Cork AUL

All the news from the Murphy's Stout Cork AUL and the DISC Cork Youths Soccer Leagues here: fixtures, tables, cup draws and more.
See also the links below (on right) for the Cork Youths Website and the AUL website. Also stay in touch with the soccer pages in the Evening Echo. See my old photos in many posts below and also at
http://www.flickr.com/photos/corkbilly (search under AUL).

Monday, December 31, 2007

Saturday, December 29, 2007


John Paul O'Sullivan scores for Grattan but they lose 2-1 to Mary's in Munster Senior Cup. Read all about it in Monday's ECHO.

RESULTS at 6.00pm SUN
WEEKEND RESULTS including YOUTHS
WEEKEND RESULTS
Lucozade Sport Munster Senior Cup: Grattan United 1 St Mary’s 2.
Lucozade Sport Munster Junior Cup: Village Utd 3 Wilton Utd 2; Village Utd B 3 Springfield 0; Park Utd B 2 Mayfield Utd 5; Glenvale 0 Kinsale 6.
Murphy’s Stout AOH Cup: St John Bosco’s B v Ballyphehane Celtic off; Hibernians B 1 Villa Utd 3; Grangevale 4 Ballincollig A 4, Ballincollig won 4-2 on pens; Leeds A 0 Passage A 0, Passage won 5-4 on pens.
Murphy’s Stout St Michael’s Cup: Hillington 0 Postal Celtic 1 (aet); Richmond v Buttevant off.
Murphy’s Stout Saxone Cup: Rylane Celtic 1 Shandon Celtic 0.
Murphy’s Stout President’s Cup: Afton Villa v Wilton Utd off.
Murphy’s Stout Premier League: Coachford v Park Utd off; Leeside 3 Castleview 0.
Murphy’s Stout Premier A: Knockavilla Celtic 2 Greenmount Rangers 2.
Murphy’s Stout First Division: Lee Rangers v Douglas Hall off; Innishvilla v Albert Rovers off; Carrigtwohill Utd 2 Greenwood 1; Killumney Utd 4 Hibernians 1; Inter City Celtic 2 Ballyvolane 3; Glenthorn Celtic 0 Rathcoole Rovers 2; Glanworth Utd 1 Bohemians 1.
Murphy’s Stout Second Division: Lakewood Athletic v Dunbar Celtic off; Pearse Celtic v Kilreen Celtic off; Casement Celtic v Blackpool Celtic off; Central Rovers v Churchvilla off; Knocknaheeny Celtic v Corkbeg off; City Wanderers v Grattan United off; Fairview v Shanavoher not played.
Murphy’s Stout Third Division: Ballincollig 6 Casement Celtic 2; Watergrasshill v Hibernians off; Parkview Celtic 4 Examiner/Echo 2; Buttevant v Kanturk off; Rathcoole Rovers v Leeds off; Ballinhassig 0 Carrigaline 0; Springfield 8 Hillington 0.

YOUTHS
Saturday, December 29
Youth Premier League: Fermoy 1 Cork City 3.
Youth League 1: Crosshaven 5 Douglas Hall 2; Mayfield 3 College Corinthians 0.
Sunday, December 30
U17 Premier League: Rockmount 0 Cork City 8; Ringmahon 0 Everton 0; Lakewood 2 Cobh Ramblers 2.
U17 League 1: Douglas Hall 0 Leeside-Knockraha 2; Innishvilla 1 Ballincollig 5.
CORK YOUTH FIXTURES NOW AT>>>>>>>
revised edition

Friday, December 28, 2007

FIXTURES (AUL) NOW AVAILABLE AT>>>>>>
Changes to above are:
Fixture changes 5th and 6th Jan AUL 2; Dunbar v Casement Celtic Changed from Saturday to Sunday @ 2.00pm Ref .F O`Neill AUL 3; Ballingcollig B v Springfield; Changed from Sunday to Saturday @ 2.00pm.Ref John Harte.

Saturday, December 22, 2007


HAPPY CHRISTMAS EVERYONE

and

A WINNING NEW YEAR


THANKS FOR YOUR HELP OVER THE PAST 12 MONTHS

MUCH APPRECIATED

BILLY

MAYFIELD MESSAGE


Mayfield United wish to inform all clubs that we are now in a position to play matches on our FIFA & FAI approved all weather pitch, while most footwear can be used under no circumstances are metal studs allowed on the all weather pitch.Also no glass bottles or chewing gum is allowed.We will also contact the team we are playing at home on the week of the match to answer any questions they may have.


--- Adrian Saville Hon.Sec.

Wednesday, December 19, 2007

CHECK YOUR FIXTURES (AUL) for 29th & 30th at>>>>


http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_81fxv55rc9
HELP THE KIDS (not the wren boys) ON ST STEPHEN'S DAY


CHARITY GAME
Brian Newman of Postal Celtic has been on to say that on St Stephen’s Day (11.00AM) at O’Sullivan Park, in aid of the Children’s Leukaemia Ward in the Mercy Hospital, a team of Castleview over 35s will play a team of Postal Celtic over 35s on the splendid new Astroturf pitch. “The game is in support of the Christmas Santa run by Philip "The Sheik" Clifford which takes place in all Cork City sorting offices. Philip, through this fund, has collected thousands of euro each year for the kids.”

“So come along and support this great cause. You see will some cracking talent on view, in a game which should have everything (well maybe not quite everything). Admission is free but you must pay to get back out! All monies collected on the day will be donated to the leukaemia ward.”
AUL RESULTS TO DATE

Tony Fitzgerald has published the results on which the tables are based and you can see them at:

http://spreadsheets.google.com/pub?key=pSJ61p3f4M3ZRP9E-fNOoNg

If you spot any errors, contact Tony direct at tonyfitzy@eircom.net

Saturday, December 15, 2007

Kevin Goldsmith (6) heads 3rd minute opener for Grattan who went on to beat Park 4-0 in FAI; see ECHO MON, STAR TUE

UPDATE ON MUNSTER DRAWS at http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_79njnsjvhh

YOUTH RESULTS
FAI Youth Umbro Cup 4th Round: Cork City 7 Everton 0, Greenwood 2 Fermoy 3 (AET)U17 Premier League: College Corinthians 5 Ringmahon Rangers 4.

WEEKEND RESULTS at 8.17MON
Missing results anyone? Strand v Waterloo; Crescent v Mallow; Kilreen v Glenvale;
WEEKEND RESULTS
UMBRO FAI Junior Cup: Kinsale 3 Ballaly Celtic 0; Grattan Utd 4 Park Utd 0; Richmond 1 Castleview 0.
Lucozade Sport Munster Junior Cup: Ballincollig 2 Ballyphehane Celtic 1.
Murphy’s Stout AOH Cup: Blarney Street Athletic 3 Greenwood 1; Ballyvolane v Douglas Hall off; Dillon’s Cross 2 Kanturk B 2, Dillon’s won 5-3 on pens.
Murphy’s Stout St Michael’s Cup: St John Bosco's 2 Ballyvolane 1.
Murphy’s Stout Saxone Cup: Village Utd 5 Lakewood Athletic 1.
Murphy’s Stout President’s Cup: Grangevale 1 Leeds B 2.
Murphy’s Stout Corinthians Cup: Passage B 0 Inter City Celtic 3.
Murphy’s Stout Premier League: Glenthorn Celtic 3 Coachford 2; Villa United 1 Leeside 4.
Murphy’s Stout Premier A: Wilton Utd 3 Knockavilla Celtic 0; Dunbar Celtic 2 Greenmount Rangers 0; Springfield 1 Macroom 2.
Murphy’s Stout First Division: Mayfield Utd 0 Ballintotis 0; Buttevant 5 Rathcoole Rovers 0; Hibernians 1 Lee Rangers 1; Innishvilla 3 Killumney Utd 3; Postal Celtic 2 Albert Rovers 0; Hillington 0 Glenthorn Celtic 1; Leeside 2 Carrigtwohill Utd 2; Park Utd 2 Glanworth Utd 2.
Murphy’s Stout Second Division: Casement Celtic 4 Pearse Celtic 7; Shanavoher 0 Killowen 1; Churchvilla 0 Brooklodge Utd 4; Hibernians v Castleview not played; Corkbeg 2 Blackstone Rovers 2; Knocknaheeny Celtic v St John Bosco's off; Fairview v Millstreet Celtic off; Donoughmore v Rylane Celtic off.
Murphy’s Stout Third Division: Hibernians 1 Parkview Celtic 2; Hillington 2 Leeview 3; CFC Banteer 1 Ard-na-Laoi 0; Knockraha 0 Macroom 1; Coachford 2 Buttevant 2; Ballinhassig 1 Ballincollig 3; Rathcoole v De Courcey not played; Watergrasshill Utd v Casement Celtic off; Carrigaline Utd 1 Afton Villa 0; Examiner./Echo v Wilton Utd off.

Friday, December 14, 2007

4th Round draw Lucozade Sport Munster Youth Cup
Togher Cel (WCL) v Cobh Ramblers
College Corns v Cork City
Kilmallock/Wembley Rvrs v Greenwood
Games to take place week ending 21st January with extra time and pens if needed.

Monday, December 10, 2007

YOUTH FIXTURES

Daly Industrial Supplies-Stihl Cork Youth League Fixtures:
Saturday 15th December kick off 2 pm.
FAI Umbro Youth Cup 4th Round:
Fermoy v Greenwood. Carrig Pk (J. Haines)
Everton v Cork City Everton Pk (F. Murphy)
10 Minutes each way extra time and penalties if needed in above games.
Sunday 16th December kick off 2 pm.
D.I.S.C.-Viking U17 Premier League
College Corns v Ringmahon Rangers Castletreasure (C. Byrne)

Saturday, December 08, 2007


WEATHER STRIKES!!!



FAI: Kinsale 5 Village 1

First Division: Ballintotis 5 Knockraha 0.

Third division: Ard-na-Laoi 1 Kanturk 2.


The league fixtures secretary has no news on Corkbeg v Central.


All Sunday's u17 games are off; just two youth games were played Saturday..


Youth Premier League: Cork City 5 Leeds 0.
Youth League 1: Blarney 1 Avondale 1.

Sunday, December 02, 2007

CORK YOUTH RESULTS
BIG WIN IN CLARE!


Saturday, December 1
FAI Umbro Youth Inter League: Cork Inter League 3 Clare District League 0.
Youth League 1: Passage 5 Douglas Hall 4.

