Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Sunday, November 29, 2009

CORK YOUTH RESULTS

Saturday, November 28


FAI Umbro Inter League: Limerick Desmond League 0 Cork Youth League 3.

Munster Lucozade Sport Youth Cup third round: Innishvilla 1 Riverside Athletic 0

Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Cobh Ramblers 1 Fermoy 0, Leeside/Knockraha v Avondale United, Richmond v Rockmount both postponed.

Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League One: Lakewood Athletic 3 Kanturk 3, Midleton 4 Carrigaline United B 2, Park United v Ballyvolane, Ringmahon Rangers v Passage both postponed.

Sunday, November 29

DISC-Viking U17 Premier League:

Carrigaline United 1 Castleview 0, Douglas Hall 0 Cork City 2, Avondale United v Glounthaune United, Greenwood v Kilreen Celtic both postponed

DISC-Viking U17 League One:

Buttevant 3 Rockmount 4, Ballincollig v Tramore Athletic, Leeds v Everton, Leeside/Knockraha v College Corinthians B, Mallow United v Coachford/Killinardrish, Youghal United v Lakewood Athletic all postponed.
ALL THE RESULTS FOR THE WEEKEND NOW IN:
Friday, 27 November
Murphy’s Irish Stout League 1: Douglas Hall 4 Ballintotis 1.
Saturday, 28 November
Munster Lucozade Junior Cup second round: Donoughmore 1 Springfield 2, Mayfield United 5 Afton Villa 1.
Murphy’s Irish Stout Premier League: Blarney Street 0 Leeside 6.
Premier A: Blackstone 0 Kanturk 0.
AUL 1: Richmond 2 Carrigtwohill Utd 3.
AUL 2: Ard-na-Laoi 1 Lakewood 0.
AUL 2A: Castle Celtic 3 Hillington 1.
AUL 2B: Carrigaline Utd 2 Corkbeg 1.
Sunday, November
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st Round: Leeside B 2 St. John Boscos A 3; Ballyvolane A 6 Millstreet 3; Wilton United B 1 Rathcoole Rovers B 0.
Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd Round: Wilton Utd A 2 Glen Celtic 1; Grangevale 4 Leeview 0.
Murphy’s Irish Stout Premier league: Knockavilla Celtic 0 Kinsale 3.
AUL 2A: Coachford 1 Glanworth 0.
AUL 3: De Courcey Albion 4 Greenwood 3.

ALL OTHER RESULTS WERE CANCELLED.

CORK SOCCER HONOURS


see more pictures from the Cork Soccer Honours at the Kiln at http://corkhonours.blogspot.com/

Saturday, November 28, 2009

YOUTHS INTER LEAGUE:
The Cork Youth Inter league team had a terrific 3-0 win over the Desmond District league in County Limerick to-day.
Joey Fitzpatrick, Kalen Spillane and Wayne Bruton got the goals.
It was an excellent team performance - one that Minty was proud of.
Best for Cork were Audie Dunlea, Tristan Dent and Kieran Kenneally.
ALL RESULTS NOW IN.
Friday, 27 November
Murphy’s Irish Stout League 1: Douglas Hall 4 Ballintotis 1.
Saturday, 28 November
Munster Lucozade Junior Cup second round: Donoughmore 1 Springfield 2, Mayfield United 5 Afton Villa 1.
Murphy’s Irish Stout Premier League: Blarney Street 0 Leeside 6.
Premier A: Blackstone 0 Kanturk 0.
AUL 1: Richmond 2 Carrigtwohill Utd 3
AUL 2: Ard-na-Laoi 1 Lakewood 0.
AUL 2A: Castle Celtic 3 Hillington 1.
AUL 2B: Carrigaline Utd 2 Corkbeg 1.

All other games were posponed.

