers         v          Blarney Utd                Oldchurch Park           (J. Lyne)
Leeds                          v          Strand Utd                  Ballyanley                   (D. O’Mahony)
Blarney FC                  v          Avondale Utd             O’Shea Park                (T. Long)
Mayfield Utd              v          Douglas Hall               Mayfield Park             (F. Murphy)

Wednesday 7th September
(7.30pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Buttevant                    v          Avondale Utd B         Buttevant                    (D. Keller)

Slovakia Tickets - act now!

I have a few tickets for the Republic of Ireland v Slovakia Crucial Euro Qualifier on next Friday night in Aviva Stadium, prices @ Upper Stand €45 or Lower Stand €60.
I will be returning these tickets to FAI To-morrow Monday so if any person is interested in purchasing tickets must Ring or Txt me on 087-7936611IMMEDIATELY Tony Fitzgerald

AUL Tables

AUL TABLES

Youth fixtures


Daly Industrial Supplies Cork Youth Leagues Fixtures

Tuesday 30th August
(6.30pm KO)

Daly Industrial Supplies U18 League Cup

Innishvilla                   v          Leeds                          Jake O’Donoghue Park           (J. Linehane)

Daly Industrial Supplies U18 League Cup Q-Finals

College Corinthians    v          Mallow Utd                Corinthians Park         (J. Sweeney)
Douglas Hall               v          Ringmahon Rgs          Moneygourney            (P. O’Sullivan)

Gus Walsh Perpetrual Trophy

St Marys                      v          Blarney Utd                St Marys Park             (A. Mylod)

Wednesday 31st August
(6.30pm KO)

Daly Industrial Supplies U19 League Cup Q-Finals

Castleview                  v          Leeds                          O’Sullivan Park           (P. O’Sullivan)
Everton                       v          Ballincollig                  Everton Park               (J. Linehane)
Ringmahon Rgs          v          Midleton                     Ringmahon Park         (D. Keeler)
Temple Utd                 v          Blarney Utd B                        Temple Park                (K. Morey)

Gus Walsh perpertual Trophy Q-Final

College Cor B             v          Bandon                       Corinthians Park         (A. Mylod)     

Thursday 1st September
(6.30pm KO)

Gus Walsh Perpertual Trophy Q-Finals

College Corinthians    v          Avondale Utd             Corinthians Park         (J. Sweeney)
Castleview                  v          Leeds                          O’Sullivan Park           (D. Keeler)



Daly Industrial Supplies U18 League Cup Q-Final

Douglas Hall B           v          Ballincollig                  Moneygourney            (P. O’Sullivan

Saturday 3rd September
(3pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies Youths Premier League

College Corinthians    v          Leeds                         Castletreasure              (J Sweeney)
Innishvilla                   v          Ballincollig                  Jack O Donoghue Pk  (J Linehane)
Douglas Hall               v          Ringmahon Rangers    Moneygourney            (A Mylod)
Kilreen Celtic              v          SpringField Ramblers Ballyphehane Park      (D Keeler)

Daly Industrial Supplies Youths League 1

Kanturk                       v          Carrigaline Utd           Kanturk                       (P O’Sullivan)
Fermoy                        v          Richmond                   Carrig Park                  (K Morey)
Knockraha FC             v          Wilton Utd                  Knockraha                   (G Kelly)
Glouthaune Utd          v          Watergrasshill             Glouthaune                 (M. Barry)      

Daly Industrial Supplies Youths League 1A

Everton                       v          Buttevant                    Everton Park               (E McNally)
Park Utd                     v          Douglas Hall               Mitchelstown              (K Hennessey)
Mallow                        v          Riverstown                  Mallow                        (K. Callnan)
Passage FC                  v          St. Marys                     Passage                        (D. O’Mahony)

Sunday 4th September
(3pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies U 7 Premier League

