Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Saturday, December 31, 2011

OLD CORK FOOTBALL PHOTOS


MISSING PHOTOS

ALL THE PHOTOS ACCIDENTALLY ERASED FROM PREVIOUS POSTS at http://corksoccerpics.blogspot.com/ HAVE NOW BEEN RESTORED BUT AT A DIFFERENT LOCATION.

PHOTOS (full size files in many cases) are now up at http://www.flickr.com/photos/corkbilly/ There are two albums, one 1980-89 and the other 1990-94. Have a look when you have a chance.

Youth fixtures


Daly Industrial Supplies Cork Youth Leagues Fixtures

Saturday 7th January
(2pm Kick-Off Unless Stated)

Daly Industrial Supplies Youths Premier

Douglas Hall                 v            Springfield Ramblers Moneygourney    (J. Sweeney)
Innshvilla                       v            College Corinthians      Jake o’Donoghue Park(A. Mylod)
Kilreen Celtic                 v            Ballincollig                  Ballyphehane Park         (J. Linehane)
Leeds                           v            Ringmahon Rgs           Leeds Park                   (P. O’Sullivan)
           

Daly Industrial Supplies Youths League 1


Kanturk             v          Fermoy             Kanturk             (R F Murphy)

Knockraha                    v          Carrigaline Utd  Knockraha                    (D. Keeler)
Wilton Utd                     v          Richmond                     Lee Road                      (R. Fitzgerald)

 

Daly Industrial Supplies Youths League 1A


Buttevant                      v          Douglas Hall                 Buttevant                      (M. Moynihan)
Everton             v          Passage                       Everton Park                 (K. Morey)
St Marys                       v          Riverstown                    St Marys Park               (D. Buckle)
Mallow Utd                    v          Park Utd                       Mallow              (J. Walsh)

Daly Industrial Supplies U17 League 1


Macroom                      v          Youghal Utd                  Macroom 11am (J. Linehane)
Blarney Utd                   v          Lakewood Ath               O’Shea Park 5.30          (J. Sweeney)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A


Crosshaven                   v          College Cor B               Camden 11am               (P. O’Sullivan)
Wilton Utd                     v          Carrigaline Utd  B          Lee Road 11am (A. Mylod)





Sunday 8th January
(2pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies U17 League Premier


Avondale Utd                v          St Marys                       Avondale Park              (J. Linehane)
Rockmount                   v          College Corinthians       Rockmount Park           (J. Sweeney)
Castleview                    v          Springfield Ramblers     O’Sullivan Park  (J. Walsh)

Daly Industrial Supplies U17 League 1

 

Midleton                       v          Bandon             Knockgriffin                  (K. Morey)
Ringmahon Rgs            v          Richmond                     Ringmahon Park            (D. Buckle)
Strand Utd                    v          Castlebridge Celtic        Ballyannly                     (M. O’Flynn)

 

Daly Industrial Supplies U17 League 1A


Everton             v          Riverstown                    Everton Park                 (M. Moynihan)
Avondale Utd B v          Greenwood                   Bessboro                      (R. Fitzgerald)
Mallow Utd                    v          Kinsale             Mallow              (R. F Murphy)

Daly Industrial Supplies U19 League Premier


Youghal Utd                  v          Midleton                       Adrath Park                   (P. Murphy)
Greenwood                   v          Temple Utd                   Alsa Park                      (E. McNally)
College Corinthians       v          Everton             Corinthians Park            (D. Keeler)

 

Daly Industrial Supplies U19 League 1

Douglas Hall                 v          Blarney Utd                   Moneygourney  (P. Buckley)
Leeds                           v          Mayfield Utd                 Leeds Park                   (K. Callanan)

Monday 9th January

Daly Industrial Supplies U19 League Premier


Castleview                    v          Carrigaline Utd  O’Sullivan Park 7.30      (J. Linehane)

Friday, December 30, 2011

HAPPY NEW YEAR FROM ALL IN THE AUL.
On behalf of all in the AUL, I would like to wish our sponsors, clubs, players, referees and everyone else involved in the game – a very happy and healthy New Year.

