Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Wednesday, December 30, 2009

Old Pics - ECHO TODAY


Dozens of pictures from 86-87 on today's ECHO..
above: Wilton Utd , AOH semi-finalists (and eventual winners)
FROM ALL AT THE AUL

Referees 3rd Jan 10

YOUTHS FOOTBALL

The following referees are requested to use match cards previously sent out with u17 & Youth Fixtures:
Marc Barry, Tom Tully, Paul O’Sullivan, Damien O’Mahony, Ioannis O’Connell, Denis O’Driscoll, Thomas Long, Edward Geaney, Pat Hennessy, Ted Callanan, Michael O’Flaherty, Barry Buckley.
Official match cards have not been posted because of holidays.
Any Referee who doesn’t have a spare referee card kindly text Tony Fitzgerald 087-7936611

AUL Refs 3rd January 10

1

 

AUL Fixtures:

All Referees allocated matches in the Cork AUL for week ending 3rd January are requested to use spare match cards for this week end fixtures, as official match cards have not been posted because of holidays

Any Referee who needs cards is requested to contact TomFitzgerald087-7937776   or e-mail fitzgeraldtho85@hotmail.com

Liam Murphy will referee the Grattan Utd v Rathcoole Rovers League 3A game on Sunday next.


AUL Refs 3rd January 10

1

 

AUL Fixtures:

All Referees allocated matches in the Cork AUL for week ending 3rd January are requested to use spare match cards for this week end fixtures, as official match cards have not been posted because of holidays

Any Referee who needs cards is requested to contact TomFitzgerald087-7937776   or e-mail fitzgeraldtho85@hotmail.com

Liam Murphy will referee the Grattan Utd v Rathcoole Rovers League 3A game on Sunday next.


Tuesday, December 29, 2009

Here are next week's fixtures with the referees assigned.

AUL Fixtures
Saturday 2nd January kick off 2pm unless stated:
FAI Umbro Cup 4th Round:
Pearse Cel v Grangevale Clashduv Road Barry Buckley
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 2nd Round:
Ard-na-Laoi v Macroom “A” Leemount Sean Barry
Kinsale v Central Rovers Madden Pk Denis Daly
Rathcoole Rovers “A” v Park Utd “A” Michael O’Farrell
Ballyvolane “B” v St John Boscos Ballyvolane Pk Stewart Joyce
Murphy’s Irish Stout St Michael’s Cup 2nd Round:
Park Utd “B” v Buttevant Brigown Pk Edward Geaney
Murphy’s Irish Stout Saxone Cup 2nd Round:
Knockraha v Glanworth Utd Pigeon Hill Pat Hennessy
Murphy’s Irish Stout President’s Cup 2nd Round:
Macroom v Ballinhassig Town Pk Stephen Mc Dermott
Murphy’s Irish Stout Premier League:
Coachford v Grattan Utd The Glebe Stephen O’Connell
Village Utd v Glenthorn Cel Silver heights Pk Finbarr Murphy
Murphy’s Irish Stout Premier A League:
Kanturk v Greenmount Rangers Gurteenard Damien Klier
Blackstone Rovers v Greenwood Monard Dan Deady
Murphy’s Irish Stout League 1:
Carrigtohill Utd v Kilreen Cel Ballyadam Liam Murphy
Murphy’s Irish Stout League 2A:
Killowen v Hillington Killowen Pk Ray Murphy
Waterloo v Castle Cel Grenagh Sport’s Ground James O’Reilly
Murphy’s Irish Stout League 3A:
Watergrasshill Utd v CFC Banteer Skehanagh Pk Denis Morley
Sunday 3rd January kick off 10-45 unless stated:
FAI Umbro Cup 3rd Round:
Shandon Cel v College Corns Glen Pk Ray Murphy
Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd Round:
Leeds v Casement Cel Leeds Pk Damien Klier
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st Round:
Crescent Ath v Springfield “B” Monard Michael O’Flaherty
Springfield “A” v Strand Utd Pat O’Brien Pk Tom Tully
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 2nd Round:
Wilton Utd/Dunbar Cel v Ballincollig 2 pm Venue Later Finbarr Murphy
Passage v Bohemians’ Passage Frank O’Neill
Ballyvolane “A” V Mayfield Utd Ballyvolane Pk Graham Duffy
Ballintotis v St John Boscos B 2 pm Churchtown North Allan O’Connell
Murphy’s Irish Stout St Michael’s Cup 2nd Round:
Killumney Utd v Donoughmore Ath Killeady Zlatco Kristic
Leeside v Watergrasshill Utd Leeside Pk Tony Mc Donagh
Murphy’s Irish Stout Saxone Cup 1st Round:
Glenvale v Carrigaline Utd Regional Pk Denis Donovan
Leeview Athletic v Inter City Cel 2 pm Monard Thomas Lynch
Murphy’s Irish Stout Saxone Cup 2nd Round:
Blackpool Cel v Lakewood Ath Kilcully Richard Murphy
Millstreet Cel v Churchvilla Town Pk Brendan O’Regan
Murphy’s Irish Stout President’s Cup 1st Round:
Hibernians’ v Los Zarcos Shanbally Martin Goldsboro
Murphy’s Irish Stout Premier League:
Knockavilla Cel v Leeside 2 pm Barry Pk Dan Deady
Murphy’s Irish Stout League 1:
Postal Cel v Richmond Mayfield Pk Stephen O’Connell
Murphy’s Irish Stout League 1A:
Dillon’s Cross Ath v Fairview Silver height Pk Ted Callanan
Glen Cel v Rylane Cel 2 pm Glen Pk Sean Barry
Murphy’s Irish Stout League 2:
Wilton Utd v Hibernians’ Lee Road Eddie Mullins
Kinsale v City Wanderers 2 pm Madden Pk Paul O’Reilly
Murphy’s Irish Stout League 2B:
Knocknaheeny Cel v Corkbeg Kilmore Road Michael O’Connor
Murphy’s Irish Stout League3:
De Courcy Albion v Afton Villa Eli Lilly Peter O’Sullivan
Greenwood v Carrigtohill Utd Clashduv Road Denis Daly
Leeside v Dunbar Cel Pigeon Hill Pat Cronin
Brooklodge Utd v Parkview Cel GACA Barry Buckley
Murphy’s Irish Stout League 3A:
Grattan Utd v Rathcoole Rovers O’Neill Pk Ray Murphy
v The management committee request that any teams who do not have a game to ref
v rain from fixing friendly fixtures to allow pitches recover from the recent bad weather and to make them playable for competitive games.
v If home tam pitch is unplayable kindly endeavour to reverse game to opponent’s pitch.
v Ensure there is not a clash of colours, home team are advised to bring 2nd set of jerseys to avoid any clashes.
v Any referees unable to staff gam]es must contact the referee Liaison Officer, Eddie Mullins, and must inform the league and the home team of details of any change.