Castleview                  v          Avondale Utd                         O’Sullivan Park           (D Keeler)
College Corinthians    v          Rockmount                 Castletreasure              (P. Buckley)
Carrigaline Utd           v          St. Marys                     Ballea Park                  (J Linehan)
Leeds                          v          Springfield Ramblers  Cobh                           (A. O’Regan)



Daly Industrial Supplies U17 League 1

Douglas Hall               v          Bandon                       Moneygourney            (A. Mylod)
Castle Bridge Celtic    v          Blarney Utd                Castlelyons                  (J. Sweeney)
Macroom                     v          Ringmahon Rgs          Macroom                     (B. Noonan)
Coachford                   v          Midleton                     Coachford                   (R. Murphy)
Lakewood Ath            v          Kilreen Celtic              Ovens                          (P. Murphy)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Crosshaven                  v          Greenwood                             Crosshaven      (M. O’Flaherty)
Carrigaline Utd B       v          Wilton                                     Ballea Pk         (D Donovan)
Everton                       v          College Corinthians B             Everton Park   (D. Deady)
Mallow Utd                v          Strand Utd                              Town Park       (T. Cotter)
Richmond                   v          Riverstown                              Waterfall         (K. Morey)

Daly Industrial Supplies U19 Premier League

Carrigaline Utd           v          Castleview                  Ballea Park                  (A Kelly)
Midleton                     v          Youghal Utd               Knockgriffin               (G Kelly)
Greenwood FC           v          Temple Utd                 Clashduv Park             (K. Hennessy)
College Corinthians    v          Everton                       Castletreasure              (A. Buttimer)
Ringmahon Rangers    v          Ballincollig                  Ringmahon Park         (G Stephens)

Daly Industrial Supplies U19 Premier League 1

Cobh Wanderers         v          Blarney Utd                Oldchurch Park           (J. Lyne)
Leeds                          v          Strand Utd                  Ballyanley                   (D. O’Mahony)
Blarney FC                  v          Avondale Utd             O’Shea Park                (T. Long)
Mayfield Utd              v          Douglas Hall               Mayfield Park             (F. Murphy)

Wednesday 7th September
(7.30pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A

Buttevant                    v          Avondale Utd B         Buttevant                    (D. Keller)


Sunday, August 28, 2011

Wilton United's Paul O'Mahony receives the man-of-the-match award from Denis O'Driscoll (AUL) after the game this morning in which Wilton won 5-0 at home to Kilreen Celtic in the Mossie Linnane league cup.


youth results


Saturday, August 27
Daly Industrial Supplies U18 League Cup:  Wilton United 0 Park United 4, College Corinthians A 3 Passage 2, Springfield Ramblers 1 Douglas Hall A 1, Everton 4 Glouthaune United 0, Riverstown     0 Ringmahon Rangers 3, Mallow United 2 Richmond 2, St Mary’s 0 Ballincollig 2.

Sunday, August 28
Gussie Walsh Perpetual Trophy: Douglas Hall 0 Castleview 10, Carrigaline United A 3 Midleton 3, Crosshaven 1 Carrigaline United B 2, Everton 0 College Corinthians A 4, Wilton United             0 Leeds 8, Rockmount 0 Avondale United A 0, Bandon 3 Springfield Ramblers 0, Castlebridge Celtic 0 St Mary’s 2.
Daly Industrial Supplies U19 League Cup: Castleview 6 Cobh Wanderers 1, Everton 3 Carrigaline United 2, Ringmahon Rangers 4 Greenwood 2, Strand United 1 Temple United 1, Midleton 4 Youghal United 0, Ballincollig 10 Blarney United A 1, Avondale United 3 Leeds 5 (aet), Blarney United B 0 Douglas Hall 2 (Blarney United B win on penalties).