AUL Fixtures 6th Dec 09

2

 

AUL Fixtures

Saturday kick off 2 pm

FAI Umbro Junior Cup 3rd Round:

College Corns v Shandon Cel MSL

Pearse Cel v Grangevale Clashduv Road Finbarr Murphy

Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st Round:

Carrigtohill Utd “B” v Park Utd “A” Ballyadam Frank O’Neill

Bohemians’ v Buttevant Fairfield Barry Buckley

Murphy’s Irish Stout AOH Cup 2nd Round:

Grattan Utd “A” v Village Utd O’Neill Pk Stephen O’Connell

Ard-na-Laoi v Macroom “A” Leemount Michael O’Flaherty

Fairview v Kilreen Cel Hillington Pk Sean Barry

UCC “A” v Leeside “A” The Farm Denis Daly

Coachford “A” v Glenthorn Cel Tom Tully

Knockraha v Kanturk Pigeon Hill Thomas Lynch

Glanworth Utd v Parkview Cel Glanworth Pk Ray Murphy

Corkbeg v Watergrasshill Utd “B” Corkbeg Edward Geaney

Kinsale “A” v Central Rovers Madden Pk Dan Deady

Waterloo v Leeview Ath Grenagh Sports Ground Martin Goldsboro

Afton Villa v Castle Cel Killeady James O’Reilly

Murphy’s Irish Stout League 1

Richmond v Watergrasshill Utd Regional Pk Michael O’Farrell

Murphy’s Irish Stout League 1 A

Park Utd v Donoughmore Ath Brigown Pk Denis Cronin

Mayfield Utd v Rylane Cel Mayfield Pk Stewart Joyce

Rathcoole Rovers v Glen Cel Cooney Pk Stephen McDermott

Murphy’s Irish Stout League 2B

Churchvilla v Carrigaline Utd Kilmoy Pk Denis Morley

Murphy’s Irish Stout League 3

Dunbar Cel v St John Boscos Dunbar Pk Eddie Mullins

Murphy’s Irish Stout League 3A

CFC Banteer v Los Zarcos Sports Complex Brendan O’Regan

Sunday kick off 10-45, unless Stated.

FAI Umbro Junior Cup 3rd Round:

Glenvale v Ballyvolane Regional Pk Richard Murphy

Killumney Utd v Dunbar Cel Killeady Ted Callanan

FAI Umbro Junior Cup 4th Round:

Skibbereen AFC v Wilton Utd 2 pm Skibbereen WCL

Greenwood “A” v Blarney Utd 2 pm Clashduv Road Sean Barry

Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd Round:

Dillon’s Cross Ath v St John Boscos Silver heights Pk Dan Deady

Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st Round:

Strand Utd v Springfield “A” Ballyanley Michael O’Farrell

Springfield “B” v Crescent Ath Pat O’Brien Pk Pat Hennessy

Murphy’s Irish Stout AOH Cup 2nd Round:

Hibernians’ “B” v Greenwood “B” 2 pm Shanbally Alan O’Connell

Coachford “B” v Casement Cel Carrigadrohid Damien Budden

De Courcy Albion v Macroom “B” Eli Lilly Paul O’Reilly

UCC “B” v Blackstone Rovers 2 pm the Farm Thomas Lynch

Postal Cel v Greenmount Rangers Mayfield Pk Denis Donovan

Murphy’s Irish Stout St Michael’s Cup 1st Round:

Passage v Ballintotis Passage Zlatko Kristic

Murphy’s Irish Stout Saxone Cup 1st Round:

Hillington v Millstreet Cel Hillington Pk Barry Buckley

Kinsale v Cathedral Cel 2 pm Madden Pk James O’Reilly

Blackpool Cel v Wilton Utd Kilcully Ray Murphy

Murphy’s Irish Stout Premier League

Knockavilla Cel v Blarney St Ath Barry Pk Stephen O’Connell

Murphy’s Irish Stout Premier A League

Leeds v Castleview Leeds Pk Finbarr Murphy

Murphy’s Irish Stout League 1

Leeside v Carrigtohill Utd Leeside Pk Pat Cronin

Murphy’s Irish Stout League 2

City Wanderers v Hibernians’ CIT Michael Doody

Murphy’s Irish Stout League 2A

Inter City Cel v Killowen Popham’s Field Tony McDonagh

Murphy’s Irish Stout League 3

Brooklodge Utd v Leeside GACA Peter O’Sullivan

Murphy’s Irish Stout League 3A

Grattan Utd v Ballinhassig O’Neill Pk Michael O’Connor

v       Ensure there is not a clash of colours, home team are advised to bring 2nd set of jerseys to avoid any clashes.

v       Any referees unable to staff games must contact the referee Liaison Officer, Eddie Mullins, and must inform the league and the home team of details of any change.