Thursday, December 29, 2011

AUL Fixtures

CORK AUL FIXTURES
Saturday 7th January Ko. 2.00pm
Munster Junior Cup 2nd Round
Greenmount Rangers v Castleview, Murphys Farm, G.Stephens
Fairview v Kinsale, Monard, J.Lyne
Saxone Cup Semi Finals
Central Rovers v Ballinhassig A, O’Sulivan Pk, S.Barry
Hibernians A v Brooklodge Utd, Shanbally, D.Donovan
Presidents Cup Quarter Final
Coachford B v Knocknaheeny Celtic, Carrigadrohid, C.Long
Corinthians Cup 1st Round
Churchvilla v Glounthane, Kilmoy, Cloyne, B.Buckley
Corinthians Cup 2nd Round
St Johns Boscos A v Parkview Celtic, Water Rock Pk, E.Mullins
Dunbar Celtic A v Waterloo, Murphys Farm, G.Duffy
Premier League
Blarney St Ath v Macroom, Monard, L.Buckley
Park Utd v Wilton Utd, Brigowen, T.Murphy
Knockavilla Celtic v Greenwood, Knockavilla, Ray Murphy
Premier A League
Carrigtwohill Utd v Kilreen Celtic, Ballyadam Pk, T.Tully
Kanturk v Blackstone Rovers, Kanturk, A.O’Connell
Bohemians v Grattan Utd, Fairfield, M.O’Farrell
Pearse Celtic v Leeds, CIT Bishopstown, T.Callanan
AUL 1
Watergrasshill Utd v Leeside, Shehenagh, D.Daly
AUL 1A
UCC v Douglas Hall, The Farm, A,McDonagh
Donoughmore Ath v Glenthorn Celtic, Donoughmore, F.O’Neill
AUL 2
Killowen v Casement Celtic, Killowen, J.O’Reilly
AUL 3
Greenwood v Ballihassig, Alsa Pk, J.Harte
AUL 3B
Buttevant v Bweeng, Buttevant, T.Kelleher
Sunday 8th January Ko. 10.45 am Unless Otherwise StatedMunster Junior Cup 3rd Round
Springfield A v Killumney Utd, Pat O’Brien Pk, J.Lyne
AOH Cup 3rd Round
Grangevale v Richmond, Grangevale Pk, L.Buckley
St Michaels Cup Quarter Finals
Glen Celtic A v Innishvilla A , Glen Pk, T.Callanan
Glenvale v Knockraha, Regional Pk, Ray Murphy
Presidents Cup Quarter Finals
Hillington v Carrigtwohill Utd B, Hillington Pk, Tony Murphy
Newmarket v Strand Utd, Banteer Sports Field, 2.00pm, D.Donovan
Innishvilla B v Cork Road Celtic, Knocknacurra , Innishannon, F. O’Neill
Corinthians Cup 1st Round
Shandon Celtic v Glen Celtic B, Pophams Field, M.O’Farrell
Corinthains Cup 2nd Round
Rathcoole Rovers B v Macroom B, Rathcoole, M.Troysi
Premier League
Leeside v Coachford, Little Island, G.Stephens
AUL 1
Buttevant v Cathedral Celtic, Buttevant, A.O.Connell
AUL 1A
Millstreet Celtic v Rathcoole Rovers, Town Pk, T.Tully
AUL 2
De Courcey Albion v CFC Banteer, Eliy Lily, B.Dowling
Blackpool Celtic v Rylane Celtic, St Aidens Community School, J.O’Reilly
City Wanderers v Ard Na Laoi, CIT Bishopstown, E.Mullins
AUL 2A
Wilton Utd v Corkbeg, Lee Road, S.Madine
Leeview Ath v Springfield, Pfizer Pk, M.O’Connor
AUL 3
Passage v St John Boscos, Rockenham, T.McDonagh
UCC v Hibernians, The Farm, 2.00pm, J.O’Reilly
AUL 3A
Dunbar Celtic v St John Boscos, Murphys Farm, 2.00pm, T.Kelleher
AUL 3B
Kanturk v Los Zarcos, Kanturk, P.O’Sullivan

Wednesday, December 28, 2011

Youth Results


Monday, December 26
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Carrigaline United 2 Avondale United 5, St Mary’s 1 Leeds 3, Springfield Ramblers v College Corinthians postponed.       
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Strand United 2 Blarney United 5, Bandon v Coachford, Richmond v Lakewood Athletic, Ringmahon Rangers v Youghal United, Midleton v Castlebridge Celtic, Kilreen Celtic v Macroom all postponed,.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Avondale United B 0 Buttevant 2, College Corinthians B 5 Everton 2, Greenwood v Crosshaven, Wilton United v Carrigaline United B, Churchvilla v Mallow United, Riverstown v Douglas Hall all postponed.
 