Saturday, December 01, 2007

late: Banteer 0 Zarcos 0
WEEKEND RESULTS at 6.00pm SUN
WEEKEND RESULTS
Murphy’s Stout AOH Cup: Wilton Utd A 5 Leeds B 0; Village Utd A 1 Rylane Celtic 2 (aet); Springfield 1 Ballintotis 3; Leeside 5 Lakewood Athletic 0; Passage v Leeds A off; Douglas Hall v Ballyvolane A off.

Murphy’s Stout St Michael’s Cup: Richmond 5 Glen Celtic 1; Carrigtwohill defeated Leeside on penalties, no details yet.

Murphy’s Stout Saxone Cup: Fairview 1 Blackstone Rovers 1, Fairview won 4-3 on pens.

Murphy’s Stout Corinthians Cup: Ballincollig A 5 Dunbar Celtic B 2; Crescent v Mallow Utd off.

Murphy’s Stout Premier Division: Park United 1 Glenthorn Celtic 0; Castleview v Grattan Utd off; Greenmount Rangers 2 Macroom 2; Blarney Street Athletic 4 Dunbar Celtic 3.

Murphy’s Stout First Division: UCC 3 Postal Celtic 2; Ballyvolane 2 Rathcoole Rovers 1; Killumney v Hibernians off; St John Bosco’s 3 Greenwood 0; Glanworth Utd 3 Glenthorn Celtic 3; Bohemians 1 Inter City Celtic 1; Innishvilla v Lee Rangers off.

Murphy’s Stout Second Division: Village Utd 6 Castleview 0; Passage B 3 Churchvilla 2; Central Rovers 1 Brooklodge Utd 0; Grattan Utd v Blackpool Celtic off; Shandon Celtic 2 Casement Celtic 1; City Wanderers v Kilreen Celtic off.

Murphy’s Stout Third Division: Parkview Celtic 4 Watergrasshill Utd 2; Hillington 0 Springfield 0; Carrigaline Utd v Ballinhassig off; Ard-na-Laoi 3 Rathcoole Rovers 0.

End of story
Click on link below for Cork Youths Fixtures, courtesy as usual of Tony Fitzgerald....


http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_76z86kmd

Friday, November 30, 2007


Congrats to Ballyphehane Celtic, 2-1 winners of Linnane final - see Saturday ECHO
AUL FIXTURES NOW AT>>>>>


http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_75cbv66r
NEW ONE STOP ADDRESS - much shorter!

www.corkaul.com


This will get you straight through to the blog and you can then access other related sites from there.
NEW CLUB CONTACTS

Grangevale:Patrick O’Sullivan,45 Clonlea,Mount Oval,Rochestown,Cork.Home: 4369935. Mobile: 087-3126127

Albert Rovers:Mick O’Mahony,15 Riverview,Ard Sionnach,Shanakiel,Cork.Mobile: 086-8924535

Bohemians:Martin O’Connell’s new mobile number is 087-6776345

Thursday, November 29, 2007

DILLON'S QUIZ>>>>>>

A fundraising table quiz in aid of Dillons Cross Football Club will take place on Saturday December 8th in The Three Horseshoes Bar, Old Youghal Road at 9pm. All are welcome , € 40 per table of 4 -with cash prizes.
UMBRO F.A.I. JUNIOR CUP 5TH ROUND DRAW (LAST 64)Park Utd. or Grattan UtdVClonmel Celtic; Baldoyle Utd.VEverton “B” F.C; .Douglas Hall (M.S.L.)VForth Celtic (Wexford); Ballynanty RoversVKilmallock; Milford Utd. or Cavan TownvGreenpark; St.Peters Athlone F.C.VMalahide Utd; Liffey Pearse F.C.VCrumlin Utd; Kinsale or Village Utd. “A”vBalally Clt. (U.C.L.); Orchard Clt.VTrinity Corinthians; Inter KenmarevSt.Michaels; Evergreen F.C.vLiffey Clt.; Celbridge F.C. or CherryorchardvBallyouster Utd; Aisling Annacotty or Regional Utd.VLisselton Rovers; Willow Park F.C.VClonmel Town; Manaorhamilton F.C.VMerview Utd; .St.Patricks F.C.vCorduff Utd; .Killarnet Clt.VAbbey Utd; .Tralee DynamoesvCastlebar Celtic; Ballyphehane Clt.VBallymun(aul) or Albion Rvs.(Meath); West Utd.VHowth Clt; St. John BoscovSt.Kevins Boys; Drumbar Utd. or Moyville CltVStar Rovers; Newross Clt.vAvondale Utd; .Pike RoversVPortmarnock; Clontarf Ailsbury or AdanstownVIllies Clt or Dunkineely Clt; .Carrick Utd.VCahir Park; Manulla Utd.VGweedore Clt or Redcastle F.C.; Ballina Town or Urlaur Utd.VBoyle Clt.; Newtown F.C.VAileach F.C.or Kilmacrennan Cl; Dungarvan Utd.VWestport Uts.; Catstleview or Richmond F.C.VNavan Cosmos; Killester Utd or Dunboyne F.C.V Shangan Ath
GAMES TO BE PLAYED ON WEEK-ENDING 15TH---16TH December.

Wednesday, November 28, 2007

Tuesday, November 27, 2007

TABLES _ JUNIOR_YOUTHS_ AT>>>>>>>>



http://spreadsheets.google.com/pub?key=pSJ61p3f4M3ZSeWLrzizqFQ

INFO FROM AUL SEC MARTIN CONLON
Dear Coaches & Athletes,
You might be interested in looking at the www.sitae.org website and checkout the page called new course. The full link ishttp://www.sitae.org/main/page_new_course.html and you can try to copy andpaste it into the address bar. This is a truly firstclass course and it might be of interest to somebody from your club mostespecially if they have responsibility for dealing with first aid andinjuries.
Please use SITAE´s email to request any further information(Info@sitae.org). I am attaching their information sheet for yourconvenience.
Best wishes,
Fran Galvan

Sunday, November 25, 2007

CORK YOUTH RESULTS

Saturday, November 24
Lucozade Munster Youth Cup 3rd Round: College Corinthians A 4 College Corinthians B 1; Greenwood 3 Bandon 1 (AET); Everton 0 Cork City 3; Cobh Ramblers 2 Skibbereen 1; Togher Celtic 2 Templemount 1.
Youth Premier League: Wilton United 0 Leeds 2.
Youth League 1: Douglas Hall 0 Avondale 2; Carrigaline 0 Blarney 1; Dunbar Celtic 1 Mayfield 2.
Sunday, November 25
U17 Premier League: College Corinthians 1 Cobh Ramblers 3; Cork City 3 Lakewood 1; Castleview 2 Rockmount 1; Tramore 2 Wilton 6.
U17 League 1: Dunbar Celtic 0 Ballincollig 3; Greenwood 2 Leeside\Knockraha 0; Fermoy 2 Macroom 1; Douglas Hall 4 Innishvilla 4; Coachford\Killinardrish 5 Mallow 0.

Saturday, November 24, 2007

Brian Carr wins header for Glenthorn in today's 2-0 Premier win over Villa. See story in MON ECHO and TUE STAR.

WEEKEND RESULTS @ 8.40am MON
WEEKEND RESULTS UPDATED
UMBRO FAI JUNIOR CUP
Grattan United 1 Wilton United 0; St Mary’s 1 Kinsale 2; Castleview 1 Richmond 1, no extra time played; Avondale Utd 3 Leeds 2 (aet); Carrigaline Utd 1 Ballyphehane Celtic 2; Springfield 1 Everton 3 (aet).

Murphy’s Stout AOH Cup: Blarney Street Athletic 3 Hillington 2; Carrigaline Utd 3 Coachford B 1.

Murphy’s Stout Corinthians Cup: Knockraha A 3 Central Rovers 1; Strand Utd 2 Rathcoole Rovers A 3; Parkview Celtic 6 De Courcey Albion 2; Passage B v Inter City Celtic off; Glenvale 5 Kilreen Celtic 2; Killowen 3 Ballincollig B 1; Grattan Utd B 3 Lee Rangers 2; Douglas Hall 2 Hibernians B 1; Rathcoole Rovers B 1 Glanworth Utd 4; Blackpool Celtic 1 Macroom 0; Dillon’s Cross 2 Greenwood 1; UCC A 3 Park Utd B 2; Corkbeg 2 Innishvilla 3; Los Zarcos 3 Brooklodge Utd 1.

Murphy’s Stout Premier League: Villa Utd 0 Glenthorn Celtic 2; Leeside 1 Kanturk 0.

Murphy’s Stout Premier A: Macroom 1 Village Utd 2; Greenmount Rangers 2 Dunbar Celtic 3; Knockavilla Celtic 3 Ballyvolane 1.

Murphy’s Stout First Division: Albert Rovers 1 Postal Celtic 2; Hibernians 1 Killumney Utd 1; Ballyvolane 1 Buttevant 1; Leeside 2 Ballintotis 2; Bohemians 1 Glenthorn Celtic 0; Mayfield Utd 0 St John Bosco's 3; Glen Celtic 1 Watergrasshill Utd 1.

Murphy’s Stout Second Division: Shandon Celtic 2 City Wanderers 0; Lakewood Athletic 1 Casement Celtic 1; Fairview 0 Rylane Celtic 1; Village Utd 3 Churchvilla 0; Knocknaheeny Celtic 2 Castleview 2; Donoughmore Athletic 2 Millstreet Celtic 0; Shanavoher 0 Waterloo 3; Mallow Utd 0 Passage 4; St John Bosco's 0 Blackstone Rovers 1.

Murphy’s Stout Third Division: Leeview 2 Hibernians 0; Wilton Utd 2 Ballinhassig 1; Casement Celtic 0 Springfield 3; Knockraha 0 UCC 2; Kanturk 3 Ard-na-Laoi 2; Grangevale 4 Hillington 3.

End of story
YOUTH FIXTURES NOW AT>>>>>





http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_67cfpcs2


ALL TABLES NOW AT>>>>>>>>

http://spreadsheets.google.com/pub?key=pSJ61p3f4M3YB3Gp_0q6oHw

Friday, November 23, 2007

AUL FIXTURES NOW AT>>>>>


http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_66cdprb2

The 5th Round Draw (Open Round) for the F.A.I. Umbro Junior Cup will take place at the Ashling Hotel,Kingsbridge,Dublin on Wednesday 28th November 2007 at 06.30pm.

Thursday, November 22, 2007


DONIE KELLY - the first AOH Cup winning captain..


Donie Kelly, the former Greenmount Rangers and Crosshaven defender, died at his home in Camden Road on Nov 21, writes Plunket Carter (who also supplied photo). He was the first captain of an AOH Cup winning team. Donie skippered the Crosshaven team which beat Abbey Rovers after a replay in a thrilling inaugural final at Turner’s Cross in 1952.
Condolences are extended to his family.