U17 & Youth Fixs 3rd Jan 10

1

 

Cork Youth Leagues Fixtures:

Saturday 2nd January kick off 2 pm unless stated

FAI Umbro Youth Cup 3rd Round:

Cork City v Midleton Bishopstown Marc Barry

Daly Industrial Supplies-Stihl Murphy Cup 1st Round:

Passage v Carrigaline Utd B Passage Tom Tully

Ringmahon Rangers v Everton Ringmahon Pk Paul O’Sullivan

Lakewood Ath v Richmond Damien O’Mahony

Fermoy v LeesideKnockraha Carrig Pk Ioannis O’Connell

Rockmount v Greenwood Rockmount Pk Denis O’Driscoll

Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League:

Cobh Ramblers v Castleview St Colman’s Pk Thomas Long

Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League1:

Ballincollig v Innishvilla Regional Pk

Park Utd v Ballyvolane 12 Noon Brigown Pk Edward Geaney

Sunday 3rd January kick off 2 pm unless stated:

D.I.S.C.-Viking U17 Teddy Healy Cup 1st Round:

Castleview v Leeds O’Sullivan Pk Ioannis O’Connell

Lakewood Ath v CoachfordKillinardrish Ovens Pat Hennessy

Everton v Greenwood Coffey’s Field Denis O’Driscoll

D.I.S.C.-Viking U17 Premier League:

Avondale Utd v Kilreen Cel Avondale Pk Marc Barry

College Corns v Douglas Hall Castletreasure Ted Callanan

Glounthaune Utd v Cork City Glenmore Pk Paul O’Sullivan

D.I.S.C.-Viking U17 League1:

LeesideKnockraha v Ballincollig Leeside Pk Michael O’Flaherty

Rockmount v College Corns “B” Rockmount Pk Thomas Long

Tramore Ath v Mallow Utd Tramore Pk Barry Buckley

Youghal Utd v Buttevant Ardrath Pk Tom Tully

·      All games must be played as published unless both teams agree to a change of time and the League must be informed.

·      All completed referee cards, with details of cautions and dismissals, must be returned within 24 hours after completion of games.

·      All results and reports must be sent by phone or text to Denis Hurley, 086-3382325, or by e-mail to: denishurley@yahoo.com immediately after full time in game.