Tuesday, December 27
Munster Youths Cup third round: Ringmahon Rangers 2 College Corinthians 0.
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Castleview 0 Rockmount 2.
Daly Industrial Supplies Youths League 1A: Park United 0 Mallow United 3.

Tuesday, December 20, 2011

LEESIDE ANNOUNCEMENT:
Jim O Sullivan "Doc Cup", 10 Year Anniversary Commemoration Match:
Wed 28th: Bus to Skibbereen leaving Eastgate (Spar) at 10am, returning 9pm that evening
10 euro per person on bus.
Please Contact John O Sullivan - 0833910119
Jim O Sullivan - 0870983358
Greg Murphy - 0876330372
Páidí O Sullivan - 0877859314
Barry Cotter - 0862369824

Or please contact any other committee members for further details.

Monday, December 19, 2011

Youth Tables

Corrected Youths Table

GREENWOOD CHARITY BLITZ

Greenwood's Brian Newman says there "is a change of venue for our charity blitz on the 27thDec ,the event is now in Garryduff Rochestown  from 11am till 2pm.All support welcome for a great cause."

AUL TABLES


AUL TABLES

Youth Tables

TABLES

U18
U17
U19

Youth Results


Saturday, December 17
FAI Umbro Youths Inter-League Cup: Cork Youth Leagues w/o Kerry League scr.
Daly Industrial Supplies Youths Premier League: Ballincollig 1 Innishvilla 1.
Daly Industrial Supplies Youths League 1: Carrigaline United 2 Wilton United 3.
Daly Industrial Supplies Youths League 1A: Douglas Hall 1 Riverstown 2.
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Blarney United 3 Castlebridge Celtic 4.
 
Sunday, December 18
Daly Industrial Supplies U17 League 1:  Ringmahon Rangers 4 Macroom 0, Midleton 2 Coachford 5.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Carrigaline United B 3 Churchvilla 2.
Daly Industrial Supplies U19 League 1: Cobh Wanderers 2 Avondale United 6. 

1980s PHOTOS

Super Keane and even Roy Keane make an appearance in our growing old soccer photo collection (1980- 1992) - http://www.flickr.com/photos/corkbilly/

Sunday, December 18, 2011

HAPPY CHRISTMAS FROM ALL IN THE AUL:
On behalf of all in the AUL, I would like to wish our sponsors, clubs, players, referees and everyone else involved in the game – a very happy Christmas and merry New Year.
AUL Results from the Weekend.
Premier A League: Kanturk 2 Bohemians 0; Pearse Celtic 6 Grattan Utd 0;
FAI Junior Cup 5th Round: Bansha 2 Coachford A 2 (Bansha won 4-2 on penalties aet).
AUL 2A: Glanworth Utd 0 Springfield 2; Brooklodge Utd 1 Hibernians 0.
AUL 3: UCC 0 Greenwood 4.

There was 40 games cancelled over the weekend because of weather.

Saturday, December 17, 2011

AUL RESULTS:
22 games suffered as a result of the terrible weather experienced over the last week. Just two games survived.

Premier A: Kanturk 2 Bohemians 0; Pearse Celtic 6 Grattan United 0.
Pearse Celtic are the new leaders of Premier A going into 2012.

Friday, December 16, 2011

City Challenge Cup 1st Round
Wilton Utd B v Glen Celtic B
City Challenge Cup 2nd Round
Dunbar Celtic A v Afton Villa
Dillons Cross Athletic v Parkview Celtic
Blackpool Celtic v Cathedral Celtic
Central Rovers v Greenwood B
UCC A v Dunbar Celtic B
Knocknaheeny Celtic v Wilton Utd B / Glen Celtic B
Glenvale v Douglas Hall
UCC B v Glenthorn Celtic
Grangevale v Crescent Ath
Hillington v Fairview
Glen Celtic A v Leeview Ath
Lakewood Ath v Shandon Celtic
Byes – Greenmount Rangers, Casement Celtic, City Wanderers, Village Utd
County Cup 1st Round
Strand Utd v Donoughmore Ath
Buttevant A v Glanworth Utd
CFC Banteer v Kanturk B
Cork Road Celtic v Springfield B
St John Boscos A v Ballinhassig B
Millstreet Celtic v Rylane Celtic
Innishvilla B v Ballincollig
Coachford B v Passage
Ard Na Laoi v Innishvilla A
Carrigtwohill Utd B v Churchvilla
St John Boscos B v Corkbeg
Watergrasshill Utd v St John Boscos C
Bye – Knockraha, Leeside B, Ratcoole Rovers A, Richmond, Ballinhassig A, De Courcey Albion, Killowen, Macroom B, Waterloo, Brooklodge Utd, Hibernians A, Hibernians B, Carrigaline Utd, Glounthane, Park Utd B, Buttevant B, Bweeng, Los Zarcos, Newmarket, Rathcoole Rovers B.
Clubs Please note the semi finals of this years County Cup will be 1 leg with the first team out with home advantage.