Tuesday, November 20, 2007

Picture of 1981 Ard-na-Laoi side
ARD-NA-LAOI SEEK OLD MEMBERS

Have you played with Ard-na-Laoi at any time over the last 30 seasons. Then Timmy Lynch is looking for you. Next year is the club’s 30th and they’ll start the celebrations with a match between the present team and a side picked from past players. Later that evening, the 29th December, the annual fund raising night (including Christmas Draw) will be held in the Angler’s Rest. This is usually a great night and should be even better this year. Interested? Then contact Timmy Lynch at 087 9595715.

Match of the week next week is the Corinthians Cup tie, Glenvale v Kilreen Celtic in Regional Park on Sunday morning.

Referee Pat Clancy, who has been ill recently, is wished a speedy recovery.

Sunday, November 18, 2007

YOUTH RESULTS


Saturday, November 17
FAI Umbro Youth Cup 3rd Round: College Corinthians 0 Fermoy 2.
Youth Premier League: Wilton 3 Greenwood 3; Cobh Ramblers 1 Leeds 1.
Youth League 1: Avondale 4 College Corinthians 2; Douglas Hall 1 Crosshaven 1; Carrigaline 2 Bandon 0; Mayfield 0 Blarney 6.
Sunday, November 18
U17 Premier League: Wilton 1 Lakewood 0; Cork City 6 Ringmahon 0; College Corinthians 0 Rockmount 1; Cobh Ramblers 4 Templemount 0; Castleview 4 Tramore 1.
U17 League 1: Mallow 0 Ballincollig 3; Greenwood 2 Douglas Hall 0; Coachford\Killinardrish 7 Innishvilla 0; Macroom 2 Leeside\Knockraha 4.

Saturday, November 17, 2007

Buttevant beaten in MJC by Leeside - see ECHO Monday and The Star Tuesday.


Late result: Leeview v Examiner/Echo off; AOH Cup Kanturk 2 0 WGH Utd ADiv 3: WGH Utd B 1 4 Grangevale; 1A Crescent 1 Glenthorn 0.

Results at 9.00 MON WEEKEND RESULTS
WEEKEND RESULTS UPDATED
Lucozade Sport Munster Junior Cup: Coachford 1 Village Utd 2; Richmond 2 Ballincollig 2, Ballincollig won 5-4 on pens; Leeside 2 Buttevant 0; Springfield v Village Utd B off; Blackstone Rovers 2 Hibernians 0; Ballyvolane B 0 Kinsale 5; Glenvale 3 Douglas Hall 2; Wilton Utd B 1 Ballyphehane Celtic 1, Celtic won 10-9 on penalties; Innishvilla 3 Pearse Celtic 4; Park Utd B v Mayfield Utd off.
Murphy’s Stout AOH Cup: Central Rovers 0 Park Utd A 3; Grattan United v Mallow United not played.
Murphy’s Stout Saxone Cup: Waterloo 2 Castleview 3 (aet).
Murphy’s Stout Premier League: Glenthorn Celtic 5 Castleview 0.
Murphy’s Stout Premier A: Greenmount Rangers 2 Blarney Street Athletic 4; Ballyvolane v Macroom off.
Murphy’s Stout First Division: Rathcoole Rovers 4 Glanworth Utd 2; Knockraha 0 Dillon’s Cross 1; Carrigtwohill Utd 2 Leeside 1; Lee Rangers 1 Postal Celtic 0; Killumney Utd 3 UCC 3; Bohemians 2 Hillington 1; St John Bosco’s 2 Ballintotis 1; Greenwood 1 Glen Celtic 1.
Murphy’s Stout Second Division: Lakewood Athletic 3 Blackpool Celtic 1; Strand Utd 1 Rylane Celtic 3; Grattan Utd 3 City Wanderers 2; Passage A 5 Killowen 0; Hibernians 3 Knocknaheeny Celtic 2; St John Bosco's 3 Churchvilla 0; Corkbeg 2 Passage B 2.
Murphy’s Stout Third Division: Ballincollig 0 Carrigaline Utd 4; Coachford 3 Kanturk 1; CFC Banteer v Knockraha not played; Ballinhassig 1 Parkview Celtic 1; Hibernians 1 Springfield 1; Ard-na-Laoi 3 Los Zarcos 1; Leeds 4 Buttevant 1; UCC 1 De Courcey 0.
End of story
YOUTH FIXTURES NOW AT>>>>>>>>


http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_63fdqpw8

Latest weather at>>>

http://www.met.ie/latest/rainfall_radar.asp?ani=y

Friday, November 16, 2007



Declan O'Shea (left), The Dav and Paschal Doyle at last night's Murphy's Stout Cork Soccer Honours presentation at The Kiln. More pics later on AUL website - http://cork.billy.googlepages.com/
http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_62djnvct


Click above for next week's AUL fixtures...

Monday, November 12, 2007


http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_60fwrz4k



Contact the above site for info on the latest on a local foundation course which introduces participants to the SAQ training system as well as demonstrating and teaching exercises and drills which will promote and enhance speed, agility and quickness.



Info supplied by
Eucharia Savage, Sports Development Officer, Recreation, Amenity & Culture Dept. Cork City Council, City Hall, Cork.
Tel: (00353) (21) 4924741Fax: (00353) (21) 4924651Email: sports@corkcity.ie

WELL DONE!

To all the clubs out there who have their pitches looking so well as we reach mid-November. Our pictures shows one from Mayfield United but I have seen many others (including Water Rock Park yesterday) which are looking very well indeed, well cut and well lined.

Great also to see such excellent time-keeping for AUL fixtures. Referees have said it to me and, of course, I have seen it myself, week in, week out: both teams ready well in advance of kickoff. Aidan Downey of Millstreet is one manager who deserves praise as, on a recent Sunday morning, he had his young charges down in Passage in good time to do their warm-up and ready with time to spare for a 10.45am kick-off.

Indeed, I have been “caught out” by an early kick off back in September. I strolled up to Silverheights to see Village and Dunbar only to find proceedings had started about ten minutes early and as a result I missed the team photos!

Sunday, November 11, 2007

CORK YOUTHS RESULTS
thanks to Barry Peelo

Saturday, November 10
FAI Umbro Inter-League: Kerry District League 0 Cork Inter-League 3.
Youth Premier League: Wilton 1 Fermoy 3.
Youth League 1: Passage 0 Avondale 3; Mayfield 1 Bandon 1; Dunbar 1 Carrigaline 2; Douglas Hall 3 College Corinthians B 3.
Sunday, November 11
U17 League Premier League: Cork City 3 Castleview 2; Lakewood 2 Templemount 6; Wilton 2 Everton 1.
U17 League 1: Leeside\Knockraha 2 Ballincollig 2; Greenwood 0 Coachford-Killinardrish 3; Dunbar 1 Douglas Hall 2; Macroom 2 Mallow 2; Innishvilla 0 Fermoy 3.

Saturday, November 10, 2007

late result in AUL 1: Postal 0 Douglas 1
Macroom, right, celebrate first equaliser v Village in Prem A; read all about it in Monday's Echo and Tuesday's Star; also in the weekend's Southern Star. On the top, Leeview break through in 4-1 win over Casement in AUL 3.



WEEKEND RESULTS
WEEKEND RESULTS@ 6.00pm next update in morning
Lucozade Sport Munster Junior Cup: Watergrasshill 0 Grattan Utd 5; Rathcoole Rovers 1 Wilton Utd 4.
Murphy’s Stout Linnane League Cup semi-finals: Ballyphehane Celtic 1 Park United 0; Kinsale 3 Castleview 1.
Murphy’s Stout AOH Cup: UCC 1 Leeside 5; Blarney Street Athletic v Hillington off; Greenmount Rangers 3 Corkbeg 2 (aet); Ballincollig A 1 Hibernians C 0; Hibernians B 1 Brooklodge Utd 0; Grangevale 2 Carrigaline Utd 0.
Murphy’s Stout AUL Premier League: Coachford 0 Glenthorn Celtic 0; Villa Utd 3 Kanturk 2.
Murphy’s Stout Premier A: Village Utd 2 Macroom 2; Dunbar Celtic 2 Knockavilla Celtic 2; Leeds 5 Ballyvolane 0.
Murphy’s Stout First Division: Mayfield Utd 1 Dillon’s Cross 4; Knockraha 1 Greenwood 2; Lee Rangers 0 Hibernians 4; Killumney Utd 2 Innishvilla 1; Glenthorn Celtic 3 Ballyvolane 1; Glanworth Utd 2 Buttevant 4; Inter City Celtic 1 Park Utd 1; St John Bosco’s 1 Carrigtwohill Utd 0.

Murphy’s Stout Second Division: Casement Celtic 6 City Wanderers 1; Lakewood Athletic 4 Glenvale 2; Pearse Celtic 1 Dunbar Celtic B 1, abandoned 70th minute; Fairview 0 Passage A 0; Village Utd 2 Knocknaheeny Celtic 2; Shandon Celtic 3 Blackpool Celtic 0; Killowen v Waterloo off; Millstreet Celtic 1 Strand Utd 1; Rylane Celtic 3 Shanavoher Celtic 0; Donoughmore Athletic 2 Mallow Utd 2; Castleview 2 Churchvilla 5.

Murphy’s Stout Third Division: Macroom 1 Ard-na-Laoi 0; CFC Banteer 1 Leeds 6; Parkview Celtic 5 Hillington 3; Ballinhassig 1 Springfield 2; Casement Celtic 1 Leeview 4; Wilton Utd 0 Afton Villa 1; Knockraha 0 Coachford 2; Kanturk 3 De Courcey 2; Rathcoole Rovers 2 UCC 1.
View CORK 18 & 17 fixtures at>>>>>


http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_59gxz7dr
UMBRO FAI JUNIOR CUP
draw now available at>>>

http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_58gwfpsz
John Linehan of the local branch of the Referees Society has news for you>>>

Just a note to let you know the The Cork Branch of the Irish Soccer Referees Society have arranged :An Evening with David Elleray in The C.A.T Club (http://www.corkartstheatre.com/) next March 24th & 25th.
The evening will feature David speaking about Football/Refereeing and his many highs and few lows followed by some Q&A's.
Tickets for this event are limited due to the size of the theatre which makes for a more comfortable and less formal affair. Demand is high and limited tickets will be available from Tuesday 27th November at €20 each.
Further details can be found on The News & Features Page on www.isrscork.com (The Local Branch website...)