U17 & Youth Fixs 6th Dec 09

1

 

Cork Youth Leagues Fixtures:

Friday 4th December kick off 7-45

FAI Umbro U17 Cup 3rd Round:

Carrigaline Utd v Cork City Ballea Pk Tom Tully

D.I.S.C.-Viking U17 Premier League:

Castleview v Greenwood O’Sullivan Pk Thomas Long

Saturday 5th December kick off 2 pm unless stated

FAI Umbro Youth Cup 3rd Round:

Innishvilla v Park Utd Jake O’Donoghue Pk Ioannis O’Connell

Ballincollig v Passage Regional Pk Denis O’Driscoll

Midleton v Cork City Knockgriffin Thomas Long

Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League:

Cobh Ramblers v Everton St Colman’s Pk Ted Callanan

Fermoy v Castleview Carrig Pk Paul Crowley

Richmond v LeesideKnockraha Regional Pk Alexandre Lucas

Rockmount v Douglas Hall Rockmount Pk Marc Barry

Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League1:

Ringmahon Rangers v Kanturk Ringmahon Pk Paul O’Sullivan

Sunday 6th December kick off 2 pm unless stated

FAI Umbro U17 Cup 3rd Round:

Glounthaune Utd v Kilreen Cel Glenmore Pk Denis O’Driscoll

College Corns v Avondale Utd Castletreasure Ioannis O’Connell

D.I.S.C.-Viking U17 League1:

CoachfordKillinardrish v Leeds The Glebe Tom Tully

Everton v Buttevant Coffey’s Field Marc Barry

Lakewood Ath v Ballincollig Ovens Thomas Long

LeesideKnockraha v Rockmount Leeside Pk Sean Barry

Mallow Utd v College Corns “B” Town Pk Michael O’Flaherty

Tramore Ath v Youghal Utd Tramore Pk Dermot Moynihan

Monday 7th December kick off 7-45

FAI Umbro Youth Cup 3rd Round:

Carrigaline Utd v Ballyvolane Ballea Pk Ted Callanan

·      All games must be played as published unless both teams agree to a change of time and the League must be informed.

·      All completed referee cards, with details of cautions and dismissals, must be returned within 24 hours after completion of games.

·      All results and reports must be sent by phone or text to Denis Hurley, 086-3382325, or by e-mail to: denishurley@yahoo.com immediately after full time in game.


Friday, November 27, 2009

CHANGE OF VENUES FOR TOMORROW SATURDAY:

Premier A: Richmond V Carrigtwohill (Game switched to Blarney All-weather 2.45pm)
Ballincollig V Greenount Rgs (Game switched to Greenmount Park 2pm)

SPORTING LIFE

Sporting Life
 Peter McNamara of the Evening Echo presents Sporting Life live on 93.1 Life FM every Monday and Friday from 6pm-7pm.

"Live tonight, Friday November 27, I will be joined in studio by Sports Broadcaster and columnist Finbarr McCarthy to discuss his new book 'Bainisteoir' as well as regular analysts Eoin Weldon of the Cork Independent, Chris O'Mahony and Eric Goulding.
Main topics of discussion tonight are as follows:
Arsenal v Chelsea, Everton v Liverpool in the Barclays Premier League,
Eric Goulding takes his weekly look at the Munster Senior League,
we preview the Ireland v SA Autumn Rugby International,
assess the chances of Newtown in their quest for Munster Senior Club Hurling glory as they face Adare
as well as discussing the deal brokered between the GAA and the GPA and ask is it a positive/negative move.
Text any comments/opinions to 086-7200931."