Thursday, December 15, 2011

Youth fixtures (amended!!!)


Daly Industrial Supplies Cork Youth Leagues Fixtures

Monday 26th December
(11am Kick-Off)

Daly Industrial Supplies U17 Premier

Castleview                    v          Rockmount                   O’Sullivan                     (D Keeler)
Carrigaline Utd  v          Avondale                      Ballea Park                   (A Mylod)
St. Marys                      v          Leeds                           St Marys Park               (P OSullivan)
Springfield Ramblers     v          College Corinthians       John Murphy Park         (J Linehane)
           

Daly Industrial Supplies U17 League 1


Bandon            v          Coachford                    Bandon             (P Buckley)
Richmond                     v          Lakewood                     Waterfall                       (R F Murphy)
Ringmahon Rangers      v          Youghal                        Ringmahon Park            (T McCarthy)
Midleton                       v          Castlebridge Celtic        Knockgriffen                 (M Moynihan)
Kilreen Celtic                 v          Macroom                      Ballyphehane Park         (K Morey)
Strand Utd                    v          Blarney             Ballyanley                     (R Fitzgerald)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A


Avondale Utd B             v          Buttevant                      Bessborough                (D Buckle)
Greenwood                   v          Crosshaven                   Coffeys Field                (K Callanan)
Wilton Utd                     v          Carrigaline Utd B           Lee Road                      (G Kelly)
College Corinthians B    v          Everton             Castletreasure               (E McNally)
Churchvilla                    v          Mallow              Cloyne              (J Walsh)
Riverstown Boys           v          Douglas Hall                 Riverstown                    (M O Flynn)








Tuesday 27th December
(2pm Kick-Off)

Munster Youths Cup 3rd Round


Ringmahon Rangers      v          College Corinthians       Ringmahon Pkark          (J Sweeney)

Daly Industrial Supplies Youths League 1A


Park Utd                       V          Mallow              Michlestown                  (J Linehane)

Monday 2nd January
(11am Kick-Off unless stated)

 

Daly Industrial Supplies Youths League 1A


Everton                         v          St Marys                       Everton Park 2pm         (D Buckle)
Mallow Utd                    v          Buttevant                      Mallow 2pm                  (J Sweeney)
Park Utd                       v          Riverstown                    Michlestown 2pm          (A. Buttimer)
Passage                       v          Douglas Hall                 Passage 2pm                (D Keeler)

Daly Industrial Supplies U17 League Premier



Carrigaline Utd  v          Springfield Ramblers     Ballea Park                   (J Sweeney)
College Corinthiins        v          Castleview                    Castletreasure               (A Mylod)
Leeds                           v          Avondale Utd                Leeds Park                   (D Keeler)
Rockmount                   v          St Marys                       Rockmount Pkark          (J Linehane)
                       

Daly Industrial Supplies U17 League

 

Richmond                     v          Strand Utd                    Waterfall                       (T McCarthy)
Lakewood Ath               v          Bandon             Ovens                           (R Fitzgerald)
Coachford                    v          Kilreen Celtic                 Coachford                    (M Moynihan)
Macroom                      v          Midleton                       Macroom                      (K Morey)
Castlebridge Celtic        v          Ringmahon Rangers      Bridesbridge                 (G Kelly)
Youghal Utd                  v          Blarney Utd                   Adrath Park                   (RF Murphy)

 Daly Industrial Supplies U17 League 1A


Kinsale             v          Douglas Hall                 Kinsale             (K Callanan)
Riverstown Boys           v          Mallow              East Clff                       (E McNally)
Churchvilla                    v          Everton             Cloyne                          (J O’Reilly)
College Corinthians       v          Carrigaline Utd B           Castletreasure               (P Buckley)
Wilton   Utd                   v          Crosshaven                   Lee Road                      (M O’Flynn)
Greenwood                   v          Buttevant                      Coffeys Field                (D O’Mahony)