AUL Results

FULL RESULTS SEQUENCE FROM THE WEEKEND
Mossie Linnane League Cup:
Group B: Kanturk 1 Knockavilla Celtic 2;
Group A: Leeds 0 Blarney St Ath 2; Springfield A 3 Carrigtwohill Utd A 2.
Group B: Coachford A 2 Macroom A 2.
Group C: Kinsale 2 Greenwood A 4; Wilton Utd A 5 Kilreen Celtic 0.
Group D: Blackstone Rovers 2 Park Utd A 4; Bohemians 1 Grattan Utd 0.
AUL 1: Village Utd 1 Glen Celtic 5; Watergrasshill 3 Crescent Ath 4; Cathedral Celtic 4 Dillons Cross 1; Buttevant 0 Fairview 3; Shandon Celtic 0 Knockraha 5.
AUL 1A: Donoughmore Ath 0 Glenvale 4; Rathcoole Rovers 2 Greenmount Rangers 2; Richmond 1 Grangevale 2; Douglas Hall 2 Glenthorn Celtic 1; Millstreet Celtic 1 Innishvilla 2.
AUL 2: Killowen 1 De Courcey Albion 0; Macroom 1 City Wanderers 1; Rylane Celtic 0 CFC Banteer 2; Waterloo v Ballinhassig (off); Ard Na Laoi 0 Casement Celtic 2; Blackpool Celtic 1 Ballincollig 1.
AUL 2A: Central Rovers 1 Corkbeg 1; Brooklodge Utd 8 Glanworth Utd 2; Springfield B 3 Churchvilla 0; St John Boscos 0 Hibernians 4.
AUL 3: Afton Villa 2 Greenwood B 3; St John Boscos 1 Innishvilla B 1; Parkview Celtic 2 Hillington 3; Passage 2 Hibernians B 0.
AUL3A: Carrigaline Utd 2 Cork Road Celtic 2; Knocknaheeny Celtic 4 Glen Celtic B 0; Park Utd B 1 Dunbar Celtic 1; St John Boscos 2 Carrigtwohill Utd 3;
AUL 3B: Buttevant 2 Coachford B 1; Los Zarcos 1 Newmarket 3; Rathcoole Rovers 1 Lakewood Ath 3; Strand Utd 4 Kanturk 0.

Saturday, August 27, 2011

Keeper Wanted!



Rathcoole Rovers in North Cork are looking for a keeper for their B team.
Contact Paul 087 7495680

Thursday, August 25, 2011

AUL Results

Thursday's Results: AUL 1: Buttevant 0 Crescent Ath 4; Leeside 2 Knockraha 2; Shandon Celtic 0 Fairview 4; Village Utd 2 Dillons Cross 1; Watergrasshill 4 Cathedral Celtic 1.

AUL1A: Donoughmore Ath 1 Dunbar Celtic 3; Innishvilla 1 Greenmount Rangers 2; Millstreet Celtic 1 Grangevale 4; Rathcoole Rovers 1 Glenvale 3; Richmond 1 Glenthorn Celtic 2.

AUL 2: Ard Na Laoi 1 Ballinhassig 1; De Courcey Albion 1 City Wanderers 4; Killowen 2 CFC Banteer 2; Macroom 1 Casement Celtic 1; Rylane Celtic 1 Blackpool Celtic 2.

AUL 2A: Brooklodge Utd 1 Churchvilla 2; Leeview Ath 0 Hibernians 6; Springfield B 2 Glanworth Utd 0; St. John Boscos 2 Corkbeg 2; Wilton Utd 4 Central Rovers 2.