Monday, December 28, 2009

AUL Fixtures 3rd January 10

1

 

AUL Fixtures

Saturday 2nd January kick off 2pm unless stated:

FAI Umbro Cup 4th Round:

Pearse Cel v Grangevale Clashduv Road

Murphy’s Irish Stout AOH Cup 2nd Round:

Ard-na-Laoi v Macroom “A” Leemount

Kinsale v Central Rovers Madden Pk

Rathcoole Rovers “A” v Park Utd “A”

Ballyvolane “B” v St John Boscos Ballyvolane Pk

Murphy’s Irish Stout St Michael’s Cup 2nd Round:

Park Utd “B” v Buttevant Brigown Pk

Murphy’s Irish Stout Saxone Cup 2nd Round:

Knockraha v Glanworth Utd Pigeon Hill

Murphy’s Irish Stout President’s Cup 2nd Round:

Macroom v Ballinhassig Town Pk

Murphy’s Irish Stout Premier League:

Coachford v Grattan Utd The Glebe

Village Utd v Glenthorn Cel Silver heights Pk

Murphy’s Irish Stout Premier A League:

Kanturk v Greenmount Rangers Gurteenard

Blackstone Rovers v Greenwood Monard

Murphy’s Irish Stout League 1:

Carrigtohill Utd v Kilreen Cel Ballyadam

Murphy’s Irish Stout League 2A:

Killowen v Hillington Killowen Pk

Waterloo v Castle Cel Grenagh Sport’s Ground

Murphy’s Irish Stout League 3A:

Watergrasshill Utd v CFC Banteer Skehanagh Pk

Sunday 3rd January kick off 10-45 unless stated:

FAI Umbro Cup 3rd Round:

Shandon Cel v College Corns Glen Pk

Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd Round:

Leeds v Casement Cel Leeds Pk

Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st Round:

Crescent Ath v Springfield “B” Monard

Springfield “A” v Strand Utd Pat O’Brien Pk

Murphy’s Irish Stout AOH Cup 2nd Round:

Wilton Utd/Dunbar Cel v Ballincollig 2 pm Venue Later

Passage v Bohemians’ Passage

Ballyvolane “A” V Mayfield Utd Ballyvolane Pk

Ballintotis v St John Boscos B 2 pm Churchtown North

Murphy’s Irish Stout St Michael’s Cup 2nd Round:

Killumney Utd v Donoughmore Ath Killeady

Leeside v Watergrasshill Utd Leeside Pk

Murphy’s Irish Stout Saxone Cup 1st Round:

Glenvale v Carrigaline Utd Regional Pk

Leeview Athletic v Inter City Cel 2 pm Monard

Murphy’s Irish Stout Saxone Cup 2nd Round:

Blackpool Cel v Lakewood Ath Kilcully

Millstreet Cel v Churchvilla Town Pk

Murphy’s Irish Stout President’s Cup 1st Round:

Hibernians’ v Los Zarcos Shanbally

Murphy’s Irish Stout Premier League:

Knockavilla Cel v Leeside 2 pm Barry Pk

Murphy’s Irish Stout League 1:

Postal Cel v Richmond Mayfield Pk

Murphy’s Irish Stout League 1A:

Dillon’s Cross Ath v Fairview Silver height Pk

Glen Cel v Rylane Cel 2 pm Glen Pk

Murphy’s Irish Stout League 2:

Wilton Utd v Hibernians’ Lee Road

Kinsale v City Wanderers 2 pm Madden Pk

Murphy’s Irish Stout League 2B:

Knocknaheeny Cel v Corkbeg Kilmore Road

Murphy’s Irish Stout League3:

De Courcy Albion v Afton Villa Eli Lilly

Greenwood v Carrigtohill Utd Clashduv Road

Leeside v Dunbar Cel Pigeon Hill

Brooklodge Utd v Parkview Cel GACA

Murphy’s Irish Stout League 3A:

Grattan Utd v Rathcoole Rovers O’Neill Pk

v       The management committee request that any teams who do not have a game to ref

v       rain from fixing friendly fixtures to allow pitches recover from the recent bad weather and to make them playable for competitive games.

v       If home tam pitch is unplayable kindly endeavour to reverse game to opponent’s pitch.

v       Ensure there is not a clash of colours, home team are advised to bring 2nd set of jerseys to avoid any clashes.

v       Any referees unable to staff gam]es must contact the referee Liaison Officer, Eddie Mullins, and must inform the league and the home team of details of any change.


YOUTH RESULTS


Saturday, December 26
Munster Lucozade Sport Youth Cup third round:
Castleview 1 Ballincollig 1 (Ballincollig win 8-7 on penalties)
Daly Industrial Supplies-Stihl Murphy Cup first round: Passage v Carrigaline,
Midleton v Innishvilla, Ringmahon Rangers v Everton, Lakewood Athletic v Richmond, Fermoy v Leeside/Knockraha, Rockmount v Greenwood all postponed.
Sunday, December 27
DISC-Viking U17 Teddy Healy Cup first round: Douglas Hall 0 College Corinthians B 3, Glounthaune United 4 Youghal United 0, Leeds v Castleview, Coachford/Killinardrish v Lakewood Athletic, Greenwood v Everton all postponed.

RICHARDSON- NEW DATE

The Damien Richardson seminar, due to take place today, has been postponed (because of road conditions) and will now go ahead Sat next Jan 2nd. See original notice below for contact details etc... 

Saturday, December 26, 2009

ALL FIXTURES OFF

Due to the treacherous road conditions, all fixtures were cancelled to-day.