Cup Draws

MUNSTER JUNIOR CUP
4th Round Draw

Cullen Lattin v Coachford or Fairview or Kinsale Bunratty Utd v Tramore AFC or Ballinroad
Broadford Utd v Drinagh Rgs “B” or Skibbereen
Bridge Utd “A” v St. Brendan's Park
Ennis Town Rock v Fermoy or Ringmahon Rgs “A”
Castleview or Greenmount Rgs or Knockavilla v Johnville or St Josephs
Carrig Celtic v Hospital Crusaders
Kilmacthomas or St Saviours v Blarney St AthFairview Rgs v Corbally Utd
Connolly Celtic or Avenue Utd v Pike Rvs “A”
Waterford Crystal or Carrick Utd v Shannonside
Nenagh “A” or Bridge Utd v Wilton UtdMidleton or Ringmahon Rgs “B” or Bantry Bay Rvs v Pike Rvs “B”
Springfield or Killumney Utd v Janesboro
Clonmel Celtic v St Michael’s
Wembley Rvs v Moneygall or Blackcastle Utd or Cloughjordan

CORK YOUTHS VENUE CHANGE

The Cork Youths Inter-League game v Kerry on Saturday next will take place at Douglas Hall Grounds at 2pm.  Cork City Pitch at Bishopstown is not available.

Tuesday, December 13, 2011

GREENWOOD CHARITY GAME

The  Greenwood AFC Academy's U8 ,U9,U10,U11 and U12 teams are holding a charity blitz in aid of the Childrens Leukemia Ward in the Mercy Hospital in Colaiste Stiofan Naofa Tramore Rd on Tuesday 27th Dec from-11am till 2pm.

Greenwood  AFC Kids raised a total of €643.25 in a Charity Blitz in aid of The Childrens Luekemia Ward Of The Mercy Hospital last year and we are looking to equal or even surpass that amount this year !!

Greenwood  AFC takes great pride in the Academy kids putting others first and particularly The Childrens Leukemia Ward in the Mercy Hospital at this of year.

All welcome including mams, dads, brothers, sisters and friends. It's all for a great cause.

       Admission Free - Pay To Get OUT !!!!!!!!
Presidents Cup Quarter Final Draw.
Coachford B v Knocknaheeny Celtic
Hillington v Carrigtwohill Utd B
Newmarket v Strand Utd
Innishvilla B v Cork Road Celtic
Saxone Cup Semi Final Draw
Central Rovers v Ballinhassig A
Hibernians A v Brooklodge Utd
St Michaels Cup Semi Final Draw
Village Utd v Glen Celtic A / Innishvilla A
Douglas Hall v Glenvale / Knockraha

Youth Tables


U19 LEAGUE TABLE amended

Monday, December 12, 2011

DE COURCEY ALBION are looking for a friendly on Sunday, 18th December in Eli-Lilly at 12 noon.

Any interested parties call Martin at 087-2719425
HILLINGTON FC will be looking for challenge matches over the next few weeks.

Anyone interested, please ring Eamonn at 087-7545126

Cork Youth Tables


YOUTH TABLES

U17 TABLES

U19 TABLES

Sunday, December 11, 2011

Youth Results


Youth Results

Saturday, December 10
 
FAI Umbro Youth Cup third round: St Mary’s 0 Leeds 5, Everton 0 Mallow United 2, Ballincollig 5 Buttevant 2. 
Daly Industrial Supplies Youths Premier League: Kilreen Celtic 4 College Corinthians 4, Ringmahon Rangers v Douglas Hall postponed.
Daly Industrial Supplies Youths League 1: Richmond 3 Carrigaline United 1, Knockraha 7 Kanturk 2, Fermoy 2 Wilton United 3.
Daly Industrial Supplies Youths League 1A: Passage 2 Park United 1.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Riverstown 6 Carrigaline United B 1, Jamie martin, Wilton United 3 Avondale United B 2.
Daly Industrial Supplies U19 Premier League: Greenwood 1 Midleton 3, shane o’connell
 
Sunday, December 11
Daly Industrial Supplies U17 Premier League: Avondale United 0 Castleview 2, Rockmount v College Corinthians postponed, St Mary’s v Carrigaline United postponed, Springfield Ramblers 1 Leeds 3.
Daly Industrial Supplies U17 League 1: Kilreen Celtic 2 Richmond 1, Midleton 2 Lakewood Athletic 6, Ringmahon Rangers 2 Coachford 2, Blarney United 2 Macroom 3, Youghal United 2 Castlebridge Celtic 2.
Daly Industrial Supplies U17 League 1A: Douglas Hall v Mallow United postponed, Kinsale 1 Everton 9, Churchvilla v Crosshaven postponed, College Corinthians B 5 Buttevant 2.
Daly Industrial Supplies U19 Premier League: Temple United 1 Ballincollig 1, Everton v College Corinthians postponed.
Daly Industrial Supplies U19 League 1: Leeds v Douglas Hall postponed, Strand United 8 Cobh Wanderers 1, Avondale United 2 Blarney United 5.
 