You can also listen in live online at http://www.lifefm.ie/

FIVE-A-SIDE FRIENDLY IN FEBRUARY

Hello,

I'm looking to hire a 5-a-side pitch (indoor preferably). Me and my mates are coming over to Cork for a stag weekend first weekend in Feb - prob about 10 of us (4 who can actually play footy - the rest just pretend !).
Can anyone point me in the right direction - or is there a team we can play against (for a laugh!)?
We're staying in the airport hotel so anywhere close to that would be a bonus !
Any assistance greatly appreciated.
Justin.
jhostettlerdavies@hotmail.co.uk

Wednesday, November 25, 2009

ALL WEATHER AT THE HALL

Douglas Hall’s 2 x 5-a-side courts are available for rental especially at weekends; the courts have the exact same FIFA 2 star surface which is on the main All Weather pitch; all types of footwear including studs/blades etc can be worn. For bookings, contact Brian Kennedy 086-6792446
Cork Youth's Inter League:

The Cork Youth's Inter League team travel to play the Limerick Desmond League on Saturday next (2pm kick-off) in Askeaton.
Players are required to meet outside Turner's Cross pitch at 10.30am sharp.
The Bus will leave at 10.45am.
The panel is as follows:


Goalkeppers: Alan Burns , Sean Mellet.

Defenders:Kalen Spillane, Tristan Dent, Andrew Neville, Paul Mullins, Pa Durkin, David Phillpott, Martin O'Donoghue.

Midfielders: Carl McPherson, Audie Dunlea, Kieth o Sullivan, Wayne Bruton, Dean Kelly, Shane Barry, Danny Fowler, Eoin McGreevy.

Forwards: Kieran Keneally, Joey Fitzpatrick, Ian Grainger.

The Cork Youth's Inter League team started with a bang when they defeated Limerick District League 3-0 at Turner's Cross a few weeks back.
A recent result went in Cork's favour when the Limerick District league drew 3-3 with the Kerry league.
On behalf of the Cork AUL, I would like to wish Minthy, his Management staff and all the players the very best of luck on Saturday.



Monday, November 23, 2009


Brooklodge FC is holding a poker classic on Friday 4th December in the ‘Riverstown Inn’, Glanmire.

Sunday, November 22, 2009

RESULTS OVER WEEKEND:
FAI Umbro Junior Cup third round: Douglas Hall (MSL) 1 Kinsale 0.
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st Round: Grattan A 4 Leeds 2.
Munster Lucozade Sport Munster Senior Cup 1st Round: Wilton Utd 5 Lakewood Ath (MSL) 1.
AUL 1: Postal Celtic 1 Douglas Hall 2.

All other games were cancelled.

YOUTH RESULTS (all two of them)

Saturday, November 21


Munster Lucozade Sport Youth Cup third round: Cork City 10 Everton 1,

Carrigaline Utd A 3 Lakewood Athletic 1. Riverside Athletic v Innishvilla and Ballincollig v Castleview both postponed.

All games in the Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League and DISC-Viking U17 League One, as well as third round fixtures in the Umbro FAI U17 Cup, were postponed
Douglas Hall's James Slowey looks for a way 'round Postal's Andy O'Donovan in this morning's League 1 action at Mayfield Park. The 'Hall won 2-1 in blustery conditions.

Saturday, November 21, 2009

AUL Fixtures 29th Nov 09

2

 

AUL Fixtures

Friday 27th November kick off 7-45

Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd Round:

Castleview v Killumney Utd O’Sullivan Pk Damien Klier

Murphy’s Irish Stout League 1

Douglas Hall v Ballintotis Moneygourney Finbarr Murphy

Saturday 28th November kick off 2 pm

Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd Round:

Donoughmore Ath v Springfield Comm Centre, Michael O’Flaherty

Mayfield Utd v Afton Villa Mayfield Utd Pk Barry Buckley

Bohemians’ v Park Utd Fairfield Denis Budden

Waterloo v Coachford “A” Grenagh Sports Ground Denis Daly

Murphy’s Irish Stout Premier League

Blarney St Ath v Leeside CIT, Dan Deady

Grattan Utd v Glenthorn Cel O’Neill Pk Michael O’Farrell

Murphy’s Irish Stout Premier A League

Ballincollig v Greenmount Rangers Regional Pk Ted Callanan

Blackstone Rovers v Kanturk Monard Finbarr Murphy

Murphy’s Irish Stout League 1

Kilreen Cel v Dunbar Cel Kilreen Pk Alan O’Connell

Richmond v Carrigtohill Utd Regional Pk Tom Tully

Murphy’s Irish Stout League 1 A

Rathcoole Rovers v Ballyvolane Cooney Pk Ray Murphy

Park Utd v Buttevant Brigown Pk Frank O’Neill

Passage v Rylane Cel Passage James O’Reilly

Murphy’s Irish Stout League 2

Ard-na-Laoi v Lakewood Ath Leemount Edward Geaney

Murphy’s Irish Stout League 2A

Castle Cel v Hillington Castletownroche Thomas Lynch

Murphy’s Irish Stout League 2B

Carrigaline Utd v Corkbeg Ballea Pk Stewart Joyce

Knockraha v Cathedral Cel Pigeon Hill Martin Goldsboro

Churchvilla v Central Rovers Kilmoy Pk Denis Cronin

Murphy’s Irish Stout League 3

Dunbar Cel v UCC Dunbar Pk Peter O’Sullivan

Murphy’s Irish Stout League 3A

Watergrasshill Utd v Macroom Skehanagh Pk Brendan O’Regan

Sunday 29th November kick off 10-45, unless Stated.

Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd Round:

Leeds v Casement Cel Leeds Pk Dan Deady

Wilton Utd “A” v Glen Cel The Farm Sean Barry

Grangevale v Leeview Ath Grangevale Richard Murphy

Postal Cel v Shandon Cel Mayfield Utd Pk Pat Cronin

Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st Round:

Ballyvolane “A” v Millstreet Cel Ballyvolane Pk Denis Donovan

Rathcoole Rovers “B” v Wilton Utd “B” Cooney Pk Stephen Mc Dermott

Los Zarcos v Knocknaheeny Cel Millstreet Michael O’Connor

Leeside “B” v St John Boscos “A”, Leeside Park Tony Mc Donagh

Inter City Cel v St John Boscos “B” 2 pm Popham’s Field Paul O’Reilly

Murphy’s Irish Stout Premier League

Knockavilla Cel v Kinsale Barry Pk Damien Klier

Murphy’s Irish Stout Premier A League

Greenwood v Pearse Cel 2 pm Clashduv Road Finbarr Murphy

Murphy’s Irish Stout League 1

Watergrasshill Utd v UCC Skehanagh Pk Ted Callanan

Murphy’s Irish Stout League 1 A

Dillon’s Cross Ath v Fairview Silver heights Pk Michael O’Farrell

Murphy’s Irish Stout League 2

Blackpool Cel v Hibernians’ Kilcully Stephen O’Connell

Innishvilla v City Wanderers Jake O’Donoghue Pk Barry Buckley

Glenvale v Kinsale Regional Pk Damien Budden

Murphy’s Irish Stout League 2A

Coachford v Glanworth Utd Carrigadrohid Liam Murphy

Murphy’s Irish Stout League 3

Hibernians’ v Brooklodge Utd 2 pm Shanbally Allan O’Connell

Leeside v Carrigtohill Utd Pigeon Hill Michael Doody

De Courcy Albion v Greenwood Eli Lilly Eddie Mullins

Murphy’s Irish Stout League 3A

Ballinhassig v CFC Banteer Gortnaglough Zlatco Kristic

Strand Utd v Grattan Utd Ballyanley Denis Morley

v       Ensure there is not a clash of colours, home team are advised to bring 2nd set of jerseys to avoid any clashes.

v       Any referees unable to staff games must contact the referee Liaison Officer, Eddie Mullins, and must inform the league and the home team of details of any change.


U17 & Youth Fixs 29th November

Cork Youth Leagues Fixtures:

Saturday kick off 2 pm unless stated

FAI Umbro Inter League 2nd Round:

Limerick Desmond League v Cork Youth League Askeaton LDL

Munster Lucozade Sport Youth Cup 3rd Round:

Innishvilla v Riverside Ath Jake O’Donoghue Pk Denis O’Driscoll

Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League:

Cobh Ramblers v Fermoy St Colman’s Pk Thomas Long

LeesideKnockraha v Avondale Utd 12 noon Leeside Pk Ioannis O’Connell

Richmond v Rockmount 12 Noon Regional Pk Tony Murphy

Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League 1:

Lakewood Ath v Kanturk Ovens Marc Barry

Midleton v Carrigaline Utd “B” Knockgriffin Paul O’Sullivan

Park Utd v Ballyvolane 12 Noon Brigown Pk Paul Crowley

Ringmahon Rangers v Passage Ringmahon Pk Alexandre Lucas

Sunday kick off 2 pm unless stated

D.I.S.C.-Viking U17 Premier League:

Avondale Utd v Glounthaune Utd Avondale Pk Ioannis O’Connell

Carrigaline Utd v Castleview Ballea Pk Thomas Long

Douglas Hall v Cork City 4 pm Moneygourney Tom Tully

Greenwood v Kilreen Cel Coffey’s Field Ted Callanan

D.I.S.C.-Viking U17 League1:

Ballincollig v Tramore Ath Regional Pk Pat Bucley

Buttevant v Rockmount Abbey view Denis O’Driscoll

Leeds v Everton Leeds Pk Marc Barry

LeesideKnockraha v College Corns “B” Leeside Pk Michael O’Flaherty

Mallow Utd v CoachfordKillinardrish Town Pk Ray Murphy

Youghal Utd v Lakewood Ath Ardrath Pk Sean Barry

·      All games must be played as published unless both teams agree to a change of time and the League must be informed.

·      All completed referee cards, with details of cautions and dismissals, must be returned within 24 hours after completion of games.

·      All results and reports must be sent by phone or text to Denis Hurley, 086-3382325, or by e-mail to: denishurley@yahoo.com immediately after full time in game.


RESULTS & FIXTURES

SATURDAY'S ONLY RESULT:

1st Round of the AOH Cup: Grattan 4-2 Leeds

All other games were posponed.

SUNDAY NEWS
The Wilton and Lakewood in Munster Senior Cup has been switched to Mayfield (tomorrow, Sun) 3 o'clock kick off. In the morning, at the same venue, it is Postal v Douglas Hall.
FIXTURES:

Murphy's Irish Stout AOH Cup 1st Round:
Grattan Utd "A" V Leeds Venue: Mayfield All Weather Time: 4.30pm this afternoon

Note: This is the only fixture that survived to-day. All other fixtures have been cancelled due to the bad weather.

Watch this space for an update on tomorrow's fixtures later on this evening.
KINSALE SUPERDRAW.

'MANCHESTER UNITED V LIVERPOOL' OLD TRAFFORD MARCH 2010

DRAW DATE IS ONLY 2 WEEKS AWAY !!

Could clubs send back sold stubs for draw a.s.a.p.>

THANK YOU FOR YOUR SUPPORT.

Friday, November 20, 2009

F.A.I. UMBRO JUNIOR CUP 4TH Round Draw Munster Area.
CORK:
1 Springfield F.C. v Kilumney or Dunbar Clt.

2 Kinsale F.C. or Douglas Hall (M.S.L. v Glenvale or Ballyvolane

3 Skibbereen F.C. v Wilton United.

4 Greenwood “A” v Blarney United.

5 St.Mary’s F.C. v Drinagh Rangers.

6 College Cors. or Shandon Clt. v Rathcoole Rovers

7 Leeside F.C. v Pearse Clt. or Grangevale F.C.

CORK SOCCER HONOURS

THE KILN 19.11.09


Vincent Drumm, recipient of Distinguished Service Award at the Murphy's Stout Cork Soccer Honours in the Kiln last night. For more on this event go to: Cork Soccer Honours
MESSAGE FROM OSCAR TRAYNOR MANAGER:
Mr Niall O’Regan, Manager of the Cork AUL Oscar Traynor team, wishes to inform all and sundry that whatever contact will be made from here on with regard to adding players to his panel will be channelled through club secretaries only.

Under no circumstances should players pay heed to any calls they receive from Private or other type numbers regarding notification to attend training sessions in the future.

Wednesday, November 18, 2009

DILLON'S CALL


DILLON'S CROSS AFC FUND-
RAISER:

Dillons Cross are holding a fundraising Poker Classic in The Three Horseshoes Bar.

Date: Thursday, December 3rd.

Entry is €25 with cash prizes on the night.