John Linehan

Thursday, November 08, 2007

From AUL secretary Martin Conlon
The match of the week for this weekend is the Leeds v Ballyvolane premier A game on Sunday morning.
The arrangements for games at Christmas is as follows: 22/23 December, no fixtures; 29/30 December, full list.
There is a disciplinary meeting in the Doughcloyne Hotel on Wednesday next commencing at 7 p.m


From AUL fix secretary Richie Browne
.1=> Linnane Cup Final Turners Cross Friday 30 Nov @7.30pm
2=> No fixtures Sunday afternoon on 2 Dec(FAI Cup Final) Clubs are advised to contact Fixture ASAP if the require Sunday Morning Free
3=> No Fixtures on 22/23 Dec

Monday, November 05, 2007

CUP NEWS
remaining 2nd round games in AOH Cup
AOH Second Round Greenmount Rangers AV.Corkbeg
Blarney St. AthleticV.Hillington A
UCC AVLeeside A
Ballincollig AV.Hibernians C
Hibernians B V.Brooklodge United
Central RoversVPark United A
Grattan United AV.Mallow United
Kanturk A V.Watergrasshill United A
Wilton United AVLeeds B
Hillington BVKinsale
Ballyphehane CelticV.St. John Bosco B
Coachford BVCarrigaline

UPDATED CUP DRAWS NOW AVAILABLE at >>>>>

http://spreadsheets.google.com/pub?key=pSJ61p3f4M3bVjn-8xhX1fQ

Saturday, November 03, 2007

Paul Allen proprietor of Motorway The Car Parts People Presenting a Set of Football Gear To Garry Newman Manager of Kilreen Celtic Junior team



Dillon's 1 Greenwood 1. Emanuel Ferrari (left) and Greenwood Janis Goetz clash during Sat's 1B draw at Silverheights. Read all about it in Monday's ECHO and Tuesday's Star.

Wilton United are holding a Race night fund raiser for the club in Flannerys bar on the glashheen road Friday the 9 of November at 9 sharp. All support on the night would be welcome and who knows you just might win a couple of Euros. So for a great night and a good cause - come on Friday. Thanks Pat Rocks

WEEKEND RESULTS at 8.40am MON
WEEKEND RESULTS UPDATED
Umbro FAI Junior Cup: Midleton 1 Kinsale 3; Glenthorn Celtic 3 Castleview 4; Richmond 6 Examiner/Echo 1; Park Utd 3 Rockmount 1; Hibernians 3 Ballyphehane Celtic 4; Mayfield United 0 Grattan Utd 3; Leeds 3 Douglas Hall 0; Ballincollig 5 Clonakilty 1; Templemount Celtic 0 Village Utd 2; Springfield 0 Cobh Wanderers 0, Springfield win 4-3 on pens.

Murphy’s Stout St Michael’s Cup: Carrigtwohill Utd 4 Ballintotis 2 (aet); Ballyvolane 1 Mayfield Utd 1, Ballyvolane won 3-1 on penalties; St John Bosco’s 4 Inter City Celtic 1; Leeside 2 Killumney Utd 2, Leeside won 8-7 on pens; Glenthorn Celtic 0 Hillington 1; Postal Celtic 3 Watergrasshill Utd 2 (aet); Bohemians 1 Buttevant 1, Buttevant won 5-4 pens.

Murphy’s Stout Corinthians Cup: Brooklodge Utd 2 CFC Banteer 1; Rathcoole Rovers B 3 Donoughmore Athletic 2; Glenvale 10 Hillington B 2; Park Utd 3 Albert Rovers 2; Innishvilla 10 Knockraha B 1.

Murphy’s Stout Saxone Cup: Lakewood Athletic 3 City Wanderers 0; Knocknaheeny Celtic 2 Village Utd 3; Pearse Celtic 2 Blackstone Rovers 3; Fairview 3 Shanavoher 1; Millstreet Celtic 1 Shandon Celtic 2; Passage 3 Casement Celtic 0.

Murphy’s Stout President’s Cup: Watergrasshill Utd 1 Coachford 2 (aet); Ard-na-Laoi 1 Wilton Utd 5; Ballinhassig 2 Hibernians 2; Kanturk 1 Leeds 3; Leeview 2 Springfield 1. Afton Villa defeated Casement, no score given.

Murphy’s Stout Premier League: Kanturk 2 Coachford 3.

Murphy’s Stout Premier A: Blarney Street Athletic 2 Wilton Utd 1; Ballyvolane 2 Knockavilla Celtic 7.

Murphy’s Stout First Division: Dillon’s Cross 1 Greenwood 1; Lee Rangers 2 UCC 5; Glanworth Utd 5 Crescent Athletic 2; Glen Celtic 2 Knockraha 0.

Murphy’s Stout Second Division: Strand Utd 4 Killowen 4; Central Rovers 2 Corkbeg 0; Passage B 1 Hibernians 4; Grattan Utd 3 Dunbar Celtic 3.

Murphy’s Stout Third Division: Grangevale 6 Parkview Celtic 2; Macroom v Los Zarcos off; UCC 0 Buttevant 2.

End of story
End of story

Monday, October 29, 2007


INDOOR SOCCER ANYONE????


The Sports Village (ex tennis village) features 2 indoor soccer pitches (5 a side) and also indoor tennis (2 US open like surface, 3 artificial grass, outdoor). Showers and changing rooms available.




Bookings are now open, and can be made by phone.Open 7 days per week, ample parking, McCarthy's Bar & Bistro on premises.




The Sports Village


Eden Hall,


Model Farm Road,


Cork,


Ireland




Tel +353 (0)21-454-4550

Saturday, October 27, 2007

Blackstone defence under pressure from 3-2 winners Village in Sat's 2B game in Monard. Read all about it: ECHO MON, STAR TUE.


THE WEEKEND RESULTS @ 10.30am MON
THE WEEKEND RESULTS UPDATED
Umbro Oscar Traynor Trophy: West Cork League 4 (Colin T. O’Brien 4) Cork
AUL 5 (John Paul O’Sullivan 3, Derek Varian 2, 5-0 at half-time).

Murphy’s Stout AOH Cup: Village United A 4 Buttevant A 0; Macroom A 0 Lakewood Athletic 1; Rathcoole Rovers A 5 Millstreet Celtic 2; Douglas Hall 6 Ballincollig 1; Springfield 1 Glenthorn Celtic 1, Springfield won 5-4 on pens; Ard-na-Laoi 0 Leeds 3; Glenvale 2 Casement Celtic 2, Glenvale won 3-2 on pens; Leeside B 1 Kanturk B 1, Kanturk won 8-7 on pens; Glanworth Utd 1 Ballyvolane B 3; Shanavoher Celtic 2 Bohemians 4; Killowen 3 Park Utd 2; Ballyvolane 5 Crescent Athletic 2; Irish Examiner/Echo 0 Greenwood 2; Ballinhassig 5 Ballintotis 5, Ballintotis won 4-3 on pens; Rathcoole Rovers B 1 Dunbar Celtic A 8; Knocknaheeny Celtic 2 Grangevale 4; Passage A 4 Kilreen Celtic 2; City Wanderers 2 Rylane Celtic 3 aet; Villa Utd 2 Wilton Utd B 1.

Murphy’s Stout St Michael’s Cup: UCC 1 Glen Celtic 1, Glen won 4-1 on pens.

Murphy’s Stout Premier League: Coachford 2 Castleview 3.

Murphy’s Stout First Division: Richmond 2 Innishvilla 4; Knockraha 2 St John Bosco’s 3; Carrigtwohill Utd 4 Mayfield Utd 1; Albert Rovers 1 Hibernians 2; Postal Celtic 1 Killumney Utd 4.

Murphy’s Stout Second Division: Pearse Celtic 1 Shandon Celtic 0; Blackstone Rovers 2 Village Utd 3; Blackpool Celtic 2 Grattan Utd 4; Churchvilla v Hibernians B off; Castleview B 1 Passage B 1; Brooklodge Utd 0 St John Bosco's 0.

Murphy’s Stout Third Division: Afton Villa 3 Springfield 3; De Courcey v Knockraha not played.

end of story

Wednesday, October 24, 2007

BEST WISHES FOR OSCAR
Just to wish all the best to Minty and all the AUL team on Saturday from all at Wilton United. Hopefully they can do it this year
--- Pat Rocks

Monday, October 22, 2007

MUNSTER FOOTBALL ASSOCIATION
new contact details
Please note that with immediate effect all correspondence and calls for the Munster Football Association should be sent to its office at the following address and numbers: Munster Football Association, Turners Cross Stadium, Curragh Road, Turners Cross, Cork.
Phone: 021-4311526 Fax: 021-4311526 Mobile: 087-8345020
E-Mail: munsterfa@eircom.net

Saturday, October 20, 2007

Late result: Casement Celtic V Irish Examiner Evening Echo - Four two win for Exam Echo, goals scorers Matt Prudhomme, Erwan Gayet, Ken Ince and Jason Virgo.

Killowen 3-1
winners in 2A over Fairview. Read all about it in ECHO Wednesday.
WEEKEND RESULTS @ 9.00am MON
WEEKEND RESULTS UPDATED
Lucozade Sport Munster Junior Cup
Village Utd B 1 Carrigaline Utd 1, Village won 5-4 on pens; Park Utd A 1 Village Utd A 2; Knockraha 0 Watergrasshill Utd 1; Carrigtwohill 0 Leeside 2; Mayfield Utd 1 Dunbar Celtic A 0; Ballyphehane Celtic 2 Brooklodge Utd 2, Celtic won 4-3 on pens; Rathcoole Rovers 2 Hibernians B 0; Villa Utd 0 Grattan Utd 5; Casement Celtic 1 Richmond 4; Pearse Celtic 3 UCC 1; Coachford 5 Macroom 0; Wilton Utd 4 Postal Celtic 2; Parkview Celtic 2 Buttevant 7; Greenwood 1 Blackstone Rovers 2; Crescent Athletic 3 Wilton Utd B 3, Wilton won 3-1 on pens; Glenvale 3 Grangevale 2; Glen Celtic 1 Ballyvolane B 2; Innishvilla 2 Castleview A 2, Innishvilla won 4-2 on pens; Douglas Hall 3 Leeds B 1; Hibernians A 3 Ard-na-Laoi 1; Millstreet Celtic 1 Ballincollig A 3; Park Utd B 1 Albert Rovers 0.
Murphy’s Stout AUL Premier League: Glenthorn Celtic 0 Kanturk 0.
Murphy’s Stout Premier A: Ballyvolane 1 Blarney Street Athletic 2; Leeds 2 Knockavilla Celtic 1.
Murphy’s Stout First Division: Inter City Celtic 1 Glanworth Utd 2; Glenthorn Celtic 2 Bohemians 1; Ballintotis 6 Leeside 2; Carrigtwohill Utd v Dillon’s Cross off.
Murphy’s Stout Second Division: St John Bosco’s 3 Castleview B 4; Passage B 3 Central Rovers 0; Shanavoher Celtic v Waterloo off; City Wanderers 1 Lakewood Athletic 3; Shandon Celtic 0 Kilreen Celtic 0; Rylane Celtic 2 Passage 2; Killowen 3 Fairview 1; Knocknaheeny Celtic 1 Churchvilla 1; Blackpool Celtic 1 Dunbar Celtic 1.
Murphy’s Stout Third Division: Watergrasshill 0 Springfield 1; Hibernians C 3 Ballincollig B 5; Kanturk 4 CFC Banteer 3; Los Zarcos 3 Rathcoole Rovers 1; Knockraha 2 Buttevant 5; Ballinhassig 3 Leeview 3.