Monday, December 12
Daly Industrial Supplies U19 Premier League: Castleview v Carrigaline United.

AUL TABLES


AUL TABLES

AUL Results

AUL RESULTS FROM THE WEEKEND:
Mossie Linnane League Cup Final: Castleview 1 Wilton Utd 4.
FAI Junior Cup 5th Round: Moyross FC 1 Kinsale 1 (Kinsale won 4-3 on pens aet); Athenry FC 1 Fairview 1 (Athenry won 5-4 on pens aet); Glen Celtic A 1 Wicklow Rovers 1 (Wicklow won 7-6 on pens aet); Ballymun Utd 2 Springfield A 0; Broadford Utd 4 Innishvilla A 1.
AOH Cup 3rd Round: Coachford A 1 Hillington 0.
St Michaels Cup Quarter Final: Knockraha v Glenvale (off); Dillons Cross Ath 2 Village Utd 2 (Village won 3-2 on pens aet).
Saxone Cup Quarter Final: Casement Celtic 1 Central Rovers 1 (Central won 3-2 on pens aet); Brooklodge Utd 6 Corkbeg 3.
Corinthians Cup 1st Round: Passage v Richmond (off)
Corinthian’s Cup 2nd Round: Afton Villa 2 Grangevale 2 (Grangevale won 4-3 on pens aet); CFC Banteer 2 Buttevant A 3.
Presidents Cup 2nd Round: Innishvilla B 4 Hibernians B 2.
Premier League: Blarney St Ath 0 Leeside 1; Macroom 0 Killumney Utd 2; Park Utd 1 Greenwood 0.
Premier A League: Grattan Utd 0 Leeds 6; Pearse Celtic 4 Kilreen Celtic 2; Carrigtwohill Utd 4 Kanturk 2; Bohemians 0 Blackstone Rovers 1.
AUL 1: Leeside 1 Crescent Ath 3; Shandon Celtic v Cathedral Celtic (off).
AUL 1A: Rathcoole Rovers 4 Dunbar Celtic 1; Donoughmore Ath 1 UCC 1; Millstreet Celtic v Greenmount Rangers (off); Douglas Hall v Glenthorn Celtic (off).
AUL 2: Ballincollig 3 Waterloo 0; Killowen 5 City Wanderers 2; Macroom v De Courcey Albion (off); Blackpool Celtic 1 Ballinhassig 4; Ard Na Laoi 1 Rylane Celtic 2.
AUL 2A: St John Boscos v Churchvilla (off); Hibernians v Leeview Ath (off); Wilton Utd 1 Glanworth Utd 1.
AUL 3: St John Boscos v Greenwood (off); UCC 2 Ballinhassig 4.
AUL3A: Cork Road Celtic v Glen Celtic (off); Knocknaheeny Celtic 1 Park Utd 2; Glounthane v Carrigaline Utd (off); Dunbar Celtic v St John Boscos (off).
AUL 3B: Los Zarcos v Strand Utd (off); Newmarket v Rathcoole Rovers (off).

Saturday, December 10, 2011

Pearse Celtic's John Spillane receives his man of the match award from Denis Lyne (Cork AUL) after scoring a hat-trick in his side's 4-2 win over Kilreen Celtic at the CIT Grounds on Saturday.


Pearse Celtic's Shane Long who got his side's second in their 4-2 Premier A win over neighbours Kilreen Celtic at the CIT Grounds on Saturday.