Tuesday, November 17, 2009

FAI NATIONAL CUP QUERIES:
Any queries that clubs may have in relation to the FAI National Cup competitions may be forwarded to: Gerry McDermott Email: gerry.mcdermott@fai.ie
Telephone: 01-8999575 or 087-2363644

MORE PICS


More photos from early 90s scanned into:  http://corksoccerpics.blogspot.com/

Sunday, November 15, 2009

FOLLOW ME ON TWITTER

for early notification of results, fixtures and other Youth and AUL news follow me on twitter----    http://twitter.com/CorkBilly

CORK YOUTH RESULTS

Saturday, October 14




Munster Lucozade Sport Youth Cup third round:



Castleview v Ballincollig postponed, Everton v Cork City postponed, Innishvilla

v Riverside Athletic postponed, Midleton 1 Cobh Ramblers 4.



Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Douglas Hall 0 Avondale

United 2, Fermoy 2 Leeside/Knockraha 4, Rockmount v Greenwood postponed.



Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League One: Passage 2 Ballyvolane 8,

Lakewood Athletic v Kanturk postponed, Ringmahon Rangers v Park United

postponed.



Sunday, October 15



DISC-Viking U17 Premier League: Carrigaline Utd v Avondale United, College Corinthians A 4 Cork City

0, Castleview v Douglas Hall postponed, Greenwood

1 Glounthaune United 2.



DISC-Viking U17 League One: Ballincollig

v Tramore Athletic, Buttevant v Rockmount, Leeds v Everton, Leeside/Knockraha v

College Corinthians B, Youghal United v Lakewood Athletic, Mallow United v

Coachford/Killinardrish all postponed.
ALL RESULTS ARE NOW IN except for Pearse V Leeside which is kicking off at 6pm.
Will post this one later.
Friday, 13 November
Murphy’s Irish Stout AUL League 1: Douglas Hall 2 UCC 1;
Saturday, 14 November:
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st Round: Carrigaline Utd 0 Glenthorn 1 (aet).
Murphy’s Irish Stout Premier League: Kinsale 4 Grattan Utd 2.
AUL 2A: Castle Celtic 2 Killowen 2; Hillington 0 Glanworth Utd 0.
Sunday, 15 November:
Munster Lucozade Sport Junior Cup 1st Round: Dillon’s Cross 5 Greenwood A 5 (Dillons Cross won 4-3 on pens aet)
Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd Round: Carrigtwohill Utd 1 Macroom 3; Glenvale 1 Richmond 3; Ballyvolane A 3 Blarney St Ath 1; Pearse Celtic V Leeside (6pm kick off).
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st Round: Coachford B 4 Watergrasshill Utd A 1.
AUL 1A: Rathcoole Rvs 3 Park Utd 2.
AUL 2: Ard-na-Laoi 0 Innishvilla 2.
All other games over the weekend were cancelled.

Saturday, November 14, 2009

ALL RESULTS IN:
Friday:
League 1: Douglas Hall 2-1 UCC
Saturday:
Premier: Kinsale 4-2 Grattan
League 2A: Castle Celtic 2-2 Killowen, Hillington 0-0 Glanworth.
AOH Cup 1st Round: Carrigaline Utd 0-1 Glenthorn aet.

All other games were cancelled.


At a loose end tomorrow afternoon and looking for some real live games to watch:

The following two fantastic fixtures will take place in Mayfield's all-weather facilities on Sunday.

Munster Junior Cup 2nd Round games:
Glenvale V Richmond 2.30 p.m.
Pearse Celtic V Leeside 6.00 p.m.

Everyone welcome.