Thursday, December 24, 2009

HAPPY CHRISTMAS


Away from the shops today at an icy Fota - see n-ice set of pics at http://corkandabout.blogspot.com Happy Christmas!!

AUL CUP NEWS

Latest Cup draws and updates:


http://spreadsheets.google.com/pub?key=tioPnuAMIZObGKAyoq4uXZA&output=html


(note: link not working!! Paste into your browser and it will take you to document. - Billy)







http://spreadsheets.google.com/pub?key=tioPnuAMIZObGKAyoq4uXZA&output=html




Wednesday, December 23, 2009

HAPPY CRHISTMAS FROM:

The management of the Cork A.U.L Oscar Traynor panel.

We would like to take this opportunity to wish everyone involved and associated with the Cork A.U.L. a very happy Christmas and an even better new year.

Niall O Regan, Greg O Halloran & Grapham Quinn

HAPPY CHRISTMAS



Tuesday, December 22, 2009

LATEST TABLES & FIXTURE CHANGES

YOUTHS:  http://spreadsheets.google.com/pub?key=t94-23LMezopmiS3O7852nw&output=html


AUL: http://spreadsheets.google.com/pub?key=tGpbeGOOO2fwJ9ERWMrukkw&output=html


AUL FIX CHANGES: 
AUL Fixture Alterations:
The following Games are cancelled:
FAI Junior Cup 4th Round:
College Corns v Kanturk
Leeside v Pearse/Grangevale Stephen O’Connell
AOH Cup 2nd Round:
Wilton Utd/Dunbar Cel v Ballincollig Tom Tully

Additional Fixtures:
Saturday 26th December kick off 11am:
FAI Cup 3rd Round:
Pearse Cel v Grangevale Clashduv Road Stephen O’Connell
AOH Cup 1st Round:
Dunbar Cel v Wilton Utd “A” Dunbar Pk Tom Tully
AOH Cup 2nd Round:
Kinsale v Central Rovers Madden Pk Stewart Joyce
Passage v Bohemians’ Passage Denis Donovan
Rathcoole Rovers “A” v Park Utd “A” Cooney Pk Denis Daly







Monday, December 21, 2009

Kinsale AFC Superdraw Prize winners 2009.

1ST PRIZE: 4 Seats in the 1968 Hospitality suite at Old Trafford
Manchester United V Liverpool March 2010.
€1000 towards flights & Accomodation.
Winner: Jackie Collins C/O EMC Ovens.

2nd Prize: 2 Seats in the 1968 Hospitality suite at Old Trafford
Manchester United V Liverpool March 2010.
€500 towards flights & Accomodation.
Winner: Jonathan Barlow, Coolvalanebeg, Jagoes Mills, Kinsale.

3rd Prize: 12 Month free membership for 1 to Actons Hotel Leisure Centre.
Winner: Ann O Donovan, 40 Springmount, Kinsale.

4th Prize: 2 night break plus 1 dinner for 2 in the Kilarney Lake Hotel.
Winner: Robert O'Leary C/O G.Foran.

5th Prize: A meal for 2 in the White House,Kinsale to the value of €100.
Winner: Rose Holland, 6 Deerpark, Bandon, Co.Cork.

6th Prize: A meal for 2 in Jim Edwards,Kinsale to the value of €100.
Winner: John Donegan, The Grove, Weatherton, Bandon, Co.Cork.

On behalf Kinsale AFC I would like to thank you all your support and wish everyone a merry Christmas and a happy New Year.
Ger Foran.

OLD PHOTOS

New photos from 1992 at http://corksoccerpics.blogspot.com/

Paddy Byrne, chairman of Ballincollig in 1992

YOUTH RESULTS

Friday, December 18
DISC-Viking U17 Premier League: Castleview 10 Douglas Hall 3
Saturday, December 19
FAI Umbro Youth Cup third round: Park United 2 Innishvilla 3, Passage 1 Ballincollig 1 (Passage won 10-9 on pens).
Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Cobh Ramblers 5 Richmond 0, Leeside/Knockraha 2 Rockmount 3.
Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League 1: Ringmahon Rangers 3 Kanturk 1.
Sunday, December 20
FAI Umbro U17 Cup third round: Kilreen Celtic 4 Glounthaune United 1, Avondale United 1 College Corns 7.
DISC-Viking U17 Premier League: Greenwood 0 Carrigaline United 1.
DISC-Viking U17 League 1: Lakewood Athletic 3 Ballincollig 1, Rockmount 1 Leeside/Knockraha 4, Mallow United 1 College Corinthians B 0,  Coachford/Killinardrish 3 Leeds 3, Buttevant v Everton postponed