AUL Results

SATURDAY'S AUL RESULTS:
FAI Junior Cup 5th Round: Moyross FC 1 Kinsale 1 (Kinsale won 4-3 on pens aet); Athenry 1 Fairview 1 (Athenry won 5-4 on pens aet)
St Michaels Cup Quarter Final: Knockraha v Glenvale (off);
Saxone Cup Quarter Final: Casement Celtic 1 Central Rovers 1 (Central won 3-2 on pens aet);
Corinthian’s Cup 2nd Round: Afton Villa 2 Grangevale 2 (Grangevale won 4-3 on pens aet); CFC Banteer 2 Buttevant A 3;
Presidents Cup 2nd Round: Innishvilla B 4 Hibernians B 2;
Premier League: Blarney St Ath 0 Leeside 1; Macroom 0 Killumney Utd 2; Park Utd 1 Greenwood 0;
Premier A League: Grattan Utd 0 Leeds 6; Pearse Celtic 4 Kilreen Celtic 2; Carrigtwohill Utd 4 Kanturk 2;
AUL 1: Leeside 1 Crescent Ath 3;
AUL 1A: Rathcoole Rovers 4 Dunbar Celtic 1; Donoughmore Ath 1 UCC 1;
AUL 2: Ballincollig 3 Waterloo 0; Killowen 5 City Wanderers 2; Macroom v De Courcey Albion (off); Blackpool Celtic 1 Ballinhassig 4;
AUL 2A: St John Boscos v Churchvilla (off); Hibernians v Leeview Ath (off);
AUL3A: Cork Road Celtic v Glen Celtic (off); Knocknaheeny Celtic 1 Park Utd 2;
AUL 3B: Los Zarcos v Strand Utd (off);

Youth fixtures


Daly Industrial Supplies Cork Youth Leagues Fixtures

Saturday 17th December
(2pm Kick-Off unless stated)

FAI Umbro Youths Inter-League

Cork Youth Leagues    v          Kerry District League   FAI Grounds   
                                                (J Linehane, J Sweeney, J Walsh)

Daly Industrial Supplies Youths Premier

Ballincollig                  v          Innishvilla                    Regional Park              (P OSullivan)
Springfield Ramblers   v          Kilreen Celtic               John Murphy Park       (D Keeler)
           
Daly Industrial Supplies Youths League 1

Carrigaline Utd            v          Wilton                          Ballea Park                  (A Buttimer)
Kanturk                       v          Richmond                    Kanturk                       (T McCarthy)
Knockraha                   v          Fermoy                        Knockraha                   (D Buckle)

Daly Industrial Supplies Youths League 1A

Mallow                        v          St Marys                      Town Park                   (M Moynihan)
Park United                  v          Everton                        Mitchelstown               (R Fitzgerald)
Douglas Hall                v          Riverstown                  Moneygourney            (K Morey)

Daly Industrial Supplies U17 League 1


Blarney United            v          Castlebridge Celtic       O’Shea Park(5.30pm)  (E McNally)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A



Crosshaven                  v          College Corinthians B  Crosshaven(10.45)      (A Mylod)
Everton                        v          Riverstown Boys         Everton Park (10.45)   (J Sweeney)
Mallow Utd                  v          Kinsale                        Mallow (10.45)            (R F Murpy)


Sunday 18th December
(2pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies U17 League Premier


Avondale Utd              v          College Corinthians     Avondale Park             (J Linehane)
Castleview                   v          Carrigaline Utd            O’Sullivan Park           (A Mylod)
St Marys                      v          Leeds                           St. Marys Park             (J Sweeney)

Daly Industrial Supplies U17 League 1


Bandon                        v          Richmond                    Town Park                   (D O’Mahony)
Ringmahon Rangers     v          Macroom                     Ringmahon Park          (T McCarthy)
Midleton                      v          Coachford                   Midleton                      (M Moynihan)
Kilreen Celtic               v          Lakewood Ath             Ballyphehane Park       (R Fitzgerald)
Strand Utd                   v          Youghal Utd                Ballyanley                   (K Morey)

 

Daly Industrial Supplies U17 League 1A


Avondale Utd B           v          Greenwood                  Bessboro                      (M O’Flynn)
Carrigaline Utd B         v          Churchvilla                  Ballea Park                  (D Buckle)

Daly Industrial Supplies U19 Premier League

 

Greenwood                  v          Everton                        Alsa Park                     (G Kelly)

Youghal Utd                v          Midleton                      Adrath Park                 (E McNally)

Temple Utd                  v          College Corinthians     Temple Park                (K Callanan)

Daly Industrial Supplies U19 League 1


Douglas Hall                v          Blarney Utd                 Moneygourney            (T Cotter)
Cobh Wanderers          v          Avondale Utd              Oldchurch Park            (A Buttimer)
Leeds                           v          Mayfield Utd               Leeds Park                   (M. O’Flaherty)

Wednesday 21st December
(7.30pm Kick-Off)

Daly Industrial Supplies U17 League 1A


Buttevant                     v          Wilton  Utd                  Buttevant                     (D Buckle)

Friday, December 09, 2011

Wilton United celebrate after defeating Castleview 4-1 to lift the Mossie Linnane Cup at the Cross on Friday night.