AUL Fixtures 22nd Nov 09

1

AUL Fixtures
Friday 20th November kick off 7-45
FAI Umbro Junior Cup 3rd Round:
Douglas Hall v Kinsale Moneygourney MSL
Saturday 21st November kick off 2 pm
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st Round:
Grattan Utd “A” v Leeds O’Neill Pk Damien Budden
Park Utd “A” v Carrigtohill Utd “B” Brigown Pk Denis Cronin
Buttevant v Bohemians’ Abbey view Sean Barry
Murphy’s Irish Stout Premier League
Leeside v Coachford Leeside Pk Stephen O’Connell
Village Utd v Glenthorn Cel Silver heights Pk Dan Deady
Murphy’s Irish Stout Premier A League
Blackstone Rovers v Ballincollig Monard Finbarr Murphy
Greenmount Rangers v Macroom Greenmount Pk Ted Callanan
Kanturk v Castleview Gurteenard Michael O’Farrell
Murphy’s Irish Stout League 1
Carrigtohill Utd v Kilreen Cel Ballyadam Barry Buckley
UCC v Leeside The Farm Frank O’Neill
Murphy’s Irish Stout League 1A
Donoughmore Cel v Glen Cel Comm Centre Denis Daly
Rathcoole Rovers v Mayfield Utd Cooney Pk Liam Murphy
Murphy’s Irish Stout League 2
Lakewood Ath v Kinsale Ovens Martin Goldsboro
Murphy’s Irish Stout League 2A
Killowen v Waterloo Killowen Alan O’Connell
Murphy’s Irish Stout League 2B
Churchvilla v Carrigaline Utd Kilmoy Pk Edward Geaney
Knockraha v Central Rovers Pigeon Hill Brendan O’Regan 
Murphy’s Irish Stout League 3
Dunbar Cel v Parkview Cel Dunbar Pk James O’Reilly
St John Boscos v UCC Water rock Pk Pat Hennessy
Murphy’s Irish Stout League 3A
Watergrasshill Utd v CFC Banteer Skehanagh Pk Paul O’Reilly
Sunday 22nd November kick off 10-45, unless Stated.
Munster Lucozade Sport Munster Senior Cup 1st Round:
Wilton Utd v Lakewood Ath The Farm Provisional Stephen O’Connell
FAI Umbro Junior Cup 3rd Round:
Shandon Cel v College Corns Glen Pk Damian Klier
Ballyvolane v Glenvale Ballyvolane Pk Finbarr Murphy
Grangevale v Pearse Cel Grangevale Pk Dan Deady
Dunbar Cel v Killumney Utd 2 pm Dunbar Pk Sean Barry
Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd Round:
St John Boscos v Dillon’s Cross/Greenwood Water rock Pk Michael O’Farrell
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st Round:
Springfield “A” v Strand Utd Pat O’Brien Pk Michael Doody
Crescent Ath v Springfield “B” Monard Barry Buckley
Murphy’s Irish Stout President’s Cup 2nd Round:
Ballinhassig v Macroom Gortnaglough Zlato Kristic
Leeside v Afton Villa Pigeon Hill Thomas Lynch
Murphy’s Irish Stout Premier League
Knockavilla Cel v Blarney St Ath Barry Pk Ted Callanan
Murphy’s Irish Stout League 1
Ballintotis v Richmond Churchtown North Denis Daly
Postal Cel v Douglas Hall Mayfield Pk Pat Cronin
St John Boscos v Watergrasshill Utd Provisional Water rock Pk Frank O’Neill
Murphy’s Irish Stout League 1 A
Passage v Fairview Passage Stewart Joyce
Rylane Cel v Park Utd Glounaglough Denis Donovan
Murphy’s Irish Stout League 2
Blackpool Cel v City Wanderers Kilcully Liam Murphy
Casement Cel v Glenvale Casement Pk Damien Budden
Hibernians’ v Ard-na-Laoi Shanbally Damien Carty
Innishvilla v Wilton Utd Jake O’Donoghue Pk Grahame Duffy
Murphy’s Irish Stout League 2A
Coachford v Glanworth Utd Carrigadrohid Denis Morley
Inter City Cel v Hillington Popham’s Field Stephen McDermott
Millstreet Cel v Castle Cel Town Pk Brendan O’Regan
Murphy’s Irish Stout League 2B
Cathedral Cel v Leeview Ath Pfizer’s Pk Eddie Mullins
Knocknaheeny Cel v Corkbeg Kilmore Road Michael O’Flaherty
Murphy’s Irish Stout League 3
Brooklodge Utd v Greenwood GACA Alan O’Connell
De Courcy Albion v Hibernians’ Eli Lilly Peter O’Sullivan
Murphy’s Irish Stout League 3A
Los Zarcos v Rathcoole Rovers Millstreet Denis Cronin
v       Ensure there is not a clash of colours, home team are advised to bring 2nd set of jerseys to avoid any clashes.
v       Any referees unable to staff games must contact the referee Liaison Officer, Eddie Mullins, and must inform the league and the home team of details of any change.