Sunday, December 20, 2009

HAPPY CHRISTMAS
On behalf of all at the Cork AUL, I would like to wish our Sponsors, all our clubs, players, referees and everyone involved with the game a very happy Christmas and a merry New Year.
Yours in Sport,
Barry Peelo.
ALL THE RESULTS ARE NOW IN
FAI Umbro Junior Cup 4th Round: Blarney Utd 1 Greenwood “A” 4; Springfield 1 Killumney Utd 0 (aet); Douglas Hall (MSL) 3 Glenvale 1.
Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd round: St. John Boscos 0 Dillon’s Cross 5.
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st round: Park Utd “A” 6 Carrigtwohill Utd “B” 0; Buttevant 0 Bohemians 1.
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 2nd round: Grattan Utd A 1 Village Utd 2; Kilreen Cel 3 Fairview 1; Leeside “A” 9 UCC “A” 0; Glenthorn Celtic 0 Coachford A 1; Watergrasshill Utd “B” 0 Corkbeg 1; Macroom “B” 4 De Courcy Albion 0; Blackstone Rovers 3 UCC “B” 0; Greenmount Rangers 4 Postal Cel 0; Castle Cel 2 Afton Villa 3; Parkview Cel 0 Glanworth Utd 2; Leeview Ath 0 Waterloo 3; Greenwood “B” 2 Hibernians “B” 1.
Murphy’s Irish Stout Saxone Cup 1st round: Millstreet Cel 4 Hillington 0; Wilton Utd 0 Blackpool Cel 0 (Blackpool Celtic won 4-3 on pens aet).
Murphy’s Irish Stout Premier League: Knockavilla Cel 2 Blarney St Ath 6.
Murphy’s Irish Stout Premier A: Kanturk 4 Ballincollig 2; Leeds 2 Castleview 2.
League 1A: Donoughmore Ath 1 Glen Cel 1; Mayfield Utd 3 Passage 2; Rathcoole Rovers 3 Ballyvolane 1.
League 2: Lakewood Ath 1 Hibernians 1; Kinsale 0 Innishvilla 1.
League 2B: Knockraha 2 Churchvilla 0.
League 3: Brooklodge United 3 Leeside 0.
League 3A: Los Zarcos 1 Rathcoole Rovers 1.

All other games scheduled for the weekend not in the above sequence was cancelled due to icy ground conditions.
There were 12 games in all that did not take place.

Saturday, December 19, 2009

LATEST RESULTS:
Friday:
FAI Junior Cup 4th round: Douglas Hall (MSL) 3 Glenvale 1.
Saturday:
FAI Umbro Junior Cup 4th Round: Blarney Utd (MSL) 1 Greenwood “A” 4; Springfield 1 Killumney Utd 0 (aet).
Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd round: St. John Boscos 0 Dillon's Cross 5.
AOH Cup 1st round: Park Utd “A” 6 Carrigtohill Utd “B” 0; Buttevant 0 Bohemians 1.
AOH Cup 2nd round: Grattan Utd A 1 Village Utd 2; Kilreen Cel 3 Fairview 1; Leeside “A” 9 UCC “A” 0; Glenthorn Celtic 0 Coachford A 1; Watergrasshill Utd “B” 0 Corkbeg 1; Macroom “B” v De Courcy Albion (N.R); Blackstone Rovers v UCC “B” (N.R); Greenmount Rangers 4 Postal Cel 0; Castle Cel 2 Afton Villa 3.
Murphy’s Irish Stout Premier A: Kanturk 4 Ballincollig 2.
League 1A: Donoughmore Ath 1 Glen Cel 1; Mayfield Utd 3 Passage 2; Rathcoole Rovers 3 Ballyvolane 1.
League 2: Lakewood Ath 1 Hibernians 1; Kinsale 0 Innishvilla 1.
League 2B: Knockraha 2 Churchvilla 0.

AUL Fixtures 27th December 09

1

 

AUL Fixtures

Saturday 26th December kick off 11 am unless stated:

FAI Umbro Junior Cup 4th Round:

College Corns v Kanturk (Provisional) Castletreasure MSL

Leeside v Pearse Cel/Grangevale Leeside Pk Stephen O’Connell

Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd Round:

Postal Cel v Shandon Cel Mayfield Pk Michael O’Farrell

Leeds v Casement Cel Leeds Pk Damian Klier

Munster Lucozade Sport Junior Cup 3rd Round:

Macroom v Killumney Utd Town Pk Ted Callanan

Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st Round:

Crescent Ath v Springfield “B” Monard Dan Deady

Springfield “A” v Strand Utd Pat O’Brien Pk Sean Barry

Murphy’s Irish Stout AOH Cup 2nd Round:

Carrigtohill Utd “A” v Knocknaheeny Cel Slatty Pk Barry Buckley

Ballintotis v St John Boscos “B” 2 pm Churchtown North Frank O’Neill

Passage v Buttevant/Bohemians’ Passage Denis Donovan

Rathcoole Rvrs “A” v Park Utd “A”/Carrigtohill “B” Cooney Pk Denis Daly

Central Rovers v Kinsale “A” Central Pk Stewart Joyce

Ballyvolane “A” v Mayfield Utd Ballyvolane Pk Richard Murphy

Wilton/Dunbar v Ballincollig 2 pm Venue Later Tom Tully

Murphy’s Irish Stout Saxone Cup 1st Round:

Glenvale v Carrigaline Utd Regional Pk Edward Geaney

Leeview Ath v Inter City Cel Monard Michael O’Flaherty

Murphy’s Irish Stout Saxone Cup 2nd Round:

Waterloo v Ard-na-Laoi Grenagh Sport ground Brendan O’Regan

Knockraha v Glanworth Utd Pigeon Hill Damien Budden

Murphy’s Irish Stout President’s Cup 1st Round:

Hibernians’ v Los Zarcos Shanbally Eddie Mullins

Macroom v Ballinhassig 2 pm Town Pk Thomas Lynch

Sunday 27th December kick off 11 am unless stated:

Murphy’s Irish Stout AOH Cup 2nd Round:

Ballyvolane “B” v St John Boscos “A” Ballyvolane Pk Stephen O’Connell

Murphy’s Irish Stout St Michael’s Cup 2nd Round:

Leeside v Watergrasshill Utd Leeside Pk Ted Callanan

v       The management committee request that any teams who do not have a game to refrain from fixing friendly fixtures to allow pitches recover from the recent bad weather and to make them playable for competitive games.

v       If home tam pitch is unplayable kindly endeavour to reverse game to opponent’s pitch.

v       Ensure there is not a clash of colours, home team are advised to bring 2nd set of jerseys to avoid any clashes.

v       Any referees unable to staff games must contact the referee Liaison Officer, Eddie Mullins, and must inform the league and the home team of details of any change.


U17 & Youth Fixs 27th December

1

 

Cork Youth Leagues Fixtures:

Saturday 26th December kick off 2 pm unless stated

Munster Lucozade Sport Youth Cup 3rd Round:

Castleview v Ballincollig O’Sullivan Pk Marc Barry

Daly Industrial Supplies-Stihl Murphy Cup 1st Round:

Passage v Carrigaline Utd B Passage Tom Tully

Midleton v Innishvilla Knockgriffin Denis O’Driscoll

Ringmahon Rangers v Everton Ringmahon Pk Paul O’Sullivan

Lakewood Ath v Richmond Damien O’Mahony

Fermoy v LeesideKnockraha Carrig Pk Ioannis O’Connell

Rockmount v Greenwood Rockmount Pk Ray Murphy

Sunday 27th December kick off 2 pm unless stated

D.I.S.C.-Viking U17 Teddy Healy Cup 1st Round:

Douglas Hall v College Corns B Castletreasure Marc Barry

Leeds v Castleview Leeds Pk Ioannis O’Connell

Glounthaune Utd v Youghal Utd Glenmore Pk Sean Barry

CoachfordKillinardrish v Lakewood Ath The Glebe Tom Tully

Greenwood v Everton Coffey’s Field Denis O’Driscoll

·       Disciplinary meeting will take place this Monday 21st December in Ballyphehane Community Centre @ 7 pm

·      All games must be played as published unless both teams agree to a change of time and the League must be informed.

·      All completed referee cards, with details of cautions and dismissals, must be returned within 24 hours after completion of games.

·      All results and reports must be sent by phone or text to Denis Hurley, 086-3382325, or by e-mail to: denishurley@yahoo.com immediately after full time in game.


LEESIDE AOH ADVANCE


Leeside hammered Liam Corbett's UCC 9-0 at home today in the AOH Cup, many home supporters raising the question of re-introducing byes for Premier teams in the blue riband competition. The understrength visitors had no answer. Johnny Barrett jumped to volley the early opener and Coleman Cody and Ricky Gettings scored classy goals for Coleman Mulchay's rampant winners.

GAME OFF:

Cork V Kerry (Inter League game scheduled for to-day).

Due to freezing conditions caused by ice and snow in various parts of Kerry, the Kerry team is unable to travel.

Friday, December 18, 2009

LUCOZADE SPORT MUNSTER JUNIOR CUP
4th ROUND DRAW

Star Rovers or St Paul’s v Old Bridge or Clonmel Town
(Limerick D.L.) (T.S.D.L.)

Fairview Rangers v Pike Rovers
(Limerick D.L.) (Limerick D.L.)

Templetuohy or Nenagh “A” v Richmond
(North Tipperary) (Cork AUL)

Kildimo United v Tulla United
(Limerick Desmond) Clare D.L.)

Casement Celtic or Leeds or Waterloo v Janesboro
(Cork AUL) (Limerick D.L.)

Wilton United v Shandon Cel or Postal Cel or Bohemians
(Cork AUL) (Cork AUL)

Skibbereen v Leeside
(West Cork) (Cork AUL)

Askeaton v Aisling Annacotty
(Limerick Desmond) (Limerick D.L.)

Macroom or Killumney Utd v Regional United
(Cork AUL) (Limerick D.L.)