Friday, October 19, 2007

AUL FIXTURES now at>>>>>>


http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_51c623q6

YOUTH FIXTURES now at >>>>>>

http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_52cgks3r


MURPHYS STOUT CORK AUL FIXTURES
SATURDAY OCTOBER 27TH @ 2.00AM (UNLESS OTHERWISESTATED).

Oscar Traynor Cup
West Cork League v Cork AUL, Skibbereen 2.30pm (WCL).

AOH Cup Second Round (Extra time and Penalties if required).
Village United A v Buttevant A, Silverheights Park (Tom Tully).
Macroom A v Lakewood Athletic, Town Park (Michael O`Farrell).
Coachford B v Carrigaline, Carraigadrohid (Denis Daly).
Rathcoole Rovers A v Millstreet Celtic, Cooney Park (Brendan O`Regan).
Villa United v Wilton Utd B, Fairfield (Ted Callanan).
Dillon's Cross v Parkview Celtic, Silverheights Park (John Thompson).
Douglas Hall v Ballincollig B, Douglas Hall Grounds (Pat McAuliffe).

St Michaels Cup First Round (Extra time and Penalties if Required).
UCC A v Glen Celtic, The Farm (Jim Haines).

Premier League
Coachford A Castleview A, The Glebe (Damien O`Mahony).
AUL 1
Albert Rovers v Hibernians A, Douglas Comm. Sch (Stewart Joyce).
Richmond v Innishvilla, Regional Park (Thomas Lynch).
AUL 1B
Knockraha v St John Bosco’s, Pigeon Hill (Mark O`Flynn).
Carrigtwohill Utd "A v Mayfield Utd, Slatty Park (Tony Thompson).
AUL 2
Pearse Celtic v Shandon Celtic, Clashduv Road (James O`Reilly).
AUL 2B
Brooklodge United v St John Bosco’s B, Pigeon Hill (Paul O`Reilly).
Blackstone Rovers v Village Utd B, Monard (Edward Geaney).
AUL 3
Hillington B v Leeview AFC, Hillington Park (Thomas Long).
AUL 3A
De Courcey Rovers v Knockraha B, Eli Lilly (Alan Jackson).



SUNDAY OCTOBER 28TH @ 10.45AM (UNLESS OTHERWISE STATED).

AOH Cup Second Round (Extra time and Penalties if Required).
City Wanderers v Rylane Celtic, Water Rock Park 2.00pm (Tom Tully).
Springfield A v Glenthorn Celtic A, Pat O`Brien Park (Damien O'Mahony).
Ard-na-Laoi v Leeds A, Leemount Cross (Jim McGrath).
Glenvale v Casement Celtic A, Regional Park (Billy Falvey).
Leeside B v Kanturk B, Little Island (Denis Donovan).
Glanworth United v Ballyvolane B, Glanworth Park (Richard Murphy).
Shanavoher v Bohemians, Bweeng Comm. Ctr (Ted Callanan).
Killowen v Park United B, Killowen (Pat Cronin).
Ballyvolane A v Crescent Athletic, Ballyvolane Park (John Thompson).
Irish Examiner/Echo v Greenwood, Garryduff (Jim Haines).
Ballinhassig v Ballintotis, Gortnaglough (Pat McAuliffe).
Rathcoole Rovers B v Dunbar Celtic A, Cooney Park (Thomas Lynch).
Knocknaheeny Celtic v Grangevale, Kilmore Road (Mark O`Flynn).
Passage A v Kilreen Celtic, Passage (Tony Thompson).
AUL 1
Postal Celtic v Killumney United, O`Sullivan Park 11.00am (Edward Geaney).
AUL 2
Blackpool Celtic v Grattan United B, Kilcully (Denis Daly).
AUL 2A
Waterloo v Mallow United, Grenagh (Brendan O`Regan).
Donoughmore Ath v Strand Utd, Killowen 2.00pm (Alan Jackson).
AUL 2B
Churchvilla v Hibernians B, Kilboy Cloyne (Stewart Joyce).
Castleview B v Passage B, O`Sullivan Park 2.00pm (John Harte).
AUL 3
Afton Villa v Springfield B, Killeady (Paul O`Reilly).
Casement Celtic B v Watergrasshill United, Casement Park (Denis Morley).
AUL 3A
Buttevant B v Macroom B, Abbey View (Peter O`Sullivan).
UCC v CFC Banteer, The Farm 2.00pm (Denis Cronin).



End of story
UMBRO F.A.I. JUNIOR CUP 3RD ROUND
Cork Area.
1 Carrigaline v Marlboro Trust
2 St.Mary's v Midleton or Kinsale
3 Ballincollig F.C. v Clonakilty Tn
4 Glenthorne Clt v Castleview F.C.
5 Park Utd. v Rockmount
6 Leeds F.C.. V Douglas Hall (a.u.l.)
7 Leeside v Douglas Hall (m.s.l.
8 "Mayfield ""A""(msl) or Grattan Utd." v Wilton Utd
9 " Hibernians ""A""" v Ballyphehane Clt.
10 Richmond v Irish Examiner E.E
11 Springfield v Cobh Wdrs.Utd.
12 Avondale Utd. v Blarney Utd.
13 " Everton ""B""" v Dunbar Clt.
14 Templemount clt. v "Village Utd. ""A"" "
Games to be p3rd/4th November 2007layed on or before weekending
LIMERICK AREA
1 Summerville v Kilfinnane Forrest
2 Herbertstown v Abbey Rvs. w
3 Hospital v Regional Utd.
4 Trinity Rgs. v r Athlunkard Villa.
5 Kilmallock v Caherdavin Clt.
6 Aisling Annacotty v Shannon Town or Kiltely

7 Pallaskenry v Carew Park Rgs.
8 Ballylanders or Ballynanty Rvs. v Kennedy Park
9 Polomnia Luimni v Star Rvs.
10 Pike Rvs. v Fairview Rgs.
Games to be played on or before weekending 3rd/4th November 2007
Tipperary-W.W.E.C..
1 Clonmel Town v Vee Rovers
2 Cloughjordan v Cullen lattin
3 Peakvilla v Moyglass
4 Thurles Town v Kilusty
5 Bansha v St.Michaels
6 Clonmel Celtic v Wilderness Rvs.
7 Arrow Rovers v Burncourt
8 Cahir Park v Clodiagh Rangers.
Games to be played on or before weekending 3rd/4th November 2007
DESMOND--CLARE--KERRY
1 St.Ita's v Newtown F.C.
2 Listowel or Ballingarry F.C. v Castleisland Celtic

3 Ratoo Rvs. v Newcastle West F.C
4 Kilarney Clt. v Rockmount Rvs.F.C.
5 Rathkeale Utd. v Kilarney Ath.
6 Lisselton Rvs or Glantine Rvs v Shannon Oly
7 Newmarket Clt. v Bunratty F.C.
8 Abbeyfeale Utd. v Kilrush Rgs.
9 Tralee Utd. v Tralee Dys.
10 Inter Kenmare v Old Mill F.C.
Games to be played on or before weekending 3rd/4th November 2007.
WATERFORD AREA
1 Southend Utd. v Tramore F.C.
2 Park Rangers v Carrick Utd.
3 St.Saviours v Waterford Crys.
4 Dungarvan Utd. v Ferrybank F.C.
Games to be played on or before weekending 3rd/4th November 2007
.

Saturday, October 13, 2007

Late result: Crescent 2 Inter City 2

WEEKEND RESULTS

results @8.40am MON
WEEKEND RESULTS UPDATED
Umbro FAI Junior Cup: Ballyphehane Celtic 4 UCC 0; Villa Utd 1 Hibernians 2; Albert Rovers 1 Ballincollig 6; Pearse Celtic 1 Richmond 3; Mayfield B v Grattan Utd off; St Mary's 2 Hibernians B 1; Carrigaline Utd 2 Ballyvolane 1; Village Utd A 5 Leeview 0; Dunbar Celtic A 1 Everton 1, Dunbar won 4-1 on pens; Rathcoole Rovers 2 Park Utd 4; Glenvale 2 Douglas Hall 2, Douglas won 5-3 on pens; Glenthorn Celtic A 5 Mayfield Utd 3; Blarney Utd 2 Village Utd B 1 (aet); Leeside 5 Macroom 1; Leeds 4 Corkbeg 0; Watergrasshill 2 Rockmount 2, Rockmount won 5-4 on pens; Cobh wanderers 3 Killumney Utd 1(aet); Clonakilty Town 2 Ard-na-Laoi 1 (aet); Examiner/Echo 4 Glen Celtic 3 (aet); Coachford 2 Midleton 2, Midleton won on pens; Brooklodge Utd 0 Wilton Utd 7.
Murphy's Stout St Michael's Cup: Greenwood 1 Glenthorn Celtic 2 (aet)
Murphy's Stout Saxone Cup: Rylane Celtic 2 Passage B 1.
Murphy's Stout Premier League: Kanturk 1 Castleview 1.
Murphy's Stout Premier A: Blarney Street Athletic 2 Knockavilla Celtic 2.
Murphy's Stout First Division: Carrigtwohill Utd 4 Knockraha 1; Lee Rangers 2 Postal Workers 0; Glanworth Utd 2 Hillington 1; Dillon's Cross 3 Leeside B 2; Bohemians 4 Ballyvolane 3; Ballintotis 0 St John Bosco's 0.
Murphy's Stout Second Division: Shanavoher Celtic 0 Donoughmore Athletic 1; Central Rovers 6 Castleview 0; Blackstone Rovers 4 Churchvilla 2; Waterloo 3 Strand Utd 1; Passage A 2 Millstreet Celtic 1; Blackpool Celtic 1 Lakewood Athletic 2; Dunbar Celtic 5 Kilreen Celtic 1.
Murphy's Stout Third Division: Parkview Celtic 0 Ballincollig 4; Hillington 3 Casement Celtic 0; Coachford 0 CFC Banteer 0; Knockraha 1 Rathcoole Rovers 2; Watergrasshill Utd 1 Wilton Utd 2; Hibernians 0 Grangevale 6; Springfield 5 Afton Villa 0; Macroom 1 Leeds 7; Los Zarcos 5 UCC 1.