AUL Fixtures

CORK AUL FIXTURES Saturday 3rd September Ko. 3.00pm Unless otherwise stated
Mossie Linnane League Cup
Group A
Leeside A v Blarney St Ath, Little Island, G.Stephens
Group B
Macroom A v Kanturk A, Murray Field, A.O’Connell
Group C
Pearse Celtic v Greenwood A, Clashduv Rd, L.Buckley
Group D
Grattan Utd v Blackstone Rovers, O’Neill Pk, T.Callanan
Park Utd A v Castleview, Brigowen, R.Murphy
St Michaels Cup 1st Round Cathedral Celtic v Grangevale, Fairfield, C.Long
Watergrasshill Utd v Glenvale, Skehanagh, T.Tully
Fairview v Greenmount Rangers, Monard, M.O’Farrell
Saxone Cup 1st Round CFC Banteer v Ballinhassig A, Banteer Sports Field, B.Buckley
St John Boscos A v De Courcey Albion, Water Rock Pk, G.Duffy
Presidents Cup 1st Round Strand Utd v Passage, Ballyanley, T.McDonagh
Cork Road Celtic v Parkview Celtic, Fermoy, S.Barry
Ballinhassig B v Innishvilla B, Gortnaglough P.O’Reilly
Lakewood Ath v Kanturk B, Ovens, D.Donovan
Glounthaune v Greenwood B, Glenmore Pk, B.Dowling
Bweeng v Glen Celtic B, Bweeng Sports Field, J.O’Reilly
AUL 2 Ballincollig v Casement Celtic, Regional Pk, E.Mullins
AUL 2A Central Rovers v Leeview Ath, O’Sullivan Pk, A.McDonagh
Sunday 4th September Ko. 10.45 am Unless Otherwise Stated
Mossie Linnane League Cup
Group A
Springfield A v Leeds, Pat O’Brien Pk, L.Buckley
Group B
Killumney Utd v Coachford A, Killeady, R.Murphy
Group C
Wilton Utd A v Kinsale , Farranlee Road, G.Stephens
St Michaels Cup 1st Round Dillon Cross Ath v Dunbar Celtic A, Silverheights Pk, T.Callanan
Glen Celtic A v Richmond, Glen Pk, M.O’Farrell
Crescent Ath v Glenthorn C eltic, Monard, C.Long
Shandon Celtic v Innishvilla A, Pophams Road, S.Barry
Leeside B v Donougmore Ath, Little Island, F.O’Neill
Saxone Cup 1 st Round Springfield B v Ard Na Laoi, Pat O’Brien Pk, 3.00pm, A.McDonagh
Blackpool Celtic v Churchvilla, St Aidens Community School, D.Donovan
City Wanderers v Waterloo, CIT Bishopstown, B.Buckley
Wilton Utd B v Rylane Celtic, Lee Road, J.O’Reilly
Presidents Cup 1st Round Rathcoole Rovers B v Knocknaheeny Celtic, Rathcoole, P.Hennessy
Afton Villa v Coachford B, Killeady, P.O’Reilly
Hillington v St John Boscos C, Hillington Pk, J.Harte
Hibernians B v Carrigaline Utd, Shanbally, B.Dowling
Carrigtwohill Utd B v Los Zarcos, Ballyadam Pk, 11.00am, M.O’Conner
St John Boscos B v Dunbar Celtic B, Waterrock Pk, E.Mullins
AUL 1 Buttevant v Knockraha, Buttevant, G.Duffy
AUL 1A Douglas Hall v Millstreet Celtic, Moneygourney, A.O’Connell
AUL 2A Glanworth Utd v Hibernians, Glanworth, P.O’Sullivan
AUL 3B Newmarket v Buttevant, Newmarket, 3.00pm F.O’Neill




Tuesday, August 23, 2011

AUL Results

REVIEW ON TUESDAY'S RESULTS
Well, Well, some interesting results arriving from tonight’s games.

In Group A, Leeside top the group now after a hard-earned 1-0 win over Springfield A earned them maximum points from two games.
Carrigtwohill A got off the mark with a solid 3-0 win over Leeds.

In Group B, Killumney are the team looking impressive after two 3-0 victories to-date establishes them as clear leaders with Dave Kenny getting on the score-sheet again tonight. He now has four over two games.