College Corinthians v Carrick Utd or Ferrybank or Southend Utd
(MSL) (Waterford D.L.)

De La Salle or St Josephs or Villa FC v Grangevale or St John Boscos or Dillons Cross
(Waterford D.L.) (Cork AUL)

Newcastle West v Rock Rovers
(Limerick Desmond) (Clare D.L.)

Blackcastle Utd or Nenagh “B” v St Michael’s or Cahir Park
(North Tipperary) (T.S.D.L.)

Clonmel Celtic v Avenue United
(T.S.D.L.) (Clare D.L.)

Ringmahon Rangers v Killarney Cel or Dingle Bay Rvs or Lisselton Rvs
(MSL) or Tralee Dynamos or St Brendans Park
(Kerry D.L.)

Kilworth Cel or Tramore AFC or
Dungarvan Utd or Clashmore Ramblers v Rockmount or Everton
(W.W.E.C./ Waterford D.L.) (MSL)


Games to take place on or before 23rd / 24th January 2010.

DAMIEN RICHARDSON - BACK IN THE VILLAGE!!!

RICHARDSON SEMINAR MON DEC 28th at THE SPORTS VILLAGE. 
CONTACT DARREN 454-4550 Click on images to enlarge




Thursday, December 17, 2009

LEEVIEW AFC

LOOKING FOR NEW PLAYERS:

Due to injuries and player emigration - we are looking for some new players.
We currently play in the AUL 2nd division but have players capable of playing at a higher level which is where we are aiming to be within a couple of years.
So, if you are interested in playing or becoming part of the club please contact:

Mark @ 0867735196

Wednesday, December 16, 2009

YOUTHS INTER LEAGUE:
Cork Youths v Kerry Youths
Sat 19th Dec in C I T, Kick off 2 30pm.

The following Players are to meet at C I T @ 1pm Sharpe.

Goalkeepers:Alan Burns , Sean Mellet.

Defenders :Kalen Spillane, Tristan Dent, Andrew Neville, David Phillpott, Paul Mullins, Pa Durkin,

Midfielders: Audie Dunlea, Wayne Bruton, Dean Kelly, Carl McPherson, Eoin McGreevy, Simon Holland, Ryan Nolan.

Centre Forwards:Shane Barry, Kieran Kenneally, Ian Grainger.

ALL SUPPORT WELCOME ON THE DAY

Tuesday, December 15, 2009

KINSALE SUPERDRAW.
MANCHESTER UNITED V LIVERPOOL OLD TRAFFORD MARCH 2010
PRIZES : 6 HOSPITALITY PACKAGES TO THE GAME OF THE SEASON!!.

DRAW WILL TAKE PLACE NEXT SATURDAY NIGHT 19th Dec.IN THE TRIDENT HOTEL KINSALE 9PM.

Please send me back sold tickets with your entry to the free draw before draw date of December 19th.2009.

Do not hesitate to text/ring with any questions you may have.

Yours in Sport
Ger Foran - 0863639167

LATEST TABLES

YOUTHS: http://spreadsheets.google.com/pub?key=tGN46Wt-rQvMWkOaLqjdHLg&output=html

AUL: http://spreadsheets.google.com/pub?key=tQ9PFuO0NDqSQ9oQqefTRdw&output=html

Sunday, December 13, 2009

YOUTH RESULTS

Friday, December 11


DISC-Viking U17 Premier League:

Castleview v Douglas Hall postponed

Saturday, December 12

Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League: Douglas Hall 3 Everton 1, Fermoy 0 Cork City 3, Greenwood 0 Cobh Ramblers 5, Leeside/Knockraha 1 Castleview 4, Richmond 0 Carrigaline United A 5, Rockmount 3 Avondale United 1.

Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League1: Ballyvolane 3 Midleton 1,Carrigaline United B 5 Passage 0, Innishvilla 1 Lakewood Athletic 1, Kanturk 1 Ballincollig 1, Ringmahon Rangers 0 Park United 4.

Sunday, December 13

DISC-Viking U17 Premier League: Carrigaline Utd 2 Cork City 1, College Corinthians A 1 Avondale United 0, Greenwood 1 Kilreen Celtic 1.

DISC-Viking U17 League 1: Ballincollig 2 Tramore Athletic 6, Buttevant 2 Mallow United 3, Leeds 0 Everton 2, Leeside/Knockraha 4 College Corinthians B 2, Youghal United 2 Lakewood Athletic 2, Rockmount 6 Coachford/Killinardrish 2.
All Results now in