End of story
YOUTH FIXTURES
now at
CONDOLENCES
Deepest sympathy is extended to the Mulcahy family of Greenmount Rangers on the death of their mother. Mrs Mull, or Kit as she was best known, was the mother of Pat, Timmy, Finbarr and the late Donie and grandmother of Davie, Jonathon and Declan Cooke, all former players of the club. Kit was a great friend of Greenmount Rangers and for over forty years maintained the team jerseys in immaculate condition. May she rest in Peace.

Condolences are extended to the Chambers family (St John Bosco's ) on their recent bereavement. Their second team game against Village Utd was called off as a mark of respect.

Thursday, October 11, 2007

AUL NOTICEBOARD

TEAM OF MONTH - In the running for the Murphy's Stout Team of the Month? Then, write now to Henry Healy and include your results to end of September. Closing date is 19th of October

The Wilton v Brooklodge FAI tie has been switched to Sunday afternoon at The Farm while the City Wanderers v Grattan AUL 2 and Mayfield v Grattan A FAI games are cancelled.

In the Oscar Traynor Cup, the West Cork League will play the Cork AUL in Skibbereen on Saturday October 27th at 2.30pm. AUL manager Richard Fitzgerald has announced the following squad: Pat Tynan (Greenmount), John Betts (Blarney Street), Anthony Buckley, Shane O'Neill and Alberto Pulmieno (Wilton), Darren Haines, Jason Keegan, Derek Delea, Joe Lyons (Leeside), John Paul O'Sullivan, David O'Sullivan, Mark O'Sullivan, Brian O'Sullivan, Pat O'Connor, John Kelleher (Grattan), Alan O'Mahoney, Trevor Dunlea and John Paul Heffernan (Ballyphehane), Derek McCarthy and Derek Varian (Kinsale). All players to attend at CIT Monday night 8.45. Bring full training gear.

Wednesday, October 10, 2007

Tuesday, October 09, 2007

TEAM OF MONTH - AUG/SEP
In the running for the Murphy's Stout Team of the Month?
Write now to Henry Healy and include your results to end of September.
Closing date is 19th of October
MACROOM MESSAGE

Macroom AFC would like to tell all away teams and referees travelling to Macroom that the dressing rooms in Murrayfield are now available to use but with no car parking facilities available due to further work going on at the moment; away teams and referees who want to avail of the dressing rooms are advised to follow the signs for Dunnes and park in their car park, which is only a 30 second walk from Murrayfield. We apologise for the inconvenience caused by the ongoing work.
For any information contact William O Riordan on 0871336454 or John Ronan on 0876458323.
FIXTURE CHANGE!!!!!!

FAI Junior Cup Wilton United v Brooklodge Utd.
Changed from Saturday13th to Sunday 14th Oct 2.00pm The Farm

Monday, October 08, 2007

LATE RESULTS
thanks to fix sec R Browne
Missing Results from w/end
St Michaels Cup; Crescent Ath. 0 Mayfield Utd. 3
AUL 1 Albert Rvs. 2 Killumney 2
AUL 3 Wilton Utd. B 0 Carrigaline 1
AUL 3A CFC Banteer 2 Buttervant B 1

Sunday Oct.14th
AUL 2. City Wanderers v Grattan B. CANCELLED
BE PART OF RAMBLERS' BIG DAY
BE PART OF RAMBLERS' BIG DAY


On October 20th @ 2pm in St.Colmans Park, Cobh Ramblers take on Dundalk in what could be a potential title decider. As club Promotions Officer with the club I would like to invite you to this game as our guests. All you need to do is email me the number of passes required and a postal address. As part of the occasion, the club will also have activities promoting F.A.R.E week in conjuntion with Dundalk FC.

Looking forward to hearing from you.

Regards
Paul Reidy
CORK YOUTHS NOTICE
from Paddy Byrne

A reminder to ALL Youth & U17 Teams that Personal Accident and Public Liability Policies must be with Michael Foley Hon Sec of the league within the next few days.

Sunday, October 07, 2007




Larry Tompkins (above, centre) making a presentation to the Shandon Celtic committee at Glen Park today Sunday.
Cashman's David Cooke (right) making presentation to Shandon chairman Finbarr Roche at Sunday's AUL 2 game in Glen Park. Final score was Shandon Celtic 3 Glenvale 0. Read all about it in the ECHO on Wednesday.




BUTTEVANT DELAYS

I would be grateful if you could notify your clubs and referees of possible traffic delays on the main road into Buttevant due to roadworks; these works are likely to continue right up to the end of the season. We would advise teams/referees to allow an extra 10 to 15 minutes for their journey to our grounds at Abbeyview.
LIAM FOLEY

Saturday, October 06, 2007

YOUTH FIXTURES
now online @ --- http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_48dz6gr7

AUL results up to 9.00am MON
WEEKEND RESULTS UPDATED
Murphy's Stout Premier League: Ballyphehane Celtic 2 Glenthorn Celtic 1; Kinsale 3 Villa Utd 1; Grattan Utd 1 Park Utd 1.
Murphy's Stout Premier A: Dunbar Celtic 0 Ballyvolane 2; Greenmount Rangers v Village Utd off; Macroom 1 Wilton Utd 5; Knockavilla Celtic 4 Blarney Street Athletic 2; Leeds 1 Springfield 1..
Lucozade Sport Munster Junior Cup: Irish Examiner/Echo 2 UCC A 4.
Murphy's Stout AOH Cup: Leeside A 2 Glenthorn Celtic B 1; Springfield B 1 Leeside B 2; Coachford A 0 Passage A 1 (aet); Douglas Hall 5 Strand Utd 0.
Murphy's Stout St Michael's Cup: Hibernians 3 Inter City Celtic 4 (aet).
Murphy's Stout Saxone Cup: Central Rovers 0 Knocknaheeny Celtic 0, Knocknaheeny won 6-5 on pens; Millstreet Celtic 6 Blackpool Celtic 3.
Murphy's Stout First Division: Richmond 4 Lee Rangers 2; Carrigtwohill Utd 2 St John Bosco's 4; Glanworth Utd 5 Ballyvolane 0; Hillington 1 Buttevant 0; Park Utd 2 Rathcoole Rovers 3; Ballintotis 1 Watergrasshill Utd 1; Ballincollig 6 Innishvilla 2; Greenwood 1 Knockraha 1.

Murphy's Stout Second Division: Pearse Celtic 1 Lakewood Athletic 2; Blackstone Rovers 4 Passage B 2; Village v Bosco's off; Shandon Celtic 3 Glenvale 0; Dunbar Celtic 2 Grattan Utd 1; Waterloo 2 Donoughmore Athletic 2; Killowen 3 Shanavoher 3; Castleview 2 Hibernians 2; Rylane Celtic 4 Mallow Utd 1; Corkbeg 0 Churchvilla 1; Cit Wndrs 1 Casement 2.
Murphy's Stout Third Division: Afton Villa 2 Hibernians 3; Ballincollig 0 Grangevale 2; Parkview Celtic 2 Leeview 0; Watergrasshill Utd 1 Hillington 1; Coachford 2 Ard-na-Laoi 2; Knockraha 1 Los Zarcos 1; Ballinhassig 3 Casement Celtic 1; Kanturk 4 Macroom 1; De Courcey 3 Rathcoole Rovers 1; UCC 0 Leeds 2.


End of story

Friday, October 05, 2007

How they lined out (right)...


Smiles all round as Ballyphehane's Darren O'Leary receives the Gary McCarthy Man of the Match Award from the AUL's Tony Chambers after Sunday's AOH Cup tie at O'Sullivan Park. Postal Celtic 0 Ballyphehane Celtic 3.