In Group C, holders, Kinsale suffered their second defeat on the bounce after they went down 2-1 tonight against Kilreen Celtic at Murphy’s Farm. Another team blazing the trail even at this early stage is Pearse Celtic. After coming from the back of defeating Kinsale over the weekend, the came from 2-0 down against Wilton United A tonight to salvage a point in the end and were it not for a penalty miss near the finish, they could have taken all three points.
However, for their endeavours to-date, they head this group with four points in the bag.

Group D: Tight enough here with both Castleview and Bohs winning tonight and as a result, they both are more or less joint top but, Park and Blackstone have a game less played.

Tune in again next Thursday night for more results from a significant league program involving AUL 1, 1A, 2 and 2A.


AUL Results

AUL: Tuesday's Results:
Mossie Linnane League Cup:

Group A: Carrigtwohill Utd A 3 Leeds 0; Leeside A 1 Springfield A 0.
Group B: Coachford A 1 Kanturk A 2; Killumney Utd 3 Knockavilla Celtic 0.
Group C: Kilreen Celtic 2 Kinsale 1; Pearse Celtic 2 Wilton Utd A 2.
Group D: Blackstone Rovers 1 Bohemians 2; Castleview 6 Grattan Utd 1.

As you will notice, there are a couple of surprising results again tonight.
A brief run-down will follow shortly on the shape of the groups.

Youth fixtures

Cork Youth fixtures

CORK YOUTH LEAGUE Divisions 2011-12

CORK YOUTH LEAGUE
Divisions 2011-12

Monday, August 22, 2011

AUL Results

Tuesday night fixtures and results:
Tune in on Tuesday night and join me when I will review the various sections as a result of the Mossie Linnane League Cup encounters which will be the only fixtures taken place on the night.

See you then,
Barry.


AUL TABLES

AUL Tables

YOUTH RESULTS


Saturday, August 20
Daly Industrial Supplies U18 League Cup: Park United w/o Carrigaline United scr., Kanturk 1 Passage 3, Douglas Hall A 2 Kilreen Celtic 1, Glouthaune United 1 Douglas Hall B 3, Ringmahon Rangers 12 Buttevant 0, Richmond 3 Knockraha 3.
Sunday, August 21
Gussie Welsh Perpetual Trophy:  Castleview 7 Midleton 1, Douglas Hall 0 Carrigaline United A 5, Carrigaline United B 0 Ringmahon Rangers 8, College Corinthians A 11 Avondale United B 0, Avondale United 16 Riverstown 0, Springfield Ramblers 5 Buttevant 0, St Mary’s v Blarney United abandoned.

Daly Industrial Supplies U19 League Cup: Cobh Wanderers 0 Castleview 4, Carrigaline United A 1 College Corinthians 2 , Greenwood 1 Ringmahon Rangers 5, Temple United 7 Mayfield United 2, Riverstown scr. Youghal United w/o, Avondale United 1 Leeds 3, Blarney United 2 Douglas Hall 0.
 