Friday, 9 December
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 2nd round: Douglas Hall 3Wilton B 3 (Douglas Hall won 4-3 on pens aet)
Saturday, 10 December
Munster Lucozade Junior Cup 2nd round: Park Utd 3 Bohemians 4;
Munster Lucozade Junior Cup 3rd round: Leeside 5 Mayfield Utd 0; Wilton Utd A 3 Ballyvolane A 1; Richmond 2 Springfield 1;
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 2nd round: Blarney Street Ath 3 Pearse Celtic 1 (AET);
Murphy’s Irish Stout Saxone Cup 1st round: Churchvilla 3 Castle Celtic 2;
Murphy’s Irish Stout President’s Cup 2nd round: Carrigtwohill Utd 3 Watergrasshill Utd 2; Afton Villa 4 Leeside 0;
Murphy’s Irish Stout Premier League: Village Utd 0 Kinsale 4;
Premier A: Blackstone Rovers 5 Ballincollig 0; Kanturk 3 Macroom 1;
AUL 1: UCC 1 Leeside 1;
AUL 1A: Buttevant 1 Glen Celtic 4; Rathcoole Rovers 1 Donoughmore 0;
AUL 2A: Glanworth Utd 4 Killowen 4;
AUL 2B: Knockraha 4 Cathedral Celtic 2;
AUL 3A: CFC Banteer 2 Grattan Utd B 1;
Sunday, 13 December
Munster Lucozade Sport Junior Cup 2nd round: Killumney Utd 2 Castleview 0;
Coachford A 1 Waterloo 1 (Waterloo won 5-3 on pens aet).
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 1st round: Knocknaheeney Celtic 2 Los Zarcos 2 (Knocknaheeny won 6-5 on pens aet); Inter City Celtic 2 St. John Boscos B 3.
Murphy’s Irish Stout AOH Cup 2nd round: Grangevale 3 Park Utd B 3 (Park Utd won 9-8 on pens aet); Ballinhassig 3 Greenwood A 5; Knockavilla Celtic 1 Glenvale 0; Kinsale B 3 Dillon’s Cross 5 (aet).
Murphy’s Irish Stout President’s Cup 2nd round: Parkview Celtic 0 Strand Utd 2.
Murphy’s Irish Stout league 1: Ballintotis 3 Dunbar Celtic 1;
AUL 1A: Passage 5 Rylane Celtic 2.
AUL 2: Blackpool Celtic 1 Lakewood Ath 0; Hibernians 3 Ard-na-Laoi 0; Innishvilla 1 City Wanderers 0.
AUL 2A: Hillington 1 Coachford 0.
AUL 2B: Leeview Ath 1 Carrigaline Utd 2.
AUL 3: Brooklodge Utd 1 Greenwood 0; De Courcy Albion 3 Hibernians 2; UCC 2 Dunbar Celtic 5.
AUL 3A: Rathcoole Rovers 1 Macroom 2.
There was just 7 games failed to make it this week because of ground conditions.

U17 & Youth Fixs 20th December 09

1

 

Cork Youth Leagues Fixtures:

Friday 18th December kick off 7-45 pm

D.I.S.C.-Viking U17 Premier League:

Castleview v Douglas Hall O’Sullivan Pk Thomas Long

Saturday 19th December kick off 2 pm unless stated:

FAI Umbro Youth Inter League:

Cork Youth League v Kerry League 2-30 CIT Denis O’Driscoll, Thomas Long, Ioannis O Connell

FAI Umbro Youth Cup 3rd Round:

Park Utd v Innishvilla Brigown Pk 12 Noon Ted Callanan

Passage v Ballincollig Passage Paul O’Sullivan

Munster Lucozade Sport Youth Cup 3rd Round:

Castleview v Ballincollig O’Sullivan Pk Marc Barry

Daly Industrial Supplies-Stihl Premier Youth League:

Cobh Ramblers v Richmond St Colman’s Pk Tony Murphy

LeesideKnockraha v Rockmount 12 Noon Leeside Pk Barry Buckley

Daly Industrial Supplies-Stihl Youth League1:

Ringmahon Rangers v Kanturk Ringmahon Pk James O’Reilly

Sunday 20th December kick off 2 pm unless stated

FAI Umbro u17 Cup 3rd Round:

Kilreen Cel v Glounthaune Utd Marc Barry

Avondale Utd v College Corns Avondale Pk Denis O’Driscoll

D.I.S.C.-Viking U17 Premier League:

Greenwood v Carrigaline Utd Coffey’s Field Tom Tully

D.I.S.C.-Viking U17 League1:

Buttevant v Everton Abbey view Ray Murphy

CoachfordKillinardrish v Leeds The Glebe Edwin McNally

Lakewood Ath v Ballincollig Ioannis O’Connell

LeesideKnockraha v Rockmount Leeside Pk Sean Barry

Mallow Utd v College Corns “B” Town Pk Michael O’Flaherty

Tramore Ath v Youghal Utd Tramore Pk Keith Callanan

·      All games must be played as published unless both teams agree to a change of time and the League must be informed.

·      All completed referee cards, with details of cautions and dismissals, must be returned within 24 hours after completion of games.

·      All results and reports must be sent by phone or text to Denis Hurley, 086-3382325, or by e-mail to: denishurley@yahoo.com immediately after full time in game.