MURPHYS STOUT CORK AUL FIXTURES
Saturday October 13th @ 2.00pm (Unless OtherwiseStated)
Umbro FAI Junior Cup Second Round(Extra time and Penalties if Required)
Ballyphehane Celtic. v U.C.C. F.C.Pfizer Park;(Richard Murphy)
Villa United v Hibernians F.C,Fairfield;(Tom Tully)
Greenmount v Springfield F.C.Murphys Farm;(Damien O`Mahoney)
Wilton Utd v Brooklodge Utd.The Farm;2.00pm(Pat Clancy)
Albert Rovers v Ballincollig F.C.Douglas Comm School; (Jim Haines)
Pearse Celtic v Richmond F.C.,Clashduv Road;(Tony Thompson)
Village Utd A v Leeview Athletic;Silverheights Park;(Pat Mc Auliffe)
Mayfield Utd B v Grattan Utd,Mayfield United Park;(John Thompson)
Dunbar Celtic v Everton A F.C, Murphys Farm;(Thomas Lynch )
St.Mary'sv Hibernians B F.C,Marys Park;(MSL)
Carrigaline Utdv Ballyvolane F.C.,Balley Park;(MSL)
Saxone Cup
Rylane Celtic v Passage B,Glounaglough;(Con Long)
Premier League
Kanturk v Castleview A,Gurteenard;(Michael O`Farrell)
Premier A League
Blarney Street Athletic v Knockavilla Celtic, Monard;(Stewart Joyce)
AUL 1B
Carrigtwohill Utd A v Knockraha,Slatty Park;(Denis Daly)
AUL 2A
Waterloo v Strand United, Sport Field Grenagh;(James O`Reilly)
Shanavoher v v Donoughmore Ath,Bweeng Comm Ctr;(Edward Geaney)
AUL 2B
Central Rovers v Castleview B,Central Park; (Brendan O`Regan)
Blackstone Rovers v Churchvilla,Monard;(Paul O`Reilly)
AUL 3
Parkview Celtic v Ballincollig B,Crossbarry; (John Harte)
Watergrasshill United v Wilton Utd B,Skehanagh;(Thomas Long)
Hillington B v Casement Celtic B,Hillington Park;(Denis Cronin)
AUL 3A
Coachford B v CFC Banteer,Carraigadrohid; (Eddie Mullins)
Knockraha B v Rathcoooole Rvrs B, Pidgeon Hill;(Peter O`Sullivan)
MURPHYS STOUT CORK AUL FIXTURES
Sunday October 14th @ 10.45am (Unless OtherwiseStated)
UMBRO F.A.I. JUNIOR CUPFirst Round (Extra time and Penalties if Required)
Coachford F.C. v Midleton Utd,The Gleb;(Damien O`Mahony)
Umbro FAI Junior Cup Second Round (Extra time and Penalties if Required)
Rathcoole Rvs. v Park Utd,Cooney Park;(Michael O`Farrell)
Leeside F.C. v Macroom F.C.Little Island;(John Thompson)
Leeds F.C. v Corkbeg F.C,Leeds Park;2.00pm(Tom Tully)
Glenvale F.C. v Douglas Hall,Regional Park; (Billy Falvey)
Irish Examiner/Evening Echo v Glen Celtic,Garryduff;(Pat McAuliffe)
Watergrasshill F.C v Rockmount;, Skehanagh Park; (Jim McGrath)
Glenthorne Clt. v Mayfield B FC. Killowen;(Richard Murphy)
Douglas Hall m.s.l. v Buttevant F.C,Douglas Hall Grnds;(MSL)
Templemount Clt. v Casement Clt A,Templemount Park;(MSL)
Blarney United v Village Utd B,O`Shea Park;(MSL)
Cobh Wanderers v Killumney Utd,Old Church Park;(MSL)
Clonakilty Town v Ard-na-Laoi, Showgrounds Clonakilty;2.30pm (WCL)
St Michaels Cup(Extra time and Penalties if Required)
Greenwood v Glenthorn Celtic B,Clashduv Road; 2.00pm(Jim Haines)1B/1A
AUL I
Lee Rangers v Postal Celtic,Crossbarry;(Stewart Joyce)
AUL 1A
Glanworth Utd v Hillington A,Glanworth Park;(Con Long)
Cresent Ath v Inter City Celtic,Monard;(Thomas Lynch)
Bohemians v Ballyvolane B,Killowen; 2.00pm(Stephen O`Connell)
AUL 1B
Ballintotis v St John Boscos,Churchtown North;(Denis Donovan)
Dillon`s Cross v Leeside B,Silverheights Park;(Pat Clancy)
AUL 2
Dunbar Celtic B V Kilreen Celtic,Murphys Farm;(Denis Daly)
Blackpool Celtic V Lakewood Athletic,Kilcully;(James O`Reilly)
City Wanderers V Grattan United B,Water Rock Park;2.00pm(Denis Morley)
AUL 2A
Passage A v Millstreet Celtic,Passage;(Edward Geaney)
Mallow United v Killowen,St Joseph Road;2.00pm (Brendan O`Regan)
AUL 3
Hibernians C V Grangevale,Hibernians Park;(Eddie Mullins)
Springfield B v Afton Villa,Pat O` Brien Park;(Thomas Long)
AUL 3A
De Courcey Rovers v Buttevant B,Elei Lilly; (Alan Jackson)
Macroom B v Leeds B,Town Park;(Denis Cronin)
Los Zarcos v UCC B,Millstreet; 2.00pm(Paul O`Reilly)
FIXTURE CHANGE


Saturday's Premier A game, Greenmount v Village, is off.

The AUL Cup game Douglas Hall -v- Strand Utd is now fixed for 12:15 on Sunday at Douglas Hall Grounds

Thursday, October 04, 2007

Code of Ethics and SAQ Course 2007

message from
Eucharia Savage
Sports Development Officer
Recreation, Amenity & Culture Dept.
Cork City Council LSP
City Hall
Cork
Tel: (00353) (21) 4924741
Fax: (00353) (21) 4924651
Email: sports@corkcity.ie


course details etc available at
http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_46djtx7f

Tuesday, October 02, 2007

YOUTH TABLES


right here>>>>>>>


http://spreadsheets.google.com/pub?key=pSJ61p3f4M3YnutcQSLtOaQ


http://spreadsheets.google.com/pub?key=pSJ61p3f4M3YnutcQSLtOaQ

WATER ROCK DETOUR>>>>

just a quick note to inform any clubs traveling to water rock park to note that there are roadworks just outside the water rock house and that there is a detour into midleton which is very well posted and which takes you around the back roads into water rock park which adds10 to 15 mins onto trip
sean c/o city wanderersfc

Saturday, September 29, 2007


Carrig keeper Adrian Kidney watches as Colin Santry clears off the line during Saturday's AOH Cup in Slatty Park. Carrigtwohill 1 Ballincollig 3.




Late: WGH Utd A 2 -0 Grattan Utd B (AET)

WEEKEND RESULTS @ 8.00am MON


WEEKEND RESULTS UPDATED
Lucozade Sport Munster Senior Cup: Grattan United 4 Fermoy 3.
Umbro FAI Junior Cup: Coachford v Midleton off.
Murphy's Stout AOH Cup: Village Utd A 5 St John Bosco's A 1; Carrigtwohill Utd 1 Ballincollig 3; Knockraha A 0 Hillington B 2; Knockavilla Celtic 2 Hillington A 3; Castleview A 1 Casement Celtic A 1, Casement won 4-2 on pens; Blarney Street Athletic 3 Mayfield Utd 1 (aet); Pearse Celtic 0 Wilton Utd 3; Fairview 1 Knocknaheeny Celtic 1, Knocknaheeny won 4-3 on pens; Waterloo 2 Brooklodge Utd 3 (aet); Hibernians B 3 Passage B 0; Greenmount Rangers 4 Churchvilla 3; Central Rovers 2 Castleview B 1; Macroom A 4 Leeview 1; Park Utd 4 Glen Celtic 0; Coachford B 2 Dunbar Celtic 2, Coachford won 4-3 on pens; Watergrasshill Utd B 0 Kinsale 4; Postal Celtic 0 Ballyphehane Celtic 3; Glanworth Utd 4 Afton Villa 1; Millstreet Celtic 5 Lee Rangers 2; Buttevant B 1 Ballincollig B 2; Ballintotis 4 Hibernians A 3; De Courcey 2 Leeds B 8; Blackpool Celtic 2 Ballyvolane B 2, Ballyvolane won 4-2 on pens; Ard-na-Laoi 1 Richmond 0; Rathcoole Rovers B 3 Shandon Celtic 2 (aet); Glenvale 3 Macroom B 2; Killumney Utd 1 Leeds A 2; Casement Celtic B 0 Dillon's Cross 7; Inter City Celtic 2 Dunbar Celtic 5; Killowen 3 Blackstone Rovers 2; CFC Banteer 2 Examiner/Echo 3 (aet); Kanturk B 4 Village Utd B 1; Innishvilla 0 Kanturk A 1; Mallow Utd 3 Knockraha B 1 (aet); Rylane Celtic 2 Albert Rovers 1; Donoughmore Athletic 1 Villa Utd 2 (aet).
Murphy's Stout Premier A: Ballyvolane 3 Springfield 0.
Murphy's Stout AUL First Division: Rathcoole Rovers 2 Crescent Athletic 1; Bohemians 2 Park Utd 1; UCC 1 Douglas Hall 5.
Murphy's Stout AUL Second Division: Passage A 2 Shanavoher Celtic 1; Kilreen Celtic 1 City Wanderers 1; St John Bosco’s 1 Corkbeg 2.
Murphy's Stout Third Division: Parkview Celtic 1 Wilton Utd 3; Springfield 1 Hibernians 0; Grangevale 5 Ballinhassig 3.
End of story
CORK YOUTH FIXTURES

click here - http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_45c884x6

Friday, September 28, 2007

UMBRO F.A.I. OSCAR TRAYNOR TROPHY.2007/2008.
GROUP 3: Cork A.U.L., West Cork League, Limerick Desmond League.

Fixtures
West Cork League v Cork A.U.L. 28th/29th October 2007.
Limerick Desmond v West Cork 17th/18th November 2007.
Limerick Desmond v Cork A.U.L. 05th/06th January 2008.
Games to be played on or before the dates mentioned.
MANAGER WANTED>>>

Albert Rovers looking for a manager, if interested please contact Lar on 0879839221 or Tom on 0872817714"
Draw For Semi-Finals of Linnane Cup;

1>. Ballyphehane Celtic v Park United; Pfizer Park

2>. Kinsale v Castleview; Fort Hill;

Dates to confirmed later.
Richie Browne

Fixtures AUL now at :

http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_44cng6sk

Saturday, September 22, 2007

late results - Kinsale 4 Kanturk 0; Churchvilla 2 Passage B 0; WGH A 2 Dillon's 0..

James Greene blasts in the second goal for Castleview in their 2-0 Premier League win over Coachford. Read all about it in Monday's ECHO and Tuesday's Star.

THE WEEKEND RESULTS at 6.00pm SUN
THE WEEKEND RESULTS
Umbro FAI Junior Cup: UCC 2 Crescent Athletic 2, UCC won 4-2 on pens.
Lucozade Sport Munster Junior Cup: Ballyphehane Celtic 3 Leeds 0; Glenthorn Celtic 0 Richmond 1; Macroom 2 Inter City Celtic 0; Rathcoole Rovers 3 Ballincollig B 0; Greenmount Rangers 2 Carrigtwohill Utd 3; Killumney Utd 0 Wilton United 1; Leeview Athletic 1 Pearse Celtic 3; Millstreet Celtic 5 Dunbar Celtic B 1; Hillington 1 Casement Celtic B 1, Hillington won 4-2 pens; Ballyvolane 0 Buttevant 1.
Murphy's Stout St Michael's Cup: Ballyvolane 2 Innishvilla 1; Lee Rangers 1 Ballintotis 2.
Murphy’s Stout Saxone Cup: Glenvale 1 Fairview 3 (aet).
Murphy's Stout President's Cup: Rathcoole Rovers 0 Leeds 3; Parkview Celtic 1 Carrigaline 3; CFC Banteer 2 Coachford 3.
Murphy's Stout Premier Division: Park Utd 4 Villa Utd 2; Castleview 2 Coachford 0; Dunbar Celtic 1 Springfield 2; Knockavilla Celtic 1 Village Utd 4; Leeside 1 Grattan Utd 1.
Murphy's Stout First Division: Hibernians 1 Postal Celtic 1; Glanworth Utd 2 Park Utd 0; Ballincollig 4 Albert Rovers 1.
Murphy's Stout Second Division: Central Rovers 3 St John Bosco's 4; Strand Utd 3 Shanavoher Celtic 2; Waterloo 0 Rylane Celtic 1; Passage A 3 Mallow Utd 2; Castleview 3 Village Utd 4; Corkbeg 2 Knocknaheeny Celtic 3; City Wanderers 1 Blackpool Celtic 1; Donoughmore Athletic 2 Killowen 1.
Murphy's Stout Third Division: Hillington 0 Hibernians 0; Springfield 2 Ballinhassig 4; Grangevale 2 Irish Examiner/Echo 1; Ard-na-Laoi 3 De Courcey Rovers 3; Wilton Utd 2 Watergrasshill Utd 1; Los Zarcos 4 Buttevant 1; Macroom 9 Knockraha 2.
CORK YOUTH FIXTURES
now available at
http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_43gmtwgn