Sunday, August 21, 2011

AUL Results

FULL AUL RESULT SEQUENCE:
Mossie Linnane League Cup: Group A: Blarney St Ath 5 Carrigtwohill Utd A 0; Leeds 0 Leeside A 1.
Group B: Kanturk A 0 Killumney Utd 3.
Group C: Kinsale 2 Pearse Celtic 3; Greenwood A 1 Kilreen Celtic 0 (game abandoned).
Group D: Grattan Utd A 2 Park Utd A 5; Bohemians 1 Castleview 1.
AUL 1: Knockraha 2 Watergrasshill 3; Cathedral Celtic 3 Buttevant 1; Crescent Ath 0 Village Utd 1; Dillons Cross 4 Shandon Celtic 1; Glen Celtic 3 Leeside B 0.
AUL1A: Grangevale 0 Innishvilla 2; Glenthorn Celtic 3 Rathcoole Rovers 3; Dunbar Celtic 6 Richmond 2; Douglas Hall 2 Donoughmore Ath 0; Glenvale 1 Millstreet Celtic 0.
AUL 2: Ballincollig 3 Ard Na Laoi 0; Casement Celtic 4 Killowen 2; CFC Banteer 0 De Courcey Albion 1; Ballinhassig 3 Rylane Celtic 0; Blackpool Celtic 5 Macroom B 0; City Wanderers 5 Waterloo 3.
AUL 2A: Central Rovers 0 Brooklodge Utd 1; Churchvilla 2 Wilton Utd 4; Corkbeg 1 Springfield B 3; Glanworth Utd 2 Leeview Ath 3.
AUL 3: Ballinhassig 1 Afton Villa 3; Hibernians 2 Parkview Celtic 1; Hillington 3 St John Boscos 2.
AUL 3A: Cork Road Celtic 1 Park Utd 2; Carrigtwohill Utd 2 Carrigaline Utd 2; Glounthaune 3 St John Boscos 3; Dunbar Celtic 1 Knocknaheeny Celtic 3.
AUL 3B: Bweeng 1 Buttevant 0; Coachford 1 Strand Utd 1; Lakewood Ath 0 Newmarket 2; Kanturk 4 Rathcoole Rovers 0.

Club News

SPEEDY RECOVERY: On behalf of the league, I would like to wish Jonathon Murray (Kilreen Celtic) a speedy recovery from a serious injury sustained in the game against Greenwood A this afternoon. This game was abandoned because of the unfortunate incident.

Leeside


The Leeside team that had a narrow 1-0 victory at home to Leeds on Sunday morning.


Cathedral Celtic

Tony Chambers presents the "man of the match" award to Cathedral Celtic's Brian Montgomery at the Fairfield on Saturday. Celtic beat Buttevant 3-1 in their opening league game of the season. Brian played a big part in that victory by scoring two fantastic goals.


FRIENDLY WANTED

Leeds U17 looking for a game next Wednesday.  Leeds Park unavailable but do have use of pitch in Kilcully.  Would be better if we could travel for a game. If short a few players no problem having a mixture of 17s/ 18s to make up a team.  if  If anyone is interested text Ger at 086-3694028

Saturday, August 20, 2011

AUL results

SATURDAY'S AUL RESULTS:
Mossie Linnane League Cup: Group A: Blarney St Ath 5 Carrigtwohill Utd A 0;
Group B: Kanturk A 0 Killumney Utd 3;
Group C: Kinsale 2 Pearse Celtic 3;
Group D: Grattan Utd A 2 Park Utd A 5;
AUL 1: Knockraha 2 Watergrasshill 3; Cathedral Celtic 3 Buttevant 1;
AUL1A: Grangevale 0 Innisvilla 2; Glenthorn Celtic 3 Rathcoole Rovers 3; Dunbar Celtic 6 Richmond 2;
AUL 2: Ballincollig 3 Ard Na Laoi 0; Casement Celtic 4 Killowen 2; CFC Banteer 0 De Courcey Albion 1;
AUL 2A: Central Rovers 0 Brooklodge Utd 1; Churchvilla 2 Wilton Utd 4; Corkbeg 1 Springfield B 3; Glanworth Utd 2 Leeview Ath 3;
AUL 3: Ballinhassig 1 Afton Villa 3;
AUL 3A: Cork Road Celtic 1 Park Utd 2;
AUL 3B: Bweeng 1 Buttevant 0; Coachford 1 Strand Utd 1; Lakewood Ath 0 Newmarket 2

PITCH TO RENT?

 My team, MyCork Polish Association, is going to play in the Business League this year and we are looking for a pitch to rent. We are looking for something in the city or near to the city. Is there any team who has a pitch and might be interested to share it with us? My name is Jack and the number is 0851532057.


YOUTHS RESULTS


All CORK YOUTH LEAGUE clubs are requested to ensure that results of games plus any other relevant info. are forwarded to Denis Hurley on 0863382325 after each game.  Denis can also be contacted on denishurley@yahoo.com