MOSSIE LINNANE CUP FINAL at the Cross:
Wilton United 4-1 Castleview

Thursday, December 08, 2011

NOTE OF CONDOLENCE
The Management Committee of the Cork AUL would like to extend their deepest sympathy to Eddie O’Connor on the recent bereavement of his mother.
May she rest in peace.

CORK AUL FIXTURES

CORK AUL FIXTURES
Friday 16th December Ko. 7.30 pm
AUL 1
Buttevant v Cathedral Celtic, Buttevant, T.Murphy
Douglas Hall v Rathcoole Rovers, Moneygourney, J.Lyne
Saturday 17th December Ko. 2.00pm Unless Otherwise Stated.
Munster Junior Cup 2nd Round
Kinsale v Fairview, Madden Pk, G.Stephens
Castleview v Greenmount Rangers, O’Sullivan Pk, T.Callanan
Corinthians Cup 1st Round
Glen Celtic B v Shandon Celtic, Glen Pk, S.Barry
Premier League
Blarney St Ath v Coachford, Monard, J.Lyne Provisional
Park Utd v Leeside, Brigown, Ray Murphy
Premier A League
Kanturk v Bohemians, Kanturk, L.Buckley
Kilreen Celtic v Blackstone Rovers, Murphys Farm, A.O’Connell
Pearse Celtic v Grattan Utd, CIT Bishopstown, T.Murphy
AUL 1
Leeside v Village Utd, Little Island, M.O’Farrell
AUL 1A
Dunbar Celtic v Donoughmore Ath, Murphys Farm, T.Tully
Glenthorn Celtic v Richmond, St Aidens Community School, C.Long
AUL 2
Killowen v Blackpool Celtic, Killowen, B.Buckley
Macroom v Ballinhassig, Town Pk, D.Daly
Rylane Celtic v Ballincollig, Rylane, D.Donovan
Waterloo v Ard Na Laoi, Grenagh Sports Field, A.McDonagh
CFC Banteer v City Wanderers, Banteer Sports Field, J.O’Reilly
AUL 2A
Corkbeg v Wilton Utd, Whitegate, E.Mullins
St John Boscos v Leeview Ath, Water rock Pk, F.O’Neill
AUL 3
Ballinhassig v Hibernians, Gortnaglough, P.O’Reilly
AUL 3A
Cork Road Celtic v Carrigaline Utd, St Colemans Community College, Fermoy, T.McDonagh
AUL 3B
Los Zarcos v Buttevant, Station Rd, Millstreet, T.Kelleher
Strand Utd v Coachford, Ballyanley, M.Troysi
Sunday 18th December Ko. 10.45 am Unless Other wise stated
FAI Junior Cup 5th Round
Bansha v Coachford A / Knockavilla Celtic, Bansha 2.00pm, TSDL
Munster Junior Cup 3rd Round
Killumney Utd v Springfield, Killeady, J.Lyne
AOH Cup 2nd Round
Glen Celtic A v Casement Celtic, Glen Pk, G.Stephens
Premier League
Greenwood v Macroom, Alsa Pk, L.Buckley
Wilton Utd v Knockavilla Celtic, Lee Rd, Ray Murphy
Premier A League
Leeds v Carrigtwohill Utd, Leeds Pk, T.Callanan
AUL 1
Dillon Cross v Knockraha, Silverheights Pk, T.Murphy
Crescent Ath v Watergrasshill, Monard, A.O’Connell
AUL 1A
Millstreet Celtic v Glenvale, Town Park, M.O’Farrell
Grangevale v UCC, Grangevale Pk, T.Tully
AUL 2A
Glanworth Utd v Springfield, Glanworth, G.Duffy
Brooklodge Utd v Hibernians, GACA Pitches, Brooklodge, 2.00pm, S.Barry
AUL 3
Afton Villa v Parkview Celtic, Killeady, S.Madine,
Passage v Innishvilla, Rockenham, J.Harte
UCC v Greenwood, The Farm, 2.00pm, B.Buckley
AUL 3A
Carrigtwohill v St John Boscos, Ballyadam Pk, M.O’Connor
Dunbar Celtic v Park Utd , Murphys Farm, 2.00pm, J.O’Reilly
Glounthane v Knocknaheeny Celtic, Glenmore PK, 2.00pm, D.Donovan
AUL 3B
Newmarket v Lakewood Ath, Banteer Sports Field, 2.00pm, T.Kelleher
Rathcoole Rovers v Kanturk, Rathcoole, C.Long
Happy Christmas To All Clubs, Managers and Players. Enjoy the Christmas break.