Friday, September 21, 2007

MURPHY’S STOUT CORK AUL FIXTURES
SATURDAY SEPTEMBER 29TH @ 2.30PM (UNLESS OTHERWISE STATED) Munster Senior Cup First Round (Extra time and Penalties if Required) Grattan United v Fermoy, O`Neill Park (Tom Tully).
UMBRO FAI JUNIOR CUP. First Round (Extra time and Penalties if Required). Coachford FC. v Midleton Utd, The Glebe (Damien O`Mahony).
AUL 1 UCC A v Douglas Hall, The Farm (Pat McAuliffe).
AUL 1A Rathcoole Rovers A v Crescent Ath, Cooney Park (Con Long). Buttevant A v Glenthorn B, Abbey View (Mark O`Flynn).
AUL 2 Kilreen Celtic v City Wanderers, Murphy’s Farm (Denis Daly).
AUL 3 Parkview Celtic v Wilton United B, Crossbarry (Eddie Mullins).
AOH Cup First Round(Extra time and Penalties if Required). Village United A v St. John Bosco’s A, Silverheights Park (Willie Long). Carrigtwohill United v Ballincollig A, Slatty Park (Stewart Joyce). Knockraha A v Hillington B, Pigeon Hill (Thomas Lynch). Knockavilla Celtic v Hillington A, Knockavilla (Stephen O`Connell). Castleview A v Casement Celtic A, O`Sullivan Park (Michael O`Farrell). Blarney St. Athletic v Mayfield United, Monard (Richard Murphy). Pearse Celtic v Wilton United A, Clashduv Road (John Thompson). Fairview v Knocknaheeny Celtic, North Villa Park (Tony Thompson). Waterloo v Brooklodge United, Grenagh (Edward Geaney). Hibernians B v Passage B, Shanbally (James O`Reilly). Coachford B v Dunbar Celtic B, Carrigadrohid (Paul O`Reilly). CFC Banteer v Irish Examiner/Echo, Banteer (Brendan O`Regan). Greenmount Rangers A v Churchvilla, Murphy’s Farm (Ted Callanan). Central Rovers v Castleview B, Central Park (Frank O`Neill). Macroom A v Leeview AFC, Town Park (Alan Jackson). Park United A v Glen Celtic, Brigown Park (Jim Haines). Watergrasshill United B v Kinsale, Skehanagh Park (Pat Clancy). SUNDAY SEPTEMBER 30TH @ 10.45AM (UNLESS OTHERWISE STATED). Premier A League Ballyvolane A v Springfield A, Ballyvolane Park (Billy Falvey).
AUL 1A Bohemians v Park United B, North Villa Park (Pat Cronin).
AUL 2A Passage A v Shanavoher, Passage (Pat McAuliffe). AUL 2B St John Bosco’s v Corkbeg, Water Rock Park (Denis Donovan).
AUL 3 Grangevale v Ballinhassig, Grangevale Park (Denis Cronin). Springfield B v Hibernians C, Pat O`Brien Park (Denis Morley).

AOH Cup First Round (Extra time and Penalties if Required). Watergrasshill United A v Grattan United B, Skehanagh Park (Jim McGrath). Postal Celtic v Ballyphehane Celtic, O`Sullivan Park (Willie Long). Glanworth United v Afton Villa, Glanworth Park (Frank O’Neill). Millstreet Celtic v Lee Rangers, Town Park (Jim Haines). Buttevant B v Ballincollig B, Abbey View (Thomas Long). Kanturk B v Village United B, Banteer Road (Stewart Joyce). Ballintotis v Hibernians A, Churchtown North (Mark O`Flynn). Innishvilla v Kanturk A, Skevanish (Graham Duffy). Mallow United v Knockraha B, St Josephs Road 2.30pm(Thomas Lynch). De Courcey Rovers v Leeds B, Eli Lilly (John Harte). Rylane Celtic v Albert Rovers, Glounaglough (Con Long). Blackpool Celtic v Ballyvolane B, Kilcully (John Thompson). Los Zarcos v Carrigaline, Millstreet (Alan Jackson). Ard-na-Laoi v Richmond, Leemount Cross (Denis Daly). Donoughmore Athletic v Villa United, Killowen 2.30pm. (Stephen O`Connell). Rathcoole Rvrs B v Shandon Celtic, Cooney Park (Peter O`Sullivan). Glenvale v Macroom B, Regional Park (Tony Thompson). Killumney United v Leeds A, Killeady (Michael O`Farrell). Casement Celtic B v Dillon's Cross, Casement Park (Edward Geaney). Inter City Celtic v Dunbar Celtic A, Popham’s Field (Damien O’Mahony). Killowen v Blackstone Rovers, Killowen (Brendan O`Regan).
End of story

Thursday, September 20, 2007

AUL CLUB SECRETARIES CONTACT DETAILS AVAILABLE ONLINE
Click below
http://docs.google.com/Doc?id=ddtdjkcd_39cf45h6
Football Association of Ireland
Press Release
The World Unites in Fair Play
Tuesday, September 18th 2007

The Football Association of Ireland and its President, David Blood, appeal to players, referees, fans and officials throughout the country to help praise and promote the spirit of fair play of FIFA World Fair Play Day.

FIFA is holding the eleventh World FAIR Day over this week, 15th – 23rd September. These dates have been chosen to link this year’s events to another special celebration: the United Nations International Day of Peace (21st September), an invitation to all nations and people to honour a cessation of hostilities around the world.

The football family therefore wishes to commemorate the International Day of Peace by using the wonderful game and – most notably 0 its annual Fair Play celebration. This initiative has the personal support of FIFA President Joseph S. Blatter.

“Fair Play is essential to our sport and to everyone involved in it,” described David Blood. “We need to cherish and nurture the values of sporting spirit and work tirelessly to keep up the momentum. We are appealing to all football fans in Ireland to help us celebrate FIFA Fair Play Day and the International Day of Peace successfully.”

President Blatter recognizes the fundamental role of Fair Play in sport and the need to apply it to all sporting activities, including children’s activities. “Children need strong values to grow up with, and football, being a team sport, makes them realise how essential discipline, respect team spirit and fair play are for the game and for life,” he commented. “FIFA’s Fair Play campaign involves much more than simply promoting Fair Play on the pitch during a competition. FIFA is committed to encouraging Fair Play in society too, beginning with our future – with children,” he said.

“The common way of commemorating the International Day of Peace is by observing a moment of silence or holding a special ceremony,” the FIFA President added. “FIFA would like to encourage its member associations to do this by gathering around a football pitch, highlighting the values of Fair Play, and reminding the football family of the meaning of peace and the need for commitment to its realization.”

This is the eleventh FIFA Fair Play Day to be celebrated since its introduction in 1997 and the fourth time it will be linked to the International Day of Peace. In previous years, activities have been held in dozens of countries around the world, from grass roots to top-flight football and in many community based projects.

Issued on behalf of the Football Association of Ireland by:
Fran Whearty
Communications Executive
Football Association of Ireland
80 Merrion Square
Dublin 2
P: + 353 1 7037 528
F: +353 1 6614 264
M: +353 87 995 6381
fran.whearty@fai.ie
www.fai.ie
For Further information:
FIFA Media Department
Tel: +41-43/222 7272
Fax: +41-43/222 7373
Email: media@fifa.org
FIFA Communications Division

Wednesday, September 19, 2007


Waterloo's Brian Linehan (left) clashes with Grattan's Christy Walsh during last Sunday's Saxone Cup game at The Fairfield. Grattan Utd 0 Waterloo 3.
------
-----
AUL NOTICEBOARD


A number of clubs have still failed to pay affiliation fees for the season. The Management Committee have decided to publish fixtures involving these teams but to then cancel them and award the points to their opponents.

The disciplinary meeting arranged for Wednesday next 19th Sept has been changed to Thursday 20th at 7pm in the Doughcloyne Hotel.

The FAI consultation meeting on non-league football will take place today Wednesday in the Rochestown Park Hotel, starting at 7.00pm.

Please ring in your results and match details to Billy Lyons at 087 7937789; on Sundays ring between 1.00pm and 6.00pm; if you play Saturdays, ring before 7.00. Text messages also accepted but if your phone has an email facility, please use it in preference, as it will make it easier at this end. In any event, emails may be sent to cork.billy@gmail.com but remember that the same time deadlines apply. Note this is a new email address for this season.

Monday, September 17, 2007

NEXT WEEKEND
I intend doing
MJC Glenthorn v Richmond Sat 3.00 at St Aidan's
Prem Leeside v Grattan Sun 10.45 Little Island.
Please let me know of any changes.
Billy
MORE COMMENTS ON SPORTS INJURIES AND FIRST AID
from referee Stephen O'Connell



Colleagues,

The convenience of the internet brings us many offers and advertisements in regards to our interests.

I have been refereeing in Cork for the past 12 years and use it to escape the house on a Sunday morning just like all of us. Some e-mails are circulating the net with advice on screening of athletes and I was delighted to see on the AUL blogspot comments from our sports colleague at Leeview AFC, Dr David Hall, in relation to health screening for athletes and I completely agree with him.

Its great to hear the views of someone so highly qualified as him and who is aware of the local football scene. Mens health issues and screening are best addressed in the relationship between the family GP and patient.


From time to time one day first aid sports related courses with cert are offered locally by various parties. Some publish the content in advance in the form of e-mail and appear to have a very large and busy schedule for one days work. Sometimes the terminology used in these
courses are more medical than words commonly used in first aid.


Personally I feel as a former first aid instructor that the “Occupational First Aid Course “ which is either a three day event or 2 hours for 12 nights is the best way to learn and become certified as a first aider. I feel the voluntary First Aid bodies like St Johns Ambulance, Order of Malta, and Irish Red Cross , who cover many sport events and offer these courses at night for a small fee are the most experienced in delivering the first aid course.


I feel their longer course taught more slowly is the best way for clubmen to learn fist aid.
Stephen O Connell
Nat Registry of Paramedics
& Army Medical Corps